یک خانم بی اعصاب شگفت انگیز
یادداشت

یک خانم بی اعصاب شگفت انگیز

نویسنده : الهام حبشی

سریال «خانم میزل شگفت‌انگیز» با بازی ریچل بروزناهان 27 ساله و کارگردانی ایمی شرمن پالادینو، در جشن گلدن گلوب امسال موفق به دریافت جایزه بهترین سریال کمدی، موزیکال و بهترین بازیگر زن شد. میج نقش اصلی این سریال، زنی است که در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمده و برخلاف خواسته‌ پدرش که استاد دانشگاه است، رشته‌ نان و آبداری را برای ادامه تحصیل انتخاب نکرده. در دانشگاه زبان روسی خوانده و همان جا با جوئل که پسر یک تاجر پوشاک است آشنا شده و ازدواج کرده است. داستان از همین جا شروع می‌شود. دختری همه چیز تمام که خودش را سال‌ها وقف عشق جوئل کرده‌است، با خیانت رو به رو می‌شود. او حالا مجبور است خودش از این به بعد سکان زندگی‌اش را در دست بگیرد و توانایی‌هایش را از زیر کالبد زنانه‌اش بیرون بکشد و شروع به درخشیدن کند.

درباره سریال خانم میزل شگفت انگیز تعاریف بسیاری هست، تعاریفی که همه حول محور اصلی داستان، یعنی استند آپ کمدی می‌چرخند. اما به عقیده‌ من حرف سریال فراتر از مقوله استندآپ کمدی است. حرفی که محتوا و لپ کلامش دشواری‌ و محدودیت‌های زنان برای ورود به جامعه‌ای است که قبلا توسط مردان، کاملا اشغال و احاطه شده. به پوستر سریال نگاهی بیندازید. خانمی سرخ پوش، با لبخندی درخشنده در میان انبوهی از مردان. کاراکتر خانم میزل شباهت بسیاری به کمدین معروفی دارد که در دهه 50 زنده می‌کرده است. او طی ملاقاتی اتفاقی با لنی بروس، که از موفق‌ترین کمدین‌های آن ایام است، در مسیر یادگیری صحیح استندآپ کمدی قرار می‌گیرد.

خانم میزل شگفت انگیز روایت به تصویر کشیده شده‌ای از تمام زنان قدرتمند است. تمام زنانی که مملو از موفقیت‌های سرپوشیده و کشف نشده‌ هستند. خانم میزل روایت زنانی است که کل انرژی‌شان را در مسیر زوال و نابودی به کار گرفته‌اند، مسیری که در آن، رایگان به دیگری خدمت می‌کنند، حمایت می‌کنند و گره‌گشای مسائل می‌شوند، اما هیچ‌کس قدردان زحمات و از خود گذشتگی‌شان نیست.

سبک استندآپ کمدی خانم میزل از تیزبینی و دقت او در جزئیات، راه و روش زندگی و رفتارهای آدم‌هایی که دور و برش هستند شکل می‌گیرد. او اولین بار وقتی همسرش رهایش کرده است، روی صحنه می‌آید و شروع به بازگو کردن اتفاقاتی که برایش رخ داده است، می‌کند. او ناخواسته لحن‌اش را تغییر می‌دهد و تلخی و تراژدی حوادث را طنزآمیز بیان می‌کند. حوادثی که اعتراف و دست انداختن زندگی خودش است. میزل یک بانوی عصبانی، با استعداد و با نمک است که نمی‌خواهد به او و دیگر زنان تنها به عنوان یک مشت نادان خوش سیما نگاه کنند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
پایان نامه

دقت در انتخاب همسر؛ پیام جشنواره سی و هفتم

٩٧/١١/٢٤

آیا رکوردشکنی فروش بلیت‌های جشنواره امسال، اتفاقی بود؟

٩٧/١١/٢٥
اینستادونی

اینستادونی 569

٩٧/١١/٢٥
چند روایت معتبر درباره ما و ماشین‌های شخصی‌مان

ماشین برای ما، یا ما برای ماشین

٩٧/١١/٢٥
دات کام

بازی به شرط خنده

٩٧/١١/٢٥
زنگ انشاء

کدام ورزش را بیشتر دوست دارید؟

٩٧/١١/٢٥
مروری کوتاه بر 8 فیــــــلم جشنواره فیلم فجر

تنـــوع ژانـــر و مــضمون، بـــدون اثری شــــــاخص

٩٧/١١/٢٥
یادداشت

بلای واهمه از یک اسم

٩٧/١١/٢٥
چهره هفته

چهره هفته 569 (وزیر اقتصاد)

٩٧/١١/٢٥
ساختنیجات

با حیوانات هم مهربان باشیم

٩٧/١١/٢٥
یادداشت

زیر درخت گلابی وحشی

٩٧/١١/٢٥
شاخ هفته

ایران زیبا

٩٧/١١/٢٥
#توئیتری_ها

#همسایه

٩٧/١١/٢٥
به بهانه اکران دو فیلم با موضوع ورزشی در جشنواره فیلم فجر

ژانر ورزش

٩٧/١١/٢٥
بیفور ویژه

سهمیه شیر کاکائو قطع می‌شود!

٩٧/١١/٢٥
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در یاد و خاطر سینمادوستان می‌ماند، جشنواره‌ای که بعدها با تنوع ژانری و کیفی

رنگواره ۳۷ام

٩٧/١١/٢٥
ملی پوش دورگه بسکتبال ایران را بیشتر بشناسید

«مایک» جردن ایرانی

٩٧/١١/٢٥

#فیبر_نوری

٩٧/١١/٢٥
کوتاه درباره شاخص‌ترین فیلم‌های ورزشی سینمای جهان

قهرمانان روی پرده

٩٧/١١/٢٤
جانونی

یونان، سردمدار رشد فلسفه و کیک تولد!

٩٧/١١/٢٥