شعله ور شدن شیطان درون
مفید و مختصر درباره اثر جدید حمید نعمت‌ا...

شعله ور شدن شیطان درون

نویسنده : الهام حبشی

«بوتیک»، «بی‌پولی»، «آرایش غلیظ» و «رگ خواب» فیلم‌هایی هستند که حمید نعمت‌ا... علاوه بر نویسندگی، کارگردانی‌شان را هم به عهده داشته است. آثاری که هر کدام‌شان به تنهایی در جذب مخاطب برای فیلم‌های بعدی موثر بودند. «شعله‌ور» فیلم جدید حمید نعمت‌ا... به خوبی «رگ خواب» نیست و توان رقابت با «بی پولی» را هم ندارد. اما بسیار دیدنی است. تماشای امین حیایی همیشه طناز در نقش مردی مالیخولیایی، جدی، بی ‌اعصاب و به شدت حسود متفاوت‌ترین کاراکتری است که تا به حال از او دیده‌اید، کاراکتری منحصر به فرد. امین حیایی شعله‌ور نه تنها شما را نمی‌خنداند، که برای اولین بار حس نفرت و ترحم شما را برخواهد‌‌انگیخت، بله این امین حیایی جدید، آزاردهنده است. «شعله ور» داستان مردی است شکست خورده. شکست خورده در زندگی زناشویی، شغل، احترام و جایگاه اجتماعی. مردی که می‌خواهد حساب ناکامی‌های خودش را با قشر موفق صاف کند. مردی گرفتار آتش شعله ور و سوزان «حسادت».

فیلم روان‌شناسانه «شعله‌ور» علاوه بر روایت و نمایش کلی داستان از نگاه دوربین، راوی دیگری هم دارد. راوی اول شخصی که داخل ذهن فرید زندگی می‌کند. او از همان جا با صدای بلند فکر می‌کند، حرف می‌زند و افکار شیطانی و متناقض‌اش را به نمایش می‌گذارد. «شعله‌ور» از لحاظ فیلم‌برداری و لوکیشن حرف ندارد. تصویر دشواری گذر عمر مردم در زابل و زاهدان، چشم‌نوازی و سرزندگی بازارهای رنگارنگ سنتی، تلخی هیرمندی که روز به روز به برهوت نزدیک‌تر می‌شود و از همه اثرگذارتر تصاویری که مربوط به سکانس‌های ویژه نمایش اعتیاد هستند. 

اما چرا «شعله ور» به پای آثار پیشین حمید نعمت‌ا... نمی‌رسد؟ فیلم هنوز به نیمه خود نرسیده که به سراشیبی می‌افتد. خبری از هیجان و اتفاقات غافلگیرکننده نیست. نقطه بحران و اوجش آرام است و از همان اواسط فیلم می‌شود سرانجامش را پیش بینی کرد. سرانجامی که یک هندی تمام عیار است. دیگر کاراکترهای پر حاشیه «شعله‌ور» مثل «زری خوشکام» نقشی کوتاه و چند دقیقه‌ای دارند. کاراکتر «مژگان صابری» آغازی بی‌منطق دارد و بدون دلیلی قانع‌کننده از خط داستان خارج می‌شود. «بهمن پرورش» نقش مثبت فیلم، بیش از اندازه محجوب، خنثی و آقامنش است. با این حال «شعله‌ور» تا اندازه‌ای خوب و موجه هست که از تماشایش بر پرده سینما لذت ببرید و تا پایان تیتراژ، آن هم با صدای دلچسب «همایون شجریان» از روی صندلی‌تان تکان نخورید.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
پایان نامه

دقت در انتخاب همسر؛ پیام جشنواره سی و هفتم

٩٧/١١/٢٤

آیا رکوردشکنی فروش بلیت‌های جشنواره امسال، اتفاقی بود؟

٩٧/١١/٢٥
زنگ انشاء

کدام ورزش را بیشتر دوست دارید؟

٩٧/١١/٢٥
اینستادونی

اینستادونی 569

٩٧/١١/٢٥
مروری کوتاه بر 8 فیــــــلم جشنواره فیلم فجر

تنـــوع ژانـــر و مــضمون، بـــدون اثری شــــــاخص

٩٧/١١/٢٥
چند روایت معتبر درباره ما و ماشین‌های شخصی‌مان

ماشین برای ما، یا ما برای ماشین

٩٧/١١/٢٥
یادداشت

بلای واهمه از یک اسم

٩٧/١١/٢٥
چهره هفته

چهره هفته 569 (وزیر اقتصاد)

٩٧/١١/٢٥
ساختنیجات

با حیوانات هم مهربان باشیم

٩٧/١١/٢٥
دات کام

بازی به شرط خنده

٩٧/١١/٢٥
به بهانه اکران دو فیلم با موضوع ورزشی در جشنواره فیلم فجر

ژانر ورزش

٩٧/١١/٢٥
یادداشت

زیر درخت گلابی وحشی

٩٧/١١/٢٥
شاخ هفته

ایران زیبا

٩٧/١١/٢٥
بیفور ویژه

سهمیه شیر کاکائو قطع می‌شود!

٩٧/١١/٢٥
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در یاد و خاطر سینمادوستان می‌ماند، جشنواره‌ای که بعدها با تنوع ژانری و کیفی

رنگواره ۳۷ام

٩٧/١١/٢٥
#توئیتری_ها

#همسایه

٩٧/١١/٢٥
کوتاه درباره شاخص‌ترین فیلم‌های ورزشی سینمای جهان

قهرمانان روی پرده

٩٧/١١/٢٤
جانونی

یونان، سردمدار رشد فلسفه و کیک تولد!

٩٧/١١/٢٥
ملی پوش دورگه بسکتبال ایران را بیشتر بشناسید

«مایک» جردن ایرانی

٩٧/١١/٢٥

#فیبر_نوری

٩٧/١١/٢٥