شاه شیرهای دنیا!
نکاتی خواندنی درباره «ویلفردو لئون» که گران‌‍‌‌ترین والیبالیست سال 2017 جهان شد

شاه شیرهای دنیا!

نویسنده : مجید حسین زاده

 یک کوبایی، گران‌ترین والیبالیست دنیا در سال 2017 شد. سایت «گزت ریویو» که هر سال پرآمدترین والیبالیست‌های جهان را معرفی می‌کند، در پایان سال 2017 میلادی اعلام کرد که یک والیبالیست کوبایی در صدر این رده‌بندی قرار دارد. «ویلفردو لئون» بازیکن کوبایی تیم «زنیت کازان» روسیه در طول سال گذشته میلادی، یک میلیون و 400 هزار دلار درآمد داشت تا به این ترتیب گران‌ترین بازیکن دنیای والیبال در این سال باشد. «لئون» در حالی بیشترین دستمزد را در میان والیبالیست‌های کل دنیا می‌گیرد که فقط 24 سال دارد.

اولین مربی او مادرش بود 
«ویلفردو» متولد ۳۱ ژوئیه ۱۹۹۳ در شهر سانتیاگو کوبا است. شاید روزی که «لئون» در سواحل این کشور زیبا و در ۷ سالگی، والیبال خود را زیر نظر پدر و مادر والیبالیستش شروع کرد، فکر این روزها در سرش آرزویی محال به نظر می‌آمد. اولین مربی او که زمان زیادی برای یاد دادن اصول این ورزش به «ویلفردو» اختصاص داد، مادرش بود. با این حال و خیلی زود، نتیجه این زحمات به شکل باورنکردنی به ثمر نشست و او با 14 سال سن، جوان‌ترین بازیکن و کاپیتان تیم بزرگسالان کوبا لقب گرفت.
افتخارات او از 14 تا 20 سالگی
او در 12 سالگی، اولین قرارداد حرفه‌ای خود را با یکی از باشگاه‌های کوبایی امضا کرد و به مدت 5 سال در «کاپیتالینوس» توپ زد. درخشش خیره‌کننده او در این تیم، مربی تیم بزرگسالان کوبا را مجبور کرد تا برای مسابقات لیگ جهانی 2009 در حالی که «ویلفردو» تنها 14 سال داشت، او را به تیم‌ملی کشورش دعوت کند و در ترکیب ثابت قرار دهد. حضور برای اولین بار در سطح جهانی، سن کم و  نداشتن تجربه نتوانست مانع موفقیت او در این دوره از مسابقات شود. «ویلفردو» در این دوره از مسابقات و در حضور بزرگان دنیای والیبال جهان، عنوان بهترین دریافت‌کننده و سرویس زن مسابقات را کسب کرد تا دنیای والیبال، بیش از پیش او را بشناسد. او در همین سال و در مسابقات بزرگ قهرمانان جهان با تیم ملی کشورش به مقام دومی جهان رسید. سال 2010 یکی از بهترین سال‌های ورزشی «ویلفردو» است. او در ابتدای این سال با درخشش خود در بازی‌‌های المپیک نوجوانان سنگاپور در حالی که کشورش به مقام قابل توجهی دست نیافت، نزدیک به یک پنجم امتیازهای کسب شده توسط کشورش را به تنهایی به دست آورد! او با کسب ۴۰ امتیاز از ۱۹۲ امتیاز کسب شده توسط تیم کوبا در این دوره از مسابقات، کار را به جایی رساند که کارشناسان و والیبال‌دوستان کشورش به او لقب شاه شیرها را دادند. کسب 2 مقام قهرمانی پیاپی در مسابقات جام ملت‌های آمریکا، مدال برنز لیگ جهانی در سال 2012، کسب عنوان با ارزش‌ترین بازیکن قاره آمریکا در سال 2011 و عنوان بهترین دریافت‌کننده مسابقات جام ملت‌های آمریکا ۲۰۱۱، پیشنهادهای بی‌نظیری از بهترین تیم‌های اروپایی را به سمت او سرازیر کرد اما در این بین یک مشکل عجیب و غریب وجود داشت!
دوری 6 ساله از مسابقات ملی
در حالی‌که پیشنهادهای بی نظیری به دست ویلفردو می‌رسید اما طبق قانون کوبا، هیچ بازیکنی اجازه نداشت با تیم باشگاهی غیرکوبایی قرارداد امضا کند. در صورت تخلف از این قانون، او برای همیشه از حضور در تیم‌ملی کشورش محروم می‌شد. با این حال در سال 2013 تصمیم نهایی را گرفت. او بعد از مذاکره با کشور لهستان، تصمیم گرفت تابعیت این کشور را بگیرد. بنابراین به پیشنهاد تیم قدرتمند زنیت کازان روسیه پاسخ مثبت داد و از سال 2013 دیگر اجازه حضور در تیم‌ملی کشورش را نداشت. در حالی که تمام مقدمات برای تغییر تابعیت او فراهم بود به دلیل شکایت فدراسیون والیبال کوبا، او به مدت 2 سال از شرکت در مسابقات ملی محروم شد و تابعیت او هم به تاخیر افتاد. این مسیر پر از فراز و فرود در نهایت باعث شد تا در سال 2016 تابعیت لهستانی او بعد از ازدواج با یک دختر لهستانی تایید شود اما مجوز او برای بازی کردن در تیم ملی لهستان صادر نشد چراکه طبق قانون فدراسیون جهانی والیبال، باید حداقل 3 سال از تغییر تابعیت یک بازیکن برای بازی در کشور جدید بگذرد! طبق آخرین شنیده‌ها، او از سال 2019 می‌تواند برای لهستان به میدان برود. هرچند این حاشیه‌ها باعث نشده که او دست از تلاش بردارد و سال 2015 عنوان باارزش‌ترین بازیکن لیگ قهرمانان اروپا را کسب کرد و حالا هم در پایان سال 2017، پردرآمدترین والیبالیست دنیا شده است. با این حال، شرایط او کمی عجیب است و نمی‌توان درباره آینده والیبالی او اظهار نظر قطعی کرد.
نظرات کاربران
کد امنیتی