اين چند نفر
19 نفر که دنياي وب و رايانه را دگرگون کردند

اين چند نفر

نویسنده :

مهدي حسيني - منبع: خوارزمي

اين چند نفر توانسته‌اند با ايده‌هاي خلاقانه‌شان هم دنيا را تغيير دهند و هم زندگي شخصي خود را! نمي‌دانم پول‌دار شدن چه نسبتي با پارکينگ دارد چون اغلب آن‌ها اولين شرکتشان را در پارکينگ تاسيس کرده‌اند. مطالعه زندگي هر کدام از اين افراد مي‌تواند در صورت پندگيري، زندگي انسان را تغيير دهد، اين گزينه‌ها به کوشش مجله فوربس انتخاب شده‌اند.

1لري پيج» و «سرگئي برين» موسسان شرکت «گوگل»
اين دو نفر بيش از همه در زمينه موتورهاي جست‌وجو و ارائه خدمات رايگان به کاربران تاثيرگذار بودند و در واقع امروزه واژه جست‌وجو Search مترادف شده است با گوگل. اين دونفر در زمان دانشجويي سنگ بناي گوگل را در سال ۱۹۹۷ گذاشتند و در مدت کوتاهي توانستند با ايده‌هاي بکر و خلاقانه غول جست‌وجوگر اينترنتي آن زمان يعني ياهو را به زانو در آوردند.

2 «ديويد فيلو» و «جري يانگ» موسسان شرکت «ياهو»
اين دو هم دانشجوي دانشگاه استنفورد بودند و در زمان دانشجويي سايت راهنماي جري براي شبکه جهاني وب را راه اندازي کردند که متشکل بود از ليست وب سايت‌ها براي دسترسي کاربران به آن که با استقبال از آن جرقه ساخت موتور جست‌وجو و ايجاد ياهو به ذهنشان متبادر گرديد.

3 «بيل گيتس» خالق «مايکروسافت»
ويليام هنري بيل گيتس سوم يکي از بزرگ‌ترين ثروتمندان و شناخته شده‌ترين فرد در حوزه رايانه‌هاي شخصي است. وي با ارائه نسخه‌هاي مختلف ويندوز برنده بلامنازع اين حوزه است و از اين راه ثروت هنگفتي به‌دست آورد. يکي از خصوصيات اخلاقي بيل گيتس تاسيس بنيادهاي خيرخواهانه به همراه همسر خود مي‌باشد. بيل گيتس ۱۵ سال متوالي ثروتمندترين فرد جهان بود.

4 «استيو پل جابز» موسس «اپل»
استيو جابز بنيان‌گذار و رئيس شرکت «اپل» و مدير عامل سابق شرکت «پيکسار» را بيشتر با نماد يک سيب مي‌شناسند. اين فرد برجسته در زمينه فناوري‌هاي نوين، اپل را در سال ۱۹۷۰ ميلادي به همراه «وزنياک» براي توليد رايانه‌هاي شخصي ايجاد نمود و مورد اقبال قرار گرفت. امروزه آي‌پد، رايانه‌هاي مک و ميني‌مک، آيفون و غيره که محصول کمپاني اپل است عاشقان و طرفداران زيادي را در سرتاسر جهان دارد به‌طوري که با ارائه آيفون ۴، مردم براي خريد آن ساعت‌ها در صف بوده‌اند. در حال حاضر استيو جابز علاوه بر رياست اپل، سهام‌دار عمده و عضو هيئت مديره کمپاني عظيم والت ديزني هم مي‌باشد.

5 «کاترينا فيک» «فليکر»
کاترينا به همراه همسر خود استوارت باترفيلد سايت به اشتراک‌گذاري عکس فليکر را راه‌اندازي کرد. flickr در تعامل با شبکه‌هاي اجتماعي، به اشتراک‌گذاري عکس را آسان مي‌کند. امروزه فليکر تحت تملک ياهو درآمده است.


مارک زوکربرگ» خالق «فيس‌بوک»
خالق فيس‌بوک را مي‌توان جوان‌ترين و خوش فکرترين نوجوان در عرصه وب ناميد. او که اکنون ۲۴ ساله است در زماني که دانشجوي دانشگاه هاروارد بود، در سن ۱۹ سالگي در سال ۲۰۰۴، فيس بوک را براي ارتباط با دوستانش ايجاد کرد و امروزه فيس‌بوک به راحتي توانست جاي شبکه اجتماعي «ماي‌اسپيس» را بگيرد و يکي از شبکه‌هاي اجتماعي پرطرفدار در کل جهان مي‌باشد.

7 «کوين روز» خالق «ديگ»
خالق سايت معروف و محبوب سوشيال بوکمارکينگ، Digg را در سال ۲۰۰۴ پايه‌ريزي و راه‌اندازي کرد و علاوه بر آن مجري موفق TechTV و موسس سايت‌هاي Pownce و Revision3 نيز مي‌باشد.

«برام کوهن» «بيت تورنت»
برام کوهن، توسعه دهنده و موسس و نيز مؤلف شبکه‌هاي «پير تو پير»‌ (P2P) و نيز پروتکل بيت‌تورنته. در سال ۲۰۰۱ او کارش را در شرکت MojoNation به خاطر کار بر روي بيت‌تورنت ترک کرد سپس شرکت بيت‌تورنت را ثبت کرد و شروع به کار کرد.

9 «جيمي ولز» «خالق ويکي پديا»
ايده ويکي از سال ۲۰۰۱ با ولز بود و بدون هيچ پشتوانه‌اي آن را دنبال مي‌کرد و پيش نمايشي از آن ارائه داد که همگان قادر به ويرايش آن بودند. وي که ابتدا دانشنامه خود را با نام Nupedia راه اندازي کرده بود با تلفيق آن با نرم افزار ويکي به ويکي‌پديا و دانشنامه امروزي تبديل کرد که امروزه يکي از بزرگ‌ترين دانشنامه‌هاي جهان مي‌باشد.

10 «پي‌ير اميديار» موسس «Ebay»

يک ايراني تاثير‌گذار در زمينه وب و حراجي آنلاين. پي‌ير اميديار به همراه همسر خود پم، سايت اي‌بي را راه اندازي کرد که امروزه ارزش ebay بالغ بر ۸ ميليارد دلار است. اميديار در سال ۱۹۹۵ و زماني که ۲۸ سال داشت کد منبع آن را نوشت و قرار بود نام اين سايت را echobay.com گذارد ولي بدليل ثبت اين دامنه ebay.com را برگزيد.

11 «چاد هرلي» و «استيو چن» «يوتيوب»
چاد هرلي ۲۸ ساله و استيو چن ۲۷ ساله تحول بزرگي را در صنعت به اشتراک گذاري ويدئويي در وب ايجاد کردند. اين تأثير چنان شگرف بود که گوگل را مجاب کرد تا مبلغ يک ميليارد و ۶۵۰ ميليون دلار براي تصاحب آن به صاحبان يوتيوب بپردازد و اکنون از زير مجموعه‌هاي گوگل محسوب بيايد و صاحبان آن را طي مدتي کوتاه به ميلياردرهايي تبديل نمايد.

12 «جف پرسون بزوس» مالک «آمازون»
آمازون.کام سايت حراجي کتاب و حراجي آنلاين و رقيبي براي ebay است که به ناگاه داراي رشد چشمگيري شد.

13 «شاون فنينگ» «نپستر»
نپستر اولين پلتفرم اشتراک peer-to-peer است که شاون در زماني که دانشجوي دانشگاه بود بر روي آن کار کرد و در زمينه موسيقي و اشتراک گذاري آن جهشي عظيم يافت اما بنابر حکم دادگاه و عدم رعايت کپي رايت مسدود شد.

14 «جک دورسي» «موسس توييتر»
اولين ايده ايجاد ميکرو بلاگينگ به ذهن جک دورسي خطور کرد و نتيجه آن شد سرويس محبوب توييتر که در اغلب زمينه‌ها و براي کارهاي گوناگون از آن بهره مي‌جويند. جک دورسي که يک مهندس و بازرگان است در سن ۳۵ سالگي توييتر را راه اندازي کرد.

15 «مت مولنگ» «وردپرس»
مت بزرگ در حالي‌که تنها ۱۹ سال سن داشت هسته اوليه پلتفرم وبلاگ نويسي وردپرس را نوشت و براي تمرکز بر روي وردپرس در سن ۲۴ سالگي از CNET کناره‌گيري کرد. مت مولنگ علاوه بر تاسيس و اداره وردپرس، اکيسمت و اتوماتيک را هم دارد. امروزه بلاگرهاي زيادي در دنيا هستند که از نيروي قدرتمند وردپرس براي ايجاد رسانه خود به نام وبلاگ بهره مي‌برند.

16 «سر تيم برنرز لي» «خالق وب جهاني»
از او به‌عنوان خالق و پدر وب و اينترنت ياد مي‌شود او در سال ۱۹۹۵ توانست با پروتکل HTTP بين دو رايانه سرويس دهنده و سرويس گيرنده ارتباط برقرار کند. سر تيم برزنزلي همچنين موسس کنسرسيوم شبکه جهاني وب (W3C) مي‌باشد شايد اگر او نبود و ايده او افراد بالا هيچ کدام در اين ليست جايي نداشتند.

17 «توماس اندرسون» خالق «ماي اسپيس»
شايد بتوان او را خالق شبکه‌هاي اجتماعي که امروزه همه‌گير و محبوب هستند ناميد. اين ايده تا سال ۲۰۰۸ بيش از ۲۵۰ ميليون نفر کاربر داشت.

18 «گرت کمپ» «StumbleUpon»

ايده استامپل‌اپن که يک سايت social bookmarking مي‌باشد و به کاربر در کشف و رديابي سايت‌هاي جديد کمک مي‌کند.

19 «لينوس توروالدز» «لينوکس»
لينوس بنديکت توروالدز مهندس نرم افزار فنلاندي يکي از پيشرو‌هاي متن باز و لينوکس است به هر حال تأثير او را در زمينه لينوکس و متن باز نمي‌توان انکار کرد.

نظرات کاربران
کد امنیتی