اینجا امن نیست
گفت‌و‌گوی جیم با «احمد معظمی» کارگردان فیلم «حریم شخصی»

اینجا امن نیست

نویسنده : مازیار حکاک

این روزها فیلم «حریم شخصی» در حال اکران است و به نسبت با اقبال خوبی مواجه شده است. فیلمی که اولین ساخته سینمایی احمد معظمی محسوب می‌شود و به تاثیر فضای مجازی در زندگی انسان‌ها می‌پردازد. با این کارگردان جوان که در فیلم‌های سینمایی «بازنده» و «مجنون لیلی» در کنار قاسم جعفری به عنوان دستیار کارگردان فعالیت داشته و مجموعه‌های تلویزیونی «جاده چالوس»، مجموعه ۱۴۰ اپیزودی «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» و «سایبری» را کارگردانی کرده است درباره این فیلم هم کلام شده‌ایم که در ادامه می‌‎خوانید.

 شما را پیش‌تر با آثار تلویزیونی می‌شناختیم، چه شد که سراغ سینما رفتید؟
کارگردان‌های تلویزیون معمولا به این سمت کشیده می‌شوند. خود آقای فرهادی هم اول در تلویزیون کار کردند و اساسا خیلی هم فرق نمی‌کند شاید جنس مخاطب متفاوت باشد.
 به عنوان تجربه اول سوژه خیلی خاصی را هم انتخاب کردید.
 من قبل‌تر هم پیشنهاد سینمایی داشتم که البته غالبا فیلم‌های کمدی بودند اما ازجایی که قصه‌ها خوب نبودند و یا کمدی معمولی بود ترجیح دادم که با یک کار اجتماعی این مدلی شروع کنم چراکه فیلم اول مهم است. من سعی کردم فیلمی را کار کنم که از لحاظ محتوایی و ساختاری سطح خوبی را در مدیوم سینما داشته باشد و از جایی که خودم کمی وسواسی هستم ترجیح دادم سراغ هر فیلم‌نامه و ژانری نروم و این که به تکرار نیفتم. مسئله‌ای که برای من خیلی مهم است این که فیلمی که چه در تلویزیون و چه در سینما ساخته می‌شود پیامی داشته باشد و ما سعی کردیم این فیلم هم این پیام را برای مخاطب داشته باشد البته نه خیلی گل درشت و به شکلی که توی ذوق مخاطب بخورد.
 زمانی که شما فیلم را ساختید تلگرام هنوز در اوایل راه بود؟
 بله فیلم مال یک سال و نیم پیش است و البته 6-7 ماهی هم روی فیلم‌نامه آن کار شده است. ما واقعا سر فیلم‌نامه حساسیت زیادی به خرج دادیم. این فیلم کاملا مستقل ساخته شده و فیلمی است که اگر تبلیغات گسترده داشت متفاوت‌ترین فیلم سینما می‌شد ولی به هر حال معذوریت‌هایی هست. الان سانس خیلی کمی در اختیار فیلم ماست اما مهم این است که مردم و منتقدانی که فیلم را دیدند مورد پسندشان بوده و فیلم را دوست داشتند.
 شبکه‌های اجتماعی موضوع اصلی و دغدغه شما بود؟
 بله کل فیلم در اصل مربوط به یک پیام صوتی‌است که اشتباه ارسال می‌شود و فاجعه‌ای را رقم می‌زند. باید از جنس اثر پروانه‌ای و حتی یکم فراتر به آن نگاه کرد. استفاده بی‌رویه از فضای مجازی معضلی است که در جامعه ما وجود دارد که این موضوع آدم‌ها و روابط‌شان را دچار اشکالاتی می‌کند و ما حرف‌مان این است که هر چیزی باید به اندازه باشد و اجازه ندهیم که به حریم زندگی و خانواده ما ورود کند. البته این موضوع در لایه‌های زیرین فیلم‌نامه آمده است نه این که بیاییم خیلی بزرگش کنیم و آثار مخرب موبایل و تلگرام را نشان بدهیم. درکل فیلم، فیلم متفاوتی است و شاید مخاطب با چند بار دیدن و دقت به خیلی از جزئیاتی که فیلمنامه و دیالوگ‌ها دارند کدهای عجیب و غریب را  دریافت کند. 
 خیلی‌‌ها تعلیق فیلم «حریم شخصی» را با فیلم‌های آقای فرهادی مقایسه کرده بودند، خودتان تعمدی داشتید؟
 بخشی از تعلیقی که در این فیلم وجود دارد به این موضوع برمی‌گردد که من همیشه سعی دارم جوری روایت بکنم که همه چیز خطی نباشد. چراکه معتقدم اگر فیلم‌نامه تعلیق نداشته باشد چه جذابیتی می‌تواند برای تماشاچی داشته باشد؟! بخش دیگری از این تعلیق هم به هماهنگی من و خانم عبدالوهاب برمی‌گردد و به ساختار متفاوتی که روی میز تدوین به آن رسیدیم. البته پایه فیلم و ساختار فیلم از ابتدا همین شکل بوده است. به عنوان مثال ما در شروع فیلم چک اول را به تماشاچی می‌زنیم و می‌گوییم که با یک فیلم جدی طرف است و همین طور که جلو می‌رویم جواب سوال‌های مطرح شده را تماشاچی ‌می‌بیند و در نهایت گره اصلی را باز می‌کنیم و انتهای فیلم را به عهده خود تماشاچی می‌گذاریم. ما از مخاطب می‌پرسیم که کدام یک از این‌ها مقصر بودند در حالی‌که به نوعی تمام آدم‌های قصه در مرگ دریا مقصر بودند. حتی شخصیت مانی که در قصه ما غایب است هم در این ماجرا تاثیرگذار است. 
 اسم اولیه فیلم «فضای مجازی» بوده، چه شد که به «حریم شخصی» تغییر پیدا کرد؟
 بله ما با اسم «فضای مجازی» از ارشاد مجوز گرفتیم. البته اسم فیلم «اینجا امن نیست» بود که به همین موضوع فضای مجازی اشاره داشت و حالا شعار ماست. با این حال در نهایت با اسم «حریم شخصی» اکران شد که این اسم هم به داستان فیلم ما بی ارتباط نیست و جذاب است. 
 چه شد که در جشنواره سال گذشته برای حضور در بخش سودای سیمرغ انتخاب نشدید؟
 خب این سلیقه هیئت انتخابی است که سال گذشته حضور داشتند. البته ما هم این قدر قدرت نداشتیم که با 10 دقیقه راش فیلم به جشنواره راه پیدا کند. فیلم اگر به جشنواره می‌رفت مطمئنا کاندیدای سیمرغ برای چند بخش می‌شد. امیدوارم این اتفاق برای هیچ فیلم دیگری نیفتد چون این ماجرا در نهایت به ضرر سینمای ماست. همین‌طور امیدوارم فیلم‌ها تکنیکی بررسی شوند و دوستان هیئت انتخاب از جنبه‌های فنی یک فیلم را ببینند. 
 شما به عنوان کار اول سراغ بازیگران شناخته شده هم رفتید.
 من 15 هزار دقیقه برای تلویزیون سریال ساختم و بازیگران این کار از دوستان قدیمی من هستند. ما تیم خیلی خوبی داشتیم و بازیگران‌مان هم خوب بودند. امیر آقایی و میلاد کی‌مرام بازی‌های خیلی خوب داشتند که به نظرم حق‌شان را در جشنواره سال گذشته ندادند. من خیلی دوست داشتم برای بازیگران‌مان اتفاقی در جشنواره بیفتد که نشد ولی ما جواب‌مان را از مردم گرفتیم و همین که مخاطب تا چند روز درگیر فیلم است می‌تواند بهترین جایزه برای همه بچه‌ها باشد. 
 و این که کار بعدی شما تلویزیونی خواهد بود یا سینمایی؟
 من در حال ساخت سریالی به نام «شبکه» برای تلویزیون هستم که جزو متفاوت‌ترین سریال ها و کار بسیار پربازیگری است. برای دومین فیلم سینمایی هم روی یک فیلم‌نامه در حال گپ زدن هستیم و طرحش آماده شده و سعی می‌کنم برای جشنواره سال آینده آماده شود.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 559

٩٧/٠٩/١٥
اینستادونی

اینستادونی 559

٩٧/٠٩/١٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و خاموشی چراغ

٩٧/٠٩/١٥
درباره «آستیگمات» دومین ساخته مجید رضا مصطفوی

تراکم خنده‌دار بدبختی

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

نگاهی کوتاه به زندگی و افتخارات اصغر فرهادی از ابتدا تا به امروز

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

بده بستون های سینمایی

٩٧/٠٩/١٥
برای ابوالفضل زرویی نصرآباد که نوشته‌هایش را دوست می‌داشتم و جاده ناهموار طنز را برای نسل ما صاف کرد

اسطوره سبیلوی من

٩٧/٠٩/١٥
شگرد

فالوورهایتان را بترکانید (قسمت دوم)

٩٧/٠٩/١٥
جارچی

جارچی 559

٩٧/٠٩/١٥
یک پرونده پر و پیمان درباره اصغر فرهادی و سبک فیلم‌سازی منحصر به ‌فردش که اسمش این هفته با انتشار همه می‌

سرِّ فرهادی

٩٧/٠٩/١٥
چهره هفته

چهره هفته 559

٩٧/٠٩/١٥
ناصرخان اکتور سینما

ببخشید شما؟

٩٧/٠٩/١٥
پایان نامه

کتاب، چمبه، حمید هیراد!

٩٧/٠٩/١٥
کدام کارگردان‌ها بیشترین شباهت را به فرهادی دارند؟

فرهادی‌بازها، فرهادی‌سازها، فرهادی شده‌ها!

٩٧/٠٩/١٥
هــمه چــیز درباره مهــم‌تــرین ارز ایــــن روزهــای دنــیــای تکــنولوژی

#ETHEREUM

٩٧/٠٩/١٥
بیفور ویژه

زوج دیکتاتورِ جیمی

٩٧/٠٩/١٥
دستپخت آخر آقای کارگردان، زیر ذره‌بین نقد

همه چیز درباره دانستن است

٩٧/٠٩/١٥
دات کام

پت و مت بسازید!

٩٧/٠٩/١٥
#توئیتری_ها

توئیتری ها 559

٩٧/٠٩/١٥
تمام شواهدی که نشان می‌دهد فرهادی درحال تغییر رویه در مسیر فیلمسازی‌اش است

فاز نو

٩٧/٠٩/١٥