جارچی 537
جارچی

جارچی 537

نویسنده : ایمان فروزان نیا - فرانک باباپور

وجدانا بیخیال خاوری...

قرار است تا یک ماه دیگر کنکور بدهید و هیچ امیدی به قبولی ندارید؟ هیچ نگران نباشید! بیایید و امید را از مسئولان یاد بگیرید که هنوز هم دنبال محمودرضا خاوری هستند، همان رئیس بانک مرکزی که در سال 1390 سه هزار میلیارد تومان اختلاس کرد و رفت کانادا! سخنگوی دستگاه قضایی هم جدیدا گفته: «هم خاوری و هم بستگان نزدیک ممنوع‌المعامله شده‌اند»! یعنی هنوز ممکن است خاوری از کانادا بخواهد یک چیز ایرانی بخرد، مثلا ماشین‌های مدل بالای آمریکایی دلش را زده باشند و شرایط قسطی خرید تیبا 2 و ساینا وسوسه‌اش کند و بخواهد از سایپا خودرو بخرد! یا دلش بخواهد چند کیلو زعفران پاک نکرده از ایران سفارش بدهد تا به یاد قدیم‌ها خودشان پاک کنند. تازه مسئولان از مردم خواستند تا اگر از اموال خاوری اطلاع دارند، خبر بدهند! مثلا خاوری صد متر زمین در یک روستایی دارد که به امید رد شدن کمربندی از کنارش خریده تا وقتی قیمتش رفت بالا بفروشد، یا چندتا حساب بانکی با موجودی 10 هزار تومانی دارد که به امید برنده شدن در قرعه‌کشی بانک باز کرده و این‌ها را گذاشته و رفته! والا ما قید خاوری و 3 هزار میلیاردها را زدیم، شما هم وجدانا بیخیال شوید و به بقیه برسید تا نرفته‌اند.

چون ما وطن پرستیم

 عباس عراقچی (معاون سیاسی وزیر امور خارجه) اعلام کرده که حدود ٦ میلیون ایرانی خارج از ایران زندگی می‌کنند و اغلب تحصیلات یا ثروت عالی دارند. حالا نکته جالب این‌جاست که کشورهایی مثل دانمارک، سنگاپور، فنلاند، نروژ همین قدر جمعیت دارند! یعنی یک کشورِ باسواد، صاحب مهارت و ثروتمند را صادر کرده‌ایم. شما نگاه کنید، واقعا جالب شده! این‌جا جا دارد مسئولان کشور در واکنش به این آمار بگویند من یک لحظه خوابم برده بود! آن‌موقع که مهاجرت می‌کردند، کاری نکرده‌اند و حالا این آمار به چه درد ما می‌خورد؟! بعد طبق این تقسیم‌بندی ارائه شده ایران به دو قسمت تقسیم ‌شده، یک قسمت که تحصیلات و پول و مهارت داشته‌اند رفته‌اند، یک قسمت دیگر که هیچ چیزی نداشته‌اند و نتوانسته‌اند بروند، مانده‌اند همین‌جا! یکی نیست به مسئولان بگوید بابا جان! ما هم تحصیلات خوبی داشته‌ایم، هم مهارت و عرضه زندگی در خارج را و از همه مهمتر حتی پول هم داشته‌ایم، ولی ترجیح دادیم این‌جا بمانیم و در کشور خودمان خدمت کنیم و دو تابعیتی هم نباشیم و در خاک خودمان بمیریم و کنسرت حمید هیراد و بهنام بانی آن هم در تهران را برویم، ولی استوری و لایو از کنسرت‌های یک مثلا سلطان صدا نگذاریم. والا به خدا!

هرچی فحش زشته مال تو

این هفته یک نفر بود که بیشتر از تمام مردم دنیا فحش خورد، حتی بیشتر از جلال پسر همسایه‌مان که صدای مادرش همیشه در خانه ماست و دارد فحشش می‌دهد. من از همین‌جا از او خواهش می‌کنم لباس‌هایش را وسط اتاق پخش نکند و با دهان از شیشه آب نخورد و به غذا ناخنک نزند و همان بار اول که مادرش می‌گوید برود نان بخرد. از جلال بگذریم، آن کسی که این هفته بیشتر از همه فحش خورد، کسی نیست جز سرخیو راموس. مدافع رئال مادرید که با اجرای فن جودو روی محمد صلاح در بازی فینال لیگ قهرمانان، امتیاز ایپون گرفت و صلاح را هم از ناحیه کتف ناقص کرد و تیم لیورپول را به فنا داد و باعث شد جام قهرمانی که در مشت لیورپول بود به رئالی‌ها تقدیم شود. جا دارد همین‌جا بگوییم که هر چی فحش زشته مال تو. اما از فحاشی و نفرین که بگذریم، یک خواهش از راموس جان داریم! می‌خواستم اگر ممکن است، در جام جهانی و بازی مقابل ایران، یک فن حرام همین مهدی طارمی روی اعصاب کنی، یک جوری که دیگر اینقدر روی اعصاب نباشد و مثلا یک مدتی از میادین دور باشد، مثلا فکر کنم تا آخر عمر بس باشد، ها؟ چی گفتی؟ قبول؟

بشوره ببره

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفته «آمارها نشان می‌دهد که ۳۰ تا ۳۵ درصد دختران دبیرستانی و دانشجویان تجربه مصرف قلیان دارند که این رقم در پسرها به ۵۵ درصد می‌رسد.» خب وقتی رفتم مغازه و دیدم هندوانه شده است کیلویی 2900 تومان، انتظار دارند قهرمان المپیک شوم؟ همین که تا الان معتاد نشده‌ام باید توسط مسئولان مورد تقدیر و تشکر قرار بگیرم. از حمیدآقا میوه فروش پرسیدم: داداش مگه هندونه رو هم با دلار آب می‌دن. جواب داد: گرونی واسه اعتصاب راننده‌های کامیونه. گفتم: ای بابا؛ سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس که گفته سه تا راهکار حمایتی برای مشکل شرایط کامیون‌دارها میدن و قراره یا گازوئیل رو گرون نکنن یا  15 تا 25 درصد کرایه حمل بار زیاد بشه یا این‌که سن بازنشستگی رو پایین بیارن. حمید آقا یک نگاهی به من کرد و گفت: آقا اینا که هنوز حرف و وعده است، به فکر نون باش که خربزه آبه. گفتم: راستی خربزه کیلویی چند؟ گفت: کلیویی 3200. سرم را انداختم پایین و از مغازه زدم بیرون، حمید آقا داد زد کجا؟ گفتم میرم از حسین آقا سیگار بگیرم، شاید یک جایی توی آمار ما رو یادشون بیاد.
نظرات کاربران
کد امنیتی