شفر، شیره!
درباره مهم‌ترین عوامل موفقیت این روزهای استقلال با مربی آلمانی

شفر، شیره!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

درست وقتی هواداران استقلال از تغییر روند نتیجه‌گیری تیم‌شان با شفر دلسرد شده بودند، او با عملکردش همه را شگفت زده کرد. کارنامه مرد آلمانی روی کاغذ آن قدرها هم قابل دفاع نبود ولی مشکلات مالی باشگاه آن‌ها را مجبور کرد که او را برای جانشینی علی منصوریان انتخاب کنند. حالا نه تنها استقلال از قعر جدول فاصله گرفته است که آن‌ها به جمع 4 تیم برتر جام حذفی رسیدند و با عملکرد فنی‌شان به کلی روزهای سیاه ابتدای فصل را به فراموشی سپرده‌اند. بگذارید با هم بیشتر در مورد مسیر موفقیت آبی‌ها با شفر حرف بزنیم. 

برترین مربی تاریخ آبی‌ها
شاید برای‌تان عجیب باشد ولی عملکرد 9 هفته ابتدایی شفر را که با دیگر مربی‌های تاریخ استقلال مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که او در کنار صمد مرفاوی بهترین عملکرد را داشته است. او با این ۱۸ امتیاز در صدر جدول و در کنار مرفاوی قرار می‌گیرد. یعنی شفر و مرفاوی بهترین شروع را در استقلال داشته‌اند. اگر بخواهیم به سراغ تعداد بردهای این دو مربی برویم باز هم شرایط یکسان است. هر دو مربی ۵ برد در ۹ بازی ابتدایی خود داشتند. تیم شفر ۱۳ و  تیم صمد مرفاوی  ۱۱ گل زده است. بحث در گل‌های خورده اما کاملا یک‌طرفه به نفع تیم شفر است. دریافت یک گل در ۹ بازی آماری شگفت‌انگیز از شفر است که هیچ مربی دیگری موفق به ثبت آن نشده است. استقلال صمد مرفاوی هم با ۷ گل خورده در رتبه دوم قرار دارد. خب همین طور که مشخص شد، نقطه قوت اصلی این روزهای استقلال خط دفاع آن است. 
جرقه یک سد
شاید با خودتان فکر کرده‌اید که شفر در تمام تیم‌هایی که مربی‌گری کرده است، توانسته سد دفاعی محکمی را تشکیل دهد ولی راستش را بخواهید آمار نشان می‌دهد که اصلا این‌طور نیست. شفر به‌جز کامرون، در بقیه تیم‌هایی که بود به طور میانگین در هر مسابقه حداقل یک گل می‌خورد. این عدد در کامرون، 0.92 بود. کارلسروهه 1.41، اشتوتگارت 1.54، تب‌برلین 1.32، اف‌سی باکو ۲، تایلند و جامائیکا هم 1.46 گل به طور میانگین در هر مسابقه‌ای که شفر روی نیمکت تیم‌شان نشست دریافت کردند. حالا این را مقایسه کنید با آمار 788 دقیقه گل نخورده استقلال در لیگ. آن‌ها در ده بازی گذشته تنها یک گل دریافت کردند یعنی آمار سد دفاعی تیم شفر 0.1 گل خورده است. استقلالی‌ها در 7 هفته اول فصل که منصوریان سرمربی این تیم بود 7 گل دریافت کردند، در تک بازی که میک مک در‌موت سرمربی آبی‌ها بود یک گل و در 9 بازی که شفر هدایت آبی‌ها را در لیگ برعهده گرفته تنها یک گل دریافت کرده‌اند. 
حمله به تاریخ
هرچند نباید از آمادگی بالای زوج حسینی و چشمی در موفقیت خط دفاعی استقلال بگذریم ولی حسین حسینی قطعا ستاره استقلال شفر است. کسی که با سیوهای دیدنی‌اش جایگاه بیرانوند در تیم ملی را هم به چالش کشیده است. حسینی بعد از سوت پایان دیدار استقلال و تراکتورسازی تنها دروازه‌بانی لقب گرفت که در تاریخ لیگ برتر 788 دقیقه به صورت متوالی دروازه‌اش را بسته نگه داشته است. او نه تنها رکورد بیرانوند را شکست بلکه فرصت این را دارد به رکوردهای تاریخی حمله کند. حسینی اگر فقط 57 دقیقه دیگر در بازی بعدی استقلال مقابل سایپا دروازه‌اش را بسته نگه دارد، به بهترین دروازه‌بان تاریخ ایران از این حیث تبدیل خواهد شد. در تاریخ فوتبال بهرام مودت در مقطعی در پرسپولیس 844 دقیقه متوالی دروازه‌اش را بسته نگه داشت؛ بعد از او ناصر حجازی در استقلال رکورد 837 دقیقه‌ای ثبت کرده و احمدرضا عابدزاده نیز در 802 دقیقه به صورت سریالی اجازه باز شدن دروازه‌اش را نداد.
مشت اول
یکی از نکات جالب تیم استقلال با ورود شفر، حملات برق‌آسا و سنگین آن‌ها در دقایق ابتدایی است. استقلال در بازی مقابل استقلال خوزستان گل اولش را در دقیقه ۷ به ثمررساند. گل دوم آن‌ها هم که گل ‌به ‌خودی بود که روی حرکت بازیکن استقلال در همان دقیقه دوم نیمه دوم به‌دست آمد. در بازی مقابل صنعت نفت آبادان داریوش شجاعیان گل اول تیم را در دقیقه ۱۵ به ثمر رساند. علی قربانی هم گل سوم تیمش را در 10 دقیقه ابتدایی نیمه دوم وارد دروازه حریف کرد. در بازی مقابل سپاهان هم دو گل شاگردان شفر در دقایق ۴ نیمه اول و دقیقه ۲ نیمه دوم به ثمر رسید. این آمار نشان می‌دهد که برنامه شفر در ابتدای حضور بازیکنانش در میدان حمله به دروازه حریف و زدن گل است. برنامه‌ای که در اکثر بازی‌ها توانسته به‌خوبی آن را اجرا کند. در حال حاضر استقلال با زدن ۹ گل در ۱۵ دقیقه ابتدایی هر دو نیمه به همراه پدیده رکورددار است. البته این آمار پدیده مربوط به هفته‌های ابتدایی فصل و روزهای بالانشینی این تیم است و استقلال هم از زمان شفر توانسته خودش را به این تیم برساند.
نظرات کاربران
کد امنیتی