انگلیس در سیطره اجنبی ها
نگاهی به اوضاع و احوال حضور مربیان خارجی در لیگ‌های معتبر اروپایی

انگلیس در سیطره اجنبی ها

نویسنده : مازیار حکاک

موضوع مربی خارجی و حساسیت‌های که درباره حضور خارجی‌ها در فوتبال یک کشور وجود دارد، در اروپا هم جدی است. البته آنجا بیشتر از مسئله ارزی و خروج سرمایه از کشور به هم‌خوانی فلسفه فوتبالی مربی با باشگاه فکر می‌کنند، به انگیزه‌ای که یک مربی می‌تواند به تیمش تزریق کند و بازیکنانی که به اعتبار او جذب می‌شوند. جالب است که میزان حضور سرمربیان خارجی در لیگ برتر ایران از لیگی مانند سری آ ایتالیا بیشتر و از لیگ برتر انگلیس کمتر است. در این مطلب نگاهی می‌کنیم به لیگ‌های معتبر اروپایی و تعداد مربیان خارجی در این لیگ‌ها.

ایتالیا بومی‌ترین لیگ اروپا
در سری A ایتالیا 19 مربی از 20 مربی شاغل، بومی و اهل ایتالیا هستند. سرآمد همه آن‌ها هم شاید آنچلوتی و آلگری باشند که حالا کنار خود نسل جدید مربیان باشگاهی نظیر گتوزو، کاناوارو، اینزاگی را می‌بینند. تنها مربی غیرایتالیایی در سری A ایتالیا که اجازه نداده یک بومی سازی 100 درصدی رخ بدهد، سرمربی اسپانیایی اودینزه، «خولیو ولاسکوئس» است که سابقه مربیگری در آلکورکن، بتیس، مورسیا و ویارئال را در کارنامه خود دارد. ابین بومی‌گرایی به طور کلی برای ایتالیایی‌‌ها نتیجه خیلی خوبی در عرصه باشگاهی و ملی را به همراه نداشته است. از جمله این که تیم ملی ایتالیا از صعود به جام جهانی بازماند، تیم‌های ایتالیایی در سال‌های اخیر موفقیت آن‌چنانی در لیگ قهرمانان نداشته‌اند و در یک نگاه کلی سری آ نسبت به یک دهه قبل‌ترکیفیت کمتری دارد، ستارگان کمتری را به خود می‌بیند و تازه این فصل با شکار رونالدو توسط یوونتوس اسکودتو جذاب‌تر شده است. 
انگلیس بهشت خارجی‌ها
در انگلیس تنها 5 مربی بریتانیایی (4 انگلیسی و یک ولزی) هدایت تیم‌های لیگ برتری را برعهده دارند و به این ترتیب 75 درصد لیگ در اختیار مربیان از 11 کشور مختلف است و این کشور بیشترین مربیان خارجی را در بالاترین سطح حرفه‌ای فوتبالش دارد. جالب این که هدایت 6 تیم بزرگ لیگ جزیره هم به عهده خارجی است. مورینیوی پرتغالی در منچستریونایتد، گواردیولا و اونای امری اسپانیایی در منچسترسیتی و آرسنال، کلوپ آلمانی در لیورپول، پوچتینو آرژانتینی در تاتنهام و ساری ایتالیایی در چلسی مربیگری و البته فلسفه فوتبالی‌شان را اجرا می‌کنند. با این حال البته سرمربی تیم ملی انگلیس بومی است و انگلیسی‌ها به نسبت حضور موفقی در جام جهانی 2018 روسیه (حضور در مرحله نیمه نهایی) داشتند. 
اسپانیا شبیه‌ترین به ایران
در اسپانیا نیز 5 مربی از 20 تیم حاضر در لالیگا را مربیان خارجی تشکیل می‌دهند که همگی آن‌ها آرژانتینی هستند. البته تا سال گذشته مربیان ایتالیایی، انگلیسی و فرانسوی هم در لالیگا پیدا می‌شد اما حالا فقط آرژانتینی‌ها در کنار لاروخا حضور دارند. به تعبیری یک چهارم تیم‌های لالیگایی مربی خارجی دارند که از این حیث کشورمان شرایط‌اش مشابه اسپانیاست. دو تیم محبوب اسپانیا یعنی رئال و بارسا مربیان بومی دارند و البته از آن سمت اتلتیکومادرید سال‌هاست که تحت هدایت دیگو سیمئونه آرژانتینی است. 
آلمان و فرانسه یکی بالا و یک پایین
آلمان و فرانسه هم از حیث حضور مربیان خارجی در لیگ شان شرایط متوسطی دارند. در آلمان 6 تیم از مربی خارجی بهره می‌برد که سرآمد همه آن‌ها نیکو کواچ در بایرن مونیخ است. در فرانسه هم 4 مربی خارجی حضور دارند که دو پرتغالی، یک آلمانی و یک اروگوئه‌ای این جمع را تشکیل می‌دهند. البته که این دو کشور هم در سطح ملی به مربیان بومی خود اعتماد کرده‌اند.
نظرات کاربران
کد امنیتی