لقب پول سازترین را دوست ندارم
گزیده‌ای از مصاحبه‌های چند سال اخیر آقای کمدین

لقب پول سازترین را دوست ندارم

نویسنده :

همه خبرنگارها متفق القولند که مصاحبه گرفتن از او کار سخت و حتی غیرممکنی است. عطاران به همین راحتی‌ها دم به تله خبرنگاران نمی‌دهد، ما هم که خون‌مان رنگین‌تر از دیگران نبود. هر چه تلاش کردیم موفق به مصاحبه گرفتن با رضا عطاران نشدیم به همین خاطر به سراغ مصاحبه‌های محدودش رفتیم و گفتنی‌های خاص عطاران را برایتان گلچین کردیم تا در پرونده مفصل‌مان درباره این کمدین، جای صحبت‌های خودش خالی نباشد. 

 دنیا ارزش گیر دادن و توجه به جزئیاتش را ندارد. من هم سعی می‌کنم خیلی به چیزهایی همچون ماشین یا امکانات خاص توجه نکنم. برای همین جمله اول فیلم «خوابم میاد» را خیلی دوست دارم، این که «وقتی راحت‌ترین راه زندگی کردن را پیدا کنیم آن موقع است که خوشبختیم».

 بعد از بزنگاه به سراغ تلویزیون نرفتم، راستش بخشی از آن لج هنری است و بخش دیگری هم مربوط به این می‌شود که مغزم دیگر نمی‌کشد و فقط می‌توانم کارهای کوتاه را انجام دهم.

 سعی می‌کنم زندگی خوش بگذرد، حتی اگر مجبور باشم در یک اتاق دو متری هم زندگی کنم. سعی می‌کنم باز هم خوش بگذرد به نظرم همه می‌توانند این طوری زندگی کنند.

 لقب پول‌سازترین را دوست ندارم. این عبارت بار منفی دارد. احساس می‌کنم وقتی این حرف را می‌زنید منظورتان این است که من دارم برای خودم یا تهیه‌کننده و آدم‌های دور و بر پول‌سازی می‌کنم؛ در صورتی که شما می‌دانید بخش زیادی از فروش متعلق به سینمادار است و بخش زیادی از این پول هزینه ساخت فیلم بوده و باز بخش زیادی از این فروش صرف مشکلات سینما و خرج سینما می‌شود و از این‌ها گذشته اصولا نیت، پول‌ساز بودن ما نیست. در طول سال از حدود صد فیلمی که ساخته می‌شود، تعداد کمی زیان نمی‌کنند؛ شاید کمتر از 10 فیلم.

 وقتی حرف از کاری می‌شود اول خود کار برایم مهم است تا دستمزدش اکثرا در کمتر از 5 دقیقه سر مسائل مالی به توافق می‌رسیم.

 مردم همیشه به من می‌گویند ما می‌خواهیم یک ساعت که در سینما هستیم، فقط بخندیم. تو را به خدا فیلم‌هایی مثل «اسب حیوان نجیبی است» و «دهلیز» را بازی نکن ما تو را در فیلم‌هایی مثل «خروس جنگی» دوست داریم.

 اگر کار را بگذاریم یک طرف و مال و منال را طرفی دیگر من کار را انتخاب می‌کنم. همیشه با کار خوب من را گول می‌زنند البته خیلی هم برای خودم دستمزد مهم نیست.

 من آقای مدیری را دوست دارم، روابط خوبی هم با هم داریم این که تا حالا هم‌بازی نشده‌ایم ربطی به رقابت و این چیزها ندارد. اتفاقا من چند پیشنهاد از ایشان داشتم که چون سرکار بودم فرصت نشد بروم.

 شنیدم که گفتند عطاران 500 میلیون دستمزد می‌گیرد. این شایعه است و من اصلا چنین پولی را نگرفته‌ام و کلا این رقم‌ها هم قرارداد نمی‌بندم. این همه تهیه‌کننده حی و حاضرند می‌توانید بروید از آن‌ها بپرسید.

 زمان سریال ترش و شیرین یکی از منتقدان درباره من گفت: «عطاران برای خنداندن مردم شلوارش را در می‌آورد». من مدت‌ها بعد در کنفرانس خبری گفتم که یک زمانی چنین نقدی به من شده بود و من ناراحت شدم و به نظرم خیلی حرف زشتی آمد اما الان حاضرم برای خنداندن مردم حتی شلوارم را هم در بیاورم. که آقای مشایخی با شنیدن تقطیع شده حرف من عصبانی شدند، واکنش نشان دادند و حتی پای ماجرا به اخبار هم باز شد اما بعدا در برنامه خوشا شیراز عذرخواهی کردند که من به ایشان گفتم شما اگر من را کتک بزنی هم ناراحت نمی‌شوم.

 فیلم‌هایم معمولا مردانه است. دلیلش هم شناخت ضعیفم از زنهاست، هنوز شناختی پیدا نکردم. راستش خیلی سخته احساس یک زن را درک کنی و بشی یک زن!

 طرح دراکولا را از 14 سال قبل داشتم. مسئله اعتیاد و پرداختن به آن برایم مهم است. من عاشق این فیلم هستم. قرار نبود خودم بازی کنم اما تهیه‌کننده گفت خودت بازی کن من هم بازی کردم.

 بهم نمیاد تیپ بزنم با این کله کچل و قیافه این‌جوری اگه لباس خاصی بپوشم بیشتر خنده‌دار می‌شم تا جذاب! سعی می‌کنم اون لباسی که برام راحت‌تره همیشه بپوشم.

 در فضای مجازی مد شده که به یکدیگر فحش می‌دهند. بعضی از افراد عادت کرده‌اند هر روز برای یک نفری کامنت فحش بنویسند. خب یک‌روز هم نوبت رضا عطاران می‌شود! البته یک بخشی از این ماجرا مربوط می‌شود به کسانی که دستمزد می‌گیرند تا با اکانت‌های مختلف کامنت فحش بگذارند.

 من دوست دارم با کارهام حرف بزنم. خیلی از حرافی کردن و تعریف کردن از خودم خوشم نمی‌آید. اون چیزی که در نهایت می‌ماند کار آدم‌هاست.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
جارچی

جارچی 559

٩٧/٠٩/١٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و خاموشی چراغ

٩٧/٠٩/١٥
اینستادونی

اینستادونی 559

٩٧/٠٩/١٥
فتوچاپ

فتوچاپ 559

٩٧/٠٩/١٥
درباره «آستیگمات» دومین ساخته مجید رضا مصطفوی

تراکم خنده‌دار بدبختی

٩٧/٠٩/١٥
برای ابوالفضل زرویی نصرآباد که نوشته‌هایش را دوست می‌داشتم و جاده ناهموار طنز را برای نسل ما صاف کرد

اسطوره سبیلوی من

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

نگاهی کوتاه به زندگی و افتخارات اصغر فرهادی از ابتدا تا به امروز

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

بده بستون های سینمایی

٩٧/٠٩/١٥
چهره هفته

چهره هفته 559

٩٧/٠٩/١٥
پایان نامه

کتاب، چمبه، حمید هیراد!

٩٧/٠٩/١٥
شگرد

فالوورهایتان را بترکانید (قسمت دوم)

٩٧/٠٩/١٥
بیفور ویژه

زوج دیکتاتورِ جیمی

٩٧/٠٩/١٥
یک پرونده پر و پیمان درباره اصغر فرهادی و سبک فیلم‌سازی منحصر به ‌فردش که اسمش این هفته با انتشار همه می‌

سرِّ فرهادی

٩٧/٠٩/١٥
#توئیتری_ها

توئیتری ها 559

٩٧/٠٩/١٥
ناصرخان اکتور سینما

ببخشید شما؟

٩٧/٠٩/١٥
کدام کارگردان‌ها بیشترین شباهت را به فرهادی دارند؟

فرهادی‌بازها، فرهادی‌سازها، فرهادی شده‌ها!

٩٧/٠٩/١٥
هــمه چــیز درباره مهــم‌تــرین ارز ایــــن روزهــای دنــیــای تکــنولوژی

#ETHEREUM

٩٧/٠٩/١٥
دستپخت آخر آقای کارگردان، زیر ذره‌بین نقد

همه چیز درباره دانستن است

٩٧/٠٩/١٥
دات کام

پت و مت بسازید!

٩٧/٠٩/١٥
تمام شواهدی که نشان می‌دهد فرهادی درحال تغییر رویه در مسیر فیلمسازی‌اش است

فاز نو

٩٧/٠٩/١٥