رمانی با رگه‌های سریال ترکی
کوتاه درباره رمان «ملت عشق» و دلایل محبوبیت آن

رمانی با رگه‌های سریال ترکی

نویسنده : مهدیه جوادی

رمان «عشق» که بعد از ترجمه از ترکی به فارسی «ملت عشق» نام گرفته است، توسط خانم «الف شفق» که آن هم در ترجمه «الیف شافاک» تغییر کرده، به رشته تحریر درآمده است. شفق اهل ترکیه، مولوی‌شناس و استاد دانشگاه است، روحیه فمنیستی دارد و به خوبی می‌تواند رمان بنویسد. اولین رمانش به نام «پنهان» در سال 1994 جایزه بزرگ مولانا را گرفته و پس از آن توانسته جوایز دیگری هم کسب کند اما در بین کارهایش «ملت عشق»، از همه موفق‌تر بوده است. این کتاب که در سال 2009 منتشر شده تا کنون بیش از 500 بار در ترکیه بازنشر شده است که میزان مطالعه آن در ترکیه میلیونی ارزیابی می‌شود و در ایران عنوان پرفروش‌ترین رمان سال را گرفته است. در مطلب پیش رو چند نکته قابل اعتنا را درباره این رمان که - قصه عشقی آسمانی در کنار عشقی زمینی است - بیان می‌کنیم.

این همه توجه برای چیست؟
خانم شفق برای این‌که قصه‌اش خواندنی‌تر شود از دو ترفند جذاب بهره برده است اول این‌که دو قصه را با هم جلو می‌برد، دو قصه‌ای که در عین بی‌ربطی توانسته‌اند به هم مرتبط شوند و حس همذات پنداری انسان عصر جدید با مردمان قونیه قرن 6 هجری قمری را برانگیزد. داستان درباره زنی خانه‌دار است که فرزندانش از آب و گل درآمدند و حالا او تصمیم می‌گیرد به کاری که علاقه دارد یعنی ویراستاری بپردازد و از قضا رمان «ملت عشق» به او سپرده می‌شود و داستان از همین‌جا شروع می‌شود. شخصیت اول داستان «اِللا» طی مطالعه رمان متحول می‌شود و او که در دنیایی منطقی و برنامه‌ریزی شده زندگی می‌کرده، خواستار عشق می‌شود. رمان «ملت عشق» یعنی همان داستانی که درون داستان «اِللا» قرار گرفته ماجرای بسیار پرکشش و جذابی است از ماجرای شمس و مولانا، ماجرای یافتن عرفان و رسیدن به خدا، ماجرای تقابل شریعت و طریقت، که پاسخی است بر عطش مخاطب امروز که گمشده‌‌های معنوی بسیاری دارد. 
ترفند دومی که نویسنده به خوبی آن را اجرا کرده تغییر دادن راوی داستان است. قصه ملت عشق را 18 نفر روایت می‌کنند. تعدد راوی‌ها، زاویه دید بازتری به خواننده می‌دهد و به راحتی می‌تواند بفهمد توی سر هر کدام از شخصیت‌ها چه می‌گذرد و این ارزیابی بهتری را نصیبش می‌کند، در حقیقت این رمان از لحاظ فنی بسیار خوب نوشته شده است.
چاشنی خیانت با ته مایه معصومیت
سلیقه و فرهنگ این روزهای سریال‌های ترکیه‌ای در کتاب خانم شفق هم دیده می‌شود و در حین مطالعه کتاب با خودتان احساس می‌کنید قصه عشق زمینی یکی از سریال‌های ماهواره‌ای ترکی را مطالعه می‌کنید. آن‌قدر که حتی از کلید واژه‌های مشابه هم استفاده می‌کنند، مثل آن قسمتی که راوی می‌گوید «اِللا وجدانش معذب بود از این‌که با داشتن شوهر و چند تا بچه صبح تا شب با مردی غریبه ایمیل رد و بدل می‌کند. اما به هر حال، این رابطه همیشه افلاطونی می‌ماند. گناهی معصومانه بود: خطایی معصومانه...» در حقیقت قسمت رمانتیک «ملت عشق» قصه عشق زمینی زنی شوهردار است که به بهانه خیانتکار بودن همسرش به خودش اجازه داده وارد رابطه‌ای عاطفی شود تا هدفی والا که جست‌وجوی عشق است را دنبال کند. این بخش خواننده را دلزده می‌کند و تقابل عرفان و اخلاق تا پایان داستان رنج‌آور خواهد بود.
لگد مال شدن تاریخ
موضوع دیگری که در اکثر رمان‌های تاریخی به چشم می‌خورد و ملت عشق هم از آن مستثنا نیست، عدم تطابق اتفاقات تاریخی و ارجاعات نامعتبر است که البته توقع این موضوع از یک رمان، توقعی غیرمنطقی است. اگر با خواندن این رمان به مولوی و سرگذشت شمس تبریزی علاقه‌مند شده‌اید، باید به مطالعه تخصصی درباره این دو شخصیت بزرگ بپردازید و قطعا به اطلاعات رمان اکتفا نکنید. به هر حال ملت عشق یک رمان عامه‌پسند است و اگر بخواهیم آن را در کنار رمان‌های ماندگار و با ارزش بسنجیم، نمره‌ای بهتر از متوسط دریافت نخواهد کرد، هرچند که هزاران جلد فروخته و عنوان‌های زیادی به دست آورده باشد.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
شگرد

چطور بدون اجازه در اینستاگرام تگ نشویم؟

٩٧/٠٧/٢٦
فتوچاپ

فتوچاپ 553

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

نانِ توریسم را آجر نکنید

٩٧/٠٧/٢٦
یادداشت

درباره رفتار غیرحرفه‌ای لیندا خانم کیانی

٩٧/٠٧/٢٧
تلگجیم

تلگرام طلایی 553

٩٧/٠٧/٢٦
شاخ هفته

پیراهن پیچ اسکن گل‌گلی

٩٧/٠٧/٢٧
به بهانه محبوبیت فصل سوم سریال دلدادگان

جادوی آقای هادی

٩٧/٠٧/٢٧
آنتن

ای دودی که می­روی به حلقم ...

٩٧/٠٧/٢٦
این روزها نه تنها اینستاگرامرها و توئیتری‌ها رابطه دوستانه‌ای با هم ندارند که گاهی لشگرکشی هم می‌کنند

توئیت علیه پست

٩٧/٠٧/٢٧
5 قدم و چند نکته در مدیریت مصرف مواد غذایی

چطور مفید و به صرفه بخوریم؟

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

کنار قدم‌های جابر (قسمت سوم)

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

دروغ فروشی

٩٧/٠٧/٢٦
نگاهی به افزایش دوربین های موبایل و کاربردشان در عکاسی

#camera_phone

٩٧/٠٧/٢٦
یادداشت

با آقای جابز آشنا شوید

٩٧/٠٧/٢٦
دو جریان خبری پرحاشیه که از توئیتر نشات گرفت

توییتر به مثابه بلندگوی سخنگو

٩٧/٠٧/٢٦
ساختنیجات

زمانی برای زیبایی پرده‌ها

٩٧/٠٧/٢٦
پایان نامه

ما و این همه ورزش پنهانی

٩٧/٠٧/٢٦
جارچی

جارچی 553

٩٧/٠٧/٢٧
توئیتری ها

#ورزش

٩٧/٠٧/٢٦
کاروان پاراآسیایی کشورمان با مجموع 136 مدال، حسابی درخشید

خودباوری در حد تیم ملی

٩٧/٠٧/٢٧