رقص بی سلیقگی
یادداشت

رقص بی سلیقگی

نویسنده : سید مصطفی صابری

این روزها کافی است سرکی به فضای مجازی بکشید؛ پر شده از موافقت‌ها و مخالفت‌ها با ماجرای دستگیری دختر نوجوانی به نام مائده که به‌خاطر انتشار کلیپ رقص‌هایش در اینستاگرام بازداشت شده و فیلم اعترافاتش از تلویزیون پخش شد. موافقان دستگیری معتقدند که وجود مشکلات ریز و درشت اقتصادی و اولویت‌های مهم در کشور نباید مانع از توجه به بروز ناهنجاری‌ها در جامعه به‌خصوص نادیده گرفتن راهزنی‌های حیا و ایمان در فضای مجازی شود. مخالفان هم معتقدند مگر با همه مفسدان دانه‌درشت اقتصادی برخورد جدی شده که حالا نوبت به دختری 16-17 ساله رسیده است؟ 

شکی نیست تخلفی اتفاق افتاده که ریختن قبح گناه و ترویج اباحی‌گری را در پی دارد؛ اما وسط این موافقت و مخالفت‌ها نکته‌ای که کمتر به آن توجه می‌شود نقش صداوسیماست. این‌که کار تلویزیون در پخش اعترافات توام با اشک و ناله این دختر درست نبوده فقط و فقط به‌خاطر پخش یک اعتراف نیست به خاطر مسیری است که تلویزیون طی کرده تا امروز به جایی رسیده که هر خطایی در این مجموعه موجی از نارضایتی را ایجاد می‌کند؛ به چند دلیل:

اول این‌که رسانه ملی نتوانسته از کارنامه نظام در پرداختن به اولویت‌های مهمی چون عدالت اجتماعی و جهت‌گیری به سمت محرومین به خوبی دفاع کند. گاهی هم که می‌خواسته دفاعی داشته باشد چون در نقد کاستی‌ها و توجه به مطالبات مردم ضعیف عمل کرده، دفاع درستش هم باورپذیر نشده است. برای همین مدام در مظان اتهام است که اولویت‌های جامعه را نادیده می‌گیرد و وقتی کار به پخش اعترافات نوجوانی که مرتکب ناهنجاری شده می‌رسد نتیجه کار خلاف انتظارش می‌شود. دوم‌ این‌که رسانه ملی وقت‌شناسی رسانه‌ای خوبی هم ندارد، اگر برخورد قضایی با هر ناهنجاری کوچکی و بزرگی متوقف به زمان و موقعیت خاصی نیست و اولویت‌های بزرگ مانع از پیگیری اولویت‌های کوچک نمی‌شود اما انعکاس رسانه‌ای ماجرا و حسی که به‌ مخاطب القاء می‌کند وقت‌شناسی و درک رسانه‌ای می‌خواهد تا تاثیر کار معکوس نشود. صداوسیما در شرایطی اقدام به پخش این اعترافات کرد که برنامه‌هایش حال خوبی را به ‌مخاطب تزریق نمی‌کند و به دلیل مشکلات مالی این سازمان عریض و طویل که در مقطعی بدون هیچ محدودیتی مدام بزرگ‌تر هم شد امروز شاهدیم در کنار تبلیغات ریز و درشت برنامه‌ها، حتی وقتی مخاطب کودکی بی دفاع از نظر فکری است، تلویزیون آنتن‌فروشی هم می‌کند و پرمخاطب‌ترین برنامه‌هایش هم تبدیل به رپرتاژهای اعصاب خُردکن شده که پشت پرده‌شان خالی کردن جیب مخاطب است. در این بین مخاطب تلویزیون خودش، دغدغه‌هایش و ارتقاء آگاهی جامعه‌اش را در تلویزیون نمی‌بیند و با آن بیگانه می‌شود. همین بیگانگی باعث می‌شود مخاطب، تلویزیون را انعکاسی از واقعیت‌های جامعه نداند و به هر محتوایی که در آن تولید می‌شود واکنش منفی نشان دهد. تلویزیون تا وجهه‌اش را برای مخاطبش اصلاح نکند نباید انتظار تاثیرگذاری داشته باشد و در این بین حرف‌های حق این رسانه به‌خاطر بی‌سلیقگی‌ها ذبح می‌شود. بماند که در این مورد اخیر حتی شکاف بین مخاطب و سیاست‌های این رسانه بیشتر هم شد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
روی پرده

بمب نه، ولی عاشقانه!

٩٧/٠٩/٢٢
ساختنیجات

به استقبال سرما با پاپوش‌های دست بافت

٩٧/٠٩/٢٢
این روزها دوربین مخفی‌ها هم مثل هزاران چیز دیگر از تلویزیون به اینستاگرام کوچ کرده‌اند

«شما خود دوربین مخفی هستید»

٩٧/٠٩/٢٢
فتوچاپ

فتوچاپ 560

٩٧/٠٩/٢٢
درباره «ونوم» محصول جدید مارول، که تکلیف مشخصی با خودش معلوم نیست

ونوم یک اکشن دست و پا شکسته

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

اِنزوا در علاقه‌های بند انگشتی

٩٧/٠٩/٢٢
اینستادونی

اینستادونی 560

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

جرم دسته‌جمعی بی‌رحمی

٩٧/٠٩/٢٢
دات کام

دیجیتالی کردن عکس‌های قدیمی

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

برای «سِن سی» مهربانم

٩٧/٠٩/٢٢
جارچی

جارچی 560

٩٧/٠٩/٢٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آجیل ارزان

٩٧/٠٩/٢٢
چهره هفته

چهره هفته 560

٩٧/٠٩/٢٢
شگرد

چگونه از ADSL راحت شویم؟

٩٧/٠٩/٢٢
گل‌های باارزش و 3 امتیازی این روزهای مدافعان در لیگ، می‌تواند سرنوشت قهرمانی را تغییر دهد

head طلایی

٩٧/٠٩/٢٢
گفت‌و‌گو با ملی‌پوش ایرانی که نامزد بهترین تیرانداز سال 2018 جهان شده است

هدفم فقط طلای المپیک است و بس

٩٧/٠٩/٢٢
آنتن

سولوقون یا هنری؟ مسئله این است!

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

زمین مادرها گِرد نیست

٩٧/٠٩/٢٢
پایان نامه

نخود نخود هر کی رود به کار خود!

٩٧/٠٩/٢٢
کمـپانی پیشروی چینی که ایـــــن روزهــــا با ترامـــپ دســت و پنجــه نرم ‌می‌کند

#huawei

٩٧/٠٩/٢٢