رضا عطاران بهترین کمدین سال‌های اخیر؟!
یادداشت

رضا عطاران بهترین کمدین سال‌های اخیر؟!

نویسنده : سید مهدی حسینی

اگر به کارنامه فروش سینمای ایران در 10 سال اخیر نگاه کنیم، این ادعا که رضا عطاران موفق‌ترین کمدین حال حاضر سینماست پذیرفتنی به نظر می‌رسد. به خصوص که در سال ۹۳ او رسما به عنوان سودآورترین بازیگر سینمای ایران معرفی شد و سه فیلم «من سالوادور نیستم»، «نهنگ عنبر ۲: سلکشن رویا» و حالا هم «هزارپا» با بازی او، هرکدام در گیشه رکوردشکنی کرده‌اند و برای مدتی لقب پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را به دوش کشیده‌اند. با وجود این آیا می‌توان صرفا با استناد به این موفقیت در گیشه عطاران را بهترین کمدین پس از انقلاب لقب داد؟ این ادعا نیاز به بررسی بیشتر و مقایسه دارد. اگر بخواهیم یک حساب سرانگشتی بکنیم احتمالا علیرضا خمسه، اکبر عبدی، مهران مدیری، مهران غفوریان، رامبد جوان، رضاشفیعی‌جم، مجید صالحی، حمید لولایی، سیامک انصاری و سعید آقاخانی برترین کمدین‌های 40 سال اخیر هستند. حال با مرور این اسم‌ها باز هم می‌شود به راحتی گفت رضا عطاران برترین کمدین پس از انقلاب است؟ مسلما اگر بنا به استندآپ کمدی بین مهران غفوریان و رضا عطاران باشد، غفوریان شانس بالاتری برای پیروزی دارد و چه بسا محبوبیت مردمی‌اش بیش از عطاران باشد. با این وجود غفوریان هیچ وقت در عرصه سینمایی موفق نبوده است. علیرضا خمسه نتوانست با مرور زمان کمدی‌اش را به روز کند و حالا دیگر به کلی کنار رفته است. اکبر عبدی مدت‌ها یکه تاز عرصه کمدی بود. اما پس از آن افول کرد تا بار دیگر با «اخراجی‌ها» رو آمد و 3-2 سالی دوباره به اوج محبوبیت برگشت. از جمله در فیلم «خوابم می‌آد» عطاران هم یکی از ماندگارترین نقش‌هایش را در قالب یک زن به نمایش گذاشت. عبدی این روزها دوباره افول کرده است. جنس کمدی رامبد جوان هم آن قدر خاص و جیم کری وار بود که مخاطب خیلی اوقات آن را با ادابازی اشتباه می‌گرفت و رامبد هیچ وقت کمدین محبوبی نشد. کم‌کم به سمت نقش‌های جدی‌تر و نهایتا کارگردانی رفت. بقیه چهره‌های فهرست بالا هم بیشتر در تلویزیون و طنز اپیزودیک موفق بوده‌اند و هیچ یک نتوانستند بار کمدی یک فیلم کامل سینمایی را به دوش بکشند؛ حتی مهران مدیری!

واقعیت آن است که بازیگران کمدی در ایران و جهان هرگز جدی گرفته نمی‌شوند. جیم کری جوایز اصلی‌اش را برای بازی در فیلم‌های جدی گرفته، آخرین نقش چارلی چاپلین یک قاتل زنجیره‌ای زنان بود و کسانی مثل مستربین (روآن اتکینسون) و رابین ویلیامز دچار افسردگی شدند و این آخری هم خودکشی کرد. بنابراین جایگاه کمدین باعث جدی گرفته شدن بازیگر نمی‌شود. اگر در کارنامه رضا عطاران هم دقت کنید می‌بینید که با بازی در فیلم «دهلیز» که اتفاقا به هیچ وجه کمدی نبود، جدی گرفته شد. یعنی همان اتفاقی که در سال‌های اخیر برای سعید آقاخانی با «اروند» و «کامیون» در حال رخ دادن است. یا مثلا در مورد مجید صالحی در فیلم «استراحت مطلق». واقعیت این است که عامل موفقیت رضا عطاران این است که او اصولا بازیگر خوبی است‌. از تئاتر شروع کرده و با بازخورد مخاطب آشناست. اتفاقا در سال‌های اول تئاترش فقط نقش‌های جدی هم بازی کرده است. بعد در تلویزیون بازیگری طنز را تجربه کرد. بعد نویسنده و سپس کارگردان شد. اهمیت متن، اثر زمان‌بندی طنز، تاثیر موقعیت شخصیت‌ها در انتقال حس کمدی، هنر بازیگری و نوع حضور در صحنه و... همه و همه موقعیت ویژه‌ای به رضا عطاران داده که او را عملا به یک سوپراستار در سینمای ایران تبدیل کرده است. رضا عطاران، مهران غفوریان و رضا شفیعی‌جم و مهران مدیری این قابلیت را دارند که صرفا با نوع حضورشان در صحنه یا با یک نگاه مخاطب را روده بر کنند. از این میان مهران غفوریان هوش نویسندگی عطاران را ندارد و شفیعی‌جم هم نه کارگردانی کرده و نه نوشته. بنابراین درآمدن کمدی‌شان به شدت بستگی به دیگر عوامل فیلم و سریال دارد.

در پایان نتیجه‌ای که من می توانم بگیرم این است که شاید نتوانیم با قطعیت بگویم رضا عطاران بهترین کمدین ایران پس از انقلاب است ولی او بازیگری توانمند است که ازقضا استعداد خوبی در نویسندگی و کارگردانی هم دارد و به همین دلیل رفته رفته باتجربه‌تر شده و انتخاب‌های درستی کرده و جایگاه خود را به عنوان یک سوپراستار به دست آورده است. و از این لحاظ توانسته خودش را به عنوان یکی از بهترین کمدین‌های سینما و تلویزیون ایران مطرح کند.

نظرات کاربران
کد امنیتی