قلدرامپ
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

نویسنده : الهام یوسفی

تاریخ خواندن با همه سختی‌هایش، حداقل لطفی که دارد این است به ما یادآوری می‌کند که رویدادهای جهان، تکرار مدام داستان تلخ و آزاردهنده‌ای‌ است که روزی باید ملت‌ها پایانش را عوض کنند. داستانی که اگر ندانیم، فکر می‌کنیم همه حوادث‌اش تازه و بی‌سابقه است. بله! تاریخ دانستن قصه‌های دردناک جهان را تکراری می‌کند. دیگر فکر نمی‌کنیم که تنها ملتی هستیم که در طول تاریخ بدبیاری آورده و طرف حساب قلدربازی‌های کشور دیگری شده است، کشوری که خوی کدخدامنشی‌اش، برای اغلب ملت‌ها فاجعه به بار آورده است. کشوری که از آن سوی اقیانوس، از هر موقعیت و شرایطی بهره برده تا دست‌درازی کند، ناخنک بزند، کودتا راه بیندازد و مردم و آزادی‌خواهان جهان را قتل عام کند، حکومت عوض کند و ادای منجی‌ها را دربیاورد و تا بتواند خود را کدخدای همه جهان جا بزند. تاریخ را که بدانیم، همه معادلات ظاهرا پیچیده جهان برایمان ساده می‌شود در اندازه یک معادله ساده یک مجهولی. مجهولی که حالا دیگر خیلی هم مجهول نیست. مجهولی که سال‌هاست همه او را با نام «آمریکا» می‌شناسند. آمریکایی که در طول سال‌های اندکی که موجودیت سیاسی یافته برای خودش تا دلتان بخواهد پرونده سیاه و مخوف گردآورده است. بخشی که در زیر می‌خوانید، قسمت‌های کمترشنیده شده تاریخ درباره قلدربازی‌های خطرناک و ویران‌کننده این کشور است. 

تاریخ قلدری در خاک خودی
قصه سرخ‌پوستان و سیاه‌پوستان آمریکا را حتما بارها و بارها در سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی هالیوودی دیده‌اید و در رمان‌هایشان خوانده‌اید. جنایاتی که کمتر کسی می‌تواند در قاب دوربین یا دنیای کلمات تصویر واقعی آن را نشان دهد. قتل‌عام مداوم مردمی که آمریکایی‌اند اما هنوز هم، تا همین امروز، از سوی ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا با عنوان رنگین‌پوست‌ها خوانده می‌شوند و با تحقیر از آن‌ها نام‌برده می‌شود. بخشی که در زیر می‌خوانید تنها نمونه کوچکی از صدها رویدادی است که در حافظه تاریخی سرخ‌پوست‌ها و سیاه‌پوست‌‌های آمریکایی تا همیشه باقی می‌ماند.
 جنگ‌های آمریکا با اولین حمله به سرخپوستان در شهر جیمزتاون در سال 1662 آغاز می‌شود که تا سال 1900 ادامه داشت و آمریکایی‌ها صدها هزار سرخ پوست را به قتل می‌رساندند. آن‌ها تنها در 1792 سرخپوستان کنتاکی و در 1796 سرخپوستان تنسی را قتل عام کردند. این آمار به طور قطع به ما این اجازه را می‌دهد که این واقعه را یک نسل‌کشی بدانیم. 
قیام بردگان سیاه‌پوست به رهبری گابریل پروسر در ویرجینیا. حدود 1000 نفر از جمله خود گابریل را به دارآویختند درصورتی که بردگان حتی یک نفر را هم به قتل نرسانیده بودند. و 1811 قیام بردگان به رهبری چارلز (به برده‌ها اغلب فامیلی نمی‌دادند همان‌طور که روی سگ‌ها فامیل نمی‌گذاشتند!) 500 برده به سوی نیواورلان رهسپار شدند در حالی که در راهشان برادران نگون بخت خود را آزاد می‌کردند. نیروهای آمریکایی تقریبا تمام شرکت‌کنندگان در قیام را در دم کشتند یا اینکه بعدها دارشان زدند.
خرده قلدری‌های عموسام 
دولت‌های مختلف آمریکایی تا دلتان بخواهد خودشان را مسئول و منجی جهان می‌دانستند و در هر شرایطی که به دست می‌آمد از ضعف حکومت‌ها یا جنگ‌ها و درگیری‌های داخلی استفاده می‌کردند و برای مردم بخشی از جهان تعیین تکلیف می‌کردند. جالب است بدانید که اغلب کشورهای قاره آسیا و همسایگان قاره‌ای آمریکا صابون این قلدرمآبی خانمان برانداز به تن‌شان خورده است. این هم سیاهه‌ای بسیار مختصر شده از این مداخله‌جویی‌های منفعت‌طلبانه که در اغلب مواقع به ضرر مردم آن سرزمین بوده است. 
 دو حمله به پرو که در آن زمان درگیر ناآرامی‌های داخلی بود. آمریکایی‌ها در 1840 به فیجی هم حمله کردند که ویرانی و نابودی چندین روستا را به دنبال داشت. در 1843  آمریکا به چین حمله کرد و در 1844 با حمله مجدد قیام ضدامپریالیستی چین را سرکوب نمود.
: حمله به آرژانتین و نیکاراگوئه، درحالی که این کشورها درگیر شورش‌های داخلی بودند. در 1854 آمریکایی‌ها به بهانه انتقام گرفتن از تحقیر یک آمریکایی  شهر سان جوان دل نورت (گریتونا) نیکاراگوئه را به خون کشیدند. در 1855 دوباره تعدادی آمریکایی به رهبری واکر به نیکاراگوئه حمله کردند. در همان سال فیجی و اروگوئه هم بی‌نصیب نماندند و مورد هجوم قرار گرفتند. گویا آمریکا دید خوبی ندارد و در 1856 به پاناما هم حمله کرد. و باز در 1857 و 1858 دوباره نیکاراگوئه و اروگوئه را هدف حملات خود قرار داد.
قلدری‌های کودتایی کدخدا
اسناد و مدارک ثابت می‌کند که آمریکا در 62 کودتای سیاسی و نظامی حضور و نقش رسمی و مشخص داشته است. حتما درباره کودتای ۲۸ مرداد آمریکا در ایران و براندازی دولت قانونی دکتر مصدق شنیده‌اید. ولی اینجا می‌خواهیم درباره سایر کودتاهای این قلدر ۳-۲ قرن اخیر بگوییم، کودتاهایی که تا سال‌های بسیار طولانی ملت‌ها و دولت‌ها دچار خفقان و سرکوب و تنش می‌کرد و آن‌ها را وارد تنش‌های‌های سیاسی و اقتصادی می‌کرد. فهرست این کودتاها، از روسیه تا یونان، کوبا، کنگو، عراق و... داستان عبرت‌آموزی دارد، داستانی مخوف و پراز آب چشم. بخش‌های منتخب زیر در زمره مشهورترین کودتاهای آمریکا در نقاط مختلف جهان است. 
 در 11سپتامبر سال 1973 دولت منتخب و مردمی سالوادور آلنده در شیلی، توسط کودتای نظامی که توسط سازمان سیا طراحی و کمک شد، سرنگون شد. آلنده، رهبر آزادی‌خواه شیلی کشته و بیش از 30 هزار نفر در خشونت‌های بعدی کشته شدند. پینوشه دیکتاتور نظامی بر سر کار آمد و بیش از 25 سال با استبداد و دیکتاتوری در شیلی حکومت کرد.
در آوریل 2002 کابینه بوش دستور کودتا در ونزوئلا بر علیه رئیس جمهور وقت این کشور (هوگو چاوز) صادر کرد. بعد از 2 ماه اعتصابات سراسری مردم در طرفداری از هوگو چاوز و محکوم شدن کودتا از طرف 19 کشور امریکای لاتین، کودتا با شکست مواجه شد و چاوز به قدرت بازگشت. امریکا عقب نشینی کرد، ولی به کمک‌های مالی خود به مخالفان چاوز به رهبری (پدرو کارمونا) یکی از کارتل‌های نفتی، ادامه داد و خواستار رفراندم برای تائید و یا نفی چاوز شد. این رفراندم در 15 اوت 2004 برگزار شد و 58 درصد مردم دوباره چاوز را تایید کردند.
قلدری‌های جنگ‌طلبانه 
چه کسی هست که داستان جنایت‌های جنگی آمریکا را نشنیده باشد؟! داستان دردناک و تراژیک سرزمین ویتنام و صدها مرد و زن و بچه غیرنظامی، داستان ژاپن و بمباران هیروشیما و ناکازاکی، داستان عراق و افغانستان. این بخش از تاریخ آمریکا بی‌شرمانه‌ترین بخشی است که یک ملت می‌تواند برای خود تصور کند. 
بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی دو عملیات اتمی بودند که در زمان جنگ جهانی دوم به دستور هری ترومن، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، علیه امپراتوری ژاپن انجام گرفتند. در این دو عملیات، دو بمب اتمی به فاصله ۳ روز بر روی شهرهای هیروشیما و ناگازاکی انداخته شد که باعث ویرانی و کشتار گسترده شهروندان این دو شهر گردید. حدود 220 هزار نفر(!) در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند که بیشتر آنان را شهروندان غیرنظامی تشکیل می‌دادند. بیش از 100 هزار نفر بلافاصله هنگام بمباران کشته شدند و بقیه تا پایان سال ۱۹۴۵ بر اثر اثرات مخرب تشعشعات رادیواکتیو جان خود را از دست دادند. همچنین بر اساس شواهد پزشکی اثرات این بمباران‌ها هنوز در نسل‌های بعدی قربانیان و مصدومین مشاهده می‌شود.
افعانستان و عراق: دو جنگ ویرانگر افعانستان و عراق که آمریکا به بهانه‌های مختلف آتش‌افروز و ادامه دهنده آن بود، هنوز اثر جبران‌ناپذیر خودش را دارد. جنگی که افغانستان را در سال 2001 درگیر خود کرد و تا 13 سال طول کشید و مردم بخت برگشته را که درگیر جنگ‌های داخلی با نیروهای طالبان بودند به شرایط وخیم‌تر و طولانی‌تری مبتلا کرد. در عراق هم آمریکا حضورش را در سال 2003 رسمیت بخشید و آمار تکان‌دهنده‌ای را در طول حضور 8 ساله خود در عراق از کشتار و فجایع انسانی به جای گذاشت. میلیون‌ها مرگی که از آن‌ها به عنوان مرگ خشونت‌بار یاد می‌شود.
 در این سال آمریکا جنگ خود را با ویتنام شروع کرد. این جنگ طولانی‌ترین و پر هزینه‌ترین جنگ امریکا بود که تا سال 1975 بطول انجامید. در ۱۶ مارس ۱۹۶۸، صدها شهروند غیرنظامی جمهوری ویتنام جنوبی توسط سربازان ارتش آمریکا به قتل رسیدند. اکثر قربانیان غیرنظامیان زن و کودک بودند. قبل از قتل، برخی از قربانیان موردتجاوز، شکنجه و قطع اعضا نیز قرار گرفته بودند. برخی از اجساد نیز در جریان کشتار توسط سربازان قطعه‌قطعه شده بودند. برای درک شرایط دردناک ویتنام، رمان «اندوه جنگ» اثر «بائو نینه» یکی از ده بازمانده گارد جوانان در جنگ ویتنام را بخوانید. بسیاری از منتقدان این اثر را بهترین اثر ادبی درباره جنگ ویتنام می‌دانند.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
زنگ انشاء

موضوع انشا: غذای مورد علاقه تان چیست؟

٩٧/١٠/٢٠
توئیتری ها

#آرایشگر

٩٧/١٠/٢٠

#مسابقه_آنلاین

٩٧/١٠/٢٠
یادداشت

در باب اصالت مصرف‌کنندگی هنر و ادبیات

٩٧/١٠/٢٠
اینستادونی

اینستادونی 564

٩٧/١٠/٢٠
به بهانه اقبال زیاد به سریال بانوی عمارت درباره این نوشتیم که چرا سریال‌های تاریخی‌طور را دوست داریم؟

با تاریخ، بدون انقضا

٩٧/١٠/٢٠

آیا بانوی عمارت یک اثر تاریخی است؟

٩٧/١٠/٢٠
پایان نامه

خودروی خارجی بهتر است یا ناظم خوب؟!

٩٧/١٠/٢٠
یادداشت

تیتراژ، پایان ماندگار یک سریال

٩٧/١٠/٢٠
معرفی کوتاه از فیلمی که رکورد شبکه نت‌فلیکس را جا به جا کرد

جعبه پرنده، درهم شکننده رکوردها

٩٧/١٠/٢٠
جارچی

جارچی 564

٩٧/١٠/٢٠
نکاتی جالب درباره بهترین پشت خط‌زن تاریخ والیبال ایران که شاید به تیم‌ملی برگردد

چراغ سبز شهرام به تیم‌ملی

٩٧/١٠/٢٠
بیفور ویژه

ماجرای بیلبیلک‌های مشکی

٩٧/١٠/٢٠
آنتن

راهکارهای جیمی برای جلوگیری از دزدی!

٩٧/١٠/٢٠
فتوچاپ

فتوچاپ 564

٩٧/١٠/٢٠
نگاهی به چند اثر از سینمای اقتباسی ایران به بهانه ساخت فیلم براساس رمان «نامیرا»

سینما اقتباس وطنی

٩٧/١٠/٢٠
روایت‌های ساده‌ای درباره رفتارهایی که مهر ورزیدن و محبت کردن را یاد می‌آورند

مهربانی‌های کوچک زنــــدگی را امتداد دهیم...

٩٧/١٠/٢٠
یادداشت

پیش‌فرض‌های ناقص

٩٧/١٠/٢٠
ساختنیجات

کمری های اندازه با روش های ساده

٩٧/١٠/٢٠
درباره بازگشت «فرهاد مجیدی» به استقلال در قامت کمک مربی «وینفرد شفر»

هفت برگشت

٩٧/١٠/٢٠