مردم را دلسرد نکنید!
یادداشت

مردم را دلسرد نکنید!

نویسنده : مریم شیعه زاده

در هفته‌ای که گذشت تازه داریم طعم واقعی زندگی را می‌چشیم. هفته‌ای که در آن نه خبری از تلگرام بود و نه خبری از اینستاگرام. برای چند روز سرمان را از فضای مجازی بیرون آوردیم و دیدیم در دنیای حقیقی اطرافمان چه می‌‌گذرد. به کارهای عقب افتاده‌مان رسیدگی کردیم. چیزهای جدید آموختیم. به عزیزانمان سر زدیم. سراغ کتاب‌های خاک گرفته‌ی کتابخانه رفتیم. سفر کردیم و حتی بعد از مدت‌ها تکانی به خودمان دادیم و کمی هم برای سلامت‌مان وقت گذاشتیم و ورزش کردیم. این‌ها تنها بخشی از یک هفته اخیرمان و تمام لحظاتی بود که برایش برنامه داشتیم! 

چیزی که خواندید شرح حال یک هفته اخیر من، آن هم به سبک گزار‌ش‌های صدا و سیما بود. در واقع 5 درصد از چیزی بود که انجام دادم یا می‌خواستم انجام بدهم. 95 درصد دیگر چه بود؟ گزارش‌های سیما می‌گویند مهم نیست! پس بگذریم... 

حتما خوب می‌دانید از کدام‌ گزارش‌ها صحبت می‌کنم. فرقی ندارد گزارشی از اوضاع و احوال هموطنان زلزله‌زده غرب کشورمان باشد یا از هفته بدون تلگرام مردم کوچه و بازار، نکته مهم این است که تمام این گزارش‌ها از چند فرسخی فریاد می‌زنند که «ما گزارش‌های صدا و سیما هستیم». قبل‌تر به شوخی می‌گفتیم به جای اخبار صدا و سیما باید آهنگ «همه چی آرومه» را پخش کنند اما حالا باید به دنبال آهنگی باشیم که کمی بیشتر روی آرام بودن اوضاع تاکید داشته باشد. مثلا آهنگی با مضمون «همه چی خیلی خیلی آرومه». گزارش‌هایی که قرار بود صدای مردم باشند اما گاهی صدای مردم را قطع یا تحریف می‌کنند. بعد از آخرین آن‌ها که رضایت مردم از فیلتر تلگرام بود، موجی از نارضایتی‌ها در فضای مجازی به پا خاست. تا جایی‌که چند نفر از مصاحبه شوندگان که در این گزارش، جلوی دوربین ایستاده بودند و از مزایای فیلتر تلگرام می‌گفتند، به صدا در آمدند و گفتند که صدا و سیما تنها بخشی از صحبت‌هایشان را منتشر کرده و در مصاحبه امانت‌دار خوبی نبوده. از مردم عذرخواهی کردند، در حالی‌که آن‌ها نباید شرمنده و خجالت‌زده باشند. کمی بعد هم شاهین صمدپور، همان مجری معروف برنامه شوک؛ در خیابان‌های شهر راه افتاد و با مردم بی‌پرده و بدون سانسور صحبت کرد. نتیجه چه بود؟ نتیجه‌گیری صدا و سیما را 180 درجه تغییر دهید! 

در روزگاری که بارها و بارها دم از حفظ مخاطب صدا و سیما و جلوگیری از میل مردم به سمت ماهواره و شبکه‌های مخالف زده‌ایم، دیگر این گزارش‌ها چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ انگار صدا و سیما به عمد بخواهد مخاطبش را پس بزند. این روزها قشر نخبه و مردم عام جامعه دیگر تفاوت چندانی با هم ندارند، همه می‌توانند در نگاه اول به این موضوع پی ببرند که صدا و سیما به جای گزارش واقعی رویدادها، دست به استفاده ابزاری و تبلیغات سیاسی می‌زند. آینه تمام نمای جامعه این روزها از مردم جامعه جا مانده و انگار می‌خواهد مخاطب‌اش را دو دستی تقدیم رسانه‌های بیگانه کند. وگرنه چطور ممکن است در سازمانی به این عریض و طویلی یک نفر پیدا نشود که به تهیه‌کننده این قبیل گزارش‌ها، بگوید «مردم را دلسرد نکنید!».

نظرات کاربران
کد امنیتی