پسر کو ندارد...
فوتبال ایران هم نمونه‌های بسیاری از پسر و پدرهای فوتبالیست داشته است

پسر کو ندارد...

نویسنده : علیرضا گرانپایه

به همان اندازه که در مشاغل دیگر، پسرها سعی می‌کنند دنباله‌رو پدرهای خود باشند در فوتبال نیز نمونه‌های زیادی داشتیم که پسرها تمام سعی خود را برای نزدیک شدن به مرد رویاهای کودکی خود یعنی پدرشان کرده‌اند. حالا اینکه تا چه اندازه این سعی و تلاش به ثمر رسیده است، باید بگوییم در بین فوتبالیست‌های ایرانی آمار امیدوارکننده‌ای وجود ندارد. در ادامه سعی کردیم نگاهی به لیست پسر و پدرهای ایرانی بیاندازیم، بازیکنانی که اکثر آن‌ها نمونه موفقی از پدرهای خود نبودند!

محمد پروین
هر اندازه دوران فوتبال علی پروین در پرسپولیس کم فراز و نشیب بود، پسرش در دو دوره حضور در ترکیب قرمزها و البته باشگاه‌های دیگر عملکرد عجیب و غریب داشت. محمد پروین ابتدا در سن 18 سالگی به پشتوانه نام بزرگ پدرش با پرسپولیس قرارداد بست، قراردادی که توفیق آنچنانی برای او به همراه نداشت تا او بعد از دو سال، راهی استیل آذین و لیگ یک شود. بهترین دوران فوتبالی محمد پروین همین مقطع بود؛ جایی که عنوان آقای گلی لیگ یک را کسب کرد. او بعد از حضور در سایپا و نیم فصل در خارج از کشور دوباره به پرسپولیس برگشت که باز هم بی توفیق بود تا بعد از تعویض یکی، دو باشگاه دیگر، تصمیم بگیرد در 26 سالگی از دنیای فوتبال خداحافظی کند! او تصمیم گرفت وارد بازار و تجارت شود، کاری که آنجا هم نشان داد، استعداد خاصی ندارد  و حواشی برای پدرش بوجود آورد.
آتیلا حجازی
یکی دیگر از نمونه‌های پسرهای همراه پدر در فوتبال ایران به حساب می‌آید. هرجا آتیلا بازی کرده است، ناصرخان حجازی هم به عنوان مربی فعالیت کرده یا شاید هم بهتر است که برعکس بگوییم که هرجا ناصرخان حجازی سرمربی بوده است، آتیلا به عنوان بازیکن حضور داشته است. دو سال حضور او در سال 76 تا 78 در استقلال تنها به چند پنالتی ختم شد، او سپس راهی ذوب آهن و استقلال رشت شد و طبق پیش‌بینی خیلی زود به دوران حرفه‌ای خود پایان داد. کارنامه مربی‌گری آتیلا تا حدودی پر و پیمان‌تر از دوران فوتبالیستی اوست. آتیلا امسال تا مرز نشستن روی نیمکت نفت تهران هم پیش رفت ولی با اینکه قرارداد داخلی امضا کرده بود ولی به دلایلی نتوانست سرمربی این تیم شود.
ماهان پیوس
پسر فرشاد پیوس به همان اندازه که پدرش در امر گلزنی پافشاری می‌کرد، سعی کرده است که به کمک حاشیه‌ها بر سر زبان بیفتد. او فوتبال خود را در تیم بادران زیر نظر پدرش به صورت حرفه‌ای آغاز کرد ولی بعد از مدتی به یکباره از تیم جوانان استقلال سر درآورد تا بتواند به کمک جو خبری مدتی بر سر زبان‌ها بیفتد. اتفاقی که افتاد ولی حالا بعد از حدود 2 سال از این انتقال جنجالی، کسی نمی‌داند که دقیقا ماهان کجاست و به سختی می‌توانید اطلاعات دقیقی از وضعیت فوتبالی او در سال گذشته بدست بیاورید تا تقریبا مطمئن شویم که بعید است حتی پسر پیوس هم بتواند به رکورد آقای گل تاریخ پرسپولیس نزدیک شود.
بهتاش میثاقیان
اگر بخواهیم از سابقه فوتبالی او بگوییم، باید به سراغ کارنامه مربی گری پدرش برویم. خلاصه بگوییم که هرجا اکبر میثاقیان حضور داشته است، سر و کله بهتاش هم پیدا شده! مس کرمان، نساجی مازندران، آلومینیوم هرمزگان، خونه به خونه و مشکی پوشان مهمترین باشگاه‌های او هستند که همراه پدر در آن‌ها حضور داشته است. همین هفته گذشته مالک باشگاه مشکی‌پوشان اعتراف کرد که ابتدای فصل میثاقیان پسرش را به زور وارد تیم کرده است. حالا او 30 سال سن دارد و بعید است که بتواند در این شرایط برای خودش بدون پدر تیمی دست و پا کند.
امیر عابدزاده
احتمالا موفق‌ترین نمونه این روزهای پسرانی که به کمک پدران فوتبالیست خود راهی مستطیل سبز شده‌اند به حساب می‌آید. او هم همراه پدرش راهی فوتبال شد، در ایران لباس راه آهن و پرسپولیس را بر تن کرده است ولی خب در تیم قرمزها نه در زمان یحیی گل محمدی و ژوزه و نه حتی فصل بعد در تیم علی دایی فرصت بازی زیادی پیدا نکرد تا تصمیم بگیرد برای ادامه فوتبال راهی خارج از کشور شود. درخشش این روزهای امیر عابدزاه در تیم ماریتیمو باعث شده تا یکی از سه دروازبان اصلی فهرست تیم ملی در اردوهای آخر منتهی به جام جهانی روسیه باشد. کارشناسان فوتبال بعید نمی‌دانند که او یکی از سورپرایزهای کیروش در روسیه باشد و چه بسا سرمربی پرتغالی تیم ملی درست مثل 4 سال پیش از یک دروازبان جوان برای حضور در ترکیب اصلی خود در جام جهانی رونمایی کند.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
شگرد

چطور بدون اجازه در اینستاگرام تگ نشویم؟

٩٧/٠٧/٢٦
فتوچاپ

فتوچاپ 553

٩٧/٠٧/٢٧
تلگجیم

تلگرام طلایی 553

٩٧/٠٧/٢٦
آنتن

ای دودی که می­روی به حلقم ...

٩٧/٠٧/٢٦
شاخ هفته

پیراهن پیچ اسکن گل‌گلی

٩٧/٠٧/٢٧
نگاهی به افزایش دوربین های موبایل و کاربردشان در عکاسی

#camera_phone

٩٧/٠٧/٢٦
جارچی

جارچی 553

٩٧/٠٧/٢٧
به بهانه محبوبیت فصل سوم سریال دلدادگان

جادوی آقای هادی

٩٧/٠٧/٢٧
5 قدم و چند نکته در مدیریت مصرف مواد غذایی

چطور مفید و به صرفه بخوریم؟

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

کنار قدم‌های جابر (قسمت سوم)

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

دروغ فروشی

٩٧/٠٧/٢٦
پایان نامه

ما و این همه ورزش پنهانی

٩٧/٠٧/٢٦
چهره هفته

چهره هفته 553

٩٧/٠٧/٢٦
کاروان پاراآسیایی کشورمان با مجموع 136 مدال، حسابی درخشید

خودباوری در حد تیم ملی

٩٧/٠٧/٢٧
این روزها نه تنها اینستاگرامرها و توئیتری‌ها رابطه دوستانه‌ای با هم ندارند که گاهی لشگرکشی هم می‌کنند

توئیت علیه پست

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

توئیتر

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

نانِ توریسم را آجر نکنید

٩٧/٠٧/٢٦
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و بسته‌های خاک بر سری

٩٧/٠٧/٢٧
توئیتری ها

#ورزش

٩٧/٠٧/٢٦
درباره «شاهین ایزدیار» که در مسابقات پاراآسیایی یک فوق ستاره بود

مایکل فلپس ایرانی

٩٧/٠٧/٢٧