100+
آماری از فروش فیلم‌های رضا عطاران که ثابت می‌کند بازیگر صد میلیاردی سینمای ایران است

100+

نویسنده : فرانک باباپور

رضا عطاران پرفروش‌ترین بازیگر سینمای ایران است! مسلما آن‌قدر برایتان پیش آمده که به خاطر اسم رضا عطاران بین بازیگران یک فیلم، رفته‌اید سینما و فیلم را دیده‌اید که این گزاره برایتان عجیب نیست و لازم نباشد دست به اثبات بزنیم! فرقی هم نمی‌کند فیلمی که دفعه قبل از او دیده‌اید بد بوده یا خوب، مطمئن‌اید در فیلم بعدی دیگر آن رضا عطاران فیلم قبلی نیست و حتما چهره‌ای جدید و بازی جدیدتری از خود به نمایش می‌گذارد. این عقیده را فقط من و شما نداریم، حتی مخالفانش هم دارند. الان از نگاه‌تان پیداست خیلی قانع نشده‌اید و دارید فیلم‌هایی که از او دیده‌اید به خاطر می‌آورید و فروش فیلم‌هایش را مثلا با محمدرضا گلزار مقایسه می‌کنید. پس بگذارید بیشتر برایتان از آمار و ارقام بگوییم.

ماشین حساب به دست بگیرید
اگر فیلم‌های پرفروش سینما از سال 90 به این طرف را در نظر بگیریم، می‌بینیم که اسم رضا عطاران شرط لازم و کافی برای این قضیه بوده است! مجموع فروش این فیلم‌ها به بیش از 100 میلیارد تومان می‌رسد و می‌شود گفت رضا عطاران یک تنه کلی پول به بدنه سینمای ایران تزریق کرده است و سلطان گیشه سینمای ایران است. ورودش به فروش میلیاردی هم با فیلم «ورود آقایان ممنوع» بوده که با فروش 5 میلیاردی خود، دومین فیلم پرفروش در سال 1390 شده است. سه سال بعد از آن نیز، یعنی 91، 92 و 93، فیلم‌هایی که او در آن‌ها بازی کرده در صدر فهرست پرفروش‌‌‌‌‌‌های سال قرار گرفته‌اند. از طرف دیگر بالاترین میزان فروش فیلم را هم جا به جا کرده و فیلم «نهنگ عنبر 2، سلکشن رویا» با فروش 21 میلیاردی خود رکورد فروش فیلم در سینمای ایران را شکسته است. البته این رکورد تا قبل از اکران فیلم هزارپا پابرجا بود تا اینکه بالاخره عطاران با یک فیلم جدید از راه رسید و به کمک افزایش قیمت بلیت سینماها در سال جدید، دوباره رکورد فروش سینمای ایران را افزایش داد. حالا باید یک نفر پشت سر آقا رضا راه برود و ماشین حساب دستش بگیرد تا ببینیم که چه زمانی فروش فیلم‌هایش از 200 میلیارد عبور می‌کند.
میلیاردی شدن چه آسان
راستش اگر شما هم کسی بودید که در سریال‌سازی موفق عمل کرده و فیلم‌های سینمایی که بازی کرده هم خوب فروخته باشد، تصمیم می‌گرفتید خودتان هم فیلم سینمایی بسازید و توانایی‌تان در این مورد را هم به رخ بکشید و نیز سود بیشتری هم ببرید! رضا عطاران هم سه فیلم ساخته که هر سه فروش میلیاردی داشته‌اند. «خوابم می‌اد»، «ردکارپت» و «دراکولا» این سه فیلم هستند که به ترتیب حدود یک میلیارد، 2 و نیم میلیارد و 3 میلیارد و 700 میلیون تومان فروش داشته‌اند. البته با توجه به داستان تقریبا فانتزی هر سه فیلم و البته بار کمدی کمترش نسبت به دیگر فیلم‌های کمدی گیشه، پیش‌بینی می‌شد که فروش این سه فیلم نتواند به جمع پرفروش‌های تاریخ سینما برود ولی خب میلیاردی شدن با عطاران که دیگر روی شاخش است.
مثال نقض فروش
با این‌که این همه مثال از پرفروشی نام عطاران زدیم ولی باز هم فیلم‌هایی در کارنامه‌اش داشته که نه تنها حضور او تاثیری در فروش آن‌ها نداشته، بلکه واقعا تاثیری نداشته! نمونه اخیر این قضیه فیلم «آبنبات چوبی» است که در سال 95 اکران و یک فیلم غیرکمدی بود. فروش کلی فیلم به یک میلیارد و 355 میلیون تومان رسیده و کارگردان به قدری از فروش پایین فیلمش ناراضی بوده که در مصاحبه‌ای گفته: «عطاران دیگر نمی‌فروشد.» که البته خودش هم بعدا متوجه اشتباهش شده است. کسی چه می‌داند شاید علت این فروش پایین، نقش جدی رضا عطاران در فیلم بوده است. به هرحال او شاید در فیلم جدی مثل دهلیز مورد تمجید منتقدان قرار گرفت و سیمرغ بهترین بازیگر جشنواره فجر را هم کسب کرد ولی تجربه نشان داده که در گیشه، رضا عطاران باید بخندد و بخنداند تا موفق شود. 
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
جارچی

جارچی 559

٩٧/٠٩/١٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و خاموشی چراغ

٩٧/٠٩/١٥
اینستادونی

اینستادونی 559

٩٧/٠٩/١٥
فتوچاپ

فتوچاپ 559

٩٧/٠٩/١٥
درباره «آستیگمات» دومین ساخته مجید رضا مصطفوی

تراکم خنده‌دار بدبختی

٩٧/٠٩/١٥
برای ابوالفضل زرویی نصرآباد که نوشته‌هایش را دوست می‌داشتم و جاده ناهموار طنز را برای نسل ما صاف کرد

اسطوره سبیلوی من

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

نگاهی کوتاه به زندگی و افتخارات اصغر فرهادی از ابتدا تا به امروز

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

بده بستون های سینمایی

٩٧/٠٩/١٥
چهره هفته

چهره هفته 559

٩٧/٠٩/١٥
پایان نامه

کتاب، چمبه، حمید هیراد!

٩٧/٠٩/١٥
شگرد

فالوورهایتان را بترکانید (قسمت دوم)

٩٧/٠٩/١٥
بیفور ویژه

زوج دیکتاتورِ جیمی

٩٧/٠٩/١٥
یک پرونده پر و پیمان درباره اصغر فرهادی و سبک فیلم‌سازی منحصر به ‌فردش که اسمش این هفته با انتشار همه می‌

سرِّ فرهادی

٩٧/٠٩/١٥
#توئیتری_ها

توئیتری ها 559

٩٧/٠٩/١٥
ناصرخان اکتور سینما

ببخشید شما؟

٩٧/٠٩/١٥
کدام کارگردان‌ها بیشترین شباهت را به فرهادی دارند؟

فرهادی‌بازها، فرهادی‌سازها، فرهادی شده‌ها!

٩٧/٠٩/١٥
هــمه چــیز درباره مهــم‌تــرین ارز ایــــن روزهــای دنــیــای تکــنولوژی

#ETHEREUM

٩٧/٠٩/١٥
دستپخت آخر آقای کارگردان، زیر ذره‌بین نقد

همه چیز درباره دانستن است

٩٧/٠٩/١٥
دات کام

پت و مت بسازید!

٩٧/٠٩/١٥
تمام شواهدی که نشان می‌دهد فرهادی درحال تغییر رویه در مسیر فیلمسازی‌اش است

فاز نو

٩٧/٠٩/١٥