نويسنده‌ها مشغول‌کارند!
نگاهي به شغل‌هاي اصلي نويسندگان معروف

نويسنده‌ها مشغول‌کارند!

نویسنده :

اعظم عامل‌نيک

بيشتر هنرمندان در جواب يک سئوال کليشه‌اي مانند اين‌که «از کي فعاليتتون رو شروع کرديد؟» يا «اولين کارتان را کي انجام داديد؟» يک جواب کليشه‌اي مي‌دهند و مي‌گويند از بچگي شعر مي‌گفته‌اند و يا اين‌که اولين کارشان را در دوران نوجواني و جواني انجام داده‌اند. اما معمولا اين‌‌طور نيست. بسياري از نويسندگان مشهور شايد از دوران کودکي علاقه‌مند به دنياي ادبيات و هنر بوده‌اند، اما بسياري از اين نويسندگان پيش از آن‌که به عنوان يک نويسنده وارد دنياي ادبيات شوند، براي امرار معاش شغل‌هاي متنوع و گاه خيلي دور از دنياي نويسندگي را تجربه کرده‌اند. اين اتفاق، هم به‌خاطر مشکلات ورود به دنياي ادبيات است و هم به‌خاطر دغدغه گذران زندگي و داشتن مقدار بيشتري چرک کف دست. يکي از نويسندگاني که خيلي درگير اين دغدغه براي گذران زندگي‌اش بوده، آنتوان چخوف معروف است. با اين‌که خيلي زياد مي‌نوشته و پزشک هم بوده، هميشه مجبور بوده بيشتر کار کند تا زندگي خانواده‌اش را تامين کند. در اين شماره به مناسبت سالگرد فوت او به شغل‌هاي چند نويسنده ديگر پرداخته‌ايم!

آنتوان دو سن ‌اگزوپري خلبان
«آنتوان دو سن ‌اگزوپري» را بيشتر کتاب‌خوان‌ها با کتاب معروف «شازده‌کوچولو» مي‌شناسند. مسافر غريبي که در صحراي دور افتاده با خلباني که سرگرم تعمير هواپيمايش در آن صحرا است، ملاقات مي‌کند و اين آشنايي تاثير زيادي روي خلبان مي‌گذارد. اگزوپري خالق اين اثر متفاوت، فرزند سوم يک بازرس بيمه بود. در بچگي معمولا از مدرسه فرار مي‌کرد و به فرودگاه مي‌رفت تا هواپيما ها را تماشا کند. اگزوپري در بزرگسالي اين شغل را ادامه داد و آموزش خلباني ديد. او هم مي‌نوشت و هم پرواز مي‌کرد. تاثير پرواز در آثار او مانند «پرواز شبانه‌» به خوبي مشهود است.

انوره دو بالزاک وکيل دلال‌ها
«انوره دو بالزاک» نويسنده مشهور فرانسوي که در ايران بيشتر رمان‌هايش ترجمه شده است و بيشتر خوانندگان زن او را مي‌شناسند، پس از تمام کردن تحصيلاتش ابتدا در يک دفتر وکالت مشغول به کار شد اما بعد وارد کار تجارت شد. در تجارت سودي به‌دست نياورد و به حرفه نويسندگي مشغول شد! لابد در کشور آن‌ها نويسندگي کار نان و آبداري بوده است. آن‌ چه بالزاک را وادار به نوشتن رمان‌هاي معروفش کرد قرض‌هاي فراوان و طلبکارهايش بود!

هکتور مالو ژورناليست
کارتون بي‌خانمان را به ياد داريد؟ پرين بيچاره و مادر هندي‌اش را مي‌گويم که سفر طولاني را براي رسيدن به خانه و خانواده پدري‌اش انجام داد. نويسنده اين رمان کودکانه «هکتور مالو» است. مالو در ابتدا روزنامه نگار بود، تا اين‌که نخستين رمانش را با عنوان «‌دلدادگان» منتشر کرد و حسابي مشهور شد. مالو در مدت 10 سال حدود 70 رمان نوشت.

مارسل پروست استراحت مطلق
«مارسل پروست» را با رمان مشهور «زمان از دست رفته»‌اش مي‌شناسند. رمان سنگين و طولاني او جزو آثاري است که به‌خاطر حجم‌شان به رمان هاي رودخانه‌اي مشهورند. مي‌دانيد او چه‌طور توانست چنين رماني را بنويسد؟ اگر او کارگر يا وکيل يا حتي ثروتمند و تاجر بود باز هم فرصت کافي براي خلق اين اثر پيدا نمي‌کرد. پدر و برادر او پزشک بودند اما او به خاطر بيماري هرگز شغلي را انتخاب نکرد و در استراحت‌هاي طولاني که بيماري به او تحميل مي‌کرد به نوشتن مي‌پرداخت. البته پروست وضع جيبش هم خيلي بد نبود.

چارلز ديکنز کارگر
همه نويسنده‌ها مانند پروست خوش شانس نيستند؛ «چارلز ديکنز» انگليسي مانند بيشتر قهرمانانش، کودک بينوايي بود که بايد تن به کارهاي سخت مي‌داد. او در کودکي کارگر يک کارخانه واکس سازي بود و در بزرگسالي ابتدا مدتي دفتردار بود و سپس به عنوان روزنامه نگار در روزنامه‌ها گزارش‌نويسي مي‌کرد.

ماري هانري بيل نظامي
«ماري هانري بيل» را که نام مستعار «استاندال» را براي خودش انتخاب کرده بود بيشتر با رمان عاشقانه «سرخ و سياه» مي‌شناسيم. هانري بيل در جواني ماجراجو و کنجکاو بود و به همين دليل به ارتش ايتاليا پيوست. پس از 7 سال زندگي در ميلان ايتاليا وارد محافل ادبي پاريس شد و خيلي زود هم مشهور شد.

لويي فردينان سلين پزشک
«لويي فردينان سلين» را کتاب‌خوان‌هاي جدي به خوبي مي‌شناسند. او نويسنده نااميدي بود که بسيار سياه مي‌نوشت. پدر سلين کارمند بيمه بود. خود او پزشکي خواند و تا آخر عمرش هم اين حرفه را ترک نکرد. در اين‌جا مي‌شود از «چخوف» هم بگوييم. خانواده اين نويسنده روس فقير بودند. چخوف از دوران دبيرستان به ادبيات علاقه داشت. در دانشگاه پزشکي خواند اما براي نوشتن پزشکي را رها و سعي کرد هرچه بيشتر بنويسد تا پول بيشتري کسب کند.

لوئيز امي الکوت عروسک‌ساز
چند وقت پيش بيشتر دختر خانم‌ها از پخش مجدد کارتون «زنان کوچک» حسابي ذوق زده شده بودند. اين انيميشن بر اساس رمان مشهوري به همين نام ساخته شده است. البته رمان «زنان کوچک» داراي اقتباس‌هاي متعددي است. «لوئيز امي الکوت» نويسنده اين رمان در آمريکا متولد شد. متاسفانه او سرپرست مناسبي نداشت و کودکي سختي را تجربه کرد. الکوت براي تامين زندگي‌اش به کارهاي بسياري مانند خدمتکاري و خياطي پرداخت. او مدتي هم آموزگاري را تجربه کرد. اما اين شغل‌ها را دوست نداشت پس از مدتي او دوختن لباس را براي عروسک‌ها آغاز کرد و در کنار آن کتاب هم مي‌نوشت. البته او از اين راه درآمد کمي به‌دست مي‌آورد.

هرمان هسه کتاب فروش
اگر «هرمان هسه» را مي‌شناسيد‌، معلوم مي‌شود از طرفداران کتاب‌خوان ماييد. هرمان هسه نويسنده معروف آلماني است که رمان «دميان» و «گرگ بيابان»‌اش در ايران بين کتاب‌خوان‌هاي حرفه‌اي مشهور است. شغل دوران جواني هسه خيلي هم از کتاب دور نبود. هرمان هسه در جواني در يک کتاب‌فروشي کار مي‌کرد.

دن براون معلم
«دن براون» و رمان مشهور «‌رمز داوينچي» را يادتان است؟ اگر کتاب را نخوانده‌ايد، حتما فيلم اقتباس شده را از کتاب ديده‌ايد. او در يک دبيرستان تدريس مي‌کرد. «نيکلاي گوگول» نويسنده روس هم در ابتدا معلم يک دبيرستان دخترانه بود و هرگز فکر نويسندگي را در سر نداشت.

نويسندگان ايراني هم کم‌ و بيش دچار اين سرنوشت‌اند با اين تفاوت که آن‌ها پس از اين‌که وارد حرفه نويسندگي مي‌شوند، هنوز هم به دلايل شرايط جامعه ايران و بازار کتاب و هزار داستان ديگر بايد شغل پيشينشان را با خود يدک بکشند تا هم بتوانند بنويسند و هم از گرسنگي نميرند. اين مسئله حتي يقه نويسندگان معروف را هم رها نکرده است!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣