دشمنان عادل نودی پور!
به بهانه مخالفت عجیب و غریب علی کریمی با برنامه نود و اضافه شدن نامش در بین مخالفان سر سخت عادل

دشمنان عادل نودی پور!

نویسنده : محمدرضا ناصری نژاد

برنامه نود یکی از قدیمی‌ترین و البته پرحاشیه‌‌ترین برنامه‌های ‌تلویزیون است. از آنجایی که هدف اصلی این برنامه پرداختن به حواشی فوتبال ایران است گاهی برای خود این برنامه هم حواشی بسیاری ایجاد شده است. هر بار که به حواشی یک تیم می‌پردازد به طرفداری از تیم رقیب متهم می‌شود. گاهی برای برخی از فوتبال دوستان جای سوال بوده است که چرا برنامه نود به بعضی حواشی بیشتر می‌پردازد و سایر حاشیه‌ها را نادیده می‌گیرد. همین موضوعات و البته برخی موضوعات خاص دیگر باعث شده است چند تن از اهالی فوتبال ایران از عادل فردوسی‌پور دلخور شوند و در صف دشمنانش قرار بگیرند. آخرین نفری که به فهرست دشمنان و مخالفان فردوسی‌پور و برنامه نود اضافه شد علی کریمی بود که این روزها جنجال زیادی به پا کرده است. به بهانه طغیان اخیر علی کریمی، منتقدان عادل و ۹۰ در این سال‌ها و البته علت مخالفت‌شان را فهرست کرده‌ایم.

امیر قلعه‌نویی ،جنجال حذف تیم ملی از جام ملت‌های آسیا
همه چیز بعد از حذف تیم ملی فوتبال ایران در ضربات پنالتی مقابل کره‌جنوبی با سرمربیگری امیرقلعه‌نوعی از جام ملت‌های آسیا در سال 2007 شروع شد. در همان روزها فردوسی‌پور، قلعه‌نویی را به برنامه نود دعوت کرد و با کمک کارشناسان برنامه تا جایی که توانست سبک بازی تیم ملی را به باد انتقاد گرفت. همین برنامه باعث شد تا قلعه‌نویی به دشمن شماره یک فردوسی‌پور و نود تبدیل شود. او که در آن دوران یکی از موفق‌ترین مربیان جوان بود به شدت از آن برخوردها ناراحت شد. همه حدس می‌زدند وقتی که قلعه‌نویی برای مرتبه دوم و زمانی که سرمربی تیم فوتبال سپاهان بود به برنامه نود رفت دیگر کدورتی بین او و فردوسی‌پور نیست. اما انگار این برنامه آتش به خاکستر درگیری کهنه این دو نفر انداخت و از یک مصاحبه معمولی به یک جدال‌لفظی تبدیل شد. از آن روز به بعد و تا مدت‌ها قلعه‌نویی هیچ‌وقت حاضر به مصاحبه در جایی که گزارشگران نود بودند، نشد. در سال‌های اخیر امیر قلعه‌نویی هدایت تیم‌هایی مثل استقلال، تراکتور و ذوب‌آهن را بر عهده داشته است اما دیگر هیچ‌گاه به برنامه نود نرفته است و هر از گاهی نیشی به عادل هم می‌زند که نوعا انتقاد همین فصل امیرخان باعث شد عادل آیتم حمایتی در خصوص قهرمانی‌های او و سبک بازی ذوب آهن برود.
فراز کمالوند؛ عادلِ پرسپولیسی
همیشه برخی از سوالات نظرسنجی برنامه نود که مربوط به انتخاب بین تیم‌های داخلی بوده، دچار حواشی شده است. جدال بین فراز کمالوند هم دقیقا بعد از نظرسنجی پرهوادارترین تیم ایران شروع شد. در آن زمان کمالوند سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی بود و در نظرسنجی آن هفته برنامه نود، تیمش بعد پرسپولیس و استقلال در رده سوم قرار داشت. کمالوند روی خط برنامه نود آمد و ادعا کرد قبلا با فردوسی‌پور در یک تحریریه همکار بوده است و آن‌جا همه می‌دانستند که مجری حال حاضر نود پرسپولیسی است و حالا هم برای خطوط تلفن‌همراه و پیامک‌های ارسالی از سوی هواداران تراکتورسازی مشکل‌ ایجاد شده است تا نتوانند در این نظرسنجی شرکت کنند. البته فردوسی‌پور هم در جواب اعلام کرد تا به حال حتی یک پیامک هم جابه‌جا نشده و او مثل ناموسش حواسش به نظرسنجی‌هایش است. در ادامه گفت‌وگو تماس کمالوند از سوی برنامه نود قطع شد. همین درگیری کافی بود که تا سال‌ها نه گزارشگرهای نود برای مصاحبه به سمت کمالوند بروند و نه کمالوند حاضر به مصاحبه با این برنامه شد. البته بعد کمالوند اعلام کرد که بارها با فردوسی‌پور صحبت کرده تا اختلافات را کنار بگذارد اما تا چند سال این درگیری ادامه داشت تا این‌که با گذشت زمان روابط بین این دو نفر آرام شد و دیگر از جنجال‌های گذشته خبری نیست.
محمد مایلی‌کهن؛ عادل کی‌روشی‌پور
مایلی‌کهن هم یکی از قدیمی‌ترین مخالفان برنامه نود و فردوسی‌پور بوده است و همیشه بابت آیتم‌هایی که از او در برنامه نود پخش می‌شود دلخور می‌شود. او در تمام  این سال‌ها نود را به جانبداری اشخاص خاص متهم و اظهار کرده است که فردوسی‌پور اگر از شخصی در فوتبال ایران خوشش بیاید حتی اگر آن شخص نقاظ ضعفی داشته باشد آن‌ها را نادیده می‌گیرد و از شخصی خوشش نیاد تا می‌تواند او و مجموعه فعالیتی‌اش را به باد انتقاد می‌گیرد. یکی از افرادی که مایلی‌کهن به شدت روی آن تاکید دارد کی‌روش سرمربی حال حاضر تیم ‌ملی‌ فوتبال ‌ایران است. او آنقدر روی این موضوع پافشاری دارد که فردوسی‌پور را با اسم «کی‌روشی‌پور» خطاب می‌کند و می‌گوید فردوسی‌پور مربیان ایرانی را هم برای دفاع از کی‌روش و بالا بردن او خراب می‌کند و از زمان تولید نود، این برنامه با هیچ مربی به اندازه کی‌روش تعامل نداشته است و دفاع بیش از اندازه‌ای از او داشته که هیچ سرمربی ایران از آن برخوردار نبوده است.
علی دایی؛ خداحافظ جام جهانی
این‌بار شروع اختلاف یک نفر با فردوسی‌پور به برنامه نود ربطی نداشت. جرقه درگیری‌های علی دایی با عادل فردوسی‌پور در گزارش‌های او در جریان مسابقات ایران در جام‌جهانی2006 آلمان زده شد. در آن بازی‌ها و روزهایی که علی‌دایی سال‌های آخر بازیگری‌اش در زمین فوتبال را تجربه می‌کرد فردوسی‌پور تا توانست به او نحوه و بازی‌اش تکه انداخت و در آخر با جمله «خداحافظ جام جهانی، خداحافظ علی‌دایی» به درگیری بین خودش و علی‌دایی سلام کرد! بعد از این موضوع و در تمام سال‌هایی که علی دایی به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، پرسپولیس، سایپا، نفت، صبای قم و راه‌آهن بود، همیشه انتقادات زیادی به برنامه نود داشت. دلخوری او به حمایت نشدن از طرف برنامه نود در زمان سرمربیگری در تیم‌ملی و همچنین بی‌پایه و اساس دانستن انتقادات برنامه نود نسبت به عملکرد تیم‌ملی در زمانی که تحت هدایت او بوده‌است. دایی همیشه منتقد داوری‌ها بوده و در تماس‌هایی که با برنامه نود داشته از اینکه به بحث داوری خوب رسیدگی نمی‌شود انتقاده کرده و از اینکه با وجود برنامه نود و کارشناسان داوری هنوز پیشرفت چشم‌گیری در این زمینه نداشته‌ایم دلخور بوده است. البته رابطه دایی یا عادل مثل یک شمشیر دو لبه است، گاهی خیلی خوب است و گاهی خیلی بد. گاهی هم شهریار مثل ماجرای دعوای طاهری با عادل حسابی به نفع هم دانشگاهی‌اش وارد میدان می‌شود.
علی اکبر طاهری؛ ۱۸ سال به جان هم انداختن
درست است که در فهرست مخالفان فردوسی‌پور و نود بیشتر اسم سرمربی‌ها به چشم می‌خورد، اما مدیرانی هم مثل علی‌اکبرطاهری سرپرست سابق باشگاه پرسپولیس جزو منتقدین آن‌ها هستند. بعد از مشکلات و مسائل مالی که برای باشگاه پرسپولیس رخ داد و حرف از این شد که برخی مدیران این تیم در مورد مسائل مالی این تیم شفاف سازی نمی‌کنند. این طاهری بود که به عنوان شخصی که انگشت اتهامات به سمت او بود پشت خط برنامه نود آمد. در ابتدای صحبت فردوسی‌پور اعلام کرد طاهری هیچ مشکلی ندارد و یکی از بهترین مدیران فوتبالی در سال‌های اخیر است. اما طاهری در همان ابتدای صحبت‌هایش با ذکر چند مثال عنوان کرد که فردوسی‌پور ابتدا در برنامه‌اش به او تهمت زده است و حالا حرف از خوب بودنش می‌زند، طاهری در ادامه صحبت‌هایش گفت که فردوسی‌پور و برنامه‌اش در طول 18 سال سابقه پخش به اسم روشنگری و  افشاگری فقط آدم‌ها را به جان هم انداخته است. این جملات تنها جملات ابتدایی طاهری و فردوسی‌پور بود، مجادله و درگیری لفظی به شدت بالا گرفت و هر کدام پاسخ و توجیه‌های خودشان را داشتند که در آخر هم این درگیری‌ها بدون نتیجه پایان یافت و همه منتظرند تا نتیجه این بحث را گذر زمان مشخص کند.
علی کریمی؛ پرتاب نمادِ عادل
علی کریمی جدیدترین و البته جدی‌ترین دشمن نود و عادل فردوسی‌پور در این روزهاست. کریمی که در حال حاضر سرمربی سپیدرود رشت است در کنفرانس خبری آخرِ بازی با استقلال خوزستان بادگیر روی میکرفون نود را کند و به سمتی پرتاب کرد و گفت که وقتی عادل فردوسی‌پور کارشناسی بازی‌های تیمش را نشان نمی‌دهد باید میکروفنش را هم از کنفرانس خبری جمع کند. البته انتقاد کریمی از برنامه نود و فردوسی‌پور از این‌جا شروع نشده است. کریمی هم مانند محمد مایلی‌کهن معتقد است که فردوسی‌پور فقط به مسائل و نکاتی خاصی در برنامه‌اش اشاره می‌کند و به مشکلات و مواردی که مربوط به فدراسیون فوتبال و انتصاب برخی افراد به بعضی سمت‌های فوتبالی که مهم‌تر هستند ورود نمی‌کند و به راحتی از کنار آن‌ها می‌گذرد. البته علی کریمی اعلام کرده اگر کسی به این مطالب نپردازد خودش دست به افشاگری خواهد زد و البته بارها در کانال تلگرامی‌اش به موضوعاتی اشاره کرده که هنوز عادل فردوسی‌پور پاسخی برای آن‌ها نداشته است.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
پایان نامه

دقت در انتخاب همسر؛ پیام جشنواره سی و هفتم

٩٧/١١/٢٤

آیا رکوردشکنی فروش بلیت‌های جشنواره امسال، اتفاقی بود؟

٩٧/١١/٢٥
اینستادونی

اینستادونی 569

٩٧/١١/٢٥
زنگ انشاء

کدام ورزش را بیشتر دوست دارید؟

٩٧/١١/٢٥
مروری کوتاه بر 8 فیــــــلم جشنواره فیلم فجر

تنـــوع ژانـــر و مــضمون، بـــدون اثری شــــــاخص

٩٧/١١/٢٥
چند روایت معتبر درباره ما و ماشین‌های شخصی‌مان

ماشین برای ما، یا ما برای ماشین

٩٧/١١/٢٥
چهره هفته

چهره هفته 569 (وزیر اقتصاد)

٩٧/١١/٢٥
ساختنیجات

با حیوانات هم مهربان باشیم

٩٧/١١/٢٥
یادداشت

بلای واهمه از یک اسم

٩٧/١١/٢٥
دات کام

بازی به شرط خنده

٩٧/١١/٢٥
جارچی

جارچی 569

٩٧/١١/٢٥
شاخ هفته

ایران زیبا

٩٧/١١/٢٥
بیفور ویژه

سهمیه شیر کاکائو قطع می‌شود!

٩٧/١١/٢٥
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در یاد و خاطر سینمادوستان می‌ماند، جشنواره‌ای که بعدها با تنوع ژانری و کیفی

رنگواره ۳۷ام

٩٧/١١/٢٥
#توئیتری_ها

#همسایه

٩٧/١١/٢٥
به بهانه اکران دو فیلم با موضوع ورزشی در جشنواره فیلم فجر

ژانر ورزش

٩٧/١١/٢٥
کوتاه درباره شاخص‌ترین فیلم‌های ورزشی سینمای جهان

قهرمانان روی پرده

٩٧/١١/٢٤
جانونی

یونان، سردمدار رشد فلسفه و کیک تولد!

٩٧/١١/٢٥
یادداشت

زیر درخت گلابی وحشی

٩٧/١١/٢٥
ملی پوش دورگه بسکتبال ایران را بیشتر بشناسید

«مایک» جردن ایرانی

٩٧/١١/٢٥