هوش‌هايمان روشن!
همراه با اين گروه خشن براي آشنايي با هوش‌هاي 8 گانه انسان

هوش‌هايمان روشن!

نویسنده :

درس پشت درس، داريد مي‌افتيد؟ کم کم دارد از تحصيلات آکادميک حالتان به هم مي‌خورد؟ دپ زده‌ايد که آن‌قدر خنگيد که نمي‌توانيد درس‌هايي را که نصف بيشتر همکلاسي‌هايتان پاس مي‌کنند، پاس کنيد؟ داريد حس مي‌کنيد که بلا نسبت ما، (خنگ) هستيد؟ اما آيا واقعا چون نمي‌توانيد درس‌هايتان را پاس کنيد، خنگ هستيد؟ آيا فقط آن‌هايي که مدرک دکترا و فوق ليسانس‌شان را قاب گرفته‌اند و زده‌اند بالاي ميز کامپيوترشان، باهوش هستند؟ تا موقعي که هوش به معني همين آي‌کيويي بود که از تست‌هاي سنتي به دست مي‌آمد بله؛ باهوش‌ترين‌ها همان آقا مهندس‌ها و خانم دکتر‌ها بودند. اما نظريه‌هاي جديدتر هوش، چيز ديگري مي‌گويند. در واقع هوش‌ها انواع و اقسام دارند؛ بايد هر کسي در وجود خودش به دنبال هوش خود بگردد و تحصيلات و شغلش را بر پايه آن قرار دهد. هوارد گاردنر روان‌شناسي بود که اولين بار اين حرف را بر سر نظام آموزشي سنتي دنيا فرياد کشيد.

هوش تصويري
هوش تصويري يا فضايي يعني توانايي تجسم تقريبا هر چيزي حتي تجسم فکر‌ها؛ يعني اين‌که وقتي به شما مي‌گويند دموکراسي، بتوانيد براي مفهوم دموکراسي، يک تصوير ذهني از آدم‌هاي يک جامعه دموکرات در ذهنتان بسازيد. اگر خيلي باهوش باشيد، مي‌توانيد همين تصوير را تغيير بدهيد طوري که مفهوم ديکتاتوري را القا کند. کساني که هوش بالاي تصويري دارند به جزئيات يک تصوير خيلي خوب دقت مي‌کنند و مي‌توانند تصويرهايي که در ذهنشان مي‌سازند را روي کاغذ بياورند.

تصور کنيد که کره چشمتان از بدنتان جدا شده و دارد در اتاقي که در آن نشسته‌ايد سير مي‌کند. بگذاريد اين کره بازيگوش همه جا برود و بالا و پايين و پشت و روي همه چيز را ببيند. حالا تصور کنيد چيز‌ها از ديد کره چشمتان چگونه است. اگر اين کارخيلي برايتان راحت است، مطمئن باشيد از نظر تصويري با هوش هستيد.

معماري، نقاشي، تصويرسازي، عکاسي، صفحه‌بندي، مرمت بنا‌هاي تاريخي و جعل اسناد با فتوشاپ!

هوش زبان‌شناختي
نوع ديگرهوش يعني هوش زبان‌شناختي، درواقع بخشي از همان چيزي است که ميان عامه مردم هم به عنوان هوش پذيرفته شده است؛ داشتن اطلاعات عمومي‌زياد، توانايي سخنوري و زبان بازي، توانايي خوب نوشتن و خوب خواندن؛ روي هم‌رفته، کسي که بتواند از زبان به بهترين نحو استفاده کند.

همه چيزهايي که در کارگاه‌هاي نويسندگي مي‌گويند، مي‌تواند اين هوش را در شما پرورش دهد. توجه به ريشه‌هاي شفاهي فرهنگ خودمان (مثلا معناي ضرب‌المثل‌ها، قصه‌هاي پريان و قصه‌هاي پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها) و خواندن بازيگوشانه و لذت‌بخش کتاب‌ها - بدون اين‌که هدفي خارجي مثل اضافه شدن معلومات يا پز دادن به خاطر اضافه شدن به کلکسيون کتاب‌هاي خوانده شده، مدنظرمان باشد- هم مي‌تواند اين هوش را پرورش دهد.

روزنامه نگاري، نويسندگي، تدريس ادبيات، مسئول روابط عمومي، وکالت و... .

هوش منطقي رياضي
انگار کساني که اولين‌بار اصطلاح (دو دوتا چهار تا کردن) را به وجود آورده‌اند، ناخودآگاه مي‌دانسته‌اند بين منطقي بودن و رياضي دانستن، يک رابطه‌هايي هست! کساني که هوش منطقي رياضي بالايي دارند، هم در عمليات رياضي - مثل حساب کتاب کردن - از دور و بري‌هايشان بهتر عمل مي‌کنند، هم بهتر مي‌توانند استدلال کرده و روابط علي و معلولي را درک کنند.

برويد ببينيد چرتکه چطور کار مي‌کند. يک زبان کامپيوتري، مثلا پاسکال را ياد بگيريد. براي مسئله‌هاي ساده رياضي از ماشين حساب استفاده نکنيد. به اين فکر کنيد که چه قوانين علمي ‌در سيستم‌هاي خانه شما تاثير دارند و براي يک‌بار هم که شده سعي کنيد از صفحه اقتصادي يک روزنامه سر درآوريد.

مهندسي، حسابداري، برنامه‌نويسي کامپيوتر، متخصص فلسفه مخصوصا فلسفه علم و مجري طرح‌هاي پژوهشي.

هوش جسمي‌ حرکتي
اين نوع هوش را احتمالا هيچ کدام از شما تا به حال هوش به حساب نمي‌آورديد؛ استعداد کنترل حرکات بدن و دستکاري ماهرانه اشيا. حتي بعضي‌ها مي‌گويند ما هوش نشستن و هوش پياده‌روي هم داريم. معلوم است که اولين تصوير که از اين نوع هوش به ذهنتان مي‌آيد، تصوير ژيمناستيک‌کار‌هاي ماهر است اما خدمت‌تان عرض شود که جراح‌ها و کساني که خوب از پس حرکات موزون بر‌مي‌آيند هم در اين زمينه تبحر خاصي دارند.

براي اين‌که يک بدنسازي ذهني انجام دهيد قبل از هرچيز بايد ورزش کنيد، يکي از صنايع دستي را ياد بگيريد، مانند (دختري با کفش‌هاي کتاني) از کوهسنگي تا راه‌آهن را روي جدول کنار خيابان راه برويد و بالاخره اين‌که، تا مي‌توانيد پانتوميم بازي کنيد.

ورزشکاري حرفه‌اي (از فوتبال گرفته تا پرتاب ديسک)، جراحي، مکانيکي .

هوش درون فردي
هوش درون فردي يعني هوش درک کردن خود و استفاده از خودشناسي براي انتخاب هدف‌هاي زندگي. کساني که هوش درون فردي دارند بسيار مستقل و فرديت يافته‌اند. آن‌ها ريز و درشت عيب و خوبي‌هاي خودشان را مي‌دانند و يک تصوير کامل از خودشان در ذهن دارند.

مطلب‌هاي خودشناسي صفحه جزرومد را دوباره بخوانيد، زندگي‌نامه خودتان را بنويسيد، روياهاي خودتان را بنويسيد و ردي از خودتان را در آن‌ها کشف کنيد. تست‌هاي معتبر خودشناسي يا شخصيت را علامت بزنيد تا تصوير بهتري از خودتان در ذهن داشته باشيد.

روحاني، روان شناس باليني و مخصوصا روانکاو، متخصص الهيات و شغل‌هايي که آدم آقاي خودش است.

هوش موسيقايي
کسي که به زير و بم‌ آهنگ‌ها، ريتم و تن صداها و نغمه‌ها حساس است، مطمئنا از هوش موسيقايي برخوردار است. آدم‌هايي که هوش موسيقايي بالايي دارند حتما لازم نيست که نوازنده يا خواننده باشند؛ کسي که مي‌تواند از تن صداي شما تشخيص دهد که داريد دروغ مي‌گوييد يا به خوبي مي‌تواند صداي مشابه 2 خواننده را از هم تشخيص دهد هم، به‌نوعي دارد از هوش موسيقايي‌اش استفاده مي‌کند.

آواز بخوانيد. سوت بزنيد. دوش بگيريد. سبک‌هاي مختلف موسيقي را گوش کنيد. براي هر زمان از زندگي روزمره‌تان يک موسيقي متن تصور کنيد. به آواز طبيعت (صداي پرنده‌ها يا رودخانه) دقت کنيد. هر چه در يک روز بر سرتان آمده را براي يک دوست صميمي با آواز بخوانيد.

آهنگسازي، خوانندگي، نوازندگي، نقد آثار موسيقايي و تدريس موسيقي در کودکستان

هوش ميان فردي
بخشي از آن چيزي که اين روزها به نام هوش هيجاني معروف شده است و همه جا توي بوق و کرناست، همين هوش ميان فردي است هوش ميان‌فردي، توانايي ارتباط برقرار کردن و خوب ارتباط برقرار کردن و خوب درک کردن ديگران است. اگر در دوستان‌تان به سنگ صبور مشهور هستيد، حتما از اين نوع هوش برخورداريد.

به يک NGO بپيونديد و ببينيد براي عمل‌کردن به شعارهاي مردمي‌تان چند مرده حلاج هستيد. هر روز 15 دقيقه به حرف يک نفر خوب گوش دهيد (سخت است نه؟). اگر وبلاگ داريد به کامنت‌هايش جواب بدهيد. در يک کلوب اينترنتي عضو شويد. زندگي آدم‌هاي مردم‌دار را بخوانيد و ببينيد چه کرده‌اند که اين طور مشهور شده‌اند.

مشاور مدرسه، مشاور خانواده، مدير روابط عمومي ‌يک شرکت، معلمي، پزشکي، مددکاري و فروشندگي.

هوش طبيعت
گاردنر وقتي که نظريه هوش‌هاي هفت‌گانه‌اش در تمام دنيا سر و صدا کرده بود، دريافت که نظريه‌اش يک چيزي کم دارد و آن هوشي بود که آدم‌هاي عاشق طبيعت دارند؛ کساني که مي‌توانند طبيعت را بفهمند، در آن کار کنند و از آن لذت ببرند.

يک باغچه شخصي در گوشه‌اي از خانه درست کنيد و گياه پرورش دهيد. آخر هفته‌ها برويد کوهنوردي و تغييرات فصل‌هاي مختلف را ببينيد و از طبيعت عکاسي کنيد.

کشاورزي، متخصص گياه شناسي، متخصص جانور شناسي، نقاشي و عکاسي از طبيعت و عضويت در تيم ملي يا فدراسيون کوهنوردي

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣