اشک‌ها و لبخندها در دو حماسه دیگر

اشک‌ها و لبخندها در دو حماسه دیگر

نویسنده : الهام حبشی

بعد از 22 بهمن 57 به دو اتفاق دیگر می‌رسیم که گرچه شبیه هم نیستند ولی وجه مشترک‌شان این است که اشک‌ها و لبخندها به هم گره خورد و خیابان‌های همه شهرها پر شد از صحنه‌هایی از دلدادگی به وطن. به ایران.

روز آزادی یک شهر، یک ملت
پدرم همیشه می‌گوید اگر توی خانواده مشکلی باشد، باید توی چهارچوب خانه بماند و باید در همین چهار دیواری حل بشود. اگر اینجا گرهی هست باید همین جا تکلیفش روشن بشود. پایمان را که از در خانه بیرون گذاشتیم باید هر کدام‌مان تبدیل بشویم به کوه. کوه‌هایی که پشت به پشت هم قرار می‌گیرند و اجازه‌ نمی‌دهند کسی به اعضای دیگر خانواده حتی واژه‌ای بی‌ربط بگوید. این قانون تمام خانواده‌های اصیل ایرانی است. قانونی که در گوشت و پوست تمام مردم ما جریان دارد. شادی‌ و غم‌مان همگانی است و احساسات‌مان مثل خون به تمام نقاط بدن انتقال پیدا می‌کند و تکثیر می‌شود. بدنی که نام دیگرش ایران است. از روزی که خرمشهر به دست ارتش بعث افتاد تمام مردم ما دیگر آرامش قبل را نداشتند، پیگیر اخبار بودند، دست به دعا و راز و نیاز داشتند و خیل عظیمی از سراسر این تن قدرتمند روانه‌ خرمشهر شدند تا نگذارند این شهر خرم که رنگ خاکش به سرخی خون است، محمره نام بگیرد. نگذارند صدام نخل‌هایش را از صاحبان واقعی‌اش بگیرد. مردم ما دل دادند و سر، تا خدا خرمشهرشان را در سومین روز خرداد از شر اشغالگران آزاد کرد. خاطره مشترک همه ایرانی‌ها از اخبار ساعت ۱۴ سوم خرداد ۱۳۶۱، بعد از کلمات همراه با بغض آقای حیاتی که می‌گفت: «خرمشهر، خونین‌شهر آزاد شد»، گریه شادی بود و بعد به خیابان ریختن و شیرینی و یک خوشحالی وصف‌ناشدنی ملی. خرمشهر ما پس از 575 روز فراق و اسارت به خانه‌ خود، ایران بازگشت. خرمشهر آزاد شد و عطر شیرینی و شربت میان آوای هلهله زنان و بوق‌های ملودی وار ماشین‌ها پیچید. صدای آهنگ شادی از رادیوها قطع نمی‌شد، و نقل و نباتی بود که در هوا پاشیده می‌شد و بر سر و صورت خندان مردمی که هم را در آغوش می‌کشیدند و تبریک می‌گفتند می‌بارید. مردمی که در غم، شادی، دشواری و نداری مثل کوه همیشه پشت در پشت هم هستند. 
حماسه ملبورن
8 آذر 1376 یکی از آن تاریخ‌هایی است که از خاطره ایرانی‌ها محو نخواهد شد. خداداد عزیزی در بازی برگشت ایران و استرالیا با پاس علی دایی شیرین‌ترین گل تاریخ بازی‌های ایران را به ثمر رساند. بعد از بازی مردم بدون این که کسی از آن‌ها خواسته باشد، بدون این که کسی خبرشان کرده باشد، بدون این که قرار از پیش تعیین شده‌ای وجود داشته باشد، شال و کلاه کرده و نکرده از خانه‌های‌شان بیرون ریختند. آن روز دیگر هیچ کس نه استقلالی بود و نه پرسپولیسی، آن روز همه فقط ایرانی بودند. 8 آذر در تاریخ ما ماندگار شد، هر چند صعود به جام جهانی تنها یک اتفاق ساده ورزشی بود و به معنای واقعی کلمه اگر آن بازی را می‌باختیم چیزی از ارزش‌های تیم ملی ما کم نمی‌شد و بس ولی شادی عمومی و خودجوش مردم، حالِ خوبی داشت. ملیِ ملی بود.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
پایان نامه

دقت در انتخاب همسر؛ پیام جشنواره سی و هفتم

٩٧/١١/٢٤

آیا رکوردشکنی فروش بلیت‌های جشنواره امسال، اتفاقی بود؟

٩٧/١١/٢٥
اینستادونی

اینستادونی 569

٩٧/١١/٢٥
زنگ انشاء

کدام ورزش را بیشتر دوست دارید؟

٩٧/١١/٢٥
مروری کوتاه بر 8 فیــــــلم جشنواره فیلم فجر

تنـــوع ژانـــر و مــضمون، بـــدون اثری شــــــاخص

٩٧/١١/٢٥
چند روایت معتبر درباره ما و ماشین‌های شخصی‌مان

ماشین برای ما، یا ما برای ماشین

٩٧/١١/٢٥
چهره هفته

چهره هفته 569 (وزیر اقتصاد)

٩٧/١١/٢٥
ساختنیجات

با حیوانات هم مهربان باشیم

٩٧/١١/٢٥
یادداشت

بلای واهمه از یک اسم

٩٧/١١/٢٥
دات کام

بازی به شرط خنده

٩٧/١١/٢٥
جارچی

جارچی 569

٩٧/١١/٢٥
شاخ هفته

ایران زیبا

٩٧/١١/٢٥
بیفور ویژه

سهمیه شیر کاکائو قطع می‌شود!

٩٧/١١/٢٥
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در یاد و خاطر سینمادوستان می‌ماند، جشنواره‌ای که بعدها با تنوع ژانری و کیفی

رنگواره ۳۷ام

٩٧/١١/٢٥
#توئیتری_ها

#همسایه

٩٧/١١/٢٥
به بهانه اکران دو فیلم با موضوع ورزشی در جشنواره فیلم فجر

ژانر ورزش

٩٧/١١/٢٥
کوتاه درباره شاخص‌ترین فیلم‌های ورزشی سینمای جهان

قهرمانان روی پرده

٩٧/١١/٢٤
جانونی

یونان، سردمدار رشد فلسفه و کیک تولد!

٩٧/١١/٢٥
یادداشت

زیر درخت گلابی وحشی

٩٧/١١/٢٥
ملی پوش دورگه بسکتبال ایران را بیشتر بشناسید

«مایک» جردن ایرانی

٩٧/١١/٢٥