نخبه‌کشی سفید
یادداشت

نخبه‌کشی سفید

نویسنده :

لابد وقتی صحبت از حسرت‌های تاریخی می‌شود شما هم مثل من به قتل بزرگان تاریخ سرزمین‌مان فکر می‌کنید و حسابی حال‌تان گرفته می‌شود. مي‌گويند قائم‌مقام فراهانی را توطئه‌گران دربار قاجار و محمدشاه به كمك ايادي بيگانه كشتند، قتل اميركبير را به همين شكل به روزگار ناصرالدين‌شاه و توطئه درباریان نسبت مي‌دهند و مصدق نيز 10 سال تبعيد و زندان را مديون سازمان سيا و پهلوي است. لابد آن روزها برای از میان برداشتن یک نفر که عقل و درایتش همه کاسه‌لیسان را بیچاره کرده بوده، راهی به غیر از کشتن و حذف فیزیکی نمی‌مانده است. ولی  در روزگار ما با پیشرفت علم و تکنولوژی همه چیز تغییر کرده و نخبه‌کشی هم راه‌های دیگر و به ظاهر متمدنانه‌تری پیدا کرده است.

در دوران دانشجویی یکی از استادهایم که از بهترین اساتید دانشگاه هم بود و مهم‌ترین درس آن رشته‌ را تدریس می‌کرد، روش تنبیهی عجیبی داشت به اسم «ایگنور» یا همان نادیده‌گرفتن. هرکدام از دانشجوها به هر دلیلی ممکن بود مورد تنبیه استاد قرار بگیرد. به این ترتیب که نه تنها حضور یا عدم حضورش مهم نبود، بلکه اگر سوالی می‌پرسید یا حرفی هم می‌زد توجهی به او نمی‌شد. انگار که اصلا وجود خارجی نداشت. خیلی از ما نمونه‌های این رفتار را در افراد مختلف دیده‌ایم، از قهرها و کم‌محلی‌های دوران کودکی گرفته تا برخی روش‌های روانشناسی مبتنی بر بی‌توجهی به طرف مقابل.

اکثر ما حکایت‌های زیادی از نخبه‌کشی شنیده‌ایم. ترور دانشمندان، تصادف ساختگی با خودروی حامل نخبگان، انفجار اماکن حضور افراد برجسته، حمله‌ مسلحانه و مواردی از این دست تنها نمونه‌هایی از نخبه‌کشی هستند که گاهی اتفاق افتاده و خبرشان منتشر می‌شود. اما آیا نخبه‌کشی فقط همین است؟ این‌که فرد یا افرادی با هدف حفظ منافع و جایگاه خود دست به قتل نخبگان بزنند، تنها جلوه نخبه‌کشی است؟ قطعا خیر. همین روش ایگنور استاد ما در برخی موارد در جامعه امروزی، سهوا یا عامدانه انجام می‌شود و آثار آن را می‌بینیم. نخبگانی که با روش ایگنور دچار مرگ روحی می‌شوند، دو راه بیشتر ندارند: یا بمانند و به زندگی نباتی‌شان ادامه دهند، یا برای احیای خودشان به جایی که مورد توجه قرار می‌گیرد. 

از این به بعد اگر به حکایت‌هایی درباره‌ نخبه‌کشی رسیدیم، انزوای نخبگان، فرار نخبگان و ... را هم اضافه کنیم. چراکه یکی از انواع بی اثر کردن این قشر به دردبخور، بدون شک قتل بدون اسلحه است. همان‌طور که در ازدواج سفید دو نفر بدون ازدواج رسمی با هم زندگی می‌کنند یا در طلاق سفید دو نفر در کنار هم زندگی می‌کنند اما از نظر عاطفی جدا هستند، شاید بتوان نادیده گرفتن نخبگان و توانایی‌هایشان را هم گونه‌ای از نخبه‌کشی دانست، اصلا اسمش را بگذاریم نخبه‌کشی سفید!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 559

٩٧/٠٩/١٥
اینستادونی

اینستادونی 559

٩٧/٠٩/١٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و خاموشی چراغ

٩٧/٠٩/١٥
درباره «آستیگمات» دومین ساخته مجید رضا مصطفوی

تراکم خنده‌دار بدبختی

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

نگاهی کوتاه به زندگی و افتخارات اصغر فرهادی از ابتدا تا به امروز

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

بده بستون های سینمایی

٩٧/٠٩/١٥
برای ابوالفضل زرویی نصرآباد که نوشته‌هایش را دوست می‌داشتم و جاده ناهموار طنز را برای نسل ما صاف کرد

اسطوره سبیلوی من

٩٧/٠٩/١٥
شگرد

فالوورهایتان را بترکانید (قسمت دوم)

٩٧/٠٩/١٥
جارچی

جارچی 559

٩٧/٠٩/١٥
یک پرونده پر و پیمان درباره اصغر فرهادی و سبک فیلم‌سازی منحصر به ‌فردش که اسمش این هفته با انتشار همه می‌

سرِّ فرهادی

٩٧/٠٩/١٥
چهره هفته

چهره هفته 559

٩٧/٠٩/١٥
ناصرخان اکتور سینما

ببخشید شما؟

٩٧/٠٩/١٥
پایان نامه

کتاب، چمبه، حمید هیراد!

٩٧/٠٩/١٥
کدام کارگردان‌ها بیشترین شباهت را به فرهادی دارند؟

فرهادی‌بازها، فرهادی‌سازها، فرهادی شده‌ها!

٩٧/٠٩/١٥
هــمه چــیز درباره مهــم‌تــرین ارز ایــــن روزهــای دنــیــای تکــنولوژی

#ETHEREUM

٩٧/٠٩/١٥
بیفور ویژه

زوج دیکتاتورِ جیمی

٩٧/٠٩/١٥
دستپخت آخر آقای کارگردان، زیر ذره‌بین نقد

همه چیز درباره دانستن است

٩٧/٠٩/١٥
دات کام

پت و مت بسازید!

٩٧/٠٩/١٥
#توئیتری_ها

توئیتری ها 559

٩٧/٠٩/١٥
تمام شواهدی که نشان می‌دهد فرهادی درحال تغییر رویه در مسیر فیلمسازی‌اش است

فاز نو

٩٧/٠٩/١٥