پذیرایی به سبک دولتی
پایان نامه

پذیرایی به سبک دولتی

نویسنده : سعید برند

همان‌طور که می‌‌دانید یکی از خصوصیات مشترک همه ما ایرانی‌‌ها به غیر از کارشناس بودن در مسائل مختلف و همچنین داشتن چربی دور شکم، همانا مهمان‌‌پذیر بودن است. فرقی هم نمی‌‌کند که آن ایرانی در چه جایگاهی باشد، اهل لاکچری بازی باشد یا یارانه بگیر، مدیر شاغل 49 سال خدمت باشد یا کارمند پیمانی 6 ماه حقوق نگرفته، هر چه باشد حتی وقتی دشمنش پا به خانه‌‌اش می‌‌گذارد، باید آداب و رسوب مهمان‌‌نوازی را رعایت کند. شما ببینید وقتی مادر شوهر از عروس پذیرایی می‌‌کند، دیگر دشمن که جای خود دارد!

اما یکی از مهم‌‌ترین جاهایی که آداب و رسوم مهمان‌‌نوازی در آن کاملا بر طبق اصول رعایت می‌‌شود، همانا سازمان‌‌ها و ادارات دولتی است. به تازگی شنیدیم که بخشنامه‌‌ای صادر شده که از سازمان‌‌ها و ادارت دولتی خواسته نحوه پذیرایی از مهمانان در سطوح مختلف را در جلسات مختلف و همایش‌‌ها ساماندهی کنند. 

مثلا اگر مهمانان در سطح آقازاده‌‌های جناب رئیس باشند، جلسه در یکی از هتل‌‌های ترکیه برگزار می‌‌شود، به علاوه صبحانه، نهار و سایر اقتضائات فرهنگی کشور مقصد! البته فقط بلیت رفت هواپیما برای مهمان صادر می‌‌شود، چرا که شاید دلش نخواست برگردد!

اگر مهمانان در سطح معاونان باشد، جلسه در روزهای آخر هفته در یکی از شهرهای خوش آب و ایضا هوای کشور خودمان برگزار می‌‌شود، حالا یک توک پا یک کارگروه هم تشکیل می‌‌دهیم و یکسری مصوبات را دور هم به تصویب می‌‌رسانیم!

اگر مهمانان در حد مدیران میانی سازمان باشند، جلسه در داخل تالار شهر برگزار شده و پس از جلسه مراسم ناهارخوران را خواهیم داشت، به علاوه کارت هدیه 500 هزار تومانی برای حق الجلسه! 

اگر مهمانان در حد خبرنگاران و اهالی رسانه، کارشناسان و ... باشد، جلسه در سالن اجتماعات سازمان برگزار شده و پذیرایی به صورت کیک و ساندیس و البته ارائه یک موز به هر نفر انجام می‌‌شود. در پایان مراسم یک عدد از این کیف‌‌های برزنتی ممهور به نام سازمان به طوری که در حلق مهمان جا شود، نیز ارائه می‌‌شود.

و در نهایت اگر مهمان در حد ارباب رجوع باشد، ارائه جواب سلام با «سر» حق مهمان‌‌پذیری را ادا می‌‌کند! 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها