شعله ور شدن شیطان درون
مفید و مختصر درباره اثر جدید حمید نعمت‌ا...

شعله ور شدن شیطان درون

نویسنده : الهام حبشی

«بوتیک»، «بی‌پولی»، «آرایش غلیظ» و «رگ خواب» فیلم‌هایی هستند که حمید نعمت‌ا... علاوه بر نویسندگی، کارگردانی‌شان را هم به عهده داشته است. آثاری که هر کدام‌شان به تنهایی در جذب مخاطب برای فیلم‌های بعدی موثر بودند. «شعله‌ور» فیلم جدید حمید نعمت‌ا... به خوبی «رگ خواب» نیست و توان رقابت با «بی پولی» را هم ندارد. اما بسیار دیدنی است. تماشای امین حیایی همیشه طناز در نقش مردی مالیخولیایی، جدی، بی ‌اعصاب و به شدت حسود متفاوت‌ترین کاراکتری است که تا به حال از او دیده‌اید، کاراکتری منحصر به فرد. امین حیایی شعله‌ور نه تنها شما را نمی‌خنداند، که برای اولین بار حس نفرت و ترحم شما را برخواهد‌‌انگیخت، بله این امین حیایی جدید، آزاردهنده است. «شعله ور» داستان مردی است شکست خورده. شکست خورده در زندگی زناشویی، شغل، احترام و جایگاه اجتماعی. مردی که می‌خواهد حساب ناکامی‌های خودش را با قشر موفق صاف کند. مردی گرفتار آتش شعله ور و سوزان «حسادت».

فیلم روان‌شناسانه «شعله‌ور» علاوه بر روایت و نمایش کلی داستان از نگاه دوربین، راوی دیگری هم دارد. راوی اول شخصی که داخل ذهن فرید زندگی می‌کند. او از همان جا با صدای بلند فکر می‌کند، حرف می‌زند و افکار شیطانی و متناقض‌اش را به نمایش می‌گذارد. «شعله‌ور» از لحاظ فیلم‌برداری و لوکیشن حرف ندارد. تصویر دشواری گذر عمر مردم در زابل و زاهدان، چشم‌نوازی و سرزندگی بازارهای رنگارنگ سنتی، تلخی هیرمندی که روز به روز به برهوت نزدیک‌تر می‌شود و از همه اثرگذارتر تصاویری که مربوط به سکانس‌های ویژه نمایش اعتیاد هستند. 

اما چرا «شعله ور» به پای آثار پیشین حمید نعمت‌ا... نمی‌رسد؟ فیلم هنوز به نیمه خود نرسیده که به سراشیبی می‌افتد. خبری از هیجان و اتفاقات غافلگیرکننده نیست. نقطه بحران و اوجش آرام است و از همان اواسط فیلم می‌شود سرانجامش را پیش بینی کرد. سرانجامی که یک هندی تمام عیار است. دیگر کاراکترهای پر حاشیه «شعله‌ور» مثل «زری خوشکام» نقشی کوتاه و چند دقیقه‌ای دارند. کاراکتر «مژگان صابری» آغازی بی‌منطق دارد و بدون دلیلی قانع‌کننده از خط داستان خارج می‌شود. «بهمن پرورش» نقش مثبت فیلم، بیش از اندازه محجوب، خنثی و آقامنش است. با این حال «شعله‌ور» تا اندازه‌ای خوب و موجه هست که از تماشایش بر پرده سینما لذت ببرید و تا پایان تیتراژ، آن هم با صدای دلچسب «همایون شجریان» از روی صندلی‌تان تکان نخورید.

نظرات کاربران
کد امنیتی