اشک‌ها و لبخندها در دو حماسه دیگر

اشک‌ها و لبخندها در دو حماسه دیگر

نویسنده : الهام حبشی

بعد از 22 بهمن 57 به دو اتفاق دیگر می‌رسیم که گرچه شبیه هم نیستند ولی وجه مشترک‌شان این است که اشک‌ها و لبخندها به هم گره خورد و خیابان‌های همه شهرها پر شد از صحنه‌هایی از دلدادگی به وطن. به ایران.

روز آزادی یک شهر، یک ملت
پدرم همیشه می‌گوید اگر توی خانواده مشکلی باشد، باید توی چهارچوب خانه بماند و باید در همین چهار دیواری حل بشود. اگر اینجا گرهی هست باید همین جا تکلیفش روشن بشود. پایمان را که از در خانه بیرون گذاشتیم باید هر کدام‌مان تبدیل بشویم به کوه. کوه‌هایی که پشت به پشت هم قرار می‌گیرند و اجازه‌ نمی‌دهند کسی به اعضای دیگر خانواده حتی واژه‌ای بی‌ربط بگوید. این قانون تمام خانواده‌های اصیل ایرانی است. قانونی که در گوشت و پوست تمام مردم ما جریان دارد. شادی‌ و غم‌مان همگانی است و احساسات‌مان مثل خون به تمام نقاط بدن انتقال پیدا می‌کند و تکثیر می‌شود. بدنی که نام دیگرش ایران است. از روزی که خرمشهر به دست ارتش بعث افتاد تمام مردم ما دیگر آرامش قبل را نداشتند، پیگیر اخبار بودند، دست به دعا و راز و نیاز داشتند و خیل عظیمی از سراسر این تن قدرتمند روانه‌ خرمشهر شدند تا نگذارند این شهر خرم که رنگ خاکش به سرخی خون است، محمره نام بگیرد. نگذارند صدام نخل‌هایش را از صاحبان واقعی‌اش بگیرد. مردم ما دل دادند و سر، تا خدا خرمشهرشان را در سومین روز خرداد از شر اشغالگران آزاد کرد. خاطره مشترک همه ایرانی‌ها از اخبار ساعت ۱۴ سوم خرداد ۱۳۶۱، بعد از کلمات همراه با بغض آقای حیاتی که می‌گفت: «خرمشهر، خونین‌شهر آزاد شد»، گریه شادی بود و بعد به خیابان ریختن و شیرینی و یک خوشحالی وصف‌ناشدنی ملی. خرمشهر ما پس از 575 روز فراق و اسارت به خانه‌ خود، ایران بازگشت. خرمشهر آزاد شد و عطر شیرینی و شربت میان آوای هلهله زنان و بوق‌های ملودی وار ماشین‌ها پیچید. صدای آهنگ شادی از رادیوها قطع نمی‌شد، و نقل و نباتی بود که در هوا پاشیده می‌شد و بر سر و صورت خندان مردمی که هم را در آغوش می‌کشیدند و تبریک می‌گفتند می‌بارید. مردمی که در غم، شادی، دشواری و نداری مثل کوه همیشه پشت در پشت هم هستند. 
حماسه ملبورن
8 آذر 1376 یکی از آن تاریخ‌هایی است که از خاطره ایرانی‌ها محو نخواهد شد. خداداد عزیزی در بازی برگشت ایران و استرالیا با پاس علی دایی شیرین‌ترین گل تاریخ بازی‌های ایران را به ثمر رساند. بعد از بازی مردم بدون این که کسی از آن‌ها خواسته باشد، بدون این که کسی خبرشان کرده باشد، بدون این که قرار از پیش تعیین شده‌ای وجود داشته باشد، شال و کلاه کرده و نکرده از خانه‌های‌شان بیرون ریختند. آن روز دیگر هیچ کس نه استقلالی بود و نه پرسپولیسی، آن روز همه فقط ایرانی بودند. 8 آذر در تاریخ ما ماندگار شد، هر چند صعود به جام جهانی تنها یک اتفاق ساده ورزشی بود و به معنای واقعی کلمه اگر آن بازی را می‌باختیم چیزی از ارزش‌های تیم ملی ما کم نمی‌شد و بس ولی شادی عمومی و خودجوش مردم، حالِ خوبی داشت. ملیِ ملی بود.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
شگرد

چطور بدون اجازه در اینستاگرام تگ نشویم؟

٩٧/٠٧/٢٦
فتوچاپ

فتوچاپ 553

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

نانِ توریسم را آجر نکنید

٩٧/٠٧/٢٦
تلگجیم

تلگرام طلایی 553

٩٧/٠٧/٢٦
شاخ هفته

پیراهن پیچ اسکن گل‌گلی

٩٧/٠٧/٢٧
آنتن

ای دودی که می­روی به حلقم ...

٩٧/٠٧/٢٦
یادداشت

دروغ فروشی

٩٧/٠٧/٢٦
نگاهی به افزایش دوربین های موبایل و کاربردشان در عکاسی

#camera_phone

٩٧/٠٧/٢٦
یادداشت

با آقای جابز آشنا شوید

٩٧/٠٧/٢٦
ساختنیجات

زمانی برای زیبایی پرده‌ها

٩٧/٠٧/٢٦
5 قدم و چند نکته در مدیریت مصرف مواد غذایی

چطور مفید و به صرفه بخوریم؟

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

درباره رفتار غیرحرفه‌ای لیندا خانم کیانی

٩٧/٠٧/٢٧
کاروان پاراآسیایی کشورمان با مجموع 136 مدال، حسابی درخشید

خودباوری در حد تیم ملی

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

توئیتر

٩٧/٠٧/٢٧
دو جریان خبری پرحاشیه که از توئیتر نشات گرفت

توییتر به مثابه بلندگوی سخنگو

٩٧/٠٧/٢٦
به بهانه محبوبیت فصل سوم سریال دلدادگان

جادوی آقای هادی

٩٧/٠٧/٢٧
پایان نامه

ما و این همه ورزش پنهانی

٩٧/٠٧/٢٦
توئیتری ها

#ورزش

٩٧/٠٧/٢٦
نکاتی جالب درباره مهاجم جوان استقلال که اخیرا در بین 60 استعداد برتر دنیا قرار گرفت

صیاد گل، «صیادمنش»

٩٧/٠٧/٢٦
این روزها نه تنها اینستاگرامرها و توئیتری‌ها رابطه دوستانه‌ای با هم ندارند که گاهی لشگرکشی هم می‌کنند

توئیت علیه پست

٩٧/٠٧/٢٧