هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

نویسنده : سید مصطفی صابری - الهام یوسفی

در هر سن و سال و با هر سلیقه‌ای که باشیم هر سال قبل از نوروز با خودمان قرار می‌گذاریم کلی فیلم خوب، از کلاسیک‌های دهه‌های قبل تا اسکاری‌های روزهای اخیر را ببینیم، ویژه‌نامه‌های نوروزی رسانه‌ها را بخوانیم، کتاب‌های خوب را قورت بدهیم و چند سریال درست و حسابی هم ببینیم، اما دست آخر به بخش زیادی از این پیش‌بینی‌ها نمی‌رسیم چون بین این همه محصول فرهنگی نمی‌دانیم از کجا شروع کنیم. درباره فیلم‌های اکران نوروز و فیلم‌های خارجی که می‌شود به نظر جشنواره‌های فجر، برلین، کن و اسکار اعتماد کنیم، اما برای کتاب و سریال چی؟ اگر یک فیلم را دوست نداشته باشیم نهایتاً کمتر از دو ساعت تعطیلات ما را تحت الشعاع قرار داده اما اگر بخش زیادی از یک کتاب را بخوانیم یا چند قسمت از سریالی را ببینیم و تازه بفهمیم مناسب ما نیست خیلی ضرر کرده‌ایم. برای همین می‌خواهیم با اعلام ویژگی‌ها و زمان مناسب برای پیشنهادات‌مان به شما در انتخاب‌های بهتر و لذت بردن از تعطیلات کمک کنیم. 

DARK

احتمالاً آخرین باری که یک سریال آلمانی تماشا کردید برمی‌گردد به روزهایی که تلویزیون «کارآگاه دِرک» یا بعدتر «هشدار برای کبری 11» پخش میکرد. اما سریال «تاریک» یک اتفاق متفاوت نسبت به تمام سریال‌های آلمانی است که ما تماشا کردیم. نتفلیکس معروف این بار در آلمان دنیا را میخکوب کرده آن هم با یک داستان پیچیده درباره زمان، سرنوشت و مفاهیم پیچیده فیزیک. «تاریک» داستان شهری است که در آن هر 33 سال یک‌بار اتفاقات شگفت انگیزی می‌افتد. فیلم «بین ستاره‌ای» اگر به طور فشرده اما دقیق مخاطب را با مفهوم کرم چاله آشنا می‌کند، سریال «لاست» اگر پر بود از شخصیت‌هایی با رازهای بزرگ و رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی، «توئین پیکس» دیوید لینچ اگر در جغرافیایی خاص و به ظاهر ایستا یک جنایت را روایت می‌کرد حالا «تاریک» محصول 2017 در 10 قسمت کمتر از یک ساعت و با شبکه‌ای ماتریسی از شخصیت‌ها و ماجراهای در هم تنیده، تمام آنچه در آثاری مثل «بین ستاره‌ای»، «لاست» و «توئین پیکس» تجربه کردید را در کنار هم قرار داده تا مخاطب را در دنیایی عجیب غرق کند. شاید با این اوصاف نگران شوید که سریال یک فانتزی محض باشد اما این‌طوری نیست با یک اثر خوش ساخت، پر از بازی‌های تماشایی، فضاسازی سیاه و معمایی طرف هستید که از کاربران IMDB  نمره خوب 8.7 را دریافت کرده است. برای تماشای این سریال باید دقت و تمرکز بالایی داشته باشید تا اتفاقات را درک کنید. «تاریک» که برای فصل دوم در سال 2018 تمدید شده توسط درگاه‌های اینترنتی مجاز پخش فیلم توزیع شده و چون محتوای مناسبی دارد با حداقل ممیزی ارائه شده است. 

The Handmaid's Tale

سریال پسارستاخیزی و پادآرمانشهری «سرگذشت ندیمه» محصول 2017 آمریکا بر اساس رمان معروفی از مارگارت اتوود تولید شده، خود اتوود معتقد است ظهور ترامپ زمینه را برای اقتباسی سریالی از رمان مخوف او فراهم کرده. این سریال پسارستاخیزی است چون درباره وضعیتی از جامعه بشری صحبت می‌کند که بارداری تقریباً غیرممکن شده و پادآرمانشهری است چون روایتی است از برتری آد‌م‌هایی افراطی بر مردم و تحمیل قوانینی غیر انسانی بر جامعه بشری. «سرگذشت ندیمه» توسط یکی از درگاه‌های معروف و مجاز پخش اینترنتی فیلم در ایران ارائه شده و در ایران هم مثل سایر نقاط جهان با استقبال کم نظیری مواجه شده است. فصل اول سریال در 10 قسمت پخش شده و داستان زنی است که در دنیای عجیب سریال هنوز قابلیت بارداری را دارد و به عنوان برده در اختیار یکی از سران حکومت افراطی گیلیاد قرار میگیرد. این سریال که از کاربران IMDB  8.6 را کسب کرده، ممکن است به واسطه تلخی زیاد به رغم داستان پرکشش گزینه مناسبی برای تعطیلات نوروزی نباشد. 

Stranger Things

در بین این فهرست «چیزهای عجیب» از دو نظر خیلی خاص است، اول اینکه دوبله فارسی شده، دومین اینکه بهترین گزینه برای فانتزی دوستان به خصوص نوجوانان است. فیلم معروف جی جی آبرامز یعنی «سوپر 8» را که دیده‌اید؟ «E.T» چی؟ حتماً «ئی تی» اثر معروف اسپیلبرگ را دیده‌اید! «چیزهای عجیب» به‌لحاظ فضاسازی شباهت زیادی به این سه فیلم دارد. حتماً می‌دانید «E.T.»  رکوردهای فروش بین فیلم‌های ژانر وحشت را شکست اما فیلم اصلاً ترسناک نیست و نهایتاً سرگرم‌کننده است. «چیزهای عجیب» هم به شدت محبوب است اما سریال ویژه‌ای است حتی اگر امتیاز 8.9 را گرفته باشد. ماجرا درباره گم شدن یک پسر بچه است. دوستانش که همگی بچه‌هایی حدود 12-11 سال هستند دنبال او میگردند و پی به یک‌سری آزمایشهای مخوف میبرند. اصلاً همین که شخصیت‌های اصلی همگی کم سن و سال هستند باعث می‌شود مخاطب به خصوص نوع ایرانی‌اش سریال را جدی نگیرد. فعلاً 17 قسمت از این سریال در دو فصل پخش شده است.

The Crown

فرقی نمی‌کند در چه سنی هستید و به چه چیزهایی علاقه دارید در بسته سریالی «نتفلیکس» حتماً یک گزینه خوب برای شما وجود دارد و مواردی که تا این‌جا بحث شد گویای همین موضوع است و یک نمونه دیگرش هم سریال «تاج». سریالی که دو فصل آن تا جایی که پخش شده، آثار جالبی مثل «دانتون آبی» را در خاطر زنده می‌کند. این سریال که نمره بالای 8.7 را از مخاطبان گرفته، حتی جوایز مهمی مثل بهترین درام را از گلدن گلاب تصاحب کرده است. لوکیشن‌های متنوع و پر روح در کشورهایی مثل انگلستان و آفریقای جنوبی و داستانی که با نقب زدن‌های جالب در هر قسمت روایتی جذاب از تاریخ و زندگی ملکه انگلستان را طرح می‌کند برگ برنده‌های این سریال هستند. ملکه الیزابت 92 سال در روزهای جوانی و وقتی هنوز ملکه مقامی تشریفاتی نبود به قدرت می‌رسد و همین آغاز داستان این سریال است.        

Legion
«لژیون» سریالی است که فصل اول هشت قسمتی‌اش در سال 2017 پخش شد و به عنوان محصولی الهام گرفته شده از دنیای مارول که فاکس تولیدکننده آن است خیلی‌ها را غافلگیر کرد. سریال در مورد یک انسان جهش یافته است، اما نگران نباشید با اثری مشابه «مردان ایکس» یا «دد پول» مواجه نیستید، اگر سریال‌بین حرفه‌ای باشید سریال «قهرمانان» را می‌شناسید اما «لژیون» شبیه هیچ کدام از آنها نیست و این تمایز را در همان قسمت اول مشخص می‌کند تا مخاطبی که دنبال جلوه‌های ویژه پر زرق و برق و ابرقهرمانان پرنده است بداند با چنین محصولی مواجه نیست. اپیزود اول سریال کمی حوصله‌سربر است اما به مرور بهتر می‌شود. «لژیون» که فصل‌های دیگری هم دارد موفق شده نمره بالای 8.4 را از کاربران  IMDB بگیرد که برای سریالی در این ژانر نمره بسیار بالایی است. در ضمن این سریال که دوبله فارسی خوبی هم دارد؛ انتظار مخاطبان سریال‌های فانتزی مثل «فلش» و «آرووکمان» را به خاطر تفاوت قابلیت‌های شخصیت اصلی و پردازش داستان برآورده نمی‌کند. 
Narcos
برخلاف «تاریک» که فعلاً در یک فصل ارائه شده و ممکن است در فصل‌های بعدی با افت مواجه شود، سه فصل از «نارکوس» پخش شده است، «نارکوس» که پخش‌کننده اصلی آن نتفلیکس است محصول مشترک چند کشور است و روایتی است از مبارزه نفس‌گیر ماموران آمریکایی و کلمبیایی با کارتل‌های موادمخدر معروف، در فصل اول و دوم ماجرا حول کارتل مدلین به سرکرده بزرگ‌ترین قاچاقچی کوکائین کل اعصار یعنی پابلو اسکوبار است و در فصل سوم داستان حول کارتل مخوف و سازماندهی شده کالی میچرخد که سیستم امنیتی فوق‌العاده‌ای دارد و نزدیک شدن به آن، نفوذ و انهدام و دستگیری پدرخوانده‌هایش را غیرممکن کرده است. بخش زیادی از داستان سریال که تا الان 30 قسمت آن پخش شده به خصوص در فصل اول و دوم براساس واقعیت است و با تماشای آن می‌توانید به پشتپرده تجارت کوکائین و دامنه نفوذش از کلمبیا به آمریکا پی ببرید. البته طبق انتظار قهرمانان اصلی بچه زرنگ‌های آمریکایی هستند اما با بدمن‌های آمریکایی هم مواجه هستیم. فصل سوم سریال که داستانش تقریباً مستقل از دو فصل قبل است در بخش مربوط به قهرمانان داستان حاوی بار درام بالایی است که روایت را غیرمستند اما تماشایی‌تر میکند. این سریال نمره 8.9 را از کاربران IMDB  گرفته و تماشایش حدود 30 ساعت از شما وقت می‌گیرد. پدرو پاسکال بازیگر نقش اوبرین در «بازی تاج و تخت» همراه با واگنر مورا و بوید هالبروک مهمترین بازیگران این سریال جنایی پلیسی هستند که فصل چهارمش به زودی و درباره مبارزه خاویر پنیا با کارتل‌های مواد مکزیک از نتفلیکس پخش می‌شود. 
---
هر بار که معنی زندگی را فهمیدم عوضش کردند
جهان فلسفه با چاشنی طنز
 نویسنده: دانیل مارتین کلاین، ترجمه: حسین یعقوبی، ناشر: چشمه، تعداد صفحه: 157، قیمت:15000
 چرا باید این کتاب را بخوانیم؟
همان اول به شما بگوییم که قرار است یک کتاب با موضوع فلسفه را دست‌تان بگیرید. البته نه از آن نوع سخت و ثقیلی که معمولا در ذهن دارید، بلکه فلسفه به معنای همان سوالاتی که وقتی مدتی بیکار می‌شوید و به فکر فرو می‌روید به ذهن‌تان هجوم می‌آورد. این‌که معنا یا مفهوم زندگی ما چیست؟ مهم‌ترین و اساسی‌ترین سوال بشر است. حالا یک دوست‌دار فلسفه و تحصیلکرده دانشگاه هاروارد، در هفتاد و پنج سالگی به زبان طنز و بسیار ساده می‌خواهد به بخشی از این سوال‌ها پاسخ‌های نه‌چندان قاطع بدهد و البته سوالات جدیدی را برایتان ایجاد کند. در این کتاب گزیده جذابی از سخنان فلاسفه را خواهید خواند همراه نکته‌های بامزه و آموزنده نویسنده. 
 چقدر طول می‌کشد خواندنش؟
این‌طور کتاب‌ها را نمی‌شود یک کله خواند. باید با صبر و حوصله فصل‌ها را جلو بروید. شاید این از آن کتاب‌هایی است که لازم است از اول تا آخر تعطیلات کنار تخت‌خوابتان باشد چون با همه طنزآلود بودن، نیازمند توجه و مطالعه در سکوت و آرامش است.
 بخشی از کتاب:
«زندگی مانند پاندولی است که مدام بین رنج و ملال در نوسان است.» آرتور شوپنهاور، فیلسوف آلمانی. بله، قبول می‌کنم که خیلی وقت‌ها من هم مثل خیلی‌های دیگر محتاج دریافت یک دوز بدبینی هستم. به خصوص در یک دوران سخت وقتی درگیر یک مشکل لاینحل مخ‌پیچ هستم. به قول روان‌کاوان، اینکه فکر کنی وقتی زندگی برای من گند است، برای عالم و آدم گند است، یک جور سم شیرین ذهنی است. در چنین حالتی چه کسی بهتر از استاد مالیخولیا- آرتور شوپنهاور- را می‌توانید پیدا کنید؟...»
عشق و چیزهای دیگر
چیزهایی مثل عشق و مهم‌تر از آن
 نویسنده: مصطفی مستور، ناشر: چشمه، تعداد صفحه: 124، قیمت: 11000
مستورخوان‌ها خوب می‌دانند قلم این نویسنده در توصیف حس و حال عاشقانه چه مهارتی دارد. او بخشی از عشق را به ما نشان می‌دهد که معمولا نمی‌بینیم و یا دوست نداریم ببینیم. کافیست چند صفحه اول کتاب را بخوانید تا مطمئن شوید داستان جذاب و شخصیت‌های جالب کتاب قرار است شما را تا آخر قصه‌شان با خود همراه کنند. در ضمن قطع کتاب آن‌قدر جمع‌وجور و خوب است که می‌توانید همراه خود آن را به مهمانی ببرید.
چای نعنا
هم‌گروهی خوشمزه 
 نویسنده: منصور ضابطیان، ناشر: مثلث، تعداد  صفحه: 166، قیمت: 20000
مراکش در جام جهانی هم گروهی تیم ملی فوتبال کشورمان است. بیشتر ما مراکش را در حد فیلم معروف «کازابلانکا» میشناسیم که از قضا در مراکش هم فیلمبرداری نشده. منصور ضابطیان نوروز 96 را به مراکش سفر کرده و به دیدن معروف‌ترین شهرهای این کشور رفته، مثل همه سفرنامه‌هایش روی جنبههای مردم‌شناسی و زیست اجتماعی آدمها زوم جالبی داشته و با کتابش فرصتی فراهم میکند تا در نوروز 97 یک سفر دلنشین به مراکش داشته باشیم و با خوراکیها، ساختمانها و دیدنیهای این کشور با قلمی روان و گاه طنز آشنا شویم.
عادات و آداب روزانه بزرگان
واقعا بزرگان همچین هستند؟
 نویسنده: میسن کری، ترجمه: حسن کامشاد، ناشر: فرهنگ جاوید، تعداد صفحه:260، قیمت: 25000
یک کتاب خوش تیپ و خوش لباس و ولع برانگیز که محتوایش به شدت مخاطب را غافلگیر می‌کند. تصور همه ما این است که آدمهای بزرگ در عرصههای مختلف تمام شبانه‌روز در حال کار بودند و به طرز عجیبی برنامه‌ریزی داشتند، وقتی برای خوردن و خوابیدن و تفریح نداشتند و خیلی چیزهای دیگر. اما این کتاب که با بررسی فراوان گردآوری شده به ما نشان میدهد زندگی آدمهای معروف آنقدرها هم که ما فکر می‌کردیم عجیب نبوده و نیست و گاهی بامزه هم هست.
ضدپیشنهادی نوروزی
 نویسنده: سوتلانا آلکساندونا الکسویچ، ترجمه: عبدالمجید احمدی، ناشر: چشمه، تعداد صفحه: 364، قیمت: 30000
این کتاب که برنده نوبل ادبیات 2015 بوده یک ضد پیشنهاد نوروزی است، تعطیلات بهاری برای مطالعه همچین کتابی کمی زیادی لطیف است در حالی که کتاب چهره زشت جنگ و اثر آن بر زنان روسی که در جنگ جهانی دوم پرستار، پارتیزان، تیربارچی و ... بودند را نشان می‌دهد، ولی چه کنیم که شاید در روزهای دیگر مجال مطالعه این کتاب شگفت‌انگیز را نداشته باشیم. این کتاب درباره پیروزی‌ها نیست، درباره تاریخ جنگ نیست، درباره زنانی است که جنگ آن‌ها را عوض می‌کند و اثری پایدار در روح آنها میگذارد. 
موش غربتی
روایتگر جهان عشاق ادبیات و سینما
 نویسنده: سَم سَوِج، ترجمه: پوپه میثاقی، ناشر: مرکز، تعداد صفحه: 184، قیمت: 17900، موضوع: داستان 
 چرا باید این کتاب را بخوانیم؟
از عنوان کتاب کاملاً مشخص است که شما با یک داستان فانتزی سر و کار دارید و راوی یک موش است. اما موشی عجیب که روایتگر زندگی مادری است که او را در یک اتاق پر از کتاب زاییده، اتاقی با کتاب‌های قدیمیِ کوچک و بزرگ، شاهکارهای جهان و به قول خودش داستان‌های مردان بزرگ! پس همین اول معلوم است که این کتاب جان می‌دهد برای عاشقان ادبیات و البته سینما... این موش لاغر مردنی، داستان دسته‌ای از آدم‌ها را روایت می‌کند که زیستن در جهان ادبیات و سینما آن‌ها را به آدم دیگری تبدیل کرده و رنج‌ها و شادیهای‌شان جنس دیگری دارد. 
 چقدر طول می‌کشد این کتاب را بخوانیم؟
اگر کتاب‌خوان و فیلم‌بین هستید که حتما هستید و اصلاً باید کتاب‌خوان و فیلم‌بین باشید تا اشارات متعدد کتاب را در گوشه‌گوشه صفحاتش بفهمید، خواندن کتاب یک روز یا نهایتاً دو روز زمان می‌برد. کافیست این کتاب را بخرید و در کیف یا جیبت‌تان بگذارید و همراه این موش غربتی به مهمانی و بیرون شهر و هر جایی که عیدها گذرتان می‌افتد بروید. موقیعت زمانی و مکانی رویدادهای کتاب هم بخشی است که باعث شده عمق انسانی و تاریخی کتاب بیشتر شود و داستان بیش از آن‌که به فضای فانتزی باج دهد، فضای واقعی را به تصویر بکشد.
 بخشی از کتاب: 
«همیشه فکر می‎کردم اگر زمانی داستان زندگی‎ام را بنویسم شروعی فوق‎العاده خواهد داشت، چیزی شاعرانه مثل خط اول ناباکوف: «لولیتا، فروغ زندگی من، آتش وجود من» یا اگر نمی‎توانستم شاعرانه‎اش کنم، چیزی کلی مثل شروع تولستوی: «همه خانواده‎های خوشبخت شبیه هم‎اند، اما هر خانوادۀ بدبختی به طور خاص خودش بدبخت است.» ... با این حال وقتی پای شروع قصه به میان می‎آید به نظرم بهترین شروع، شروع سرباز خوب فورد مادوکس فورد است: «این غم بارترین قصه‎ای است که تا به حال شنیده‎ام.» 
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
چهره هفته

چهره هفته 576

٩٨/٠٢/٠٥
پایان نامه

همه غلط‌ها مال من!

٩٨/٠٢/٠١
پایان نامه

ماجرای برد پیت در صف روشور تنظیم بازاری!

٩٨/٠٢/٠٤
جارچی

جارچی 576

٩٨/٠٢/٠٥
یادداشت

در باب پول و پول‌خَری!

٩٨/٠٢/٠٥
فتوچاپ

فتوچاپ 576

٩٨/٠٢/٠٥
پایان نامه

ابر در پايين خود چه ديد که اين جور باريد؟!

٩٨/٠٢/٠٤
جارچی

موضوع انشاء: وقتی مریض می‌شویم باید چه کنیم؟

٩٨/٠٢/٠٥
پایان نامه

پراید من کو؟!

٩٨/٠٢/٠٤
اینستادونی

اینستادونی 576

٩٨/٠٢/٠٥
شگرد خفن

در تله فیشینگ گرفتار نشوید

٩٨/٠٢/٠٥
#توئیتری‌ها

#باشگاه_بدن_سازی

٩٨/٠٢/٠٥
ساختنیجات

باغچه‌های آپارتمانی با عطر تره و ریحان و جعفری

٩٨/٠٢/٠٤
نگاهی به واکنش‌های فضای مجازی درباره سوختن کلیسای 750 ساله

#آتش_کلیسای_نوتردام

٩٨/٠٢/٠٥
پیرامون شگفتی‌سازی تیم جوان و پرانگیزه هلندی در لیگ قهرمانان اروپا

آژاکس غول کش

٩٨/٠٢/٠٥
تیم‌های زیادی در لیگ قهرمان اروپا با حذف‌ مدعیان مسیر را برای قهرمانی یک تیم هموار می‌کنند

جاده صاف کن ها

٩٨/٠٢/٠٥

ورزشکارانی که حضورشان در مناطق سیل‌زده فقط به گرفتن چند عکس ختم نشد

٩٨/٠٢/٠٥
درباره ضرر باورنکردنی که لو رفتن داستان به پروژه‌ها وارد می‌کند

نابود‌شدگان

٩٨/٠٢/٠٥
کم نبودند سریال‌های ایرانی که داستانشان زودتر از موعد لو رفته است

اسپویل ایرانیزه

٩٨/٠٢/٠٥
این روزها فیلم‌‌های زیادی با برچسب ابتذال از چرخه نقد حذف می‌‌شوند؛ اما ابتذال چیست؟

ابتذال، مستهجن و چند سوءتفاهم دیگر...

٩٨/٠٢/٠٥