رضا به روایت هم محلی ها

رضا به روایت هم محلی ها

نویسنده : سمیرا شاهیان

برای این‌که چیزی از قلم نیفتد، واقعا به سراغ محله قدیمی عطاران در مشهد رفتیم تا بتوانیم کمی به کمک هم محلی‌ها و همسایه‌های دوران کودکی و نوجوانی عطاران، از زندگی سال‌های دور آقای سوپراستار، سر دربیاوریم. 

گرچه پدر و مادرِ مُسن اما باصفای رضا عطاران حاضر به مصاحبه نمی‌شوند ولی کوچه‌ پس‌ کوچه‌های گاراژدارهای سابق به‌ ویژه کوشش19 بازی‌ها و قهقهه‌های آقای کُمدین را به خاطر دارند. آدم‌های پیر و جوان این محله، خاطرات زیادی دارند از رضایی که در روزهای خیلی  دور، خنده را بر لبانشان می‌نشانده است. کسی به جز خودِ رضا عطاران نمی‌داند شاید نخستین جرقه‌های بازیگری او از نمایش‌های طنزِ روحوضی در منزل کنار خانۀ پدری‌اش در وجود او زده شده است. زمانی که در ایام میلاد حضرت زهرا (س)، حسینیه و مجتمع فرهنگی هیئت منتظرانِ فرجِ ولیعصر (عج) که در آن زمان خانه‌ای مسکونی بود، محلی برای برگزاری تئاتر و جشن می‌شود. 

جواد پور‌احمدیِ 70 ساله همسایۀ روبه‌روی خانه پدریِ رضا عطاران از آن روزها می‌گوید: هنوز انقلاب نشده بود. در منزلِ مجاور خانۀ رضا که حیاطی بزرگ داشت سالی یک‌بار جشن باشکوهی می‌گرفتیم و تئاتر قسمت اصلی آن بود. همه اهالی محله از بالای دیوار و پشت بام‌های اطراف بیننده ما بودند. دو‌ سه سالی رضا بیننده برنامه‌های ما بود تا این‌که روزی از من خواست او را در برنامه‌های خود شرکت دهم. رضا عطاران آن زمان، کودکی کم سن ‌و ‌سال اما پر انرژی و با استعداد بود و مثل همین روزها نقشش را ایفا می‌کرد. پوراحمدی از این روزهای عطاران هم می‌گوید: رضا به طور معمول، سالی یک‌بار به مشهد می‌آید؛ ممکن نیست زنگ خانه همسایه‌های قدیمی را نزند و خبری از ما نگیرد.

پارچه فروشی حاج حسین جلالیان هم دیوار‌ به ‌دیوار خانه پدری رضای داستان ماست. او 40سالی می‌شود که همسایه خانواده عطاران است. از علاقه دور و دراز رضا به تئاتر می‌گوید و از روزگار نوجوانی این بازیگر سرشناس در اوایل انقلاب و اجرای تئاتر برای اهالی محل. حاج حسین به اجرای تئاتری در همان روزها در منزل خودش به کارگردانی عطاران اشاره می‌کند و می‌گوید: «زیر زمین خانۀ من بزرگ بود و نوساز؛ رضا از من خواست برای اجرای تئاتر این محل را در اختیار او قرار دهم. آن زمان از هر نفر، دو زار می‌گرفت تا اجازه تماشای تئاتر را به آن‌ها بدهد! حاج حسین می‌گوید: رضا هنوز هم به این محله و خانه پدری‌اش رفت‌ و ‌آمد دارد. گاهی که او را می‌بینم، اجرای تئاترهایش را به خاطرش می‌آورم و خاطرات قدیمی را زنده می‌کنیم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
جارچی

جارچی 559

٩٧/٠٩/١٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و خاموشی چراغ

٩٧/٠٩/١٥
اینستادونی

اینستادونی 559

٩٧/٠٩/١٥
فتوچاپ

فتوچاپ 559

٩٧/٠٩/١٥
درباره «آستیگمات» دومین ساخته مجید رضا مصطفوی

تراکم خنده‌دار بدبختی

٩٧/٠٩/١٥
برای ابوالفضل زرویی نصرآباد که نوشته‌هایش را دوست می‌داشتم و جاده ناهموار طنز را برای نسل ما صاف کرد

اسطوره سبیلوی من

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

نگاهی کوتاه به زندگی و افتخارات اصغر فرهادی از ابتدا تا به امروز

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

بده بستون های سینمایی

٩٧/٠٩/١٥
چهره هفته

چهره هفته 559

٩٧/٠٩/١٥
پایان نامه

کتاب، چمبه، حمید هیراد!

٩٧/٠٩/١٥
شگرد

فالوورهایتان را بترکانید (قسمت دوم)

٩٧/٠٩/١٥
بیفور ویژه

زوج دیکتاتورِ جیمی

٩٧/٠٩/١٥
یک پرونده پر و پیمان درباره اصغر فرهادی و سبک فیلم‌سازی منحصر به ‌فردش که اسمش این هفته با انتشار همه می‌

سرِّ فرهادی

٩٧/٠٩/١٥
#توئیتری_ها

توئیتری ها 559

٩٧/٠٩/١٥
ناصرخان اکتور سینما

ببخشید شما؟

٩٧/٠٩/١٥
کدام کارگردان‌ها بیشترین شباهت را به فرهادی دارند؟

فرهادی‌بازها، فرهادی‌سازها، فرهادی شده‌ها!

٩٧/٠٩/١٥
هــمه چــیز درباره مهــم‌تــرین ارز ایــــن روزهــای دنــیــای تکــنولوژی

#ETHEREUM

٩٧/٠٩/١٥
دستپخت آخر آقای کارگردان، زیر ذره‌بین نقد

همه چیز درباره دانستن است

٩٧/٠٩/١٥
دات کام

پت و مت بسازید!

٩٧/٠٩/١٥
تمام شواهدی که نشان می‌دهد فرهادی درحال تغییر رویه در مسیر فیلمسازی‌اش است

فاز نو

٩٧/٠٩/١٥