بدِ دوست ‌داشتنی
درباره شخصیت آشوب‌طلب‌ «جوکر» به بهانه انتخاب جدیدترین بازیگر ایفاکننده این نقش

بدِ دوست ‌داشتنی

نویسنده : محمدامین شرکت اول

شاید هواداران داستان‌های کمیک، بین انتخاب بهترین ابرقهرمان دنیای کامیک بوک‌ها اختلاف نظرهای فراوانی داشته باشند، ولی این احتمال وجود ندارد وقتی از هر کدام از این افراد در خصوص محبوب‌ترین ضدقهرمان این دنیا بپرسید، به فردی غیر از «جوکر» اشاره کنند. حال پس از خلق 10 شخصیت متفاوت از از این ضدقهرمان محبوب در قالب‌های مختلف فیلم و سریال و انیمیشن؛ خبر ایفای نقش «جوکر» توسط «خواکین فینکیس» در فیلم جدید «مارتین اسکورسیزی»، این روزها به یکی از اخبار داغ دنیای کمیک و سینمای هالیوود تبدیل شده است که به همین بهانه در این صفحه به بررسی اجمالی ابعاد شخصیتی این ضدقهرمان محبوب می‌پردازیم.

 مجهول‌ترین شخصیت دنیای کمیک

جوکر از جمله اولین شخصیت‌های خلق شده در دنیای کمیک است، این ضدقهرمان که یکی از دشمنان «بتمن» در شهر «گاتهام» است، در سال 1940، یعنی حدود 7 سال پس از خلق دنیاهای ابرقهرمانی کمیک، توسط «باب کین»، «جری رابینسون» و «بیل فینگر»، سه خالق شخصیت بتمن ساخته شد. می‌گویند شخصیت جوکر از شخصیت «Gwynplaine» با بازی «کنراد وایت» بازیگر شهیر آلمانی در فیلم صامت «مردی که می‌خندد» ساخته 1928 الهام گرفته شده است.

جوکر اولین تبهکاری بود که در داستان‌های کمیک به شخصیت اصلی تبدیل شد، او در ابتدا یک قاتل سریالی مرموز بود که بر سر صحنه قتل تنها دو اثر از خود به جای می‌گذاشت، یک کارت بازی با نقش دلقک و دیگر لبخندی بر صورت قربانیانش. این شخصیت قرار بود به دلیل نشان دادن قدرت «بتمن»، بعد از دو مرتبه حضور در یکی از سری داستان‌های کمیک کشته و پرونده‌اش به ظاهر برای همیشه بسته شود، ولی ظرفیت‌های شگفت‌انگیز این شخصیت باعث شد مجدد به دنیای ابرقهرمانان برگردد. جوکر مانند «کیل گریو» ضد قهرمانی با کت بنفش در دنیای «دی‌سی» است، ولی مهم‌ترین تفاوت او با این شخصیت و بقیه شخصیت‌های ابرقهرمانی دنیای کمیک، نداشتن قدرت غیرطبیعی و خارق‌العاده است. او مجهول‌ترین شخصیت دنیای کمیک است، نه تنها از گذشته او که هیچ اطلاعاتی از نام اصلیش در دست نیست.

 اولین «جوکر» سینما

«سزار رومرو» اولین فردی بود که جوکر را در هنر هفتم زنده کرد، او نقش جوکر را در سریال بتمن به کارگردانی «آدام وست» بازی کرد. این سریال که در دهه 1960 به صورت رنگی ساخته و پخش می‌شد، یکی از محبوب‌ترین سریال‌های آن دهه بود. سزار رومرو در 19 اپیزود این مجموعه ظاهر شد. رومرو این نقش را در یکی از فیلم‌های جهان اشتراکی کمیک در سال 1966 بازی کرد. جوکر خلق شده توسط رومرو به هیچ وجه شباهتی با جوکر آثار سینمایی در قرن 21 ندارد و بیشتر مضحک به نظر می‌رسد تا فردی خطرناک و شرور. اصرار رومرو بر نتراشیدن سیبیل‌هایش برای ایفای این نقش که باعث می‌شد با کمی دقت حجم آن را در زیر رنگ سفید تشخیص داد، به نچسب بودن این شخصیت می‌افزود.

 خنده‌های «نیکلسون»

سال 1989 بود که «تیم برتون» اولین قسمت از سه‌گانه خود از بازسازی «شوالیه تاریکی» را به سینماها فرستاد، در این فیلم «جک نیکلسون» نقش جوکر را ایفا می‌کرد که به یاد ماندنی‌ترین ویژگی بازی او، خنده‌های خاصش بود که باعث شد مورد تحسین همگان قرار گیرد و بنیاد فیلم آمریکا او را در رده 45 فهرست شروران برتر تاریخ قرار دهد.

مرگ به خاطر غرق شدن در جوکر

برای مشاهده سومین جوکر تاریخ بر پرده سینما، مخاطبان باید 19 سال منتظر می‌ماندند، انتظاری بسیار طولانی که البته با توجه به ماحصل آن به جرئت می‌توان گفت که ارزشش را داشته است. 19 سال انتظار برای مشاهده بهترین جوکر تاریخ با بازی استثنائی «هیث لجر». ابتدا که «کریستوفر نولان» از بازیگر شخصیت جوکر برای ایفای این نقش در دومین قسمت از سه‌گانه خود رونمایی کرد، به نظر منتقدان این انتخاب یکی از تعجب برانگیزترین تصمیم‌ها بود، اما بعد از به نمایش درآمدن فیلم، همان‌ها که از این انتخاب تعجب کرده بودند، از نقش‌آفرینی لجر حیرت کردند. لجر نقشی از جوکر ارائه داده است که به جرئت می‌توان آن را تکرار نشدنی دانست. جوکر فیلم «شوالیه‌ تاریکی» هر بیننده‌ای را مجذوب خودش می‌کند. لجر خودش را غرق نقش جوکر کرده است. جوکر در شوالیه‌ تاریکی آشوب به پا می‌کند، بدون آن‌که حسی داشته باشد. لجر آن‌قدر در نقش خود غرق شده بود که برخی حتی ماجرای مرگ او را هم تحت تاثیر بازی‌اش در قالب این نقش می‌دانستند، مرگی که کمی زودتر از دریافت جایزه اسکار به سراغش آمد و او را به دومین بازیگر تاریخ تبدیل کرد که پس از مرگش به این جایزه دست یافته است.

 

 

 

 

 

 

«لتو»، جوکری با ظاهری متفاوت

هر چند با گذشت 8 سال از حضور بهترین جوکر تاریخ بر پرده نقره‌ای، «جرد لتو» به عنوان چهارمین جوکر سینما، نتوانست جای او را در دل عاشقانش بگیرد، ولی بازی خوب او که جوکری به مراتب خشن‌تر و بی‌رحم‌تر را به نمایش گذاشت، در حدی بود که می‌توان تمام فیلم «جوخه‌ خودکشی» را یک طرف و شخصیت جوکر در این فیلم را یک طرف دیگر قرار داد. آخرین جوکر از لحاظ ظاهر هم با توجه به خالکوبی‌های متعدد و دندان‌های نیمه فلزی، متفاوت‌ترین جوکر دنیای کمیک بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رونمایی از گذشته «جوکر»

حال با گذشت 78 سال از خلق شخصیت جوکر، از اواخر تابستان سال جاری خبر ساخت داستان زندگی بزرگ‌ترین شرور دنیای کمیک به یکی از مهم‌ترین خبرهای سینمایی جهان در این سال تبدیل شد. در این پروژه که خارج از جهان سینمایی دی‌سی اتفاق می‌افتد و قرار است که روایتگر سرگذشت شخصیت جوکر باشد، «مارتین اسکورسیزی» به‌عنوان تهیه‌کننده و «تاد فلیپس» به ‌عنوان کارگردان حضور دارند.

به دلیل اینکه این اثر خارج از دنیای دی‌سی است، قطعا جرج لتو قرار نیست نقش جوکر را ایفا کند و به همین خاطر تا کنون افراد متخلفی برای ایفای این نقش مطرح شده‌اند که اولین آن‌ها «لئوناردو دی‌کاپریو» بود، ولی با گذشت حدود 5 ماه از مطرح شدن این شایعه، این روزها خبر از قطعی شدن ایفای این نقش بزرگ توسط «خواکین فینکیس» بازیگر نقش سزار در فیلم گلادیاتور و نامزد سه جایزه اسکار مخابره می‌شود، شخصی جدید که به مانند تمامی شخصیت‌های قبلی که این نقش را بازی کردند، در زمان انتخابش موجی از شک و تردید را در ذهن منتقدان و مخاطبان برای کیفیت ایفا شدن نقش جوکر ایجاد کرده است و تنها راه حل رفع این تردیدها، انتظار کشیدن برای مشاهده جوکر جدید بر پرده‌های سینماست.  

 

 

 

 

 

 

 

جوکر در دنیای انیمیشن

در حوزه انیمیشن آثار بسیاری با حضور جوکر ساخته شده است، که در برخی با جوکری با ابهت و خشن و رذل، و در برخی با جوکری در حد و اندازه‌های یک دلقک با چاشنی کمی شیطنت مواجه هستیم. چند سالی است که با ورود شخصیت‌های کمیک به دنیای لگویی، شاهد ساخت آثاری از این شخصیت‌ها در قالب سینمایی‌های لگویی هستیم. در این میان شاید بتوان شخصیت لگویی جوکر را نزدیک‌ترین شخصیت دنیای لگویی کمیک‌ها به شخصیت واقعی آن‌ها دانست. هرچند بتمن، رابین و سایر شخصیت‌ها در این دنیا به واسطه درون‌مایه طنز و سرگرم‌کننده مجموعه‌های لگویی از خودِ واقعی‌شان فاصله گرفته‌اند، ولی همین موضوع باعث حضور جوکری واقعی، با همان طنز درونی این شخصیت در داستان‌های کمیک خود شده است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
ساختنیجات

به استقبال سرما با پاپوش‌های دست بافت

٩٧/٠٩/٢٢
فتوچاپ

فتوچاپ 560

٩٧/٠٩/٢٢
روی پرده

بمب نه، ولی عاشقانه!

٩٧/٠٩/٢٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آجیل ارزان

٩٧/٠٩/٢٢
اینستادونی

اینستادونی 560

٩٧/٠٩/٢٢
دات کام

دیجیتالی کردن عکس‌های قدیمی

٩٧/٠٩/٢٢
گفت‌و‌گو با ملی‌پوش ایرانی که نامزد بهترین تیرانداز سال 2018 جهان شده است

هدفم فقط طلای المپیک است و بس

٩٧/٠٩/٢٢
این روزها دوربین مخفی‌ها هم مثل هزاران چیز دیگر از تلویزیون به اینستاگرام کوچ کرده‌اند

«شما خود دوربین مخفی هستید»

٩٧/٠٩/٢٢
شگرد

چگونه از ADSL راحت شویم؟

٩٧/٠٩/٢٢
آنتن

سولوقون یا هنری؟ مسئله این است!

٩٧/٠٩/٢٢

بترس و بمیر ولی لایکم کن

٩٧/٠٩/٢٢
توئیتری ها

توئیتری ها 560

٩٧/٠٩/٢٢
کمـپانی پیشروی چینی که ایـــــن روزهــــا با ترامـــپ دســت و پنجــه نرم ‌می‌کند

#huawei

٩٧/٠٩/٢٢
گل‌های باارزش و 3 امتیازی این روزهای مدافعان در لیگ، می‌تواند سرنوشت قهرمانی را تغییر دهد

head طلایی

٩٧/٠٩/٢٢
درباره «ونوم» محصول جدید مارول، که تکلیف مشخصی با خودش معلوم نیست

ونوم یک اکشن دست و پا شکسته

٩٧/٠٩/٢٢
جانونی

بفرمایید قهوه ختم‌تون رو بنوشید!

٩٧/٠٩/٢٢
روایت‌هایی درباره راه‌های جالب آشتی‌کردن

قهر... قهر... تا روز قیامت روزهای بچگی

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

برای «سِن سی» مهربانم

٩٧/٠٩/٢٢
پایان نامه

نخود نخود هر کی رود به کار خود!

٩٧/٠٩/٢٢
درباره فیلم «حیوانات آمریکایی» و سوژه‌اش که واقعاً گران‌ترین کتاب دنیاست

سرقت احمقانه کتاب 8 میلیون دلاری

٩٧/٠٩/٢٢