پسر کو ندارد...
فوتبال ایران هم نمونه‌های بسیاری از پسر و پدرهای فوتبالیست داشته است

پسر کو ندارد...

نویسنده : علیرضا گرانپایه

به همان اندازه که در مشاغل دیگر، پسرها سعی می‌کنند دنباله‌رو پدرهای خود باشند در فوتبال نیز نمونه‌های زیادی داشتیم که پسرها تمام سعی خود را برای نزدیک شدن به مرد رویاهای کودکی خود یعنی پدرشان کرده‌اند. حالا اینکه تا چه اندازه این سعی و تلاش به ثمر رسیده است، باید بگوییم در بین فوتبالیست‌های ایرانی آمار امیدوارکننده‌ای وجود ندارد. در ادامه سعی کردیم نگاهی به لیست پسر و پدرهای ایرانی بیاندازیم، بازیکنانی که اکثر آن‌ها نمونه موفقی از پدرهای خود نبودند!

محمد پروین
هر اندازه دوران فوتبال علی پروین در پرسپولیس کم فراز و نشیب بود، پسرش در دو دوره حضور در ترکیب قرمزها و البته باشگاه‌های دیگر عملکرد عجیب و غریب داشت. محمد پروین ابتدا در سن 18 سالگی به پشتوانه نام بزرگ پدرش با پرسپولیس قرارداد بست، قراردادی که توفیق آنچنانی برای او به همراه نداشت تا او بعد از دو سال، راهی استیل آذین و لیگ یک شود. بهترین دوران فوتبالی محمد پروین همین مقطع بود؛ جایی که عنوان آقای گلی لیگ یک را کسب کرد. او بعد از حضور در سایپا و نیم فصل در خارج از کشور دوباره به پرسپولیس برگشت که باز هم بی توفیق بود تا بعد از تعویض یکی، دو باشگاه دیگر، تصمیم بگیرد در 26 سالگی از دنیای فوتبال خداحافظی کند! او تصمیم گرفت وارد بازار و تجارت شود، کاری که آنجا هم نشان داد، استعداد خاصی ندارد  و حواشی برای پدرش بوجود آورد.
آتیلا حجازی
یکی دیگر از نمونه‌های پسرهای همراه پدر در فوتبال ایران به حساب می‌آید. هرجا آتیلا بازی کرده است، ناصرخان حجازی هم به عنوان مربی فعالیت کرده یا شاید هم بهتر است که برعکس بگوییم که هرجا ناصرخان حجازی سرمربی بوده است، آتیلا به عنوان بازیکن حضور داشته است. دو سال حضور او در سال 76 تا 78 در استقلال تنها به چند پنالتی ختم شد، او سپس راهی ذوب آهن و استقلال رشت شد و طبق پیش‌بینی خیلی زود به دوران حرفه‌ای خود پایان داد. کارنامه مربی‌گری آتیلا تا حدودی پر و پیمان‌تر از دوران فوتبالیستی اوست. آتیلا امسال تا مرز نشستن روی نیمکت نفت تهران هم پیش رفت ولی با اینکه قرارداد داخلی امضا کرده بود ولی به دلایلی نتوانست سرمربی این تیم شود.
ماهان پیوس
پسر فرشاد پیوس به همان اندازه که پدرش در امر گلزنی پافشاری می‌کرد، سعی کرده است که به کمک حاشیه‌ها بر سر زبان بیفتد. او فوتبال خود را در تیم بادران زیر نظر پدرش به صورت حرفه‌ای آغاز کرد ولی بعد از مدتی به یکباره از تیم جوانان استقلال سر درآورد تا بتواند به کمک جو خبری مدتی بر سر زبان‌ها بیفتد. اتفاقی که افتاد ولی حالا بعد از حدود 2 سال از این انتقال جنجالی، کسی نمی‌داند که دقیقا ماهان کجاست و به سختی می‌توانید اطلاعات دقیقی از وضعیت فوتبالی او در سال گذشته بدست بیاورید تا تقریبا مطمئن شویم که بعید است حتی پسر پیوس هم بتواند به رکورد آقای گل تاریخ پرسپولیس نزدیک شود.
بهتاش میثاقیان
اگر بخواهیم از سابقه فوتبالی او بگوییم، باید به سراغ کارنامه مربی گری پدرش برویم. خلاصه بگوییم که هرجا اکبر میثاقیان حضور داشته است، سر و کله بهتاش هم پیدا شده! مس کرمان، نساجی مازندران، آلومینیوم هرمزگان، خونه به خونه و مشکی پوشان مهمترین باشگاه‌های او هستند که همراه پدر در آن‌ها حضور داشته است. همین هفته گذشته مالک باشگاه مشکی‌پوشان اعتراف کرد که ابتدای فصل میثاقیان پسرش را به زور وارد تیم کرده است. حالا او 30 سال سن دارد و بعید است که بتواند در این شرایط برای خودش بدون پدر تیمی دست و پا کند.
امیر عابدزاده
احتمالا موفق‌ترین نمونه این روزهای پسرانی که به کمک پدران فوتبالیست خود راهی مستطیل سبز شده‌اند به حساب می‌آید. او هم همراه پدرش راهی فوتبال شد، در ایران لباس راه آهن و پرسپولیس را بر تن کرده است ولی خب در تیم قرمزها نه در زمان یحیی گل محمدی و ژوزه و نه حتی فصل بعد در تیم علی دایی فرصت بازی زیادی پیدا نکرد تا تصمیم بگیرد برای ادامه فوتبال راهی خارج از کشور شود. درخشش این روزهای امیر عابدزاه در تیم ماریتیمو باعث شده تا یکی از سه دروازبان اصلی فهرست تیم ملی در اردوهای آخر منتهی به جام جهانی روسیه باشد. کارشناسان فوتبال بعید نمی‌دانند که او یکی از سورپرایزهای کیروش در روسیه باشد و چه بسا سرمربی پرتغالی تیم ملی درست مثل 4 سال پیش از یک دروازبان جوان برای حضور در ترکیب اصلی خود در جام جهانی رونمایی کند.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

آمار عادل خراب شده؟

٩٧/١٠/٢٧
آیا تلویزیون بدون عادل فردوسی‌پور و با محمدحسین میثاقی توانسته تجربه برنامه‌سازی موفقی از شروع جام ملت

بدل عادل

٩٧/١٠/٢٧
آنتن

سوژه هست ولی کم است!

٩٧/١٠/٢٧
درباره شخصیت فیروز کریمی که او را نسبت به بقیه متمایز می‌کند

کمدین جدی فوتبال

٩٧/١٠/٢٧
آشنایی با کشتی‌گیر پهلوانی که یک قدم تا آرزوی بزرگ خود فاصله دارد

صادق‌زاده یک گام تا «پهلوان باشی»

٩٧/١٠/٢٧
یادداشت

ابد و هر روز

٩٧/١٠/٢٧
درباره آمار عجیب و غریب « فیروز کریمی» در سرمربیگری تیم‌های مختلف؛

مرد هزار تیم

٩٧/١٠/٢٧
بیفور ویژه

بیاین با هم تعامل کنیم!

٩٧/١٠/٢٧
یادداشت

گل‌های نخوردنی

٩٧/١٠/٢٧
جارچی

جارچی 565

٩٧/١٠/٢٦
ساختنیجات

صرفه جویی اقتصادی با لباس‌های قدیمی

٩٧/١٠/٢٧
جانونی

آینده‌ای که در تفاله‌های قهوه پیدا می‌شود

٩٧/١٠/٢٧
شاخ هفته

دوز احساس

٩٧/١٠/٢٧
نمایشـــــگاه CES با دنـــیایـــی از اختراعــــــات جدید در لاس‌وگــــاس به اتمـــام رسید

#Consumer_electronics_show

٩٧/١٠/٢٧
درباره مسیری که میثاقی تا رسیدن به پرکارترین مجری ورزشی صدا و سیما طی کرد

کی بود؟ چی شد؟

٩٧/١٠/٢٦
ناصرخان اکتور سینما

چی از جون تلویزیون می‌خواهید؟

٩٧/١٠/٢٧
پایان نامه

مبانی ویزیتوری یک

٩٧/١٠/٢٧
#توئیتری_ها

#رژیم_گرفتن

٩٧/١٠/٢٧