معجزه پيدا کردن يک دوست در يک پياده‌رو
پيشنهادات و روش‌هايي براي انتخاب کتاب‌هاي خوب و قابل خواندن

معجزه پيدا کردن يک دوست در يک پياده‌رو

نویسنده :

تصور کنيد پس از خلاص‌شدن از دست امتحان‌هاي دانشگاه يا کنکور تصميم گرفته‌‌ايد براي مدتي هم که شده به سراغ کتاب‌هاي غير درسي برويد و از مطالعه مطالب جديد و متنوع لذت ببريد.آغاز فصل تابستان است و شما فرصت بيشتري براي مطالعه و خواندن کتاب پيدا کرده‌ايد. اگر از آن جوان‌هايي باشيد که دست‌تان به دهنتان مي‌رسد، با خودتان مي‌گوييد که مي‌توانيد بدون انديشه به هزينه و خرج و دخل به اولين کتابفروشي سري بزنيد و هر کتابي را که دوست داشتيد بخريد و با خود به خانه بياوريد يا اگر به يک کتابخانه پر و پيمان دسترسي داريد، مي‌دانيد که براي خريد و خواندن يک کتاب جديد که مطابق سليقه‌تان باشد، همه چيز به اين آساني‌ها هم نيست. وقتي پس از مدتي دوري از فضاي کتاب و کتابفروشي‌ها، سري به آن‌ها مي‌زنيد، احساس مي‌کنيد وارد يک شهر ناآشنا و جديد شده‌ايد و اگر کمي دقت نکنيد، در بين رديف‌هاي کتابفروشي و قفسه‌هاي کتاب گم خواهيد شد. عنوان‌هاي جديد،نام‌هاي ناآشنا و جلدهاي متفاوت شما را بيشتر سردرگم مي‌کنند. حس انساني را خواهيد داشت که در پياده‌رو يک شهر شلوغ گير افتاده و به دنبال يک چهره آشنا است. مي‌دانيد براي بيشتر ما اين معجزه کم اتفاق افتاده که بر حسب تصادف يک دوست جديد و فوق‌العاده پيدا کنيم. در مورد کتاب‌ها هم اوضاع تقريبا همين جور است. در اين شماره ما پيشنهادات و روش‌هايي براي انتخاب کتاب‌هاي خوب و قابل خواندن را براي شما فراهم کرده‌ايم.

اين همه کتاب با قيافه‌هاي جورواجور
در آغاز هر فصل کتاب‌هاي جديدي منتشر مي‌شود و در ميان اين همه کتاب با موضوع‌هاي متنوع و ظاهرجورواجور و اندازه و شکل‌هاي مختلف کمتر کسي خواهد توانست بدون اطلاع قبلي کتابي را براي مطالعه انتخاب کند و براي اين کار به پيشنهاداتي از سوي اطرافيان براي انتخاب و مطالعه کتاب‌هاي مناسب نياز دارد. براي شروع يک تجربه جديد خوب است به سراغ کتاب‌هايي برويد که خيلي شبيه به آن‌هايي نباشند که در دفعات قبل خوانده‌ايد.در اين جور مواقع حواستان باشد، وقتي مي‌خواهيد کتابي را براي مطالعه انتخاب کنيد، موضوع و حتي کلمات به کار رفته در عنوان و مقدمه به کتاب‌هاي قبلي شباهتي نداشته باشد.

ظاهر بين نباشيد
به جلد کتاب‌ها در همه موارد اعتماد نکنيد. من بارها از دختر خانم‌هاي زيادي شنيده‌ام که يک کتاب را فقط به‌خاطر اين‌که از جلد يا قطع و اندازه يا رنگ و لعابش خوششان آمده، خريده‌اند. فراموش نکنيد کتاب، لباس يا کيف و کفش نيست. آن‌چه در درجه اول اهميت قرار دارد، محتواي کتاب است. هميشه بايد اين مسئله را به ياد داشته باشيد که جلد و تصاوير روي جلد کتاب‌ها مي‌توانند به آساني شما را فريب بدهند و شما را در مورد محتواي کتاب به اشتباه بيندازند. هميشه ناشران و نويسنده‌ها نمي‌توانند تصاوير روي جلد مناسب براي کتاب‌هاي‌شان پيدا و انتخاب کنند. خود من بارها با طرح‌ها و عکس‌هاي بر روي جلد کتاب‌ها مواجه شده‌ام که ارتباط بسيار کمي با محتواي کتاب داشته‌اند. بنابراين به اين مسئله دقت کنيد که اين تصاوير تقريبا در همه موارد منعکس کننده محتواي داخل کتاب نيستند و حتي در بعضي مواقع ناشر براي بالا بردن جذابيت و زرق و برق کتاب، محتوا را با استفاده از تصاوير و جلدهاي زيبا پنهان مي‌کند. همان‌طور که گفته شد بعضي ازکتاب‌ها سعي مي‌کنند محتواي ضعيف خود را با استفاده از جلد و رنگ جذاب پنهان کنند. همين طور بعضي از کتاب‌هاي خوب و پرمحتوا نيز جلد و رنگ خوبي ندارند و نمي‌توان در موردشان از روي طرح روي جلد آن‌ها قضاوت کرد و هميشه بايد نگاهي هم به خلاصه يا مقدمه نويسنده بيندازيد تا ببينيد ارزش خواندن دارد يا خير. بهتر است در انتخاب کتاب‌هاي خوب به سراغ آن دسته از دوستان‌تان برويد که بيشتر اهل کتاب هستند و اطلاعاتشان در اين زمينه کامل‌تر از شماست.

طعم‌هاي جديد را امتحان کنيد
من بيشتر سال‌هاي نوجوانيم را به خواندن کتاب‌هايي ادبي گذرانده‌ام. همين‌طور دوستاني را ملاقات کرده‌ام که تنها در يک ژانر و گونه کتاب مي‌خوانند. اما پس از ورود به دنياي ادبيات و نوشتن درباره ادبيات سرو کارم به ژانرها و گونه‌هاي مختلف کتاب افتاد و متوجه شدم که در بيشتر گونه‌ها و ژانرها کتاب‌هاي خوبي را مي‌توان پيدا کرد و از خواندنشان لذت برد. هر کسي ممکن است علايق و استعدادهايي در درون خود داشته باشد و از آن‌ها نيز خبر نداشته باشد و به خاطر همين موضوع بهتر است در روزهاي متفاوت موضوعات و ژانرهاي متفاوتي را امتحان کنيد و ببينيد که چقدر زندگي براي شما رنگ و بويي متفاوت خواهد داشت.

حال و هواي‌تان را در نظر بگيريد
همه ما اين تجربه را داشته‌ايم که در بعضي روزها حوصله بعضي کارها و تجربه‌ها را نداريم. مثلا در جواب دوستي که براي رفتن به فيلمي کمدي از ما دعوت مي‌کند،گفته ايم: امروز حوصله اش را ندارم يا توي حال و هواي ديگري هستم. درباره کتاب‌ها هم به اين موضوع توجه داشته باشيد. امکان دارد کتابي که در روزهاي گرم تابستان به شما حس خوبي مي‌‌دهد،همراه خوبي براي شب‌هاي بلند زمستاني نباشد. خود من هميشه مايل بودم در تابستان يک رمان بلند روسي بخوانم،عده‌اي هم هستند که دوست دارند در اين روزهاي مفرح و گرم، سراغ داستاني گرم و مفرح تر بروند.

از کتابفروش‌ها کمک بگيريد
صاحبان کتاب‌فروشي‌ها معمولا به عنوان افراد مطلع مي‌توانند منابع مورد اعتمادي باشند و پيشنهادهاي‌شان، که به سليقه مشتريان خود در خريد کتاب آشناتر هستند، کمک خوبي براي شما مي‌تواند باشد. در صورت تمايل استفاده از نظرات کتاب فروش‌ها بهتر است چند ساعتي در کتاب فروشي اين افراد وقت‌تان را بگذرانيد يا هميشه در گشت‌و‌گذارتان براي خريد کتاب به آن‌ها هم سري بزنيد.

قبل از خريد کمي از کتاب را بخوانيد
شايد مطمئن‌ترين راه براي انتخاب يک کتاب و فهميدن اين‌که مطالب کتاب براي شما مفيد و ارزشمند است، مطالعه چند صفحه از کتاب درکتابفروشي باشد! به خاطر همين است که هميشه به مبتديان توصيه مي‌شود که کتابخانه بهترين مکان براي انتخاب کتاب‌هاي مناسب است. بهتر است قبل از اين‌که کتابي را به طور اتفاقي بخريد و چند هفته وقت صرف خواندنش کنيد تا بعد از مدتي بفهميد که محتوايش را دوست نداريد يا برايتان مهم نيست که در فصل آخر چه بلاي سر شخصيت کتاب مي‌آيد،در کتابخانه يا کتابفروشي وقت بيشتري بگذاريد و کمي از کتاب مورد نظرتان را بخوانيد. با يک مطالعه اجمالي متوجه مي‌شويد که‌ آيا مي‌توانيد با محتواي کتاب،واژه‌ها و جملاتش ارتباط مناسبي را برقرار کنيد يا خير.به ياد داشته باشيد هميشه با خواندن کتاب‌ها امکان دارد چيزهايي را به دست بياوريد که در روابط روزمره و مصاحبت با دوستانتان کمتر پيدا مي‌شود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧