#رهبران_تکنولوژی
نگاهی گذرا به زندگی بزرگترهای تکنولوژی دنیا که تاثیر زیــادی در زندگی‌مان داشتند

#رهبران_تکنولوژی

نویسنده : مریم شیعه زاده

آدم‌هایی هستند که رد پایشان در زندگی ما حضور دارد اما به‌ندرت توجه ما را جلب می‌کنند. آدم‌هایی که حضورشان در کیفیت زندگی نسل ما تاثیرگذار بوده اما چیزی از آن‌ها نمی‌دانیم یا تنها نامی از آن‌ها شنیده‌ایم. متنی که در ادامه می‌خوانید گوشه‌ای از زندگی همین آدم‌هاست که اگر آن‌ها و ایده‌هایشان نبودند، ممکن بود به همین راحتی از برخی تکنولوژی‌های روزمره اطراف‌مان بهره‌مند نشویم. در واقع این افراد با نبوغ‌شان در زمینه تکنولوژی خدماتی به نسل بشر کرده‌اند که زندگی همه ما را، مستقیم یا غیرمسقیم، تحت‌الشعاع قرار داده است. 

استیو جابز - زنده و شوخ طبع مثل اپل
نابغه‌ای که 7 سال پیش در اثر سرطان و در 57 سالگی از دنیا رفت. او در 21 سالگی به همراه یکی از دوستانش شرکت اپل را تاسیس کرد و آن زمان که به تازگی گیاهخواری را شروع کرده بود، نام سیب به نظرش زنده، شوخ‌طبع و آرامش‌بخش آمد. کمی بعد شرکت وارد سهامی عام شد و در بورس قرار گرفت و این ماجرا  باعث شد تا او توسط مدیرعامل وقت از اپل اخراج شود. او مجدد شرکت خودش را راه‌اندازی کرد و «نکست» متولد شد. چیزی حدود 10 سال بعد و با شکوفایی نکست، اپل به سراغ این شرکت آمد و آن را خریداری کرد و به این ترتیب جابز مجدد وارد اپل شد و کمی بعد به جایگاه مدیر عاملی رسید. در تمام این سال‌ها حقوق ماهیانه جابز تنها یک دلار بود و نام او به‌عنوان «کم حقوق‌ترین مدیر ارشد عملیاتی» در گینس ثبت شد. سپس شرکت پویانمایی پیکسار را پایه‌گذاری کرد و والت دیزنی اعلام کرد که حاضر است این شرکت را بخرد. با انجام این معامله، جابز در هیئت مدیره والت دیزنی هم حاضر شد. جابز دو ویژگی داشت. بسیار قانع‌کننده بود و کلمه «نه» را قبول نمی‌کرد. به همین دلیل کارمندانش معمولا از بحث مستقیم با او خودداری می‌کردند زیرا می‌دانستند که قطعا شکست خواهند خورد. جابز هیچ‌گاه با واقعیت کنار نمی‌آمد یعنی ذهنش را به امکانات محدود نمی‌کرد برای همین، همیشه در تکنولوژی پیشرو بود و دست به خلاقیت‌های جدید می‌زد. البته این را هم باید گفت که بیشتر از آن‌که پول برایش اهمیت داشته باشد، پیشرفت برایش جدی و با اهمیت بود و بی‌شک پیشرفت اپل مدیون همین خلاقیت‌های او است.
جک ما - شکست پشت شکست
شاید اگر هر کدام از ما زندگی پرفراز و نشیب و شکست‌های پیاپی «جک ما» را تجربه می‌کردیم، امروز ناامیدتر از همیشه مشغول به انجام کاری بودیم که به آن علاقه‌ای نداشتیم. او بارها و بارها در امتحانات مدرسه و آزمون‌ ورودی دانشگاه رد شد. از 24 نفری که برای مدیریت شعب KFC درخواست داده بودند و 5 نفری که همراه او در آزمون استخدامی پلیس شرکت کردند، فقط «جک ما» پذیرفته نشد و این روند برای 30 شغل دیگر ادامه داشت. پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، به سراغ فراگیری زبان رفت و نخستین‌بار با گروهی گردشگر به آمریکا سفر کرد و با اینترنت آشنا شد و به مرور فهمید که این فضا قابلیت زیادی دارد. پس در این حوزه بارها با سازمان‌های دولتی چین کار کرد و در برهه‌ای به سراغ وزارت تجارت خارجه و همکاری‌های اقتصادی چین رفت و به‌واسطه آشنایی با آدم‌های تاثیرگذار، آینده کاری‌اش متحول شد. او که پس از گذشت این مدت زمان توانسته بود اطلاعاتش را بیشتر و بیشتر کند، به سراغ علی‌بابا رفت و امروز صاحب یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تجاری اینترنتی جهان است. شرکت گروه علی بابا در سال ۱۹۹۹ در آپارتمان مدیر عامل امروز این شرکت جک ما در پکن افتتاح شد. جک می‌گوید: یک روز در سانفرانسیسکو در کافی شاپ نشسته بودم و فکر می‌کردم که اسم علی بابا خوبه و هنگامی که گارسون آمد از وی پرسیدم علی بابا را می‌شناسی؟ اون گفت بله می‌شناسم، پرسیدم در موردش چه می‌دونی؟ گفت علی بابا و ۴۰ دزد؛ و من گفتم آره خودشه! به خیابان رفتم و از عابران که از ملیت‌های مختلفی چون هندی، آلمانی، چینی، ژاپنی و ... بودند همین سؤال را پرسیدم و همگی همان جواب را دادند. علی بابا به راحتی تلفظ میشه و در همه جهان شناخته شده است. او حالا با بیش از 50 میلیارد دلار سرمایه، جزو ثروتمندترین انسان‌های روی زمین است.
مارک زاکربرگ – ساده و موفق
مارک تمام ثروتش را خودش کسب کرده است. زاکربرگ زمانی‌که دانشجوی هاروارد بود، به همراه چند نفر دیگر شبکه اجتماعی‌ را راه‌اندازی کرد و بعد از آن گسترش‌اش داد و در حال حاضر مدیر اجرایی این شبکه است. شاید باورش سخت باشد، اما فیس‌بوکی که امروز بیش از یک و نیم میلیارد کاربر دارد زمانی از اتاقی در یک خوابگاه دانشجویی فعالیت‌اش را آغاز کرد و رفته رفته به این رقم رسید. می‌گوید ماموریت او باز کردن جهان بوده است و در این مسیر با استیو جابز جلسه‌ای داشته تا او را درباره تیم مدیریتی‌اش راهنمایی کند. او همچنین تعهد بخشش را امضا کرده و طبق این تعهدنامه تا پایان عمر خود باید بیش از 50 درصد اموال‌ش را ببخشد، در حالی‌که پیش‌تر او و همسر چینی‌اش اعلام کردند 99 درصد اموال‌شان را خواهند بخشید. این دو در حیاط خلوت خانه‌شان مراسم ساده ازدواج‌شان را برگزار کردند و همواره از زرق و برق دنیای سلبریتی‌ها به دور بودند. چندی پیش هم بعد از سه بار سقط جنین، صاحب دو فرزند شدند. زاکربرگ که تا چندی پیش عنوان ثروتمندترین جوان دنیا را در اختیار داشت اکثر اوقات تی‌شرت تک رنگ (بیشتر خاکستری) می‌پوشد چرا که در این حالت مجبور نیست در مورد اینکه چه لباسی بپوشد دست به انتخاب بزند. مارک چون خودش بچه دوست است به کارمندانی که بچه‌دار شوند 17 هفته مرخصی با حقوق می‌دهد.
بیل گیتس - آقای بشردوست
در مدرسه برنامه‌نویسی خواند و همین مقدمه‌ای شد برای تولد مایکروسافت. زمانی‌که وارد دانشگاه شد با استیو بالمر آشنا شد و بعد از دو سال از دانشگاه هاروارد و خواندن حقوق انصراف داد تا بتواند تمام وقت و انرژی‌اش را صرف کاری کند که دوست دارد. «بیل گیتس» عقیده داشت که در آینده کامپیوتر تبدیل به وسیله‌ای می‌شود که روی میز تمام خانه‌ها موجود است و همین‌طور هم شد. ماموریت او این بود که نرم‌افزارها را گسترش دهد و استفاده از کامپیوتر را دلپذیرتر، ارزان‌تر و ساده‌تر کند. حالا بیل گیتس ثروتمندترین فرد جهان و از تاثیرگذارترین افراد در حوزه تکنولوژی است و می‌شود گفت بخشی از این موفقیت‌ به‌خاطر جذب افراد باهوش و خلاق در شرکتش بوده. علاوه بر این‌ها، فعالیت‌های بشردوستانه بیل گیتس و همسرش در سطح گسترده‌ای انجام می‌شود و هر از گاهی از گوشه و کنار اطلاعات جدیدی درباره اقداماتشان به گوش می‌رسد. از تولید انرژی پاک برای کشورهای فقیر بگیرید تا تولید آب شیرین از فاضلاب. او هم‌چنین شرکت خیریه‌ای دارد که به همراه همسرش آن را مدیریت می‌کند. بیل گیتس تاکنون بیش از 50 میلیارد دلار برای این خیریه هزینه کرده و اخیرا هم 4.6 میلیارد دلار از سهام شرکت مایکروسافت را به خیریه بخشید تا بزرگ‌ترین حرکت خیرخواهانه قرن را انجام داده باشد.
نکات کلیدی برای پیشرفت بهتر
برخی دیگر از چهره‌های تکنولوژی هستند که نام‌شان باید در این لیستی که خواندید قرار می‌گرفت اما به دلیل محدودیت‌، نامی ازشان می‌بریم به همراه ویژگی مهمی که با آن شناخته می‌شوند:
-  مریسا مایر بیستمین کارمند شرکت گوگل بود. او توانست اتفاقات بزرگی در گوگل رقم بزند. مپس، گوگل ارث، استریت ویو، گوگل نیوز و جیمیل از جمله خدمات او محسوب می‌شود.مایر تصمیم گرفت برای پیشرفتش از گوگل جدا شود و به یاهو بپیوندند، هر چند که تاکنون نتوانسته یاهو را نجات دهد اما مطمئن باشید تا چند سال دیگر باز هم از تاثیرات او در فضای تکنولوژی شگفت‌زده خواهید شد.
-  شریل سندبرگ مدیر ارشد عملیات فیس‌بوک است او تحت هر شرایطی ساعت 5:30 عصر محل کار خود را ترک می‌کند تا با فرزندانش شام بخورد. چه در فیس‌بوک و چه پیش‌تر که در گوگل فعالیت‌می‌کرد او این اخلاق خود را ترک نکرد و معتقد است شرط پیشرفت، فقط کارکردن زیاد نیست.
-  رید هستینگز (مدیر شرکت نتفلیکس) برای اینکه اطمینان حاصل کند سلامتی‌اش درخطر نیست و درعین‌حال الگوی خوبی برای کارمندانش باشد، هرسال ۶ هفته به تعطیلات می‌رود. گرچه کارمندان نتفلیکس محدودیتی در مرخصی گرفتن ندارند، هستینگز امیدوار است کارمندانش با دیدن روال کاری او، تشویق شوند و اولویت‌های زندگی شخصی‌شان را فراموش نکنند. هستینگز در مصاحبه‌ای به CNBC گفته بود زمانی‌که به تعطیلات می‌رود و کوهنوردی می‌کند، ذهنش باز می‌شود و از دریچه‌ جدیدی به مسائل نگاه می‌کند.
-  جف بزوس مدیر آمازون و دومین فرد پولدار در دنیاست. او در کارش بسیار موفق است. می‌گوید کارمندانش باید خودشان را مالک کار ببینند. البته این کار سختی است برای 230 هزار کارمند! او هم‌چنین معتقد است به جای نگاه به رقیبان باید به مشتری توجه کرد و نیازشان را برطرف ساخت. نمونه‌ موفقیت آن هم کیندل بوک (تبلت کتاب‌خوان) است که خود آمازون آن را تولید کرد و فروش فوق‌العاده‌ای در جهان داشت.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
پایان نامه

دقت در انتخاب همسر؛ پیام جشنواره سی و هفتم

٩٧/١١/٢٤

آیا رکوردشکنی فروش بلیت‌های جشنواره امسال، اتفاقی بود؟

٩٧/١١/٢٥
اینستادونی

اینستادونی 569

٩٧/١١/٢٥
زنگ انشاء

کدام ورزش را بیشتر دوست دارید؟

٩٧/١١/٢٥
مروری کوتاه بر 8 فیــــــلم جشنواره فیلم فجر

تنـــوع ژانـــر و مــضمون، بـــدون اثری شــــــاخص

٩٧/١١/٢٥
چند روایت معتبر درباره ما و ماشین‌های شخصی‌مان

ماشین برای ما، یا ما برای ماشین

٩٧/١١/٢٥
چهره هفته

چهره هفته 569 (وزیر اقتصاد)

٩٧/١١/٢٥
ساختنیجات

با حیوانات هم مهربان باشیم

٩٧/١١/٢٥
یادداشت

بلای واهمه از یک اسم

٩٧/١١/٢٥
دات کام

بازی به شرط خنده

٩٧/١١/٢٥
جارچی

جارچی 569

٩٧/١١/٢٥
شاخ هفته

ایران زیبا

٩٧/١١/٢٥
بیفور ویژه

سهمیه شیر کاکائو قطع می‌شود!

٩٧/١١/٢٥
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در یاد و خاطر سینمادوستان می‌ماند، جشنواره‌ای که بعدها با تنوع ژانری و کیفی

رنگواره ۳۷ام

٩٧/١١/٢٥
#توئیتری_ها

#همسایه

٩٧/١١/٢٥
به بهانه اکران دو فیلم با موضوع ورزشی در جشنواره فیلم فجر

ژانر ورزش

٩٧/١١/٢٥
کوتاه درباره شاخص‌ترین فیلم‌های ورزشی سینمای جهان

قهرمانان روی پرده

٩٧/١١/٢٤
جانونی

یونان، سردمدار رشد فلسفه و کیک تولد!

٩٧/١١/٢٥
یادداشت

زیر درخت گلابی وحشی

٩٧/١١/٢٥
ملی پوش دورگه بسکتبال ایران را بیشتر بشناسید

«مایک» جردن ایرانی

٩٧/١١/٢٥