جیم - پریدن پرنده روی طلا www.jeem.ir
پریدن پرنده روی طلا
به بهانه کسب اولین مدال طلای زنان در مسابقات آسیایی دو و میدانی توسط ورزشکار ایرانی

پریدن پرنده روی طلا

نویسنده : مجید حسین زاده

 مسابقات پرش ارتفاع در رقابت‌های دو و میدانی داخل سالن قهرمانی آسیا شروع شد و نماینده کشورمان با پرشی به اندازه یک متر و 80 سانتی‌متر به مدال نقره دست یافت. او در حالی به این مدال دست یافت که به رکورد قبلی خودش یعنی یک متر و 81 سانتی متر هم دست نیافت اما ناامید نشد. «سپیده توکلی» در جریان برگزاری رقابت ماده 5 گانه در ماده پرش ارتفاع با عبور از فراز مانع یک متر و 83 سانتی‌متری علاوه بر این که رکورد قبلی خودش را شکست و به میزان 2 سانتی‌متر بهبود بخشید و مدال طلا را هم کسب کرد. «توکلی» با کسب این مدال طلا، اولین زن طلایی ایران در مسابقات دو و میدانی قهرمانی آسیا لقب گرفت.

دو و میدانی، انتخاب نهایی
او متولد 11 اسفند 1367 است و تحصیلش را ابتدا در رشته مهندسی صنایع آغاز کرد و بعد از گذراندن دوره کارشناسی تصمیم گرفت تا ادامه تحصیل را همسوی شغل خود برگزیند و به همین دلیل رشته مدیریت ورزشی را انتخاب کرد. شنا و ژيمناستيک، بعد هم بسکتبال و آمادگي جسماني، نجات غريق و واليبال از رشته‌های ورزشی مورد علاقه توکلی بوده‌اند. با این حال، سوم راهنمایی بود که به صورت حرفه‌ای وارد رشته دو و میدانی شد اما باز هم همه زمانش را تنها برای دو و میدانی صرف نمی‌کرد بلکه چند رشته را همراه دو و میدانی ادامه می‌داد که آخرین آن والیبال بود. او تقریبا 3 سال در لیگ والیبال برای تیم‌های هما و دانشگاه آزاد بازی کرد اما زمانی که متوجه شد در دو و میدانی استعداد و علاقه بیش‌تری دارد و شانسش برای موفقیت بیشتر است، دو و میدانی را به عنوان انتخاب نهایی در نظر گرفت.
هم مدال‌آور و هم رکورددار
او در این سال‌ها علاوه بر کسب مدال‌های مختلف آسیایی، رکوردهای زیادی را به نام خودش به ثبت رسانده است. بازی‌های آسیایی داخل سالن ۲۰۰۷ ماکائو، اولین دوره مسابقاتی بود که او به مسابقات آسیایی اعزام شد. توکلی در در ۶۰ متر با مانع آن دوره از مسابقات به مقام ششم دست یافت و در پرش ارتفاع به مقام هفتم رسید. وی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو به مقام ششم رشته هفت‌گانه رسید. بعد از این سال، مدال‌آوری‌های توکلی شروع شد و چشم‌ها را به درخشش او از مسابقات قهرمانی آسیا در سال 2012 خیره کرد. مدال‌های کسب شده توسط او در چند سال اخیر عبارتند از: مدال برنز پنجگانه آسیا (2012 ـ هانگجو چین)، مدال نقره پنجگانه آسیا (2016 ـ دوحه قطر)، مدال نقره 4 در 400 متر آسیا (2016 ـ دوحه قطر)، اولین زن طلایی ایران در رشته دو و میدانی در مسابقات آسیایی 2018 و قهرمان ماده پنجگانه داخل سالن آسیا. جالب است بدانید که ماده پنجگانه نفس‌گيرترين رقابت در مسابقات دووميداني داخل سالن است و زنان بايد با فاصله زماني ناچيز (2 روز) در دوي 60 متر بامانع، پرش ارتفاع، پرش طول، پرتاب وزنه و دوي 800 متر با یکدیگر رقابت کنند. علاوه بر این، او در ماده‌های مختلف دو و میدانی ایران علاوه بر کسب مدال خوش رنگ طلا، رکورددار هم هست. توکلی رکورددار پنجگانه ایران با 3861 امتیاز، رکورددار هفتگانه ایران با 5442 امتیاز، رکورددار پرش ارتفاع ایران با 183 سانتی متر و دو 100 متر با مانع است. رکوردهایی که اخیرا و به دست خودش در حال ارتقا هستند تا بیش از گذشته، دور از دسترس‌ شوند.
پیش به سوی المپیک
سال گذشته و در حالی که مربیان «توکلی» به دلیل مشکلات مالی از سمت خود استعفا کردند، فدراسیون دو و میدانی برای گرفتن مربی به مدت بیش از 8 ماه هیچ اقدامی انجام نداد. با این حال، توکلی در این شرایط دلسردکننده تمرین کرد و چند روز پیش ثمره تلاش‌هایش را دید. در همان شرایط با اين که از کشور ثروتمند قطر پيشنهاد داشته، هرگز حتي به اين پيشنهاد فکر هم نکرد چه برسد به اين‌که بخواهد براي اين کشور افتخار بياورد چون به قول خودش: «واقعا ارزشش را ندارد. دوست دارم هر مدالي هم که مي‌آورم براي ايران باشد، فقط ايران.» با این شرایط و باتوجه به صحبت‌هایش بعد از افتخارآفرینی در آسیا و ماندگار شدن در تاریخ دو و میدانی کشور که گفته: «فرصتی برای استراحت ندارم و شبانه روز برای المپیک 2020 تلاش خواهم کرد»، امیدواریم که این روند درخشش‌اش رو به صعود باشد. یک نکته جالب هم درباره رکورد جهانی هفت‌گانه زنان این‌که به جکی جوینر از آمریکا تعلق دارد که با ۷۲۹۱ امتیاز قهرمان المپیک ۱۹۸۸ سئول شد و تاکنون کسی نتوانسته است این رکورد را بشکند. رکورد هفتگانه ایران که در اختیار توکلی است با 5442 امتیاز به دست آمده است. توکلی در تابستان 96 با «ایمانی روغنی» مربی خود که رکورددار دوی 200 متر ایران است، ازدواج کرد. در پایان هم بد نیست بدانید که او طرفدار پرسپولیس است و هرچند در ماه‌های اخیر نتوانسته بازی‌های این تیم را پیگیری کند اما از قطعی شدن قهرمانی پرسپولیس خوشحال است.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
پایان نامه

ننگارید، ننگارید!

٩٧/٠٥/٢٥
تلگجیم طلایی

تلگرام طلایی 547

٩٧/٠٥/٢٥
کوتاه و مختصر درباره سازمان هنری رسانه‌ای اوج

ایستاده با اوج

٩٧/٠٥/٢٥
حکایت هفته

اندر حکایت ابوجارچی و پسر گمشده

٩٧/٠٥/٢٥
«تنگه ابوقریب» را باید تماشا کرد نه فقط به خاطر سیمر‌غ‌ها و نه نفس‌هایی که 'گاهی در طول 90 دقیقه بند می‌آی

دلم دلتنگ تنگستان

٩٧/٠٥/٢٥
دات کام

چگونه بفهمیم تلگرام‌مان توسط دیگری خوانده می‌شود؟

٩٧/٠٥/٢٤
آنتن

روش اختصاصی جیم در سوسک کشی!

٩٧/٠٥/٢٤
یادداشت

تنگۀ ایران

٩٧/٠٥/٢٥
چرا تنگه ابوقریب به عنوان نقطه عطفی در سینمای دفاع مقدس کشورمان محسوب می‌شود؟

سدی که شکست

٩٧/٠٥/٢٥
چهره هفته

علی صفری شهردار قزوین

٩٧/٠٥/٢٥
ساختنیجات

جایی برای جوراب‌های کوچک و خانه به هم ریز

٩٧/٠٥/٢٤
شاخ هفته

رازهایتان را حفظ کنید

٩٧/٠٥/٢٤
جارچی

جارچی 547

٩٧/٠٥/٢٥
شگرد

تکنیک‌های عکاسی از حیوانات

٩٧/٠٥/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 547

٩٧/٠٥/٢٥
معرفی 5 شخصیتی که دیدن بازی‌های‌شان در تنگه ابوقریب شما را غافلگیر خواهد کرد

شاخ‌های تنگه

٩٧/٠٥/٢٥
یادداشت

احیای تلویزیون با رشیدپور

٩٧/٠٥/٢٥
یادداشت

بالاخره بَدمَن داستان برنده شد

٩٧/٠٥/٢٤
یادداشت

پسرم، زن نگیر!

٩٧/٠٥/٢٥
نسخه جدید اندروید با ظاهر جدید و امنیت بیشتری منتشر شد

#Android_Pie

٩٧/٠٥/٢٥