باز هم لیگ جهانی
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

نویسنده : مازیار حکاک

تیم ملی والیبال کشورمان از فردا مسابقات خود را در لیگ ملت‌های والیبال (همان لیگ جهانی خودمان) که نسبت به سال گذشته تغییراتی داشته است، آغاز می‌کند و دوباره شور و حرارت این رشته ورزشی همه را فرا می‌گیرد. بلندقامتان کشورمان طی 5 هفته باید برابر 15 حریف دیگر صف‌آرایی کنند و شانس خود را برای قرار گرفتن در جمع 5 تیم صعودکننده به مرحله نهایی رقابت‌ها بیازمایند. تیم کشورمان البته با کولاکوویچ سرمربی صرب خود تغییرات اساسی هم داشته است و احتمالا بازی بعضی از بازیکنان جوان را برای اولین بار در این رقابت‌ها ببینیم. در این مطلب نگاهی داریم بر مسابقات لیگ ملت‌های والیبال 2018 و شرایط سخت تیم ملی کشورمان در این رویداد بزرگ.

لیگ ملت‌‌های والیبال به سبک 2018

همان‌طور که می‌دانید تیم‌های فرانسه، ایران، ایتالیا، آرژانتین، چین، برزیل، روسیه، لهستان، صربستان، آمریکا، آلمان و ژاپن 12 تیم اصلی و ثابت برای هفت سال در گروه مردان لیگ ملت‌های والیبال هستند که امسال در کنار این کشورها، تیم‌های استرالیا، کره جنوبی، کانادا و بلغارستان سهمیه حضور را به دست آورده‌اند. مرحله مقدماتی لیگ ملت‌های والیبال از فردا به مدت پنج هفته برگزار می‌شود و 12 تیم اصلی حداقل یک هفته میزبانی در مرحله مقدماتی این رقابت‌ها دارند و کشورمان در هفته پنجم دور مقدماتی میزبان است. 

نتایج تمامی دیدارهای دور مقدماتی لیگ ملت‌های والیبال در یک جدول ثبت می‌شود و در پایان 5 تیم برتر دور مقدماتی به مرحله نهایی لیگ ملت‌‌های والیبال صعود می‌کنند که به همراه تیم فرانسه 6 تیم مرحله نهایی این رقابت‌ها خواهند بود. شهر «لیل» فرانسه میزبان مرحله نهایی لیگ ملت‌های والیبال در گروه مردان است که این رقابت‌ها از 13 تا 17 تیرماه در 3 مرحله مقدماتی، نیمه نهایی و نهایی برگزار می‌شود.

 

قاره پیمایی بلندقامتان ایران

همان‌طور که گفته شد تیم کشورمان در 5 هفته باید به رقابت بپردازد و در هر هفته با 3 تیم روبرو خواهد شد. بزرگ‌ترین بدشانسی شاگردان کولاکوویچ اما قرعه‌ای است که با آن مواجه شده‌اند. البته منظور از این بدشانسی بازی با تیم‌های بزرگ نیست چراکه بر اساس قوانین مسابقات تمام تیم‌ها به صورت دوره‌ای با هم بازی می‌کنند. در این بین اما بلندقامتان کشورمان هر هفته باید در یک قاره بازی کنند آن هم با طی مسافت‌های طولانی و بسیار زیاد. شاگردان کولاکوویچ برای هفته اول و بازی‌های فردا به فرانسه سفر کرده‌اند و باید با ژاپن و استرالیا و میزبان بازی کنند. آن‌ها در هفته دوم به آرژانتین می‌روند و علاوه بر این کشور با کانادا و ایتالیا به رقابت می‌پردازند. شاگردان کولاکوویچ اما در یکی از سخت‌ترین و طولانی‌ترین سفرها خودشان را از آمریکای جنوبی به اروپای شرقی و روسیه برسانند تا در  این کشور با چین، برزیل و میزبان بازی کنند. در هفته چهارم هم با سفر به ایالات متحده با آمریکا، صربستان و لهستان پیکار می‌کنند و در هفته آخر به کشورمان می‌آیند تا از آلمان، بلغارستان و کره جنوبی پذیرایی کنند. همین است که سرمربی تیم ملی در اظهار نظری گفته سفر به این 5 کشور در این زمان کوتاه به عنوان توریست هم دشوار است چه برسد به رقابت در قالب لیگ جهانی والیبال.

 

جوان‌گرایی در حد تیم ملی

سال گذشته بود که عادل غلامی به دلیل اختلاف با محمد موسوی اردوی تیم ملی را ترک کرد و دیگر حاضر نشد که بازگردد. شهرام محمودی هم یک دو سالی هست که از تیم ملی خداحافظی کرده و علیرغم درخواست سرمربی صرب حاضر به بازگشت نشد. این مسئله و البته نیاز به تغییر نسل در والیبال باعث شد کولاکوویچ در ترکیب تیم ملی دست به انقلاب بزرگی بزند و برای مسابقات پیش رو تعداد زیادی از بازیکنان تیم ملی جوانان و نوجوانان را در ترکیب 14 نفره خودش قرار دهد. علی شفیعی، امیرحسین توخته، مرتضی شریفی، صابر کاظمی، میثم صالحی و  محمدرضا حضرت‌پور بازیکنان جوانی هستند که شاید اسم‌شان را هم تا به حال نشنیده باشیم اما سرمربی تیم ملی امید زیادی به آن‌ها دارد. کولاکوویچ در این دوره شهامتی به خرج داده که پیش از این کمتر از سرمربیان تیم ملی سراغ داشتیم. شاید همین بازیکنان جوان نسل طلایی بعدی والیبال ایران باشند. مزیت بزرگ این جوان‌گرایی هم این است که ترکیب تیم تلفیقی از باتجربه‌ها و جوان‌هاست که قطعا اثرات مثبت زیادی خواهد داشت.

نظرات کاربران
کد امنیتی