آش و لوبیای داغ سر صف مدرسه
یادداشت

آش و لوبیای داغ سر صف مدرسه

نویسنده : سید مصطفی صابری

دهه فجر در دهه شصت یک اتفاق مهم بود، روزهایی که بیشتر ساعات درسی را در نمازخانه مدرسه بودیم برای تماشای مسابقه ماست خوری و نمایش و سرود. دو سه روز هم در این دهه سر صف اعلام می‌کردند فردا همه با 5 تومان پول و یک کاسه و قاشق بیایند که می‌خواهیم لوبیا داغ، یا آش رشته و... بدهیم. همه چیز ساده و بی‌ریا بود و خودجوش. خیلی وقت‌ها که مدیر و ناظم گرامی خیلی می‌خواستند به مناسبت دهه فجر هوای بچه‌ها را داشته‌ باشند می‌گفتند بدون صف بروید سر کلاس و این یعنی آخر عشق و حال برای ما. اگر هوا خوب بود ماجرا ابعاد باحال‌تری پیدا می‌کرد، به‌جای نمازخانه مدرسه نمایش‌ها و سرودها سر صف اجرا می‌شد، چهارزانو می‌زدیم تا نفر اصلی گروه سرود اعلام کند: گروه سرود دبستان فلان، شیفت شهید رجایی تقدیم می‌کند و همه با هم می‌خواندند: ای مجاهد ای مظهر... 

شرشره و روزنامه دیواری هم که دیگر گفتن ندارد. آخر دهه فجر کلاسی که بهترین تزئینات را داشت انتخاب می‌شد. روزنامه دیواری‌ها هم که در اصل یک نسخه دستنویس بود که چند تا عکس با چسب مایع به آن اضافه شده بود. اما بخش جالب دهه فجر آن روزها تلویزیون بود، غیر از چاق و لاغر و زمستونم بهاره، من عاشق اوستا و عبدلی بودم که هر شب پخش می‌شد. 

دهه هفتاد که خیلی از ما دهه شصتی‌ها در مقطع راهنمایی درس می‌خواندیم مسابقات ورزشی مثل تنیس روی میز و فوتبال هم به برنامه‌های دهه فجر اضافه شد. تلویزیون هم به‌جای اوستا و عبدلی برنامه‌های متفاوتی مثل «پرواز 57» را پخش می‌کرد. اصلا شروع کار مهران مدیری در تلویزیون در همین روزها بود. تمام آن‌روزها یدهه فجر را با حس و حال خوب مردم و برنامه‌های خودجوش به‌یاد می‌آوریم. مادر خانمم تعریف می‌کرد روز 11 بهمن که مادرش تمام خانه را تمیز و مرتب کرده، درست مثل روزهای خانه تکانی عید، بعد هم بچه‌ها را فرستاده حمام و گفته زشت است فردا امام می‌آید و شما کثیف باشید. روز 12 بهمن هم یک میز گذاشتند جلوی در منزل تا به مردم شربت بدهند. از آن روزها هر چه سازمان‌هایی مثل صداوسیما با بی‌سلیقگی‌هایشان جلوه‌های مردمی و خودجوش جشن انقلاب را کمرنگ کردند در نظر همه ابتکار عمل برای پاسداشت انقلاب افتاد به‌عهده سازمان‌های رسمی. مردم احساس کردند اگر کاری نکنند دیگرانی هستند که انقلاب را جشن بگیرند و همین باعث شد حس و حال شیرین آن‌روزهای خوب در پس برنامه‌های فرمایشی رنگ ببازد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
شگرد

چطور بدون اجازه در اینستاگرام تگ نشویم؟

٩٧/٠٧/٢٦
فتوچاپ

فتوچاپ 553

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

نانِ توریسم را آجر نکنید

٩٧/٠٧/٢٦
یادداشت

درباره رفتار غیرحرفه‌ای لیندا خانم کیانی

٩٧/٠٧/٢٧
شاخ هفته

پیراهن پیچ اسکن گل‌گلی

٩٧/٠٧/٢٧
تلگجیم

تلگرام طلایی 553

٩٧/٠٧/٢٦
به بهانه محبوبیت فصل سوم سریال دلدادگان

جادوی آقای هادی

٩٧/٠٧/٢٧
آنتن

ای دودی که می­روی به حلقم ...

٩٧/٠٧/٢٦
یادداشت

دروغ فروشی

٩٧/٠٧/٢٦
نگاهی به افزایش دوربین های موبایل و کاربردشان در عکاسی

#camera_phone

٩٧/٠٧/٢٦
یادداشت

با آقای جابز آشنا شوید

٩٧/٠٧/٢٦
ساختنیجات

زمانی برای زیبایی پرده‌ها

٩٧/٠٧/٢٦
5 قدم و چند نکته در مدیریت مصرف مواد غذایی

چطور مفید و به صرفه بخوریم؟

٩٧/٠٧/٢٧
کاروان پاراآسیایی کشورمان با مجموع 136 مدال، حسابی درخشید

خودباوری در حد تیم ملی

٩٧/٠٧/٢٧
این روزها نه تنها اینستاگرامرها و توئیتری‌ها رابطه دوستانه‌ای با هم ندارند که گاهی لشگرکشی هم می‌کنند

توئیت علیه پست

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

توئیتر

٩٧/٠٧/٢٧
دو جریان خبری پرحاشیه که از توئیتر نشات گرفت

توییتر به مثابه بلندگوی سخنگو

٩٧/٠٧/٢٦
یادداشت

کنار قدم‌های جابر (قسمت سوم)

٩٧/٠٧/٢٧
پایان نامه

ما و این همه ورزش پنهانی

٩٧/٠٧/٢٦
توئیتری ها

#ورزش

٩٧/٠٧/٢٦