بازگشت فوتبالیست ها
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

نویسنده : الهام حبشی

پارسال دوست، امسال آشنا

هرچند در ایران این انیمیشن را با نام «فوتبالیست‌ها» می‌شناسیم، اما خوب است بدانید نام واقعی این انیمیشن سریالی «کاپیتان سوباسا» بوده و هست. برای سانسور خیلی از چیزهایی که در این انیمیشن ندیده یا اشتباهی دیدیم، دلیلی هست، اما پشت تغییر نام انیمیشن چه علتی بوده، کسی نمی‌داند. دوبله صدای کاراکترها در سری جدید یکی در میان، همان صداهای نوستالژیک قدیمی هستند، صداهایی که بیش از پیش بین ما و ایام کودکی‌مان پیوند برقرار خواهند کرد. محبوبیت و قدرت فوتبالیست‌ها به اندازه‌ای گسترده بود که توانست بر روی هر مخاطبی چه علاقه‌مند به فوتبال و چه بی‌علاقه تاثیرگذار باشد. فوتبالیست‌های زیادی از جمله آندرس اینیستا، لیونل مسی و الکس دل پیرو بخشی از شکل گرفتن علاقه به فوتبال در خودشان را مدیون این انیمیشن می‌دانند.

 

یک انیمیشن خوش رنگ و لعاب

اولین نکته مثبت سری جدید انیمیشن «فوتبالیست‌ها» کیفیت چشم نواز گرد هم آمدن رنگ‌های پر زرق و برق و حال خوب کن، با افکت‌های جذاب امروزی است. در سری جدید فوتبالیست‌ها خبری از آن آهنگ قدیمی نیست و به جای آن با تیتراژ و دو موسیقی کاملا متفاوت و گوش‌نواز در ابتدا و انتهای انیمیشن رو به رو هستید. کاراکترها دقیقا همان چهره‌های قدیمی را دارند، چهره‌هایی که مثل یک شی عتیقه قدیمی بازسازی شده‌اند و برق‌شان انداخته‌اند. حرکات و تصاویر به همان سبک قدیمی برای نشان دادن سرعت پر از خطوط درهم و نورانی می‌شوند، برای نمایش تمام حالت در یک لحظه مانیتور صفحه نمایش قطعه قطعه می‌شود و یکایک چهره‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند و تمام این‌ها جذابیت‌شان زمانی بیشتر می‌شود که بدانید با این اوصاف همه چیز نسبت به گذشته طبیعی‌تر شده است.

 

فوتبالیست‌هایی ابرقهرمان

درون‌مایه انیمیشن «فوتبالیست‌ها» بزرگ‌ترین نقطه قوت این انیمه بود. «جون میزوگی» با وجود داشتن بیماری قلبی هرگز دست از تلاش و رقابت برنمی‌داشت، «سوباسا» نماد انسانی با استعداد و البته بسیار اخلاق مدار بود و در این بین «کاکرو» با وجود زندگی در خانواده‌ای فقیر و به دور از رفاه هیچ وقت زیر بار مشکلات شانه خم نمی‌کرد. تمام کاراکترهای دوست‌داشتنی این انیمیشن نمادی از «امید» و «سخت‌کوشی» بودند. کاراکترهایی که در سری جدید بیشتر از حد معمول آن زمان قدرتمند و فرا انسانی شده‌اند. معرفی کاراکترها پرداخت دقیق و داستانی مجزا دارد. قهرمان‌های انیمیشن جدید «فوتبالیست‌ها» حالا دیگر فقط یک قهرمان معمولی نیستند و در قالب ‌ یک ابرقهرمان قرار گرفته‌اند. داستان هر کدام شنیدنی‌ و دیدنی‌تر از گذشته به تصویر کشیده شده و شما جزئیات دقیق‌تری از زندگی‌ آن‌ها را در اختیار خواهید داشت. اما یک نکته بامزه در انیمیشن جدید پایین بودن سطح سانسور است و احتمالا اشتیاق‌تان قلقلک داده خواهد شد اگر بگویم قرار است با شخصیت جدیدی از عموی کذایی «سوباسا» آشنا شوید.

نظرات کاربران
کد امنیتی