دردسرهاي سينما رفتن مشهدي‌ها

دردسرهاي سينما رفتن مشهدي‌ها

نویسنده :

درد سينماي کشور و سالن‌‌هايش در تمام شهرها تقريبا مشترک است، اما وضع شهر ما مشهد به عنوان پايتخت معنوي کشور، با بيش از 3 ميليون مجاور و ميليون‌ها زائر در سال کمي فرق مي‌کند. در حالي که پايتخت از پرديس‌هاي بي‌شمار و مجهز سينمايي استفاده مي‌کند، شهروندان مشهدي به همان سينماهاي قديمي بسنده مي‌کنند، عده‌اي دلسوز که از بخش خصوصي هر از چندگاهي به سينماداري روي مي‌آورند بعد از مدت کوتاهي با مواجهه با مشکلات زياد، عطاي اين حرفه را به لقايش مي‌بخشند و... دولت، شهرداري و ديگر نهادهايي که مي‌توانند بدون دغدغه سررسيد اقساط و فرار از بدهکاران وارد اين موضوع شوند ترجيح مي‌دهند به امورات مهم‌تري از مقوله فرهنگ بپردازند! به‌طور مثال بارها و بارها گفته شده که کمپ‌هاي زائران شايسته مشهد نيست، ترافيک در شان ميهمانان امام رضا (ع) نيست، فرودگاه فلان... پايانه مسافربري بهمان.... اما در کل سينماهاي مشهد با سالن‌هاي قديمي‌اش در حالي که حتي سالي چند صد هزار ميهمان خارجي از کشورهايي مثل کويت، بحرين، عربستان، عراق، پاکستان، هند و... نيز دارد هم‌چنان مهجور مانده‌اند و بسياري از هنردوستان مشهدي هم بابت همين کيفيت پايين سالن‌ها ترجيح مي‌دهند فيلم‌ها را در منزل و روي ال‌سي‌دي‌هاي 42 اينچ به بالاي خود که کيفيت صداي بالايي هم دارند نگاه کنند. در اين بين وضع سينماهاي قديمي مشهد يعني هويزه، قدس و آفريقا که عمدتا متولي دولتي هم دارند عجيب تر است. هويزه که پس از بارها نشر شايعه‌هايي درباره احتمال بروز خطر در آن به چند سالن تقسيم خواهد شد و در دست تعمير يا ساخت است! چند روز قبل که سري به آن جا زديم فقط مقداري آجر بود و يک لامپ 200 وات روشن!

مشکلات بهترين سالن مشهد
هم‌زمان با اکران فيلم شيش وبش سري به سينما آفريقا مي زنيم، در کل به شما توصيه مي‌شود اگر احيانا فيلم خوبي در اين سينما اکران شد قبل از نمايش فيلم وارد لابي نشويد چون سالن انتظار اين سينما براي حضور هم‌زمان 400، 500 نفر جاي مناسبي نيست، هم از نظر اختلاط و مشکلات ناشي از آن، هم براي تنفس! تجربه‌اي که بنده هنگام جدايي نادر... و ورود آقايان... به دست آوردم. سرويس‌ها آن‌قدر کم هستند که بهترين زمان براي آن که بدون معطلي از آن استفاده کنيد 15 دقيقه آخر فيلم است که همه مي‌خواهند بدانند پايان داستان چه مي‌شود! آکواريوم قديمي اين سالن که خالي شده منظره بدي را به وجود آورده است! بوفه شماره 2 آن هم جمع شده و وسايلش کنار همان سالن انتظار انباشته شده! راستي بين سئانس‌ها معمولا سالن نظافت نمي‌شود براي همين اگر 9 تا 11 شب تشريف برديد با ديدن انبوهي از پوست تخمه و... تعجب نکنيد، شما اشتباه نيامده‌ايد اين‌جا سينماست! اگر دوران کودکي با ميخ روي صندلي‌ها يادگاري نوشته بوديد الان بازهم سر جايش بود چون صندلي‌ها مدت‌هاست عوض نشده‌اند! هنوز ارقام رنگ و رو رفته‌اي روي صندلي‌ها وجود دارد که مال قديم‌هاست که هر کسي شماره صندلي داشت! صندلي‌ها خيلي خشک هستند اما خوشبختانه فاصله صندلي‌ها آن قدر هست که بدون مزاحمت براي ديگران بتوانيد بيرون برويد. بعضي‌ها ليزر و چراغ‌قوه مي‌اندازند روي پرده! گوشه سمت چپ سالن يک کپسول آتش نشاني است که قوت قلب است، قبلا که مردم چند بار يک فيلم را مي ديدند وسطش بلند بلند تعريف مي‌کردند اما حالا سکوت حکم فرماست! فقط زوج جواني اختلافات خود را حين تماشاي فيلم با هم درميان مي‌گذارند و زوج ديگري اختلافات را حل مي‌کنند! اين هم از کارکردهاي جديد سالن‌هاي سينما! کيفيت صدا خوب است! کولر هم فوتي مي‌کند! سري به نمازخانه مي‌زنم چراغ‌هايش خاموش است، کم کم فيلم تمام مي‌شود اما از قرار مسئولان سالن تيتراژ پاياني را به رسميت نمي‌شناسند چون پرده را مي‌کشند و برق‌ها را روشن مي‌کنند! در باز شده و يکي فرياد مي‌زند آقا زود باش برو بيرون!

سينما مي‌رويد پاهاي تان را نبريد
سينما قدس از کيفيت صدا و تصوير بهتري نسبت به آفريقا برخوردار است اما براي قد کوتاه‌ها مناسب تر است چون آن قدر صندلي‌ها را به خصوص در سالن شماره 2 به هم نزديک کرده اند که بايد يک طرفه بنشينيد تا پاي‌تان درد نگيرد! در ضمن تنقلات را هم قبل از جلوس روي صندلي فراهم کنيد چون خريد يک چيپس به قيمت له کردن پاي تمام آدم‌هايي که با شما در يک رديف نشسته‌اند تمام مي‌شود! در عوض تعداد سرويس‌هاي بهداشتي سينما قدس خيلي زياد است و تميز، نمازخانه کوچکي هم دارد!‌ يادش به خير قديم‌ها که تلويزيون رنگي نداشتيم کلي ذوق مي‌زديم که يک فيلم‌ را به صورت رنگي در سينما ببينيم، دو نيمه سيب، جهزيه‌ اي براي رباب، مهريه بي‌بي و... حالا امکانات خانه‌ها بيشتر شده و سينماها...

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
برگزیده سایت

انتقال پیام در کمترین کلمات

٩٥/١٠/٢٣
کافه جهان نما

سیستان و بلوچستان شبیه هند به اصالت ایران

٩٥/١٠/٢٣
جالباسی

از درازآویز تزئینی به نام کراوات تا پیراهن واتو

٩٥/١٠/٢٣
جارچی

اصغر لالا

٩٥/١٠/٢٣
۵ ویژگی ممتاز از مرحوم آیت‌ا... اکبر هاشمی‌رفسنجانی‌که جوان‌ترها کمتر شنیده‌اند و بزرگترها احتمالا فرا

شیخِ کبیر

٩٥/١٠/٢٣
به بهانه خریدهای نجومی تیم‌های چینی و پیشنهادهای اغواکننده‌شان به ستاره‌های جهان فوتبال

چین چون پول

٩٥/١٠/٢٣
شاخ هفته

آرمان های بر باد رفته

٩٥/١٠/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 470

٩٥/١٠/٢٣
پایان‌نامه

ارائه حق تیر برای وام ضروری

٩٥/١٠/٢٣
در گفت‌و‌گو با «حسام اسلامی» کارگردان مسابقه جالب تلویزیونی «خانه ما»

نمی‌خواهیم خانواده‌ها را نصیحت کنیم

٩٥/١٠/٢٣
بک بسته پیشنهادی گرم برای شب‌های طولانی زمستان

زندگی با بهانه‌های کوچک خوشبختی

٩٥/١٠/٢٣
آنتن

اندر حکایت شیرینی های صفجه آرا

٩٥/١٠/٢٣
سایت خوب

بهترین راهنمای آنلاین دکور و دیزاین خانه را بشناسید

٩٥/١٠/٢٣
مینیمال

مگه خرسیم آخه؟

٩٥/١٠/٢٣
مسئولان و سیاستمدارانی که حالا پایشان در یکی از شبکه‌های‌اجتماعی‌ فیلتر دیگر هم باز شده

#سیاستمداران_توییتری

٩٥/١٠/٢٣
خواندنی‌های زندگی اولین لژیونر والیبال بانوان ایران

مائده ُسمان خراش

٩٥/١٠/٢٣
«پیمان طالبی» گوینده مسابقه «خانه ما»

برنامه های رقابتی جذاب هستند

٩٥/١٠/٢٣
ذهن زیبا

ذهن زیبا 470

٩٥/١٠/٢٣
تلگجیم

تلگجیم 470

٩٥/١٠/٢٣
جارچی

حسام علیه شبکه های تلویزیونی

٩٥/١٠/٢٣
تبلیغات
تبلیغات