مصدومیت از دست رفته
خشونت در زمین فوتبال تا به امروز یقه بازیکنان بزرگ زیادی را گرفته است؛

مصدومیت از دست رفته

نویسنده : مازیار حکاک

مصدومیت در ذات ورزش است. شاید خیلی‌ها برای آرام کردن دل خود یا یکی از اطرافیان‌شان که به دلیل مصدومیت از دنیای ورزش دور مانده است، این جمله را به زبان بیاورند، ولی هیچ کسی این موضوع را رد نمی‌کند که دنیای حرفه‌ای ورزش رهاوردی دارد به نام مصدومیت؛ مصدومیتی که می‌تواند نفس بزرگ‌ترین بازیکنان و ورزشکاران تاریخ را بگیرد و دست‌های آن‌ها را به نشانه تسلیم بالا بیاورد. آ‌ن‌ها شاید قهرمانان داخل مستطیل سبز باشند ولی باز هم اسیر خشونت در همان مستطیل سبز می‌شوند.

فرانچسکو توتی
اسطوره باشگاه رم ایتالیا، هنگام مسابقه فوتبال بین تیم رم و امپولی در لیگ ایتالیا، پس از انجام تکل نتوانست به خوبی روی پای خود فرود بیاید و مچ پایش پیچ خورد. البته همه چیز به همین راحتی‌ها نبود و تصویر تلویزیونی همان لحظه نشان داد که چگونه پای توتی کاملا چرخیده است. سال 2006 و درست در روزهایی که توتی در بهترین شرایط فوتبالی خود قرار داشت و با پیشنهاد از رئال مادرید رو به رو بود، مصدومیت سنگین، با دوری چند ماهه او از میادین همراه شد ولی باید توتی را در بین مصدومان خوش شانسی قرار داد که توانستند بار دیگر به سطح بازی گذشته خود بازگردند. توتی البته برگشت و تا همین دو سال پیش در رم می‌درخشید.
لوک شاو
«او با ماسک اکسیژن در رختکن بود و گریه می‌کرد. مصدومیت شاو افتضاح بود.» شاید برای فن خال بدتر از باخت مقابل آیندهوون، مصدومیت مدافع جوان تیمش در هفته‌های ابتدایی فصل بود؛ مصدومیتی که آبان سه سال پیش اتفاق افتاد. لوک شاو که با انتقال از ساوتهمپتون به منچستریونایتد در 18 سالگی، گران‌ترین بازیکن جوان دنیا لقب گرفت، پس از گذراندن یک فصل ناموفق در اولدترافورد، مجبور شد یک فصل دیگر هم از تلویزیون بازی هم تیمی‌هایش را نگاه کند. او به زمین برگشت ولی هیچ‌گاه نشانی از یک ستاره گران قیمت جوان را نداشت.
لوک نیلس 
تنها چهار دقیقه از بازی دو تیم آستون ویلا و ایپسوئیچ تاون در لیگ انگلستان گذشته بود که برخورد مهاجم تیم آستون ویلا با دروازه‌بان تیم مقابل، با شکستگی ساق پای این بازیکن از چهار نقطه همراه شد. به نظر می‌رسد تصاویر منتشر شده مصدومیت هم کافی بود تا هواداران آستون ویلا متوجه شوند که نباید به بازگشت مهاجم خود دل خوش کنند. هرچند نیلس تمام سعی خود را کرد که بار دیگر به میادین بازگردد، ولی آن مسابقه آخرین حضور این بازیکن در مستطیل سبز بود و این بازیکن در سال 2000 به کلی از میادین فوتبال خداحافظی کرد.
دیوید باست
تصور این‌که پای یک بازیکن بر اثر شکستگی آن چنان خونریزی کند که 12 دقیقه برای خروج او از زمین و انتقالش  به بیمارستان زمان تلف شود هم کافی است تا مصدومیت این بازیکن را در فهرست بدترین مصدومیت‌های تاریخ فوتبال دنیا قرار دهیم. سال 1996 مدافع کاونتری سیتی در بازی مقابل منچستریونایتد در حالی با شستگی ساق پا از 12 نقطه همراه شد که این بازی خط پایانی بود بر تمام آرزوهای او در دنیای فوتبال. دیوید باست در همان هفته اول بعد از مصدومیت 15 عمل جراحی بر روی پایش انجام داد، ولی تنها توانست پای راستش را از خطر قطع شدن نجات دهد. پیتر اشمایکل، دروازه‌بان آن زمان منچستر یونایتد چندین جلسه مشاوره برای فراموش کردن صحنه دلخراش مصدومیت این بازیکن پشت سر گذاشت. باست بعدها در باشگاه پست‌های مدیریتی قرار گرفت تا فوتبال را از کنار مستطیل سبز دنبال کند.
جبرئیل سیسه
شک نکنید که او را باید در صدر فهرست بدشانس‌ترین بازیکنان فوتبال در زمینه مصدومیت قرار داد. جبرئیل سیسه سال 2004 درست زمانی که تنها سه ماه از پیوستن‌اش به لیپورپول می گذشت، در بازی با بلکبرن با شکستگی پا از دو ناحیه رو به رو شد؛ همین اتفاق او را تا انتهای فصل از قرار گرفتن در کنار لوئیس گارسیا در نوک خط حمله محروم کرد، اما این تمام ماجرا نیست. دو سال بعد در آستانه جام جهانی مصدومیتی به مراتب سهمگین‌تر سیسه را از رفتن به آلمان بازداشت. تکل «شاندونگ لی» بازیکن تیم ملی چین در یک بازی دوستانه روی پای «جبرئیل سیسه» تصویری از شکستگی پای این بازیکن به وجود آورد که در نگاه اول این حس را ایجاد می‌کرد که پای او قطع شده است. به هر حال این مصدومیت هم جام جهانی و لذت نایب قهرمانی با تیم ملی فرانسه را از سیسه گرفت و هم این مهاجم را به کلی از روزهای خوبش دور کرد. جبرئیل سیسه که یکی از پدیده‌های شروع قرن جدید در خط حمله لقب گرفته بود، فقط چهار سال بعد از پدیده شدنش برای همیشه از سطح اول فوتبال دنیا محو شد.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
جارچی

جارچی 559

٩٧/٠٩/١٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و خاموشی چراغ

٩٧/٠٩/١٥
اینستادونی

اینستادونی 559

٩٧/٠٩/١٥
فتوچاپ

فتوچاپ 559

٩٧/٠٩/١٥
درباره «آستیگمات» دومین ساخته مجید رضا مصطفوی

تراکم خنده‌دار بدبختی

٩٧/٠٩/١٥
برای ابوالفضل زرویی نصرآباد که نوشته‌هایش را دوست می‌داشتم و جاده ناهموار طنز را برای نسل ما صاف کرد

اسطوره سبیلوی من

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

نگاهی کوتاه به زندگی و افتخارات اصغر فرهادی از ابتدا تا به امروز

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

بده بستون های سینمایی

٩٧/٠٩/١٥
چهره هفته

چهره هفته 559

٩٧/٠٩/١٥
پایان نامه

کتاب، چمبه، حمید هیراد!

٩٧/٠٩/١٥
شگرد

فالوورهایتان را بترکانید (قسمت دوم)

٩٧/٠٩/١٥
بیفور ویژه

زوج دیکتاتورِ جیمی

٩٧/٠٩/١٥
یک پرونده پر و پیمان درباره اصغر فرهادی و سبک فیلم‌سازی منحصر به ‌فردش که اسمش این هفته با انتشار همه می‌

سرِّ فرهادی

٩٧/٠٩/١٥
#توئیتری_ها

توئیتری ها 559

٩٧/٠٩/١٥
ناصرخان اکتور سینما

ببخشید شما؟

٩٧/٠٩/١٥
کدام کارگردان‌ها بیشترین شباهت را به فرهادی دارند؟

فرهادی‌بازها، فرهادی‌سازها، فرهادی شده‌ها!

٩٧/٠٩/١٥
هــمه چــیز درباره مهــم‌تــرین ارز ایــــن روزهــای دنــیــای تکــنولوژی

#ETHEREUM

٩٧/٠٩/١٥
دستپخت آخر آقای کارگردان، زیر ذره‌بین نقد

همه چیز درباره دانستن است

٩٧/٠٩/١٥
دات کام

پت و مت بسازید!

٩٧/٠٩/١٥
تمام شواهدی که نشان می‌دهد فرهادی درحال تغییر رویه در مسیر فیلمسازی‌اش است

فاز نو

٩٧/٠٩/١٥