گفت‌وگو با چند نفر که به جوانان مربوطند

گفت‌وگو با چند نفر که به جوانان مربوطند

نویسنده :

مسئولان نهاد‌هاي جوان دار
بهنام احمدپور، مدير راديو جوان

ماهيت راديو جوان به پسوندش است

راديو جوان، روزهاي پر فراز و نشيبي را پشت سر گذاشته، روزهاي اوج و روزهاي تغييرات، راديو جوان مي‌خواهد با مخاطب جوانش همراه باشد و از دغدغه‌ها و مسائلش بشنود. اين هم مصاحبه جيم با مهندس بهنام احمدپور، رئيس راديو جوان؛

راديو جوان براي جوان ايراني چه کارهايي انجام داده است؟

سال 75 با راه‌اندازي راديو جوان تصميم گرفته شد که براي نسلي که در سال‌هاي اول دهه 70 به دنيا آمدند و کم هم نبودند برنامه‌هايي را تهيه کند که بتواند نشان دهنده نظرات و عقايد اين نسل باشد و انتظارات آن‌ها را پوشش بدهد، در مدت اين 14 سال هم راديو جوان فراز و نشيب‌هاي زيادي را داشته و سعي کرده که بر اساس انتظارات اين نسل برنامه بسازد. مهم‌ترين اشکالي که در دستگاه هاي مختلف متولي جوان پيش مي‌آيد اين است که چون هر کسي در ظرف زماني خودش جوان را مي‌سنجد به اشتباه آرمان و اعتقاد يک نسل ديگر به جوان نسبت داده مي‌شود، ما تلاش کرديم که به يک نگاه واقعي در مورد جوان امروز برسيم و حضور 70 درصدي مديران و برنامه‌سازان جوان در راديو جوان کمک کرده تا به فضاي ذهني جوان نزديک شويم.

در اين زمينه مخاطب سنجي هم انجام داده‌ايد تا نيازهاي اين نسل را بشناسيد؟

اين مخاطب سنجي وظيفه مرکز پژوهش‌هاي راديو است که بررسي‌هاي لازم را انجام مي‌دهد و بعد نتيجه را به ما و ساير قسمت‌ها اعلام مي‌کند، البته ما خودمان هم تحقيقات ميداني را براي شناخت مخاطب انجام داده‌ايم.

فکر مي‌کنيد چه‌قدر در انتقال موضوعاتي که جزء دغدغه‌هاي جوان امروز است موفق بوده‌ايد؟

مطمئن هستيم که اگر نتوانيم وارد موضوعات دغدغه‌اي جوانان بشويم، مخاطب را از دست داده‌ايم. ما روي موضوع جوان سوژه‌يابي کرديم و حجم بزرگي از برنامه‌هاي‌مان روي همين موضوعات است.

اگر پسوند راديو جوان را برداريم چه اتفاقي مي‌افتد؟

راديو جوان مي‌شود راديو ايران، اصلا اهميت راديو جوان به همين پسوند است.

برنامه شما براي آينده اين راديو چيست؟

ما اخيرا مطالعات مشخصي را در اين مورد انجام داده‌ايم و تغييراتي را هم از اول تابستان در برنامه‌ها ايجاد کرده‌ايم که اعلام شده، با توجه به سيستم قوي نظر سنجي که طراحي شده نظرات مخاطبان جوان به صورت مستقيم به من مي‌رسد و همه اين‌ها به برنامه ريزي‌هاي آينده کمک مي‌کند.‌
علي‌اصغر پورمحمدي، مدير شبکه سه، شبکه جوان

برنامه با نشاط مي‌سازيم

شبکه سه بي‌شک از آن شبکه‌هايي است که آن را مي‌بينيد. اين شبکه را با عنوان شبکه جوان هم خيلي‌ها مي‌شناسند، اما آيا واقعا اين شبکه مخاطبش جوان است! در گفت‌وگو با مدير شبکه سه اين پرسش را جويا مي‌شويم.

فکر مي‌کنيد چقدر توانسته‌ايد ذائقه مخاطب را تأمين کنيد؟

تنوع طلبي جوانان آن‌قدر زياد است که يک شبکه نمي‌تواند به همه اين مطالبات، تنوع طلبي‌ها و... جواب دهد. هر چه‌قدر هم کار کنيم شايد نتوانيم کاملا پاسخگو باشيم، اما همه همکاران ما تلاش خودشان را مي‌کنند. گرچه در برخي بخش‌ها موفق بوده و در بعضي بخش‌ها موفق نبوديم.

فکر مي‌کنيد اين‌که مي‌گوييد شبکه جوان، مخاطب هم فقط جوان است؟

يکي از اشکالات تلويزيون ما اين است که مخاطبان در هر رده سني پاي يک برنامه تلويزيوني در هر ساعتي مي‌نشينند يا بچه‌ها تا 12 شب بيدار هستند و همه برنامه‌ها را نگاه مي‌کنند. در حالي که در هيچ کجاي دنيا اين‌طور نيست، چرا که همه برنامه‌ها براي بچه‌ها مناسب نيست. يکي از مشکلات جامعه ما فرزند سالاري است و بعضي خانواده‌ها برنامه هاي زندگي خود را براساس برنامه‌هاي بچه‌ها تنظيم مي‌کنند.

برنامه‌هايي که شما آماده مي‌کنيد چه‌قدر اين جوان بودن را در خود دارند؟

ما سعي در حفظ مخاطب داريم، ولي طرح برنامه‌هاي نمايشي به اداره کل طرح و برنامه سيما مي‌رود و در آن‌جا طرح‌هاي مختلف تطبيق داده مي‌شود.

براي ايجاد تنوع در سيما و جذب مخاطب چه پيشنهادي داريد؟

معتقدم بايد يک تا دو شبکه برنامه‌هاي نمايشي آرامش بخشي پخش کنند. برخي مواقع ممکن است پرداخت به يک موضوع ملتهب منجر به التهاب بيشتر شود. بنابراين بايد نويسنده توانايي زيادي در نگارش داشته باشد تا با دقت به يک موضوع مهم اجتماعي بپردازد. يکي از نارضايتي‌هاي ما در حال حاضر اين است که سريال‌هاي تلويزيون غمگين و تلخ هستند. بايد تلاش کنيم به سمت برنامه‌هايي پيش برويم که سرشار از آرامش بخشي و نشاط باشد. البته منظورم اين نيست که برنامه‌ها بايد طنز باشند، بلکه بايد به بيننده آرامش بدهند؛ نه اين‌که پر از دعوا، تلخي و پرخاشگري باشند.

و کاري که شما براي جوان خواهيد کرد؟

ما تلاش خود را مي‌کنيم تا سريال‌هاي با نشاط بيشتر بسازيم. اگر بتوانيم مسائل و مشکلات جامعه را در قالب برنامه‌هاي با نشاط و جذاب بسازيم هنر کرده‌ايم.
هادي طالبيان، رييس سازمان جوانان خراسان رضوي

مشکلات و مسائل جوانان را ديده‌باني مي‌کنيم

يکي از ارگان‌هايي که ادعا دارد براي جوانان کارهايي انجام مي‌دهد سازمان جوانان است. اين سازماني عمري ده ساله دارد ولي خيلي از جوانان آن را نمي‌شناسند و خيلي‌ها اين نظر را دارند که دنياي بدون سازمان جوانان حداقل بودجه وهزينه‌هاي دنياي با سازمان را ندارد! رئيس اين سازمان در استان خراسان رضوي برايمان از کارهاي کرده و نکرده و دليل بودن سازمانشان مي‌گويد.

سازمان جوانان چيست؟

سازمان جوانان يک سازمان ديده‌بان است که مسايل و مشکلات را رصد وديده‌باني مي‌کند و بعد مشکلات را به سازمان‌هايي که متولي هستند منتقل مي‌کند و دست اين دو را در دست هم مي‌گذارد. سازمان جوانان شناسايي مشکلات، انتقال آن‌ها به سازمان‌هاي متولي و هماهنگي اين سازمان‌ها جهت اجرايي شدن را برعهده دارد تا از کارهاي موازي جلوگيري شود.

چرا کم در ميان جوانان ديده مي‌شويد؟

ما قرار نيست که يک سازمان مداخله‌گر باشيم و گاهي در برخي از امور خود وارد عمل مي‌شويم. در کل سازمان جوانان بيشتر با مسئولان و گروه‌هاي مرجع ارتباط دارد. مربيان، مشاوران، خانواده‌ها، ائمه جماعات، تشکل‌ها و... مخاطبان اصلي ما هستند.

مي‌شود گفت که بيشتر براي جوانان هستيد تا با جوانان؟

البته ما با جوان هم گاهي ارتباط‌هايي داريم و برنامه‌هايي داشته‌ايم.

چه مسايلي را رصد و ديده‌باني مي‌کنيد؟

سازمان دوازده مورد را در دستور کار خود دارد که اين موارد عبارتند از اشتغال، مسکن، رفاه، بهداشت رواني، اوقات فراغت، ازدواج، مشارکت، هويت و... که از اين ميان چهار مورد اخير از اهميت بيشتري برخوردار است و ما به آن بيشتر مي‌پردازيم چراکه متولي و هيچ وزارت‌خانه و دستگاهي ندارند.

شما براي مشکلاتي که شناسايي مي‌کنيد به سازمان‌هاي متولي طرحي را هم پيشنهاد مي‌دهيد؟

بله، به عنوان نمونه براي بحث اوقات فراغت ما کارت‌هاي اعتباري را توصيه کرديم که به خود جوان داده مي‌شود به جاي اين‌که هزينه در سازمان‌هاي مربوطه هزينه شود. يا طرح پايگاه‌هاي اوقات فراغت را به مدارس داده‌ايم و خواسته‌ايم که در سه ماه تابستان در مدرسه به شناسايي استعدادهاي دانش‌آموزان و پرورش آن‌ها بپردازند.

سازمان 9 يا 10 سال است که فعاليت مي‌کند شما فکر مي‌کنيد به بلوغ و نبوغ اثرگذاري کي خواهد رسيد؟

ما بايد به اين باور برسيم که جوان مساله نيست، بلکه راه‌حل است! فکر مي‌کنم که سازمان سرعت خوبي داشته و خوب پيش خواهد رفت.

حسين شادکام، رييس گروه مشاوران جوان شهردار

جوانان را نسبت به مسايل شهري حساس مي‌کنيم

گروه مشاوران جوان شهردار چند سالي است که به عنوان گروهي متشکل از جوانان صاحب ايده و خلاق، به شهردار و مشاوران سازمان‌ها و مناطق پيشنهادهايي ارايه مي‌دهند. به دنبال يافتن «جواني» در اين گروه نيز گفت‌وگويي داريم با رئيس اين گروه.

يک تعريف از گروه مشاوران جوان شهردار؟

گروه مشاوران جوان شهردار، گروهي است که شکل گرفته براي سه ماموريت آشناسازي، فعال‌سازي و دغدغه‌مند کردن شهروندان جوان نسبت به مديريت و اداره شهر

خدماتي که ارايه مي‌دهيد شامل چه اقشاري از جوانان است؟

عموم جوانان، جوانان مستعد، جوانان مسئوليت پذير و پرسنل جوان شهرداري

مأموريتي که گروه مشاوران جوان نسبت به جوانان دارد چيست؟

هر کدام از مجموعه‌هايي که در شهر هستند مسئوليتي دارند در قبال جوان. کاري که ما انجام مي‌دهيم با کاري که ارشاد مي‌کند يا سازمان ملي جوانان متفاوت است. در حوزه شهروندي و يا به عبارتي در حوزه شهري ما اقداماتي انجام مي‌دهيم.

چه کرده‌ايد براي اين‌که بتوانيد مخاطبي عام داشته ‌باشيد؟

سامانه ايده در حال راه‌اندازي است که با راه اندازي اين سامانه همه مي‌توانند ايده‌هاي خود را ارايه دهند و با ما در ارتباط باشند

فکر نمي‌کنيد بيش از اين‌که گروه بخواهد خدمات داشته باشد به جوانان، جوانان براي گروه خدمات مي‌دهند؟

مگر نه آن است که جوان فرصتي مي‌خواهد براي بروز و ظهور. بهترين کار براي جوان ميدان دادن است.

يعني در شهرداري به جوان ميدان داده‌ايد؟

ببينيد هميشه با ورود پديده‌هاي جديد يک عده مخالفت مي‌کنند ولي هميشه يک عده موافق هم هستند که ايده‌هاي جوان را مي‌پذيرند. هميشه کساني که جواني‌هاي خوبي داشته‌اند با جوانان همکاري مي‌کنند.

خب بعد از ميدان يافتن نياز است به اين‌که از اين فضا جهت پيشرفت استفاده شود. آيا در اين زمينه شرايطي داريد؟

با طراحي سامانه ايده و ثبت موارد، اميدوارم که اين اتفاق رخ دهد.

نيازسنجي هم در ارتباط با جوان در گروه داشته‌ايد؟

گروه مشاوران جوان يک گروه اجرايي نيست و قرار است در راستاي مأموريت‌هاي شهرداري از ظرفيت‌هاي جوانان براي جوانان استفاده کند، جهت رفع نيازهاي حوزه‌هاي مختلف شهر. مشکلات توسط مناطق و سازمان‌ها شناسايي مي‌شوند و با مشاوران جوان درميان گذاشته مي‌شود. البته اين استفاده از ظرفيت‌ها فقط در حوزه فکر و ايده نيست و در مسايل اجرايي نيز جوانان وارد مي‌شوند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
درباره مهم ترین تکنولوژی روز یعنی دستیارهای شخصی که در حال تبدیل شدن به انسان اند

#virtual_asistant

٩٧/٠٢/٢٧