آسمان خراش متحرک
کاندیدا شدن والیبالیست تیم‌ملی کشورمان به عنوان بهترین ورزشکار معلول ماه جهان

آسمان خراش متحرک

نویسنده : مجید حسین زاده

ملی‌پوش والیبال نشسته کشورمان از سوی کمیته ملی پارالمپیک به عنوان یکی از نامزدهای دریافت عنوان بهترین ورزشکار ماه جولای ۲۰۱۸ معرفی شده است. این بازیکن 246 سانتیمتری که نقش موثری در قهرمانی اخیر تیم ملی والیبال نشسته کشورمان در رقابت‌های جهانی هلند داشت، دومین ورزشکار ایرانی است که می‌تواند به عنوان بهترین ورزشکار ماه از سوی کمیته ملی المپیک انتخاب شود. پیش از این «ساره جوانمردی» در ماه مِی این عنوان را به خود اختصاص داده بود. بلند قامت‌ترین والیبالیست معلول جهان برای تصاحب این عنوان باید با «کار آدنگان» دونده ویلچری از بریتانیا، «دیده دِ گروت» تنیس‌باز هلندی، «الیزابت گومس» پرتاب‌گر نیزه از برزیل و «استفان اولسن» تنیس‌باز سوئدی رقابت کند. در ادامه بیش‌تر با زندگی پر از فراز و فرود این آسمان خراش، آشنا خواهید شد. آسمان خراشی که به عنوان بلندقدترین ورزشکار تاریخ بازی‌های پارالمپیک در ریو ۲۰۱۶ حضور داشت.

ناامیدی مطلق از دنیا
شهریور ۱۳۶۶ وقتی «مرتضی مهرزاد» در گیلان به دنیا آمد، نه قدش بلندتر از نوزادهای دیگر بود و نه هیچ اثری از یک بیماری در ظاهرش دیده می‌شد اما سال‌ها بعد یک‌باره همه چیز تغییر کرد. زمانی که مرتضی سر کلاس پنجم ابتدایی نشسته بود یک تغییر باعث شد احساس کند که یک فرد غیرعادی است. قد او با سرعت زیادی در حال رشد بود و خیلی زود این قد بلند باعث شد او چندین سال از همکلاسی‌هایش بزرگ‌تر به نظر برسد. کم‌کم رشد سریع قدش اعضای خانواده را نگران کرد و دکتر رفتن‌ها شروع شد. نظر پزشکان این بود که مرتضی دچار بیماری به نام «آدنوم هیپوفیز» شده است. کلاس دوم راهنمایی بود که خرج و مخارج زندگی آن‌قدر به خانواده «مهرزاد» فشار آورد که «مرتضی» مجبور شد در نبود پدر، ترک تحصیل کند و در نانوایی محل کار کند تا بتواند به خانواده کمک کند. حدود یک سال خرج و مخارج خانواده را به عهده گرفته بود تا این که یک روز دچار کمردرد بسیار شدیدی شد. دوباره دوا و دکتر شروع شد. بررسی‌های پزشکان نشان می‌داد او مشکلاتی در ناحیه مفاصل و لگن دارد و باید تحت جراحی قرار بگیرد اما بعد از آن عمل جراحی، یکی از پاهای مرتضی ۱۰ سانتی‌متر کوتاه‌تر از دیگری شد. در آن زمان، حرکت کردن برایش به سخت‌ترین کار دنیا تبدیل شده بود و به همین دلیل ترجیح داد خانه‌نشین شود. مدتی نگذشته بود که ضعف بینایی و شنوایی هم گریبانش را گرفت و او را تنهاتر از قبل کرد. مرتضی هر روز افسرده‌تر از قبل می‌شد.
متحول شدن زندگی
 با حضور در «ماه عسل»
او رکورددار بلندقدترین مرد بود و به همین خاطر بوده که به برنامه «ماه عسل» علیخانی دعوت شد. حضور در این برنامه بود که باعث شد تا یک مربی والیبال که در حال تماشای این برنامه بود، به این نتیجه برسد که او می‌تواند ستاره آینده تیمش باشد. نکته عجیب که تا آن روز، حتی یک بار هم دست «مرتضی» به توپ والیبال نخورده بوده اما آن مربی از طریق همین برنامه، «مرتضی» را پیدا کرده و بعد از گرفتن چند تست او با باشگاه ثامن قرارداد بست و زندگی‌اش شد توپ و تور.
طی کردن مسیر موفقیت با سرعت نور
در مدت زمان کوتاهی که باورش سخت است، «مرتضی مهرزاد» به شهرت رسید. مربی‌ها حدس می‌زدند او می‌تواند با دو متر و ۴۰ سانتی‌متر قد، یکی از بهترین بازیکنان رشته والیبال نشسته باشد و او در کمتر از یکسال به تیم ملی دعوت شد! البته مهرزاد مدت کوتاهی در تیم «ب» ایران بازی کرد و سپس به تیم «الف» راه یافت و همراه تیم ملی ایران به پارالمپیک 2016 هم 
رفت.
چشم امید همه قدبلندها به او
کارشناسان والیبالی جهان بعد از حضور و درخشش او در ریو 2016، «مرتضی» را اعجوبه آن دوره از مسابقات نامیدند. ضربه‌های قدرتی و سرعتی که مهرزاد در مسابقات پارالمپیک می‌زد، باعث شد دل هم تیمی‌هایش به او گرم باشد و با اعتماد به نفس بیشتری بازی را اداره کنند. او درباره موفقیتش در المپیک، حرف های جالبی زد و گفت: ««من قدبلندترین عضو تیم والیبال نشسته ایران هستم. خوب معلوم است که بازیکنان دفاع تیم مقابل با دیدن من تعجب می‌کنند و سعی می‌کنند جلوی ضربه‌های من را بگیرند اما آن‌ها هر کاری می‌کردند، نمی‌توانستند در مقابل ضربات من قد علم کنند.» بعد از این مسابقات بود که کارشناسان ورزشی نوشتند از این به بعد تیم‌های والیبال نشسته دنیا سعی خواهند کرد تا از اعجوبه هایی مانند «مرتضی» در تیم‌های والیبال نشسته خود استفاده کنند و تا شانس شان برای موفقیت بیشتر شود.
نظرات کاربران
کد امنیتی