می رویم و نهایت زورمان را می زنیم
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

نویسنده : مازیار حکاک

فرهاد سال‌افزون پاسور دوم تیم ملی است که سال گذشته با خداحافظی مهدی مهدوی به تیم ملی اضافه شد. او در اولین دوره تجربه مسابقات لیگ جهانی بازی‌های درخشانی ارائه داد و اصطلاحا بازی لهستان را برای‌مان درآورد. او خیال ما را هم بابت جایگزنی سعید معروف راحت کرد و هر زمان که توسط کولاکوویچ به کار گرفته شد نقشه‌های خوبی در خط حمله پیاده می‌کرد. مزیت سال‌افزون نسبت به معروف در این است که از او قد بلندتری بهره می‌برد و هنگام حضور در خط جلوی زمین عملکرد موثرتری در دفاع روی تور دارد. با او که سال گذشته خودش پدیده تیم ملی بود درباره بازیکنان جدید اضافه شده، وضعیت تیم و پیش‌بینی از لیگ ملت‌های والیبال 2018 هم کلام شدیم که در ادامه می‌خوانید.

 تیم ملی حسابی جوان شده، این تغییرات را چطور می‌بینید؟
 ببینید قرارداد آقای کولاکوویچ تا المپیک 2020 است. بازیکنان جدید یعنی آقایان حضرت‌پور، شریفی، توخته، صالحی و کاظمی غالبا از تیم نوجوانان اضافه شدند. این بازیکنان در اردوها خیلی با انگیزه کار کردند که توانستند نظر مربی را هم جلب کند. حتی من فکر می کنم احتمال فیکس بودن بعضی از این بازیکنان در لیگ ملت‌های جهان خیلی زیاد است. تیم ملی الان تلفیقی از جوان‌ها و باتجربه‌هاست. شاید خیلی از این بچه‌ها را مردم عادی نشناسد ولی بازیکنان با انگیزه و مستعدی هستند.
 سال گذشته شما خودت به نوعی پدیده تیم ملی بودی، فکر می‌کنی از این جوان‌ترها امسال اسم کدام‌شان را بیشتر بشنویم؟
 نمی‌توانم خیلی دقیق بگویم چون همه بازیکنان جوان در تمرینات عالی بودند. مثلا آقای توخته 16 سالش است و شاید جوان‌ترین بازیکن لیگ جهانی هم باشد اما طوری بازی می‌کند انگار چند سال است که در تیم ملی حضور دارد و خیلی برای حضور در ترکیب ثابت تیم ملی شایسته است. ان‌شاءا... چه از بازیکنان و پیش‌کسوتان بزرگ‌مان مثل آقای معروف، موسوی، قائمی، عبادی‌پور که برای تیم ستون هستند و چه از  5-6 چهره جوانی که برای اولین بار پیراهن تیم ملی را می‌پوشند هر کدام در زمین هستند بتوانند حداکثر توان‌‌شان را برای هر پوئن در این مسابقات ارائه دهند و بتوانیم فقط و فقط به برد فکر کنیم. 
 دو ماه در اردو بودید، اوضاع تیم را چطور می‌بینید؟
 او ضاع تیم که خوب است. بزرگ‌ترین نگرانی مسافت‌های طولانی و فاصله زیاد بین شهرهای محل برگزاری است. به قول سرمربی تیم ملی اگر به عنوان یک توریست هم قرار باشد در 5 هفته این کشورها را بروی به آدم سخت می‌گذرد چه برسد به این که قرار باشد مسابقه هم بدهی. ما وقتی قرار باشد از آمریکا به ایران بیایم باید قاره عوض کنیم و به لحاظ زمانی و آب و هوایی واقعا شرایط متفاوت است. جالب این که 3 تیمی که قرار است با ما در ایران بازی کنند زودتر از ما به کشورمان می‌رسند! هیمن جا باید بگویم که همه 15 تیم حاضر در سید یک به جز فرانسه بهترین‌های‌شان را برای این مسابقات آورده‌اند. فرانسه هم چون میزبان فینال است و جز 6 تیم نهایی است کمی به جوان‌تر‌ها فرصت داده است. همه تیم‌ها از آمریکا، برزیل، ایتالیا گرفته تا لهستان، صربستان در لیگ جهانی عنوان‌دار هستند. قبل‌تر شاید ایران در آسیا هم برای گرفتن یک ست به شکل می‌خورد اما بازیکنان کاری کردند که حالا همه روی تیم ملی طور دیگری حساب می‌کنند ولی واقعا کار سخت است. در نظر داشته باشید که ما دو ماه است تمرین می‌کنیم اما به تازگی میلاد عبادی‌پور به جمع اضافه شد. از سویی آقای معنوی‌نژاد از ناحیه کمر مصدوم است و هفته‌های اول نیست. 
 مدتی بود که ما با این همه ستاره در دنیای والیبال لژیونر نداشتیم، سال گذشته هم میلاد عبادی‌پور رفت و هم جواد معنوی‌نژاد. شما هم دوست داری این اتفاق برایت بیفتد؟
 آرزوی هر بازیکنی که خارج از کشور و کنار بهترین‌های جهان توپ بزند. البته لیگ ایران جزو 5 لیگ برتر دنیاست و لیگ کشورمان در کنار برزیل، ایتالیا، لهستان و روسیه از کیفیت خیلی بالایی برخوردار است. اما با این وضع که الان برای دلار و یورو پیش آمده من هم دوست دارم اگر پیشنهادی خوبی برایم پیش آمد لژیونر شوم. به ویژه این که باشگاه‌ها در کشورمان ثبات خوبی هم ندارند.
 امسال می‌توانیم جزو 6 تیم باشیم؟
 واقعا قبل از مسابقات نمی‌شود پیش‌بینی کرد. والیبال هم رو ندارد و با همه رشته‌‌ها از این حیث متفاوت است. یک توپ قل می‌خورد و به آنتن برخورد می‌کند و سرنوشت یک تیم عضو می‌شود. این طور نیست که ما از پیش باخته وارد این رقابت‌ها شویم. ما می‌رویم و نهایت زورمان را می‌زنیم. ان شاءا... که تقدیر به نفع ما رقم بخورد. 
نظرات کاربران
کد امنیتی