بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

نویسنده : محمدامین شرکت اول

مرد آهنی، هالک، ثور، کاپیتان آمریکا، بلک ویدو، دکتر استرنج، مرد عنکبوتی، پلنگ سیاه، لوکی، تانوس، تمامی اعضای گروه نگهبانان کهکشان و چندین و چند ابرقهرمان و ضدقهرمان دیگر. هنوز هم باورش سخت است که مارول به چنین ریسکی دست زده باشد و تمام آن‌چه را در چنته دارد درون یک فیلم 149 دقیقه‌ای وارد کند. البته از همان زمانی که حرف‌های غیررسمی از حضور تعداد قابل توجهی ابرقهرمان که بیشترشان دست کم یک سه‌گانه مستقل را در گذشته به خود اختصاص داده بودند، در یک فیلم، نگرانی‌های فراوانی را از دیده نشدن آن‌ها و از هم گسیختگی فیلم‌نامه ایجاد کرده بود، اما برادران «روسو» آن‌چنان در ساخت این اثر خوب کار کردند که هیچ حرف و حدیثی به جای نگذاشتند، هر چند در بین منتقدان مطرح دنیا تعداد اندکی بودند از این تکثر شخصیت ها انتقاد کردند و آن را باعث گیجی مخاطبان دانستند، ولی میانگین امتیازاتی که منتقدان و صد البته مخاطبان به این فیلم دادند، گواهی خلاف این عقیده است.

 

فصل دروی تمام رکوردها

Avengers: Infinity War (انتقام‌جویان: جنگ بی نهایت) از همان افتتاحیه خود رکوردشکنی‌ها را آغاز کرد.  طوری که در سه روز ابتدایی اکران رکورد بهترین افتتاحیه‌ تاریخ گیشه‌ آمریکای شمالی را با بیش از 258 میلیون دلار شکست و در کمتر از 10 روز به باشگاه میلیاردی‌ها وارد شد که به این ترتیب، عنوان سریع‌ترین فیلم تاریخ سینما که توانست در کوتاه‌ترین زمان ممکن به باشگاه میلیاردی‌ها اضافه شود را به نام خود ثبت کرد. سومین قسمت از انتقام جویان در دومین هفته اکران خود پشت سر «جنگ‌های ستاره‌گان: نیرو برمی‌خیزد» قرار گرفته، و به دومین فیلم پرفروش تاریخ در دومین هفته اکران تبدیل گردد؟ جدای از تمام این رکورد شکنی‌ها، «جنگ بی‌نهایت» در هر 54 کشوری که در آن به اکران درآمده بود رتبه نخست گیشه‌ را کسب کرد و در پایان هفته سوم اکرانش به مجموع فروش بیش از یک میلیارد و 706 میلیون دلار رسید. جالب این‌جاست این فروش فوق‌العاده و رکوردهای متعدد در حالی برای این عنوان به‌دست آمده‌اند، که این اکشن ابرقهرمانی هنوز در کشور بزرگ چین که از آن به عنوان بزرگ‌ترین بازار فیلم دنیا یاد می‌شود به اکران درنیامده است. این فیلم تا کنون 13 رکورد فروش را به خود اختصاص داده و از این حیث بعد از هفتمین قسمت فیلم جنگ ستارگان که توانست 32 رکورد را جا به جا کند در فهرست رکورد داران فروش تاریخ سینما قرار گرفته است. از بیان عظمت شرکت سازنده این اثر همین بس که تا به الان، تنها 34 فیلم در تاریخ سینما موفق به عبور از فروش یک میلیاردی شده‌اند که 17 عنوان از این لیست متعلق به شرکت بزرگ دیزنی است و با توجه به روند فروش این فیلم می‌تواند به احتمال بسیار بالا گفت که «جنگ بی‌نهایت» اولین و شاید تنها فیلم سال 2018 میلادی است که از الان می‌توان آن را جزئی از باشگاه ویژه دو میلیاردی‌های تاریخ سینما به حساب آورد. طبعا می‌توان از ارقام قابل توجه و رکورد شکنی‌های متعدد این فیلم به امتیازهای بالایی که کسب کرده نیز پی برد، امتیازهایی که در وبسایت IMDb و از بین 300 هزار رای کاربران 8.9 بوده است، همچنین امتیاز 68 از 100 از 53 منتقد حرفه‌ای در وبسایت متاکریتیک و 86 از 100 از کاربران و منتقدین وبسایت روتن تومیتوز، از جمله دیگر افتخارات این عنوان موردانتظار تا به اینجای کار بوده است.

این قسمت پر از اتفاقات شوکه کننده

این قسمت از داستان که آن را می‌توان کامل‌ترین جهان مشترک تاریخ دنیای کمیک دانست، جدای از حضور پرابهت بزرگ‌ترین و قدرتمندترین ضد قهرمان این دنیای کمیک که خود به صورت کامل تمامی مخاطبان این دنیا را به خود جلب می‌کند، پر است از اتفاقات خاص و شوکه کننده و برای لو نرفتن داستان جذاب فیلم، تنها به این نکته بسنده می‌کنیم که شکست قوی‌ترین ضد قهرمان دنیای مارول، یعنی «تانوس» آن‌چنان هم کار ساده‌ای نیست و انتقام جویان در این مسیر با پایان متفاوتی نسبت به قسمت‌های دیگر مواجه‌اند که توضیحش باعث لوث شدن داستان می‌شود. 

 

«جهان‌های اشتراکی» در دنیای کمیک

نقطه شروع داستان‌های چند ابرقهرمانانه و یا همان «جهان‌های اشتراکی» را می‌توان در ابتدای دهه 40 میلادی، در شرکت «دی‌سی» دانست. البته در آن ابتدا ابرقهرمانان به شکل گروه مشترکی حضور نداشتند و ارتباط دقیقی بین کاراکترها نبود و آن‌ها بیشتر نقش شخصیت‌های مهمان را در داستان‌های همدیگر ایفا می‌کردند. نخستین مجموعه مشترک «All Star Comics» بود که در شماره سوم همین خط داستانی، «لیگ عدالت» شکل گرفت. 19 سال بعد، برای اولین بار مخاطبان با اعضای امروزی «Justice League» (لیگ عدالت) آشنا شدند، گروهی نمونه به روز شده همان گروه قبلی که متشکل از تمامی ابرقهرمانان مشهور دی‌سی بود و بتمن، سوپرمن و زن شگفت‌انگیز اعضای اصلی آن بودند. لیگ عدالت خیلی زود محبوب شد و مدیران دی‌سی را در دنیای کمیک به سودی کلان رساند.

 

مارول، فاتح جهان‌های اشتراکی بر پرده سینما

هر چند در دنیای کاغذی کمیک دی‌سی پیشتاز خلق این جهان‌ها بود، ولی در عرصه هنر هفتم «Avengers»  (انتقام‌جویان) را می‌توان اولین اثر جهان‌های اشتراکی دانست. «مارول» با انتشار اولین قسمت این چندگانه در سال 2012 توانست در هفته‌های اول اکران، بسیاری از رکوردهای فروش گیشه را بشکند که یکی از آن ها قرار گرفتن در رده سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما در آن زمان بود. این فیلم که تنها 220 میلیون دلار هزینه بردوش مارول گذاشته بود، توانست بیش از 1.5 میلیارد دلار فروش داشته باشد. قسمت دوم این مجموعه، با نام «عصر اولتران» سه سال پس از قسمت اولش اکران شد و در جایی که دی‌سی همچنان در گیرودار ساخت فیلم‌هایی با محوریت یک ابرقهرمان بود، فیلمی که با هزینه 280 میلیون دلار ساخته شده بود توانست در گیشه با فروش ۱.۴ میلیارد دلاری به سومین فیلم پرفروش ۲۰۱۵ و ششمین فیلم پرفروش تاریخ تبدیل شود. البته مارول در این بین، جدای از ساخت انتقام‌جویان دست به خلق مجموعه سینمایی «نگهبانان کهکشان» نیز زد، ولی این مجموعه اقبال آن‌چنانی را به خود جلب نکرد و در هر دو قسمت آن که در سال‌های 2014 و 2017 اکران شد، نتوانست حتی مرز 900 میلیون دلار را نیز طی کند.

 

دی‌سی، بازنده مطلق

هر چند دی‌سی اولین اثر خود در این زمینه را یک سال پس از اکران دومین قسمت از انتقام جویان، راهی سینماها کرد. دی‌سی برای اولین اثر جهان‌های اشتراکی خود، از دو تن از معروف و محبوب‌ترین ابرقهرمان‌های خود، یعنی «بتمن» و «سوپرمن» مایه گذاشت و به کارگردانی «زک اسنایدر»، فیلم سینمایی «بتمن علیه سوپرمن؛ طلوع عدالت» را ساخت. فیلمی که نه تنها با واکنش منفی اغلب منتقدان همراه بود، که در عرصه عمل هم سنگ تمام گذاشت و در سال ۲۰۱۷ در چهار رشته نامزد دریافت تمشک طلایی شد و یک جایزه را هم بدست آورد! این فیلم آن‌قدر بد بود که در حتمی‌ترین سنگر موفقیت فیلم‌های بلک باستری، یعنی گیشه هم شکست خورد و با وجود بودجه ۲۵۰ میلیون دلاری خود تنها به فروش گیشه ۸۷۳.۷ میلیون دلار دست یافت. دی‌سی در همان سال «جوخه انتحار» را به عنوان یکی‌دیگر از فیلم‌های جهان‌های اشتراکی اکران کرد. اگرچه این فیلم هم نقدهای منفی از منتقدان دریافت کرد، ولی با فروش ۷۴۴ میلیون دلاری توانست موفق‌ترین فیلم استودیوی وارنر در سال ۲۰۱۶ لقب گیرد. با وجود این می‌توان به شکست مطلق این شرکت در عرصه ساخت فیلم‌های جهان‌های مشترک اذعان کرد، آثاری که هیچ کدام آن‌ها نتوانستند تا کنون به باشگاه میلیاردی‌ها وارد شوند و این در حالی است که آخرین اثر مارول روز به روز به عبور از مرز دو میلیارد دلار نیز نزدیک‌تر می‌شود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
زنگ انشاء

موضوع انشا: غذای مورد علاقه تان چیست؟

٩٧/١٠/٢٠
توئیتری ها

#آرایشگر

٩٧/١٠/٢٠

#مسابقه_آنلاین

٩٧/١٠/٢٠
یادداشت

در باب اصالت مصرف‌کنندگی هنر و ادبیات

٩٧/١٠/٢٠
اینستادونی

اینستادونی 564

٩٧/١٠/٢٠
به بهانه اقبال زیاد به سریال بانوی عمارت درباره این نوشتیم که چرا سریال‌های تاریخی‌طور را دوست داریم؟

با تاریخ، بدون انقضا

٩٧/١٠/٢٠

آیا بانوی عمارت یک اثر تاریخی است؟

٩٧/١٠/٢٠
پایان نامه

خودروی خارجی بهتر است یا ناظم خوب؟!

٩٧/١٠/٢٠
یادداشت

تیتراژ، پایان ماندگار یک سریال

٩٧/١٠/٢٠
معرفی کوتاه از فیلمی که رکورد شبکه نت‌فلیکس را جا به جا کرد

جعبه پرنده، درهم شکننده رکوردها

٩٧/١٠/٢٠
جارچی

جارچی 564

٩٧/١٠/٢٠
نکاتی جالب درباره بهترین پشت خط‌زن تاریخ والیبال ایران که شاید به تیم‌ملی برگردد

چراغ سبز شهرام به تیم‌ملی

٩٧/١٠/٢٠
بیفور ویژه

ماجرای بیلبیلک‌های مشکی

٩٧/١٠/٢٠
آنتن

راهکارهای جیمی برای جلوگیری از دزدی!

٩٧/١٠/٢٠
فتوچاپ

فتوچاپ 564

٩٧/١٠/٢٠
نگاهی به چند اثر از سینمای اقتباسی ایران به بهانه ساخت فیلم براساس رمان «نامیرا»

سینما اقتباس وطنی

٩٧/١٠/٢٠
روایت‌های ساده‌ای درباره رفتارهایی که مهر ورزیدن و محبت کردن را یاد می‌آورند

مهربانی‌های کوچک زنــــدگی را امتداد دهیم...

٩٧/١٠/٢٠
یادداشت

پیش‌فرض‌های ناقص

٩٧/١٠/٢٠
ساختنیجات

کمری های اندازه با روش های ساده

٩٧/١٠/٢٠
درباره بازگشت «فرهاد مجیدی» به استقلال در قامت کمک مربی «وینفرد شفر»

هفت برگشت

٩٧/١٠/٢٠