سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

نویسنده : محمدناصر حق خواه

خبر خوب خبر بد است. این یکی از گزاره‌های مهم برای خیلی از کسانی است که هدف‌شان از خبررسانی، چیزی ورای آگاهی دادن است. کسانی که بیشتر به دنبال جذابیت و جلب مخاطب از طریق جنجال آفریدن و پررنگ کردن حاشیه در برابر متن هستند. به همین علت خبر بد برای آنان خبری خوب است؛ خبری که جماعت زیادی پیگیرش می‌شوند و دوست دارند ابعاد و زوایای مختلفش را بدانند و بعد از خوابیدن تب و تاب خبر باز هم پیگیر اتفاقاتش باشند.

یکی دو سال اخیر، حجم بالا و پیوسته اخبار بد و ناراحت کننده که به همه‌گیر شدن یک یاس اجتماعی هم دامن زده،  خیلی‌ها را نگران کرده است. هم کسانی که قاعده پخش بیشتر خبر بد را می‌دانند و می‌دانند که اگر تلگرام نبود و این‌همه مردم در تیررس شنیدن اخبار نبودند این ناامیدی‌ها و تنش‌ها به وجود نمی‌آمد؛ و هم مردمی نگرانند که نه قبل از این روزنامه‌خوان بوده‌اند و نه هیچ رسانه‌ای را حرفه‌ای دنبال می‌کرده‌اند و الان افتاده‌اند در دامان اطلاعات کنسرو شده با دسترسی بالا و در کمترین زمان با شنیدن اخبار عمدتا منفی به این فکر می‌کنند که چه قدر بدبختند و چه‌قدر از جایی که زندگی می‌کنند ناراحتنند و هر لحظه ممکن است بلایی سرشان بیاید.

سواد رسانه پیدا کردن و شناخت درست از نادرست را اگر کنار بگذاریم باید به این پرسش دوباره نگاه کنیم که «واقعا امسال سال بدی بود؟» بلای طبیعی اگر آمد، مگر از سلبریتی تا مردم کوچه خیابان کمر به کمک نبستند؟ مگر بعد از حملات تروریستی همه پست یکدلی و وحدت نگذاشتند؟ ما مردم در این سال نه چندان خوب، خوب بودیم. حالا هر چقدر عده‌ای بخواهند بر طبل بدبختی‌مان بکوبند و مشکلات را، هر چند که وجود دارند و زیاد هم هستند و حل‌شان سخت است، بیش از آنی که هستند بزرگنمایی کنند. باید یادمان و یادشان باشد که ما هم بزرگ هستیم، چون ما ایرانیم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها