یک خانم بی اعصاب شگفت انگیز
یادداشت

یک خانم بی اعصاب شگفت انگیز

نویسنده : الهام حبشی

سریال «خانم میزل شگفت‌انگیز» با بازی ریچل بروزناهان 27 ساله و کارگردانی ایمی شرمن پالادینو، در جشن گلدن گلوب امسال موفق به دریافت جایزه بهترین سریال کمدی، موزیکال و بهترین بازیگر زن شد. میج نقش اصلی این سریال، زنی است که در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمده و برخلاف خواسته‌ پدرش که استاد دانشگاه است، رشته‌ نان و آبداری را برای ادامه تحصیل انتخاب نکرده. در دانشگاه زبان روسی خوانده و همان جا با جوئل که پسر یک تاجر پوشاک است آشنا شده و ازدواج کرده است. داستان از همین جا شروع می‌شود. دختری همه چیز تمام که خودش را سال‌ها وقف عشق جوئل کرده‌است، با خیانت رو به رو می‌شود. او حالا مجبور است خودش از این به بعد سکان زندگی‌اش را در دست بگیرد و توانایی‌هایش را از زیر کالبد زنانه‌اش بیرون بکشد و شروع به درخشیدن کند.

درباره سریال خانم میزل شگفت انگیز تعاریف بسیاری هست، تعاریفی که همه حول محور اصلی داستان، یعنی استند آپ کمدی می‌چرخند. اما به عقیده‌ من حرف سریال فراتر از مقوله استندآپ کمدی است. حرفی که محتوا و لپ کلامش دشواری‌ و محدودیت‌های زنان برای ورود به جامعه‌ای است که قبلا توسط مردان، کاملا اشغال و احاطه شده. به پوستر سریال نگاهی بیندازید. خانمی سرخ پوش، با لبخندی درخشنده در میان انبوهی از مردان. کاراکتر خانم میزل شباهت بسیاری به کمدین معروفی دارد که در دهه 50 زنده می‌کرده است. او طی ملاقاتی اتفاقی با لنی بروس، که از موفق‌ترین کمدین‌های آن ایام است، در مسیر یادگیری صحیح استندآپ کمدی قرار می‌گیرد.

خانم میزل شگفت انگیز روایت به تصویر کشیده شده‌ای از تمام زنان قدرتمند است. تمام زنانی که مملو از موفقیت‌های سرپوشیده و کشف نشده‌ هستند. خانم میزل روایت زنانی است که کل انرژی‌شان را در مسیر زوال و نابودی به کار گرفته‌اند، مسیری که در آن، رایگان به دیگری خدمت می‌کنند، حمایت می‌کنند و گره‌گشای مسائل می‌شوند، اما هیچ‌کس قدردان زحمات و از خود گذشتگی‌شان نیست.

سبک استندآپ کمدی خانم میزل از تیزبینی و دقت او در جزئیات، راه و روش زندگی و رفتارهای آدم‌هایی که دور و برش هستند شکل می‌گیرد. او اولین بار وقتی همسرش رهایش کرده است، روی صحنه می‌آید و شروع به بازگو کردن اتفاقاتی که برایش رخ داده است، می‌کند. او ناخواسته لحن‌اش را تغییر می‌دهد و تلخی و تراژدی حوادث را طنزآمیز بیان می‌کند. حوادثی که اعتراف و دست انداختن زندگی خودش است. میزل یک بانوی عصبانی، با استعداد و با نمک است که نمی‌خواهد به او و دیگر زنان تنها به عنوان یک مشت نادان خوش سیما نگاه کنند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 560

٩٧/٠٩/٢٢
ساختنیجات

به استقبال سرما با پاپوش‌های دست بافت

٩٧/٠٩/٢٢
روی پرده

بمب نه، ولی عاشقانه!

٩٧/٠٩/٢٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آجیل ارزان

٩٧/٠٩/٢٢
گفت‌و‌گو با ملی‌پوش ایرانی که نامزد بهترین تیرانداز سال 2018 جهان شده است

هدفم فقط طلای المپیک است و بس

٩٧/٠٩/٢٢
این روزها دوربین مخفی‌ها هم مثل هزاران چیز دیگر از تلویزیون به اینستاگرام کوچ کرده‌اند

«شما خود دوربین مخفی هستید»

٩٧/٠٩/٢٢
اینستادونی

اینستادونی 560

٩٧/٠٩/٢٢
شگرد

چگونه از ADSL راحت شویم؟

٩٧/٠٩/٢٢
گل‌های باارزش و 3 امتیازی این روزهای مدافعان در لیگ، می‌تواند سرنوشت قهرمانی را تغییر دهد

head طلایی

٩٧/٠٩/٢٢
آنتن

سولوقون یا هنری؟ مسئله این است!

٩٧/٠٩/٢٢
دات کام

دیجیتالی کردن عکس‌های قدیمی

٩٧/٠٩/٢٢
توئیتری ها

توئیتری ها 560

٩٧/٠٩/٢٢
درباره فیلم «حیوانات آمریکایی» و سوژه‌اش که واقعاً گران‌ترین کتاب دنیاست

سرقت احمقانه کتاب 8 میلیون دلاری

٩٧/٠٩/٢٢
جانونی

بفرمایید قهوه ختم‌تون رو بنوشید!

٩٧/٠٩/٢٢
روایت‌هایی درباره راه‌های جالب آشتی‌کردن

قهر... قهر... تا روز قیامت روزهای بچگی

٩٧/٠٩/٢٢

بترس و بمیر ولی لایکم کن

٩٧/٠٩/٢٢
پایان نامه

نخود نخود هر کی رود به کار خود!

٩٧/٠٩/٢٢
جارچی

جارچی 560

٩٧/٠٩/٢٢
چهره هفته

چهره هفته 560

٩٧/٠٩/٢٢
کمـپانی پیشروی چینی که ایـــــن روزهــــا با ترامـــپ دســت و پنجــه نرم ‌می‌کند

#huawei

٩٧/٠٩/٢٢