در آسمان دل دیگران می‌درخشید؟
یادداشت

در آسمان دل دیگران می‌درخشید؟

نویسنده : محدثه عارفی

اگر زندگی را آسمان در نظر بگیریم، آدم‌ها هم ستاره‌ هستند. چقدر خوب که در افسانه‌ها هر انسان به همراه یک ستاره متولد می‌شود. گاهی فکر می‌کنم منظور این است که هر انسان می‌تواند ستاره باشد. 

مطمئنم با شنیدن واژه ستاره اولین چیزی که به ذهنتان رسید، سلبریتی‌هاست. آدم معروف‌ها! آن‌هایی که عکس‌شان بزرگ روی در و دیوار اتاق نوجوان‌ها قاب گرفته می‌شود. آن‌هایی که همه‌جا درباره‌شان صحبت می‌شود و خیلی‌ها می‌خواهند مدل آن‌ها لباس بدوزند!

ولی خب منظور من خودِ شماست. دقیقا خودِ شما. با همه گمنامی و سادگی‌تان. خودِ شما با لباس‌های معمولی، موهای ساده و کارهای عادی. 

اگر مسیر زندگی‌تان را نگاه کنید. انسان‌هایی را پیدا می‌کنید که مثل یک ستاره می‌درخشند. انسان‌هایی که در مسیر زندگیتان نقش زیادی داشتند و خیلی به شما کمک کردند. کسانی که در انتخاب رشته، شغل و حتی اخلاق‌تان تاثیر گذاشته‌اند. 

کمی که بیشتر دقت کنید، آدم‌های دیگری را هم پیدا می‌کنید. مثل یک دوست، یک همبازی، یک هم‌محله‌ای حتی. که برایتان جالب و خاص بوده و گاهی دلتان برایش تنگ شود. 

اما در مسیر زندگی فقط همین‌ها نیستند. خیلی‌ها هستند که اصلا به خاطر نمی‌آوریم. خیلی‌ها که مثل خودِ آسمان می‌مانند و جلوه و نور خاصی ندارند. 

گروه چهارمی هم هستند که به یک نقطه سیاه شبیهند. مثل یک ابر تیره جلوی آسمان شفاف زندگی‌تان را می‌گیرند. کسانی که آنقدر به شما آزار رسانده‌اند که شاید اگر آن‌ها را ببینید، راهتان را کج کنید و از مسیر دیگری بروید. 

من اسم آدم‌های دسته اول و دوم را ستاره می‌گذارم. آدم‌هایی که خیلی معمولی هستند. شاید حتی خودمان باشیم. شاید یکی از معلم‌هایمان باشد. شاید استاد دانشگاه، دوست یا یک مشاور باشد که روزی ملاقاتش کردیم. من چنین آدم‌هایی را که در زندگی اکثر ما هستند، ستاره می‌دانم. 

تا حالا فکر کرده‌اید به عنوان یک انسان کجای آسمان دیگران هستید؟ به آن‌ها آزار می‌رسانید، پر از توقع و غرغرو هستید؟ یا بی دریغ مهر می‌ورزید، تلاش می‌کنید و به دیگران کمک می‌رسانید؟

بسته به شغل و موقعیتی که دارید می‌توانید یکی از چهار دسته بالا باشید. اگر مادر یا پدرید، معلمید یا حتی یک دوست، پس امکان انتخاب دارید. شما دوست دارید جزو کدام دسته باشید؟ 

همین الان دست به کار شوید و به جای نگاه کردن لباس فلان سلبریتی، ویژگی‌هایی که دوست دارید داشته باشید را روی یک برگه بنویسید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. باشد که مثل یک ستاره در آسمانِ دلِ دیگران بدرخشید.

نظرات کاربران
کد امنیتی