دیالوگ ‏ها از زبان سازها
درباره آهنگسازها و کارگردانانی که همکاری طولانی و خاطره‌انگیزی داشتند

دیالوگ ‏ها از زبان سازها

نویسنده : مائده کاشیان

شاید علاقه‌مندان سینما، قصه، بازیگران یا حتی دیالوگ‏های معروف بعضی فیلم‏ها را فراموش کنند اما احساس اندوه، شادی، هراس، انتظار و دلهره‏ای که هنگام شنیدن موسیقی فیلمی تجربه کرده‏اند را به راحتی از یاد نمی‌برند و حتی اگر چندین و چند سال بعد دوباره و چند باره آن موسیقی را بشنوند دوباره آن احساسات به قلب‏شان هجوم خواهد آورد و این است جادوی موسیقی فیلم که باعث شده نام خالقان‌شان در یاد و خاطرمان ماندگار شده باشد. در ادامه مروری داریم بر تعدادی از آهنگسازان مشهور موسیقی فیلم که با همراهی طولانی مدت‏شان با کارگردانان بزرگ سینما، لحظات شیرینی برایمان ساخته‏اند.

جان ویلیامز و استیون اسپیلبرگ
یکی از هنرمندان مشهور در زمینه موسیقی فیلم «جان ویلیامز» است، او تا به حال  موفق به دریافت 6 جایزه اسکار و بفتا، 5 جایزه بفتا و گلدن گلوب و 23 جایزه گرمی شده است و از میان آثار اسپیلبرگ توانسته برای فیلم‏های «آرواره‏ها»، «ای تی» و «فهرست شیندلر» جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم را از آن خودش کند. احساسی‏ترین و هیجان‌انگیزترین لحظات فیلم‏بین‏ها و دوستداران استیون اسپیلبرگ به نواهای جادویی که «جان ویلیامز» ساخته، گره خورده است. استیون اسپیلبرگ تا به حال این شانس و البته هوشمندی برای انتخاب ویلیامز را به عنوان آهنگساز بیشتر کارهایش داشته که امضای او را پای 26 تا از فیلم‏هایش داشته باشد و حقیقتا چه کسی بهتر از نابغه‏ای مانند جان ویلیامز می‏توانست هم برای فیلم‏های علمی-تخیلی اسپیلبرگ مانند هوش مصنوعی، ای تی موجود فرا زمینی، پارک ژوراسیک و هم برای فیلم‏های درام و تاریخی‏ او مانند «مونیخ» و «فهرست شیندلر» موسیقی بسازد و در هر دوی آن‏ها هم موفق باشد. هر چند که انتخاب بهترین اثر از میان ساخته‏های او کار بسیار سختی است اما دوستداران سینما هرگز فراموش نخواهند کرد وقتی آن لحظه‏های تلخ فیلم فهرست شیندلر که همه دیالوگ‏ها و کلمات از بیان عمق فاجعه‏ای که فیلم آن را تصویر کرده بود عاجز بودند، موسیقی جان ویلیامز به خوبی حس و حال فضای غم‌انگیز  فیلم را به قلب همه تماشاگران هدایت می‏کرد یا مگر می‏شود موسیقی فیلم مونیخ را حتی بدون تماشای فیلم هم شنید و لذت نبرد؟
هانس زیمر و کریستوفر نولان
«هانس زیمر» برای نصف بیشتری از فیلم‏های کریستوفر نولان یعنی سه گانه «بتمن، شوالیه تاریکی»، «تلقین»، «میان ستاره‏ای» و «دانکرک» موسیقی ساخته است. او استاد ترجمه فضای فیلم و احساسات شخصیت‏ها به زبان موسیقی است. موسیقی فیلم تلقین درست مثل آن فرفره‏ای که پایان فیلم می‏چرخید و تماشاگر را برای همیشه جایی میان حقیقت و رویا معلق می‏گذاشت، آدم را به خلائی که فضای فیلم ساخته می‏برد و موسیقی به یاد ماندنی او در شاهکار اکشن و ابرقهرمانی نولان یعنی «شوالیه تاریکی برمی‏خیزد»، تا همیشه ماندگار است. به غیر از این دو فیلم، اوج هنرنمایی هانس زیمر را در قطعاتی که برای فیلم‏های میان ستاره‏ای و دانکرک هم ساخته می‏توانید بشنوید. فکر می‏کنید چرا موسیقی میان ستاره‏ای آنقدر خوب از آب درآمده؟ خیال می‏کنید نولان از هانس زیمر خواسته موسیقی برای فیلمی علمی تخیلی که قصه‏اش در فضا و سیاه چاله روایت می‏شود بسازد؟ نخیر، او بدون این که به آهنگسازش اطلاعاتی در مورد ژانر فیلم بدهد تنها تعدادی دیالوگ (بین شخصیت پدر و پسر که زیمر بعدا متوجه می‏شود در واقع پدر و دختر بوده‏اند) بدون اشاره به فضای فیلم برای او تعریف می‌کند تا او با خلاقیتش قطعه نابی بسازد، هانس زیمر هم درباره عواطف آن پسر و حس پدر بودن قطعاتی را می‏نویسد و موزیک پایه موسیقی متن فیلم را می‏نوازد و بعد متوجه می‏شود فیلم در فضا اتفاق می‏افتد! «راجر سایر» هم به عنوان نوازنده ارگ بادی با مشورت و همکاری هانس زیمر، برای میان ستاره‏ای می‏نوازد و به قول زیمر چون این ساز با هوا صدا تولید می‏کند، با هر نت صدای نفس‏هایش را در موسیقی میان‏ستاره‏ای می‏شنویم و به این ترتیب خواسته کریستوفر نولان برای احساس حضور انسانی در هر صدا و نشان دادن انسان در فضایی که فیلم نشان می‏دهد برآورده می‏شود و دستان هنرمند هانس زیمر و ایده‏های هوشمندانه نولان، شاهکار دیگری را خلق می‏کنند.
دنی الفمن و تیم برتون
سی و سه سال از اولین موسیقی‏ که «دنی الفمن» برای فیلم «ماجراجویی بزرگ پی وی» تیم برتون ساخت، می‏گذرد. دنی الفمن آنقدر خوب تیم برتون و فضای تخیلی و فانتزی بیشتر آثار او را می‏شناسد که غیر ممکن است او موسیقی‏ را برای فیلم‏های تیم برتون بسازد و آن موسیقی از صحنه‏های احساسی یا رمزآلود و ماجراجویانه فیلم عقب بماند. هر چند که دنی الفمن تا به حال موفق به دریافت جایزه اسکار نشده اما در کارنامه او آثاری به چشم می‎‏خورد که لحظات خوب و خاطره‏انگیزی برای بسیاری از علاقه‌مندان به سینما و عاشقان تیم برتون رقم زده است. یکی از مشهورترین و بهترین ساخته‏های الفمن موسیقی فیلم بتمن تیم برتون است که به خاطر آن جایزه گِرمی را دریافت کرد اما علاوه بر موسیقی بتمن هیچکس موسیقی جادویی و خیال‌انگیز تیتراژ ابتدایی و موسیقی متن فیلم فوق‌العاده «ادوارد دست قیچی» را فراموش نمی‏کند یا آن صدای پیانو و موسیقی‏های پویانمایی «عروس مردگان» که برای روایت شادی و زندگی‏ که در دنیای مردگان جریان دارد، انیمیشن را همراهی می‏کند هم بسیار شنیدنی‏ است. 
کارتر بورول و کوئن‏ها 
و مارتین مک‏دونا
آن نوای غمگین پیانو در تیتراژ ابتدایی فیلم «در بروژ» مارتین مک دونا که فضای بی‏رنگ و رو و سرد بروژ در کشور بلژیک را روایت می‏کند، یادتان هست؟ موسیقی آن فیلم تنها گوشه‏ای از هنرنمایی «کارتر بورول» آهنگساز هر 3 فیلم مارتین مک‏دونا و 23 فیلم از برادران کوئن است. «فارگو»، «جایی برای پیرمردها نیست»، «لبوفسکی بزرگ»، «وکیل هادساکر» و «درود بر سزاز» تعدادی از معروفترین ساخته‏های کوئن‏ها هستند که کارتر بورول برای آن‏ها قطعاتی را ساخته است. او تا به حال 2 بار نامزد دریافت جایزه اسکار، 3 بار نامزد جایزه گلدن گلوب و یک بار نامزد جایزه بفتا بوده است و یک بار موفق به دریافت جایزه امی شده است. 
النی کارایندرو و تئو آنجلوپولوس
«النی کارایندرو» برای بسیاری از آثار کارگردان یونانی «تئو آنجلوپولوس» قطعاتی را خلق کرده اما معروف‏ترین قطعاتی که این بانوی هنرمند ساخته، موسیقی‏ فیلم‌های «ابدیت و یک روز» و «دشت گریان» است. موسیقی در این فیلم مانند دیگر آثار این فیلمساز یونانی نقش بسیار مهمی دارد و حتی گاهی جای دیالوگ را می‏گیرد بنابراین یادتان باشد موقع تماشای فیلم‏های او خوب به موسیقی‏های النی کاریندرو گوش کنید، او به قول خودش دنبال ریتم درونی فیلم است و سعی می‏کند تحت تاثیر عناصر فیلم، موسیقی را با داستان تلفیق ‏کند. موسیقی این هنرمند انگار جاودانگی‏ دارد که برای معنا پیدا کردن نیاز ندارد تنها روی سکانس‏های فیلم شنیده شود، بنابراین مطمئنا می‏توانید بدون تماشای فیلم از قطعه دشت گریان و صدای ساز آکاردئونی که در آن خودنمایی می‏کند لذت ببرید.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
زنگ انشاء

موضوع انشا: غذای مورد علاقه تان چیست؟

٩٧/١٠/٢٠
توئیتری ها

#آرایشگر

٩٧/١٠/٢٠

#مسابقه_آنلاین

٩٧/١٠/٢٠

آیا بانوی عمارت یک اثر تاریخی است؟

٩٧/١٠/٢٠
یادداشت

در باب اصالت مصرف‌کنندگی هنر و ادبیات

٩٧/١٠/٢٠
اینستادونی

اینستادونی 564

٩٧/١٠/٢٠
به بهانه اقبال زیاد به سریال بانوی عمارت درباره این نوشتیم که چرا سریال‌های تاریخی‌طور را دوست داریم؟

با تاریخ، بدون انقضا

٩٧/١٠/٢٠
پایان نامه

خودروی خارجی بهتر است یا ناظم خوب؟!

٩٧/١٠/٢٠
یادداشت

تیتراژ، پایان ماندگار یک سریال

٩٧/١٠/٢٠
جارچی

جارچی 564

٩٧/١٠/٢٠
معرفی کوتاه از فیلمی که رکورد شبکه نت‌فلیکس را جا به جا کرد

جعبه پرنده، درهم شکننده رکوردها

٩٧/١٠/٢٠
نکاتی جالب درباره بهترین پشت خط‌زن تاریخ والیبال ایران که شاید به تیم‌ملی برگردد

چراغ سبز شهرام به تیم‌ملی

٩٧/١٠/٢٠
بیفور ویژه

ماجرای بیلبیلک‌های مشکی

٩٧/١٠/٢٠
آنتن

راهکارهای جیمی برای جلوگیری از دزدی!

٩٧/١٠/٢٠
فتوچاپ

فتوچاپ 564

٩٧/١٠/٢٠
نگاهی به چند اثر از سینمای اقتباسی ایران به بهانه ساخت فیلم براساس رمان «نامیرا»

سینما اقتباس وطنی

٩٧/١٠/٢٠
روایت‌های ساده‌ای درباره رفتارهایی که مهر ورزیدن و محبت کردن را یاد می‌آورند

مهربانی‌های کوچک زنــــدگی را امتداد دهیم...

٩٧/١٠/٢٠
یادداشت

پیش‌فرض‌های ناقص

٩٧/١٠/٢٠
ساختنیجات

کمری های اندازه با روش های ساده

٩٧/١٠/٢٠
درباره بازگشت «فرهاد مجیدی» به استقلال در قامت کمک مربی «وینفرد شفر»

هفت برگشت

٩٧/١٠/٢٠