دست چپ بالا
به مناسبت 22 مرداد روز جهاني چپ دست‌ها

دست چپ بالا

نویسنده :

ايمان فروزان‌نيا

قيچي، در بازکن، ماوس رايانه و خيلي چيزهاي ديگر در اطراف ما وجود دارند که براي استفاده از آن‌ها کافي است دستمان را به سمتشان دراز کنيم. ولي خيلي‌ها براي استفاده از همين وسايل دچار مشکل هستند. نه به‌خاطر اين‌که نقصي داشته باشند بلکه به‌خاطر اين‌که در اقليت هستند؛ گاهي يادمان مي‌رود که بعضي از همکاران، همکلاسي‌ها، دوستان و فاميل‌هاي ما بر خلاف ما با دست چپ کارهايشان را انجام مي‌دهند. معمولا مجبور مي‌شوند خود را با شرايط موجود تطبيق دهند، يا با صرف وقت و هزينه شرايط را با خودشان هماهنگ کنند. وقتي با افراد چپ دست در مورد امکانات موجود براي آن‌ها صحبت مي‌کنيم گله‌هاي زيادي دارند. فردا روز جهاني چپ دست‌هاست و ما به همين مناسبت اين صفحه را به آن‌ها تقديم مي‌کنيم.

چرا چپ! چرا راست!
اکثر مردم فکر مي‌کنند تنها کساني که با دست چپ مي‌نويسند يا غذا مي‌خورند؛ چپ دست هستند. ولي اين يک اشتباه است بسياري از چپ دست‌ها به دلايلي مجبور شده‌اند که از دست راست براي انجام کارهايشان استفاده کنند و گاهي حتي خودشان هم نمي‌دانند که يک چپ دست محسوب مي‌شوند. علت چپ دست بودن هنوز هم به صورت يک راز است و هيچ جواب قطعي براي اين سوال که چرا بعضي از افراد چپ دست هستند و بعضي راست دست، يافت نشده ‌است؛ ولي نظريه‌هاي زيادي در اين رابطه وجود دارد. مثلا وجود ژن‌هايي خاص در افراد چپ دست يا موارد وراثتي و محيطي که در رشد جنين مؤثر است.

تفاوت‌هاي چپي و راستي
خوب است بدانيد در رفتار افراد چپ دست و راست دست تفاوت‌هاي بسياري وجود دارد. در افراد راست دست بخش چپ مغز کار کنترل سرعت عمل و زبان را بر عهده دارد و سمت راست مغز مسئول کنترل احساسات است؛ ولي در افراد چپ دست اين موضوع برعکس است. البته علاوه بر اين، افراد چپ دست از تعامل بيشتري بين دو نيم کره مغزشان برخوردار هستند که اين امر باعث مي‌شود در مواردي مثل يادگيري زبان، ورزش و عکس العمل‌هاي احساسي از راست دست‌ها قوي‌تر باشند.

از رنجي که مي‌بريم
در گذشته چپ دست‌ها با مشکلات زيادتري نسبت به امروز مواجه بودند. در فرهنگ‌هاي قديم به خصوص در اروپا چپ دستي را يک نوع نحوست مي‌دانستند. مادران، کودکان چپ دست خود را مجبور مي‌کردند که با دست راست کارهايشان را انجام دهند که اين موضوع باعث ايجاد هيجانات اضافي و گاهي مشکلات روحي در کودکان مي‌شده. متاسفانه در ايران هم بعضي از خانواده‌ها با کودکان چپ دستشان درست رفتار نمي‌کنند و در مواردي مثل غذا خوردن و نوشتن بچه‌ها را مجبور به استفاده از دست راست مي‌کنند. البته امروز چپ دستان خيلي کم‌تر با مشکلاتي از اين قبيل مواجه هستند ولي هنوز هم مشکلات و کمبودهاي زيادي دارند که بعضي از آن مشکلات، به علت وجود اکثريت راست دست‌ها در ادارات، کارخانه‌ها، دانشگاه‌ها، مدارس و... به فراموشي سپرده شده است.

مشکلي که بعضي از چپ دست‌ها از آن گفتند؛ دست دادن و روبوسي کردن با ديگران است. مثلا وقت دست دادن، دو نفر دست مشابه‌شان را بالا نمي‌آورند يا هنگام روبوسي کردن در انتخاب گونه اول، براي بوسيدن دچار اشتباه شده و بيني‌هايشان به هم برخورد مي‌کند.

دانشجويي به نام «علي» مي‌گفت: «امکانات در دانشگاه براي چپ دست‌ها خيلي کم است. بزرگ‌ترين مشکل ما صندلي‌هاي دانشگاهي است که اکثر آن‌ها براي راست دست‌ها طراحي شده‌اند. من مجبورم در موقع امتحان يا کلي اين طرف و آن‌طرف بروم تا يک صندلي چپ دست پيدا کنم يا 2 تا صندلي را کنار هم بگذارم و روي يکي بنشينم و روي ديگري بنويسم. تازه مشکلات ديگري هم وجود دارد؛ مثلا کار با دوربين عکس برداري، وسايل نقشه‌کشي و خيلي وسايل ديگر براي من مشکل است.»

يک دکتر جراح که از قضا چپ دست بود؛ مي‌گفت: «در اتاق‌هاي جراحي وسايل استريل را بر اساس الگوي راست دستان مي‌چينند و اين موضوع کار را براي جراحان چپ دستي که ابتداي کار حرفه‌اي خود را تجربه مي‌کنند کمي سخت کرده است.»

به سراغ يک کارمند چپ دست که رفتيم به ما اين‌طور گفت: «فضاي ميزهاي کاري براي من نامناسب است و من در استفاده از رايانه معمولا با مشکل مواجه هستم و بايد جاي ماوس خودم را عوض کنم. همچنين چند بار در غذا خوري محل کارم اشتباها نوشابه نفر سمت چپ خودم را خوردم و از اين دست اتفاق‌ها برايم زياد پيش آمده‌است.»

يک نوجوان چپ دست که تازه کنکور را پشت سر گذاشته بود مي‌گفت: «من قبل از کنکور بيشتر از هر چيز استرس داشتم که شايد بروم سر جلسه و صندلي مناسب برايم آن‌جا نباشد. آخر قبل از کنکور بچه‌ها کلي برايم اتفاقات از اين دست را تعريف کرده ‌بودند. البته وقتي رفتم و به صندلي‌ام رسيدم يک نفس راحت کشيدم.»

خانه‌دارها هم از کم‌بودن وسايل خانه مخصوص چپ دست‌ها مثل قيچي، درباز کن، سينک ظرف‌شويي و... گله‌ داشتند.

ستاره‌هاي چپ دست
تقريبا 13 درصد جمعيت جهان را چپ دست‌ها تشکيل داده‌اند اما جالب است بدانيد چهره‌‌هاي بسيار مشهور و تأثير‌گذاري در تاريخ بوده و هستند که ما از چپ دست بودن بعضي از آن‌ها بي‌خبريم.

در علم

افلاطون، ارسطو، نيچه، اسحاق نيوتن، آلبرت اينشتين، هلن کلر، چارلز داروين و...

در ادبيات، موسيقي و نقاشي

بتهوون، باخ، لئوناردو داوينچي، ميکل‌آنژ، پيکاسو، شکسپير، جبران خليل جبران و در بين ايراني‌ها جلال آل احمد، قيصر امين‌پور، مجيد درخشان (آهنگ‌ساز و نوازنده سه‌تار) و...

در ورزش

پله، روماريو، مارادونا، ليونل مسي، رافائل نادال و در بين ايراني‌ها کريم باقري، عليرضا نيکبخت واحدي، مهرزاد معدنچي، ميثم منيعي، محسن خليلي و...

در اقتصاد و سياست

ابن خلدون، اسکندر مقدوني، گاندي، ژوليوس سزار، ناپلئون، ارنستو چه‌گوآرا، فيدل کاسترو، بيل گيتس و...

در سينما

چارلي‌ چاپلين، کيم ‌نواک، رابرت دنيرو، نيکول کيدمن، تام‌کروز، آميتا پاچان، بروس ويليس و در بين ايراني‌ها لاله اسکندري، حميد جبلي، زيبا بروفه، بهنوش بختياري، حامد کميلي، مرجان محتشم،‌ هانيه توسلي و...

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
درباره مهم ترین تکنولوژی روز یعنی دستیارهای شخصی که در حال تبدیل شدن به انسان اند

#virtual_asistant

٩٧/٠٢/٢٧