من باختم بد هم باختم

من باختم بد هم باختم

نویسنده :

 برای این که آخر سالی، کسی را از قلم نینداخته باشیم، جایی هم برای گل‌درشت‌هایی باز کردیم که تا پایان عمر، احتمالا خاطره خیلی خوبی از امسال نخواهند داشت. سال نود و شش برای عده‌ای، سکوی سقوط بود. از مجری و کارگردان گرفته تا فوتبالیست و سیاستمدار سابق و حتی برخی از راننده‌های تاکسی.

مهران مدیری
در سال گذشته، خالق آثار ماندگاری چون «شب‌های برره» و «پاورچین» هم تجربه فوق‌العاده‌ای را تجربه نکرد. نخستین فیلم سینمایی مهران مدیری پس از سال‌ها فعالیت در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی، در حالی تولید شد که تبلیغات فراوان و اکران خصوصیِ پرسروصدای آن، ما را تشنه تماشای شاهکاری جدید کرد. اما ساعت پنج عصر چیزی نبود که انتظارش را داشتیم و حضور انبوهی از هنرمندان و افرادی مانند سخنگوی دولت هم نتوانست کاری کند که فیلم مدیری، شاهکار به نظر برسد. فیلم بد، بد است حتی اگر مدیری آن را ساخته باشد.
مهدی طارمی
مهدی طارمیِ سال نود و شش، دوست نداشتنی بود. دوست نداشتنی‌تر از همیشه! گل نزد، پرسپولیس را به دردسر انداخت و خودش هم 4 ماه سکونشین شد و در آخر هم سراغ اسکناس‌های مدیران الغرافه رفت! مشخص نیست چرا طارمی در عرض تنها یک سال، این همه تصمیمِ عجیب و غریب گرفت ولی حضور تلفنی‌اش در برنامه نود و حرف‌هایی در مورد قهرمانی پرسپولیس بعد از ده سال، صوت حرف‌هایش با هدایتی و ... او را به یکی از سقوط‌های مرگبار سال تبدیل کرد. 
تاکسی تلفنی های سابق
بعید می‌دانم این روزها بشود کسی را پیدا کرد که در تلفن همراهش خبری از نرم‌افزارهای تاکسی‌ آنلاین نباشد. سال نود و شش، سال فراگیر شدن تاکسی‌های آنلاین در شهرهای مختلف کشور بود. این خدمتِ نوپا، نعمت جدیدی برای مسافران و کابوسی ترسناک برای تاکسی‌های رنگارنگ سطح شهر و آژانس‌های قدیمی بود. نرم‌افزارهای تاکسی آنلاین پس از سال‌ها طعم رقابت برای جذب مشتری را به رانندگان تاکسی‌های زرد و سازمان تاکسیرانی کشور چشاندند و آن‌ها را به سادگی از بازی بیرون انداختند. یک سقوط به معنای واقعی کلمه آزاد!
آزاده نامداری
ماجرای پوشش آزاده نامداری در سوئیس، از بمب‌های خبری امسال بود که باعث شد تا هفته‌ها صحبت و شوخی با او از اصلی‌ترین دغدغه افراد در فضای مجازی باشد. برای خیلی‌های‌مان که عادت داشتیم این مجری محبوب را همیشه با چادر مقابل دوربین ببینیم، انتشار عکس‌های بدون حجاب‌اش در مکانی به ظاهر عمومی، سوال برانگیز بود. اما واکنش خود خانم نامداری و بعضی از دوستان و طرفدارانش عجیب و پرابهام بود که آش را شورتر کرد. آن ماجرا که گذشت ولی خوب است یادمان بماند همان‌طور که نمی‌شود به راحتی درباره افراد و موقعیت‌هایی که در آن‌ها قرار می‌گیرند قضاوت کرد، از باطن افراد هم نمی‌شود پی به ظاهرشان برد. 
سردار آزمون
واقعا برای ما هم سوال است که یک نفر چطور می‌تواند در طول یک سال، این‌قدر بد باشد؟ سردار آزمون در سال جاری، از روستوف خداحافظی کرد و راهی روبین کازان شد. اما انگار شانس و اقبالش را در ورزشگاه روستوف جا گذاشت! سردار آزمون در بیست بازی خود در روبین کازان، نتوانست حتی یک گل به ثمر برساند و رکورد گل نزدن خود را به بیشتر از 900 دقیقه ارتقا داد! هرچند که در چند ماه اخیر، سردار توانست با چند گل و پاس گل، کورنومتر گل نزدنش را متوقف کند، اما با این حال، کارشناسان داخلی و خارجی، سال 2017 (96) را یکی از بدترین فصل‌های حضور او در میدان فوتبال و سقوطی موقتی برای او می‌دانند. سالی که حتی شاید نام او از لیست نهایی تیم ملی را هم حذف کند.
نظرات کاربران
کد امنیتی