اتفاقات  چشم گردکن!
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

 اگر تا به حال تنها شنیده‌اید که هیچ چیز در دنیا صد در صد و قطعی نیست باید اهل ورزش باشید تا این گزاره را از ته دلتان حس کنید. هیجان ورزش از همین انگشت به دهان گذاشتن‌هایش می‌آید. از اینکه برد و باخت به سرعت برق و باد تغییر می‌کند، از اینکه یک روز باد به پرچم تو می‌وزد و روز بعدش عروسی به کوچه تیم مقابل می‌رود. مرور اتفاقات ورزشی سال 96 باعث شد تا به فکرمان بزند به سراغ تعجب برانگیزترین رخدادهای ورزشی سال برویم. اتفاقاتی که به سرانجام رسیدن‌شان دور از ذهن همه بود ولی شد آن‌چه نباید می‌شد تا چشم‌های‌مان بیشتر گرد شود و بیشتر به معجزه ورزش ایمان بیاوریم.   

شکست بولت
15 مرداد 96
هشت مدال طلای المپیک و ۱۱ قهرمانی جهان و رکورد 100متر و 200 متر دنیا برای ماندگاری نام بولت در تاریخ دو ومیدانی دنیا کافی‌است ولی او آن شب برای یک رکورد دیگر می‌جنگید برای یک پایان شکوهمند برای همیشه اول بودن. سکوت وحشتناکی بر پایان فینال 100متر مسابقات قهرمانی جهان در استادیوم لندن حاکم شد. قرار بود شب جشن باشد اما کمتر از 10 ثانیه بعد از صدای تپانچه داور، همه سرافکنده بودند، قرار بود گام‌های خداحافظی قهرمان را جشن بگیرند اما اشک‌های تلخ جایشان را گرفت. بالاخره بولت باخت. بعد از یک دهه شکست ناپذیری در فینال تمام مسابقات دو و میدانی دنیا، تسلیم شد. شاید تلخ‌تر از باخت بولت، شکست مقابل گاتلین بود. کسی که دو بار به دلیل دوپینگ از مسابقات کنار گذاشته شده بود ولی برگشت تا انتقام تمام نبودن‌هایش را از بولت بگیرد. البته سومی در فینال تمام سیه‌روزی مرد همیشه برنده نبود. شکست تلخ بعدی  دو ۴ در ۱۰۰ متر بود. او قرار بود آخرین ۱۰۰ متر را برای تیمش طی کند. شروع بولت خوب بود اما ناگهان دچار آسیب دیدگی شد و نتوانست از خط پایان عبور کند. تصویر تلخ فرو ریختن بولت یکی از بدترین لحظات سال شد. او بعد از خداحافظی از دو و میدانی به سراغ رویا کودکی‌اش رفت و با تیم ماملودی از قاره آفریقا قرارداد بست. حالا باید منتظر باشیم و ببینیم که او می‌تواند روزی به آرزویش برسد و لباس تیم منچستریونایتد را به تن کند یا خیر؟!
ایران در گروه مرگ
10 آذر 96
کافو آن گوی لعنتی را که باز کرد تمام رویاهای‌مان نقش برآب شد. جوک ساختیم و‌خندیدیم ولی چه کسی بود که نداند پشت آن خنده‌ها، تلخی مرگ بارتر از زهر قرار دارد؟ اسپانیا، پرتغال و مراکش همان بلایی بود که در بدبینانه‌ترین حالت به ذهن‌مان خطور می‌کرد ولی هرچه بخت با غول‌های فوتبال اروپا یار بود که یکی از کم خطرترین تیم‌های سید سه و چهار نصیب‌شان شد با ما سر لج افتاد تا ستاره‌های میلیون دلاری منچستر، رئال، بارسا، چلسی و ... حریف‌مان شوند. این قرعه شاید تهدیدی باشد برای تبدیل کردن به فرصت. شاید دل‌مان را خوش کنیم که ایجنت‌ها بازی بازیکنان جوان‌مان را بیشتر زیر ذره‌بین قرار می‌دهد، شاید بگوییم مسابقه 4 سال پیش روبه‌روی مسی نشان داد که ما مقابل تیم‌های بزرگ بهتر بازی می‌کنیم ولی هیچ کدام نمی‌تواند ضرب شوک این خبر را کم کند. حالا به درخشش این روزهای «ده‌خیا» فکر می‌کنیم که چگونه قرار است دروازه این غول بی‌شاخ و دم را باز کنیم، به رونالدو در اوج، به مراکشی که هرچند روی کاغذ برای خیلی از ما ناشناخته است ولی گردن کلفت‌ترین تیم حال حاضر آفریقا به حساب می‌آید. تمام این حرف‌ها می‌توانست مرگ زودهنگام را برای‌مان به ارمغان بیاورد ولی امید در دل‌مان هنوز زنده است. خدا را چه دیدید، شاید سال آینده در همین روزها پرونده‌ای برای شوک‌آورترین اتفاقات سال 97 رفتیم و در آن از صعود تیم ملی گفتیم. صعود از مرگ!
جادو جنبل در لیگ 
 15 آبان 96 
می‌توانست یک آیتم و گفت‌وگو مثل تمام آیتم‌های دیگر برنامه نود باشد. یکی از آن گفت‌وگوهایی که سر و صدای دو طرف مکالمه بالا می‌گرفت، داغ می‌شد ولی همه چیز همان شب تمام بود. برنده و بازنده معلوم می‌شد و بس ولی این بار داستان فرق می‌کرد. خونه به خونه روز چهارشنبه هفته قبل از برنامه نود در هفته یازدهم لیگ دسته اول فوتبال مقابل گل گهر در سیرجان متوقف شد. مربی خونه به خونه ولی بعد از بازی گفت: «بشخصه تا به حال این مسائل را از نزدیک ندیده بودم اما روز گذشته از نزدیک با برخی از این روش‌ها آشنا شدم و تعجب می‌کنم چطور در زمانه‌ای که علم و تخصص در فوتبال روز دنیا حرف اول و آخر را می‌زند برخی تیم‌ها به این مسائل متوسل شده و همچنان می‌خواهند در فوتبال با سحر و جادوگری نتیجه بگیرند!» همین کافی بود تا عادل فردوسی‌پور پرونده جادوگری در فوتبال را باز کند. گفت‌وگو با سرپرست تیم گل گهر باعث شد تا تیم نود به دنبال رازهای مگوی این پرونده بروند. به دنبال سحر در فوتبال ایران. پرونده‌ای که نام آدم‌های سرشناس و تیم‌های بزرگی را به این موضوع باز کرد. مجید جلالی، مجتبی تقوی نام‌هایی بود که توسط بازیکنان سابق پاس و سایپا از نود پخش شدند. بازیکنانی که نام مادر بازیکنان را مهم‌ترین دلیل فیکس بودن یک بازیکن در مسابقه می‌دانستند!
برنز بعد از هشت سال
 14 آذر 96 
برگشت بعد از 8 سال برای ما شگفت‌انگیز است ولی برای خود علی حسینی نه! او که در بهترین روزهای ورزش خود به دلیل دوپینگ (خواسته یا ناخواسته) به صورت مادام العمر محروم شد. مادام العمری که بعدتر به 8 سال کاهش پیدا کرد ولی ظاهرا برای یک ورزشکار 8 سال با مادام العمر فرق آنچنانی نمی‌کرد ولی برای حسینی فرق کرد. او دوباره برگشت، یک برگشت باشکوه در مسابقات جهانی با کسب مدال برنز قهرمانی جهان در 30 سالگی. داستان او باشکوه نقل خواهد شد: کسی که موفق به کسب عنوان قهرمانی نوجونان آسیا و جوانان جهان شد و حتی هنوز رکورد‌دار یک ضرب، دوضرب و مجموع جهان در رده جوانان است. در زمانی که صحبت زیادی از شکستن رکوردهای حسین رضازاده توسط او مطرح بود، برای دومین مرتبه تست دوپینگش مثبت اعلام شد و با محرومیت مادام العمر مواجه شد. پس از اعتراض به دادگاه عالی ورزش محرومیت علی حسینی به ۱۲ سال کاهش یافت اما با توجه به تغییر قوانین فدراسیون جهانی وزنه‌برداری و هشت ساله شدن میزان محرومیت وزنه بردارانی که برای دو مرتبه تست‌شان مثبت می‌شود، دوباره به میادین برگشت! داستانی ساده، روان و قهرمانانه! قهرمانی که حالا عکس خنده‌هایش جایگزین عکس گریه‌هایش در 22 سالگی شده است. نام او را دوباره در گوگل سرچ کنید.
نرسیدن ایتالیا به جام جهانی
23 آبان 96
شاید بگویید حذف هلند با آن سابقه طلایی در فوتبال را ندیده گرفته‌اید، شاید بگویید شیلی با سانچز و ویدال هم راهی روسیه نشد، شاید بگویید ایتالیا در حسرت خوردن تنها نیست. راست می‌گویید ولی کدام حذف می‌توانست به این اندازه غم‌انگیز باشد؟ کدام تساوی در سال توانست اشک یک ابرانسان را در بیاورد؟ بوفون گریست چون نتوانست رهبر جوانانی باشد که 4 سال حسرت بازی در سطح اول فوتبال دنیا را خواهند خورد. باخت یک بر صفر در سوئد را باید جبران می‌کردند ولی در میلان هرچه زدند به در بسته خورد تا ایتالیا برای اولین بار از سال 1958 نتواند مسافر جام جهانی شود. بوفون، کیه‌لینی و بارزالی رفتند، کفش‌های خود را آویختند تا شوک‌آورترین اتفاق تاریخ فوتبال خود را در ایستگاه آخر ملی تجربه کنند. 91 روز دیگر که اولین بازی جام جهانی آغاز شود، جای خالی آن‌ها را حس می‌کنیم. جای خالی فریادهای ایتالیایی‌ها در هنگام خواندن سرود ملی، جای خالی فریادهای بوفون بعد از یک فوق واکنش درون دروازه.
انتقال 222 میلیونی نیمار
13 مرداد 96
پیکه گفت او می‌ماند ولی او نماند که نماند. همه چیز شبیه یک شوخی بود. شوخی که بیشتر از هر چیزی بوی پول می‌داد. بوی دلارهای نفتی و غیرنفتی ناصرالخلیفی قطری. 222 میلیون یورو عددی نبود که به این راحتی‌ها بتوانید پرداخت کنید مگر اینکه پاری سن ژرمن باشید. نیمار رفت تا از زیر سایه مسی خارج شود. او مرد اول معجزه اسفندماه سال گذشته نیوکمپ بود ولی آخر بازی مسی روی دست هم بازی‌هایش بالا و پایین شد. چون او مسی بود و هر کسی کنار او محکوم به شکست. پس نیمار رفت تا مرد اول باشد. مرد اول پاریس، مرد اول فهرست گران‌ترین نقل و انتقالات تاریخ فوتبال با اختلاف زیاد نسبت به نفر بعد. وقتی پوگبا با 105 میلیون یورو راهی یونایتد شد چه کسی فکرش را می‌کرد که این رکورد به یکباره بیش از دو برابر ارتقا پیدا کند؟ حالا نیمار مصدوم است و به سختی بتواند خودش را برای جام جهانی به حالت ایده‌آل برساند. کشتی پاری سن ژرمن با تمام ستاره‌هایش در دریای لیگ قهرمانان اروپا غرق شده، نیمار به دلیل درگیری با کاوانی و هم بازی‌هایش هو می‌شود. او پشیمان است. شاید نیمار این روزها تقاص شوکی که به هواداران بارسلونا داده را می‌دهد. شوکی که آن‌ها را قهرمان لالیگا کرد ولی نیمار را مرد اول فوتبال دنیا نکرد. 
نظرات کاربران
کد امنیتی