نبرد نابرابر
واکاوی یک دلیل ساده برای حسرت 16 ساله قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا

نبرد نابرابر

نویسنده : مازیار حکاک

این هفته مسابقات لیگ قهرمان آسیا در گروه‌های مختلف شروع شد و تیم‌های ایرانی نیز بار دیگر به امید شگفتی وارد این مسابقات شدند! شاید سخت باشد، اینکه 15 دوره از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا گذشته و حتی یک قهرمانی سهم فوتبال ایران نبوده باشد، آن هم فوتبالی که خود را بهترین آسیا می‌داند. در تمام این سال‌ها اماراتی‌ها، عربستانی‌ها، کره‌ای‌ها، ژاپنی‌ها، قطری‌ها، چینی‌ها و استرالیایی‌ها قهرمانی‌های مختلف این 15 دوره را کسب کرده‌اند و ما همچنان اندر خم یک کوچه‌ایم، فوتبالی که نهایت افتخارش دو بار فینالیست شدن است که توسط سپاهان و ذوب‌آهن به ارمغان آمده و استقلال و پرسپولیس هم هر کدام یک بار تا نیمه نهایی رفته‌اند. همیشه از کمبود امکانات و بسته نشدن تیم‌ها در قامت تیم‌های آسیایی گفته شده اما ما این بار می‌خواهیم خیلی ملموس‌تر پیرامون بازیکنان خارجی تیم‌های منطقه غرب آسیا مقایسه داشته باشیم. مقایسه‌ای که نشان می‌دهد با ادامه روند باید چندین 16 سال دیگر هم در حسرت قهرمانی بمانیم.

ولخرجی نتیجه‌بخش عرب‌ها 
چند فصل اخیر لیگ قهرمانان ثابت کرده که بازیکنان خارجی نقش تاثیرگذاری در رقم خوردن نتایج دارند و معمولا خارجی‌ها یک سر و گردن از بازیکنان آسیایی بالاتر هستند. به خاطر همین موضوع هم تیم‌های ایرانی بارها متضرر شدند و معمولا بازیکنان داخلی بار تیم‌ها را به دوش می‌کشند. با این حال تیم‌های ایران، کم ارزش‌ترین بازیکنان خارجی غرب آسیا را در اختیار دارند و در سوی مقابل تیم‌های عربی حوزه خلیج فارس در جذب بازیکنان خارجی سنگ تمام می‌گذارند. طبق قوانین AFC تیم‌های آسیایی می‌توانند از سه بازیکن غیر آسیایی و یک بازیکن آسیایی در تیم‌های خود بهره ببرند که در تیم‌های ایرانی این سهمیه استفاده نمی‌شود اما در بعضی از تیم‌های عربی بیش از شش بازیکن خارجی وجود دارد و آن‌ها به ناچار دو، سه بازیکن گران قیمت خود را بیرون می‌گذارند. با نگاهی به قیمت بازیکنان خارجی تیم‌ها در فصل پیش روی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، تیم‌های ایرانی از نظر ارزش بازیکنان خارجی در قعر جدول قرار گرفتند و به ترتیب پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی و ذوب آهن در رده‌های 12، 13، 15 و 16 قرار گرفتند. در این بین، الدوحیل قطر با ارزش‌ترین بازیکنان را در اختیار دارد و بعد از این تیم العین امارات و الغرافه قطر در رده دوم و سوم قرار دارند. گران‌قیمت‌ترین گروه هم متعلق به گروه D است که تیم‌های الهلال عربستان، العین امارات، استقلال ایران و الریان قطر در آن حضور دارند. در ادامه میزان خرجکرد هر تیم برای بازیکنان خارجی را برحسب گروه‌ها فهرست کرده‌ایم که در نوع خود جالبند.
گروه A 
 الغرافه قطر؛ 8.295 میلیون یورو
 تیم قطری در نیم فصل و برای لیگ قهرمانان آسیا حسابی دست به جیب شد. آن‌ها وسلی اسنایدر هلندی را 4.5 میلیون یورو خریدند و برای مهدی طارمی ما هم 1.8 میلیون یورور هزینه کردند. دیگو آمادو پرتغالی هم برای آن‌ها 1.5 میلیون یورو هزینه داشته؛ ضمن این که روبرتو کویجادا ونزوئلایی هم 495 هزار یورو برای آن‌ها آب خورده است.
 الجزیره امارات؛ 7.65 میلیون یورو
رومارینهو برزیلی همه کاره تیم الجزیره است که آن‌ها برای او 3.6 میلیون یورو هزینه کرده‌اند. الجزیره 3 بازیکن را هم با قیمت 1.35 میلیون یورو در تیمش دارد که سردار رشیدوف ازبک، مبارک بوسوفا مراکشی و حریب السعدی عمانی هستند.
 الاهلی عربستان؛ 6.05 میلیون یورو
تیمی که فصل گذشته در مرحله یک هشتم نهایی توسط پرسپولیس حذف شد لئوناردو دسوزبرزیلی را 3.15 میلیون یورو را به خدمت گرفته است. محمد بن عمر تونسی 1.5 میلیون برای این تیم آب خورده و محمد زکریا مصری و مارک میلیگان استرالیایی بازیکنان ارزان‌‌تر این تیم هستند که به ترتیب 720 و 675 هزار یورو برای تیم عربی آب خورده‌اند.
 تراکتورسازی ایران؛ 650 هزار یورو
قیمت کل بازیکنان خارجی تراکتور از ارزان‌ترین بازیکن خارجی تیم‌ها در گروه خودشان کمتر است! سلیمان کارپیچ از بوسنی 370 هزار یورو، یودری آلمیدا دروازه‌بان برزیلی 200 هزار یورو و گریگوف شیمه 90 هزار یورو قیمت دارند که البته این بازیکنان در لیگ خودمان هم خیلی کم برای تراکتور به میدان رفته‌اند.
گروه B
 الدوحیل قطر؛ 15.3 میلیون یورو
تیم قطری که با ادغام لخویا و الجیش برای اولین بار در لیگ قهرمانان آسیا حاضر است ولخرج‌ترین تیم هم لقب گرفته است. آن‌ها به یوسف العربی مراکشی 6 میلیون یورو داده‌اند، یوسف مساکنی تونسی و نام تا هی کره‌ای برای آن‌ها به ترتیب 3 و 3.6 میلیون یورو آب خورده و لوکاس مندس بازیکن برزیلی این تیم هم 2.7 میلیون قیمت دارد.
 الوحده امارات؛ 4.6 میلیون یورو
سباستین تالیبو آرژانتینی و مراد باتنا مراکشی هر کدام با یک 1.8 میلیون گران‌ترین خارجی‌های این تیم هستند. چانگ وو ریم بازیکن ۲۵ ساله کره جنوبی هم یک میلیون یورو برای تیم اماراتی هزینه داشته است.
 لوکوموتیو ازبکستان؛ 1.4 میلیون یورو
کاخی ماخارادزه بازیکن گرجستانی با 850 هزار یورو گران‌ترین بازیکن خارجی تیم ازبک است. ایگور یلیچ صربستانی 293 هزار یورو و نیوالدو برزیلی 270 هزار دیگر بازیکنان خارجی این تیم هستند.
 ذوب آهن؛ 425 هزار یورو
تیم ذوب آهن کمترین هزینه را برای جذب بازیکنان خارجی داشته است. تازه شانس ما این بود که این تیم جایگزین نفت تهرانی شد که هیچ بازیکن خارجی را نداشت. استنلی کی‌روش مهاجم برزیلی سبزپوشان 200 هزار یورو و جورج وسلیانی 225 هزار یورو برای تیم اصفهانی آب خورده‌اند.
گروه C 
 السد قطر؛ 7.4 میلیون یورو
تیم معروف قطری که فصل پیش در مرحله پلی آف مغلوب استقلال شد و در ایران به خاطر مرتضی پورعلی گنجی معروف است، 4 بازیکن خارجی دارد. آن ها 1.8 میلیون یورو برای ژاوی پرداخته‌اند. همین‌طور مرتضی ما برای آن‌ها 750 هزار یورو هزینه دارد. با این حال گران‌ترین بازیکن این تیم بغداد بونجاح الجزایری با 3.5 میلیون یورو است. یوغرطه حمرون دیگر بازیکن الجزایری این تیم هم 1.35 میلیون قیمت دارد.
 الوصل امارات؛ 7.35 میلیون یورو
فابیو لیما، کایو و رونالدو مندس 3 بازیکن برزیلی الوصل و تیم سابق فرهاد مجیدی هستند که کل تیم روی کاکل همین بازیکنان می‌چرخد. این 3 بازیکن به ترتیب 3.15، 2.25 و 1.5 میلیون یورو برای تیم امارتی آب خورده‌اند. آن هایک بازیکن استرالیایی با نام آنتونی کاسرس هم دارند که با او 450 هزار یورو قرارداد بسته‌اند.
 نسف قارشی ازبکستان؛ 1.87 میلیون یورو
همین تیم متوسط ازبکستانی هم نسبت به نمایندگان ایرانی پول بیشتری برای جذب بازیکن خارجی خرج کرده است. آن‌ها دو بازیکن صربستانی در تیم‌شان دارند برای دراگان شران یک میلیون یورو و برای اسلاوکو لوکیچ 180 هزار یورو دست به جیب شده‌اند. ایگور گولبن روس و جهانگیر علی‌اف تاجیک هم دیگر بازیکنان این تیم هستند که به ترتیب برای‌شان 540 هزار و 150 هزار یورو هزینه شده است.
 پرسپولیس ایران؛ 1.85 میلیون یورو
پرسپولیس شاخ‌ترین تیم ایرانی از لحاظ ارزش بازیکنان خارجی است، هر چند که بازهم فرصتی برای عرض اندام در این زمینه بین تیم‌های هم‌گروهی‌اش ندارد. گران‌ترین بازیکن خارجی سرخپوشان پایتخت گادوین منشا با یک میلیون یورو است. بشار رسن عراقی هم قراردادی معادل 450 هزار یورو با پرسپولیس دارد و بوژیدار راشادویچ دروازه‌بان نیمکت‌نشین هم 400 هزار یورو هزینه داشته است.
گروه  D
 العین امارات؛ 9.35 میلیون یورو
مارکوس برگ سوئدی که پیش‌تر در هامبورگ و پس اس وی آیندهوون بازی می‌کرد با 4.5 میلیون یورو گران‌ترین ستاره العین است. کایو فرناندر هافبک برزیلی هم 2.25 میلیون برای سران تیم اماراتی هزینه داشته است. سوکاسا شیوتانی با 1.9 میلیون یورو و حسین الشحات مصری با 800 هزار یورو دیگر بازیکنان تیم متول حاشیه خلیج فارس است.
 الهلال عربستان ؛ 6.09 میلیون یورو
نایب قهرمان فصل پیش لیگ قهرمانان آسیا تا حد زیادی متکی به بازیکنان خارجی است. هرچند این روزها عمر الخربین سوری مصدوم است و در لیست آسیایی این تیم جا ندارد. کارلوس ادواردو برزیلی با 3.87 گران ستاره الهلال است. بعد از او اشرف بنشارکی مراکشی و گیلمن ریواس ونزوئلایی به ترتیب با یک میلیون و 900 هزار یورو در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند. سران تیم عربستانی در آخرین روزها علی الحبسی دروازه‌بان کهنه‌کار عمانی که سابقه بازی در لیگ برتر انگلیس را دارد با 315 هزار یورو جایگزین الخربین کردند.
 الریان قطر؛ 5.07 میلیون یورو
تیم قطری دو بازیکن مراکشی دارد که عبدالرزاق حمدالله 1.8 میلیون و موچینو موتالی 765 هزار یورو هزینه در بر داشته‌اند. میونگ جین ک  از کره جنوبی با 1.3 و گونزالو ویرا اروگوئه‌ای با  1.2 میلیون یورو دیگر بازیکنان خارجی این تیم هستند.
 استقلال تهران؛ 1.7 میلیون یورو
مامه تيام مهاجم سنگالی و جديد استقلال حسابی قیمت‌ خریدهای خارجی این تیم را بالا برده است. او با مبلغ  825 هزار یورو برای یک سال و نیم به خدمت آبی‌های پایتتخت درآمده است. سرور جپاروف ازبکستانی 450 هزار یورو با استقلال قراداد دارد و بویان نایدنوف بازیکن مقدونیه‌ای 250 هزار یورو و لئونادرو پادوانی 180 هزار یورو برای آبی‌ها هزینه داشته‌اند.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
ساختنیجات

به استقبال سرما با پاپوش‌های دست بافت

٩٧/٠٩/٢٢
این روزها دوربین مخفی‌ها هم مثل هزاران چیز دیگر از تلویزیون به اینستاگرام کوچ کرده‌اند

«شما خود دوربین مخفی هستید»

٩٧/٠٩/٢٢
فتوچاپ

فتوچاپ 560

٩٧/٠٩/٢٢
روی پرده

بمب نه، ولی عاشقانه!

٩٧/٠٩/٢٢
درباره «ونوم» محصول جدید مارول، که تکلیف مشخصی با خودش معلوم نیست

ونوم یک اکشن دست و پا شکسته

٩٧/٠٩/٢٢
اینستادونی

اینستادونی 560

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

جرم دسته‌جمعی بی‌رحمی

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

اِنزوا در علاقه‌های بند انگشتی

٩٧/٠٩/٢٢
دات کام

دیجیتالی کردن عکس‌های قدیمی

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

برای «سِن سی» مهربانم

٩٧/٠٩/٢٢
جارچی

جارچی 560

٩٧/٠٩/٢٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آجیل ارزان

٩٧/٠٩/٢٢
چهره هفته

چهره هفته 560

٩٧/٠٩/٢٢
شگرد

چگونه از ADSL راحت شویم؟

٩٧/٠٩/٢٢
گل‌های باارزش و 3 امتیازی این روزهای مدافعان در لیگ، می‌تواند سرنوشت قهرمانی را تغییر دهد

head طلایی

٩٧/٠٩/٢٢
گفت‌و‌گو با ملی‌پوش ایرانی که نامزد بهترین تیرانداز سال 2018 جهان شده است

هدفم فقط طلای المپیک است و بس

٩٧/٠٩/٢٢
آنتن

سولوقون یا هنری؟ مسئله این است!

٩٧/٠٩/٢٢
پایان نامه

نخود نخود هر کی رود به کار خود!

٩٧/٠٩/٢٢
کمـپانی پیشروی چینی که ایـــــن روزهــــا با ترامـــپ دســت و پنجــه نرم ‌می‌کند

#huawei

٩٧/٠٩/٢٢
جانونی

بفرمایید قهوه ختم‌تون رو بنوشید!

٩٧/٠٩/٢٢