حل‌کننده کی بودی؟!
پایان نامه

حل‌کننده کی بودی؟!

نویسنده : سعید برند

چه نشسته‌اید که رئیس‌جمهور به سه مسئول رده بالای ممکلت ماموریت ویژه داده است. وی به وزرای صنعت، معدن، تجارت و از این قبیل مسائل خوابیده و همچنین به وزیر اقتصاد، دارایی و از این قبیل چیزهای ورمالیده و البته به گل سرسبد هیئت دولت یعنی به رئیس کل بانک مرکزی دستور داده است که سه نفری تدابیری اتخاذ کنند که صادرکنندگان بتوانند پس از ابلاغ این تدبیره، محصولات خود را بدون واسطه به کشورهای هدف صادر کنند.

البته بهتر این بود که رئیس‌جمهور به این دو وزیر و آن یک رئیس دستور می‌داد که بالاغیرتا تدابیری اتخاذ نکنند، چرا که مواردی سراغ داریم که تولیدکننده، صادرکننده، واردکننده و حتی مصرف‌کننده کار خودشان را می‌کرده‌اند و همه چیز مرتب بوده تا این که به ناگاه «تدبیرکننده» تدبیری اتخاذ فرموده و جملگی کننده‌های دیگر را بیچاره کرده است!

اصلا به همین خاطر است قدیمی‌ها گفته‌اند کار را باید به کننده کار سپرد. از جمله کننده‌های خوب در ایران می‌توان به مدیرعامل شرکت ملی گاز اشاره کرد که همین‌جور تخت‌گاز تدابیر ویژه‌ای اتخاذ می‌کند. وی در آخرین تدبیره خود تن به خواسته مردمی داد و آبونمان قبوض گاز را که نه مصرف‌کننده می‌‌دانست برای چه پرداخت می‌کند و نه گیرنده می‌دانست که برای چه دریافت می‌کند حذف کرد تا موضوع حل شود، سپس در قبوض بعدی به جای آبونمان حذف شده، ردیفی اضافه کرد به عنوان «هزینه خدمات مستمر»! و این یعنی این که تا یکی دو سال دیگر به همین نام از مردم پول دریافت می‌شود تا این که دوباره اعتراض می‌شود و باز نام جدیدی می‌آید، هزینه خدمات نامستمر، هزینه خدمات یهویی و ... لذا بهتر است سایر مسئولان هم از این حل‌کننده فوری مشکلات و چالش‌ها درس‌آموزی کنند، مثلا به جای واژه بیگانه و نامأنوس «عوارض خروج از کشور» بگویند «هزینه خدمات بدرقه و دود و اسپند فرودگاهی» یا زین پس به جای واژه غریب و سوزنده «مالیات 9 درصدی ارزش افزوده» بگوییم «همینی که هست»!

نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/١٠/٢١
٠
٠
کل روزنامه خراسان یه طرف، سعیدآقای برند هم یه طرف :-)