5قاب ماندگار 96

5قاب ماندگار 96

نویسنده : نیلوفر عیدی

هرسال که می‌گذرد از خودش چند قاب ماندگار به یادگار می‌گذارد تا برای همیشه هم که ماندنی نباشد، دست کم تا چند سال آن طرف‌ترش نشانه‌های آشنایی از خودش در خاطرمان ثبت کرده باشد. ما این قاب‌ها را برایتان به دیوار ویژه‌نامه نوروزی جیم آویختیم تا لا به لای مرور قاب‌های ماندگار 96، جیم را هم شریک دور شیرین خاطرات‌تان کنید.

ماجرای نیم‌روز
ما آدم‌های عجیبی هستیم؛ برای درک ارزشمندیِ داشته‌هایمان باید خودمان را حتی شده یک لحظه در موقعیت نداشتن‌شان بگذاریم تا بتوانیم قدردان عافیت‌مان باشیم. شاید بزرگترین دستاورد حادثه‌ هفدهم خرداد ۹۶ درکِ معنای عافیت‌مان بود. عافیتِ امنیت. خوب یادم هست، تاریخ وقوع حمله تروریستی به مجلس مقارن شد با سخت‌ترین امتحان ترم چهارم و همه‌ ما می‌دانستیم که علی‌القاعده یکی از سوالات امتحان‌مان تحلیل این واقعه خواهد بود، همین‌طور هم شد، استاد از ما خواسته بود که در چند سطر تحلیل‌مان را بنویسیم، من اما بجای هر تحلیل و جمله‌ای تنها یک خط نوشتم؛ قدر عافیت کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید. والسلام.
صف فرهیختگی‌طور
برای شرح موضوع بد نیست به جای این‌که چهره‌ انسان‌های رو راست را به خودمان بگیریم و دور از جان‌تان خودمان را خاکستری کنیم، خیلی شیک پناه ببریم به تعبیر خود رضاخان امیرخانی! در جلسه رونمایی از رهش مخاطبی در اثنای هندوانه گذاشتن زیر بغل مبارک نویسنده‌‌، گفت: صف بی‌سلیقه‌ای برای کتاب‌تان بستند! تب داغ جمله هنوز روی تن حضار ننشسته بود که امیرخانی گفت: «مردم ایران به صف بستن عادت دارند، چیز عجیب و تازه‌ای نبود!» البته این صف با تمام صف‌های دیگر فرق داشت. عکسش تا روزها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد تا کمی حس امید را به ما تزریق کند.
معجزه‌ انگشت اشاره
ماجرا از آن‌جایی آب می‌خورد که حاتمی‌کیا دل را به دریا می‌زند و با همکاری انگشت اشاره، مجری جشنواره فیلم فجر را مورد خطاب قرار می‌دهد. این نوع اعتراض را کمتر در رسانه ملی دیده بودم و نه تنها برای من که با توجه به بازخوردهایش در فضای مجازی، برای خیلی‌ها جالب توجه بود. در وصف اثرگذاری کلام هم صدای لرزان جناب مجری به تنهایی زحمت هزار استدلال را کم می‌کند. به همین منظور با همکاری برو بچه‌های تحریریه جیم یک کمپین با عنوان: «اعتراض با همکاری مستقیم انگشت اشاره به منظور تسریع در اثرگذاری تشکیل داده‌ایم» برای پیوستن به این کمپین شایسته است در سایت هفته‌نامه عضو شده و لینک مربوطه را دریافت کنید. باتشکر.
صدای قدرتمند
صدای بلند با صدای قدرتمند خیلی تفاوت دارد. من فکر می‌کنم در طول تاریخ بیشتر از این‌که صداهای بلند شنیده شده باشند، این صداهای قدرتمند بوده‌اند که شنیده شده‌اند. صداهای قدرتمندی که زاده‌ حلق و نای ضعیف‌ترین قشر جوامع‌اند. صداهایی که نه به حکم قدرت صاحبانشان که به صدق محتوا و حقانیت‌شان به گوش رسیده‌اند. حالا یا به لهجه کلمات یا با زبان اشک. حالا باید دوباره سراغی از او بگیریم و بپرسیم حال خودش با وانتی که هدیه گرفت، چطوره؟ حال دوستان دیگرش چی؟
چشم‌هایش
اگر از من بپرسند می‌گویم: کافی است سر و کارتان با چشم‌هایش بیفتد! چشم هر انسانی فاش‌کننده همه آن چیزی است که در درون او می‌گذرد، بلندترین پنجره ذهن آدمی که می‌شود برای درک مفاهیم به آن پناه برد. کوچکتر که بودم فلسفه «چشم‌هایش» گفتن‌های مادربزرگم را درست نمی‌فهمیدم، وقتی به عکس عموی شهیدم نگاه می‌کرد و هر بار فقط یک جمله می‌گفت: «از چشم‌هایش پرسیده بودم، از چشم‌هایش که همیشه راست می‌گفتند» آن وقت‌ها این جمله برایم جمله مقدسی بود. انگار باید به تمام آدم‌های خوب زندگی‌ام می‌گفتم: چشم‌هایت. بزرگتر که شدم، تو را که شناختم، فهمیدم «چشم‌هایش» گفتن به تن سرهای بریده عجب می‌آید. اصلا راست کار خودشان است. یک لحظه فکر کن، بیست و پنج سال سن و این همه شجاعت؟ 
نظرات کاربران
کد امنیتی