براي تازه شاغل شده‌ها!
نگاهي به مهارت‌هاي تعامل با شغل جديد

براي تازه شاغل شده‌ها!

نویسنده :

اگر شما هم بعد از کلي نذر و نياز شغلي پيدا کرده‌ايد و قرار است به همين زودي برويد سر کار، يا شغل‌تان را عوض کرده‌ايد و قرار است وارد کار جديد بشويد، يا اصلا ارتقاي درجه پيدا کرده‌ايد و قرار است اتاق‌تان را تغيير بدهيد و وارد يک بخش جديد بشويد يا... خلاصه يک جورهايي با تغييرات شغلي رو‌به‌رو هستيد و قرار است با آدم‌هاي جديدي همکار شويد و کلي همه براي اين تغييرات استرس‌تان بالا گرفته! و همين‌طور مانده‌ايد که توي محل جديد با کار جديد و همکاران جديد چطوري مي‌شود برخورد کرد تا همه چيز خراب نشود، بهتر است کمي هم مهارت تعامل با فضاهاي جديد را تمرين کنيد!

وقتي دلت مي‌گيرد!
تغييرات هميشه در آدم‌ها کمي افسردگي و مقداري استرس ايجاد مي‌کند. تغيير محل زندگي، تغيير دانشگاه، تغيير دوستان، تغيير همکاران و... همه تغييراتي هستند که براي ما اتفاق مي‌افتد و بيشتر بستگي به خودمان دارد که با اين تغييرات چگونه رو به رو شويم و چطوري بتوانيم با فضاي ايجاد شده ارتباط برقرار کنيم، که نه استرس داشته باشيم، نه کار را خراب کنيم. به هر حال نوع رفتار و تعامل ما آن‌قدر مهم است که خودمان هم نگران آن هستيم که نکند آدم‌هاي جديد دوست‌مان نداشته باشند يا کار جديد خوب از آب در نيايد! نوع رفتار، برخورد و عکس العمل و حتي نوع افکار ما در روزهاي اول حضور در محيط‌هاي شغلي جديد، با آدم‌هاي جديد، هم روي نوع نگاه شما به کار تاثير دارد و هم روي نگاه ديگران به شما! شما با افکار و رفتار خود مي‌توانيد فضايي شاد و خوب را براي خودتان ايجاد کنيد و مي‌توانيد با دست پاچگي همه چيز را خراب کنيد! اين کاملا طبيعي است که وقتي با آدم‌هاي جديد و محيط جديد رو به رو شويد احساس غربت و تنهايي و دل گرفتگي کنيد و حتي دچار وسواس شويد که همه از شما بدشان مي‌آيد و دوست دارند سر به تن‌تان نباشد! پس فکر نکنيد که شما آدم عجيبي هستيد و اين احساسات فقط مخصوص شماست، چون همه آدم‌ها در موقعيت‌هاي جديد، دچار همين افکار و احساسات مي‌شوند.

پيش به سوي تعامل
لابد شما هم در روزهاي اول کار، قبل از حضور در مکان جديد و آدم‌هاي جديد کلي براي خودتان سلام و صلوات نذر کرده‌ايد! و کلي قلب‌تان آمده است توي دهانتان! و هي استرس‌تان رفته بالا و... خلاصه همه انواع و اقسام فشارهاي رواني را تحمل کرده‌ايد و حال‌تان گرفته شده است. اگر مي‌خواهيد اين فشارهاي رواني را کم‌تر کنيد و بتوانيد راحت‌تر با فضاي جديد کنار بياييد و کمتر احساس غربت کنيد، بهتر است اول با آدم‌ها و بعد با محيط اطراف‌تان ارتباط خوبي برقرار کنيد. ما چند راهکار را براي تعامل بهتر پيشنهاد مي‌کنيم:

با آدم‌هاي جديد
1. ماست نباشيد

همان اول کار يک جوري رفتار نکنيد که ملت نسبت به شما نظر منفي داشته باشند، يعني سرتان را نيندازيد پايين و همين‌طور برويد يک‌جا بايستيد اين جوري همه با خودشان مي‌گويند اين ديگه کيه؟! کمي لبخند بزنيد و با همه خوش و بش کنيد نشان بدهيد حرف زدن بلد هستيد و يک چيزهايي حالي‌تان است! خلاصه ماست نباشيد.

2. پسرخاله هم نشويد

حالا ما يک چيزي گفتيم شما چرا اين‌قدر از خودتان بي‌جنبه بازي در مي‌آوريد ما نگفتيم برويد دست بيندازيد دور گردن همکار جديدتان و هي به او لبخند بزنيد! يک موضوع مهم توي ارتباطات جديد رعايت حد و اندازه همين روابط است. آدم‌ها معمولا خيلي از کساني که زود با آن صميمي مي‌شوند آن هم بدون هيچ آشنايي قبلي خوششان نمي‌آيد پس اين چند روز کمي متانت به خرج دهيد و در همان لبخندهاي اوليه بمانيد.

3. احترام به تجربه‌ها

نشان دهيد به تجربه آن‌ها نياز داريد خودتان را داناي کل نگيريد به همکاران‌تان ثابت کنيد که به سابقه و تجربه‌شان احترام مي‌گذاريد و براي انجام بهتر کارها نياز به همکاري آن‌ها داريد اين‌طوري آن‌ها شما را به عنوان يک آدم خودخواه و مغرور نمي‌شناسند.

4. خودشيريني نکنيد

جان ما همان چند روز اول خود شيريني براي رئيس‌تان را بگذاريد کنار اگر مي‌خواهيد مورد پذيرش همکاران‌تان قرار بگيريد بهتر است شکلات بازي را کنار بگذاريد و هر پيشنهادي که رئيس‌تان مي‌دهد را سريع قبول نکنيد؛ اين‌طوري ذهن آدم‌هاي اطراف‌تان کمي نسبت به شما منفي مي‌شود.

5. همکاري دوستانه

همان اول کار به همکاران‌تان ثابت کنيد قبل از اين که بخواهيد همکارشان باشيد قرار است دوست‌شان باشيد سعي کنيد دور زيرآب زدن را خط بکشيد. که بعدا چنان زيرآب‌تان خورده مي‌شود که حالش را ببريد سعي کنيد سرتان به کار خودتان باشد. اگر هم مي‌خواهيد احساس غربت و تنهايي نکنيد بهتر است روابط دوستانه را از همان روزهاي اول شکل بدهيد.
با مکان جديد

1. نسبت به آن بي‌تفاوت نباشيد

اگر مي‌خواهيد با مکان جديد ارتباط برقرار کنيد و حس غربت نداشته باشيد نسبت به آن بي‌تفاوت نباشيد مي‌توانيد کمي به سر و وضع آن برسيد و تغييراتي در آن بدهيد، بهتر است اول از همه آن را تميز کنيد، تميزي حتما روي روح‌تان تاثير دارد و به آن احساس تعلق خواهيد کرد.

2. کمي عوضش کنيد

براي اين که در مکان جديد دل‌تان نگيرد بهتر است چند وسيله دوست داشتني که حس خوبي به شما منتقل مي‌کند را به محل کار جديدتان بياوريد مثلا يک تابلو يا يک گلدان که از آن خاطره خوبي داريد و با ديدنش حس خوبي پيدا مي‌کنيد را بياوريد سر کارتان.

3. خودتان جورش کنيد

اگر محيط جديد زيادي ناجور است مي‌توانيد آن را خودتان جورش کنيد! يعني چند تا تغيير کوچک و چند تا خلاقيت ساده در چيدمان وسايل مي‌تواند وضع را بهتر کند اگر ديديد چيزي خيلي شما را ناراحت مي‌کند آن را از خودتان دور کنيد تا خيال‌تان راحت شود.

4. سخت نگيريد

خيلي سختگيري نکنيد اگر درباره مکان جديد يک تصور ديگري داشته‌ايد و حالا يک جور ديگر است هي با خودتان مرور نکنيد که چرا اين جوري است و آن جوري نيست به اين فکر کنيد که مي‌توانيد همين مکان را با همين شکل و عوضش به يک خاطره خوب در زندگي‌تان تبديل کنيد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به چند کتاب محبوب که همیشه جزو پرفروش‌های بازار کتاب هستند

فرمانروایان واقعی کتاب‌فروشی‌ها

٩٦/٠٩/٢٣
NFC فناوری جدیدی که ترند حال و هوای تکنولوژی کشورمان شده

#Near_Field_comunication

٩٦/٠٩/٢٣
چهره هفته

جو سحر قریشی نگیردمان!

٩٦/٠٩/٢٣
سحر مصیبی، کارگردان مستند «صفر تا سکو» در گفت وگو با جیم

در زندگی خواهران منصوریان غیر ممکنی وجود ندار

٩٦/٠٩/٢٣
جارچی

جارچی 516

٩٦/٠٩/٢٣
شاخ هفته

میم من را خوب بشناس

٩٦/٠٩/٢٢
یادداشت

مربی تایلندی نباشیم

٩٦/٠٩/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 516

٩٦/٠٩/٢٣
چاپ‌های متعدد و استقبال از «ملت عشق» برای چندمین بار این سوال را مطرح می‌کند که؛ چطور رمان‌های متوسط این

رُمان با لایک اضافه

٩٦/٠٩/٢٣
کافه جهان نما

به پایان آمد این کافه...

٩٦/٠٩/٢٣
تلگجیم

تلگجیم 516

٩٦/٠٩/٢٣
شگرد

آموزش اتصال به مودم wifi بدون نیاز به رمز عبور

٩٦/٠٩/٢٣
شبکیه

جنجال سه بُعدی کاسبان تحریم

٩٦/٠٩/٢٣
مواجهه با یک مدل متفاوت زندگی در مصاحبه با محمدرضا شاه‌پسند، یک گردشگر ایرانی

جهان دیدن به از جهان خوردن

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

دلم برای پدیده می‌سوزد

٩٦/٠٩/٢٣
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و کاهش تعطیلات تقویمی

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

چطور برخی ناشران ما را دور می‌زنند؟

٩٦/٠٩/٢٣
کوتاه درباره رمان «ملت عشق» و دلایل محبوبیت آن

رمانی با رگه‌های سریال ترکی

٩٦/٠٩/٢٣
درباره موفقیت‌های سرمربی کروات با پرسپولیس که بعضا برآمده از ویژگی‌های شخصی و اخلاقی اوست

برانکو بَلَدوویچ!

٩٦/٠٩/٢٣
دات کام

مهراب قاسمخانی هستم، دو ماهه پاکم!

٩٦/٠٩/٢٣
تبلیغات