عاقبت به خير شدن در يک ماه

عاقبت به خير شدن در يک ماه

نویسنده :

وسط اين همه کار و شلوغي برنامه‌ها و خستگي کارها، که حال خودمان را هم خيلي وقت‌ها نداريم! يکهو يک اتفاقي مي‌افتد که مثل يک سرعت‌گير جلوي‌مان را مي‌گيرد و فرصتي ايجاد مي‌شود تا ما به خودمان بياييم، که غير از اين جسم بيچاره يک روحي هم وجود دارد که دلش غذا مي‌خواهد و غذاي روح را هم که مي‌دانيد هر چيزي نيست و بايد نور باشد. نوري که آرزوي ما آدم‌ها براي عاقبت به بخير شدن را برآروده مي‌کند آن هم توي يک ماه.

سحر
فرصتي توي ماه رمضان براي‌مان پيش مي آيد، که عمرا توي ماه‌هاي ديگر پيش بيايد و آن هم زماني است به نام سحر. درست است که بهانه‌اش سحري خوردن است، اما يک فرصت استثنايي براي انجام خيلي از کارهاست که مي‌توانيم مطمئن شويم روح‌مان را نوراني مي‌کند. مهم‌ترين اتفاقي که مي‌تواند توي سحر بيفتد نماز شب خواندن است. کافي است يک بار تجربه کنيد آن وقت چنان براي‌تان دلنشين مي‌شود که تبديل مي‌شويد به يک نماز شب‌خوان حرفه‌اي! نماز شب 11 رکعت است که 5 تا 2 رکعتي است به علاوه يک رکعت نماز با آن قنوت معروفش که 40 مومن را بايد نام ببريد و براي‌شان دعا کنيد. مي‌گويند اگر همان يک رکعت و يک 2 رکعتي يعني 3 رکعت نماز را هم بخوانيد ثواب نماز شب را برده‌ايد. اگر مي‌خواهيد از امشب نماز شب‌خوان شويد، برويد و يک ليست 40 نفره آماده کنيد.

افطار
يکي ديگر از لحظات ويژه در ماه رمضان، همين زمان افطار است. يعني دقيقا بعد از اذان، که قرار است روزه‌ات را باز کني، بهترين زمان براي اين است که حاجت‌هايت را رديف کني و از خدا بخواهي به‌خاطر تمام روزي که تو به‌خاطرش لب به چيزي نزدي و روزه گرفته‌اي حاجتت را بدهد. با خدا رودربايسي نکن و بزن به در پررويي و هر چه مي‌خواهد دل تنگت بخواه! 30 تا افطار يعني 30 فرصت مهم، که مي‌تواني حاجت‌هايت را ليست کني و مطمئن باشي يک فرشته روي سرت نشسته و تند‌تند يادداشت مي‌کند. بدون اين‌که يکي‌اش را جا بيندازد. اگر بتواني يکي از نمازهايت را قبل از افطار کردن بخواني ديگر نور علي نور مي‌شود. اگر نشد اما دعا کردن را فراموش نکن که خودش کلي حرف است. يکي ديگر از چيزهايي که توي رمضان خيلي به آن توصيه شده است افطاري دادن است. براي افطاري دادن خيلي سخت نگيريد با يک افطاري ساده، هزاران ثواب را توي کارنامه‌تان ثبت کرده‌ايد. مي‌توانيد زرنگي کنيد و خودتان را توي افطاري ديگران شريک کنيد. مثلا خرماي افطاري خاله جان‌تان را شما بخريد يا به بابا بگوييد زولبياي مراسم افطاري خانه‌تان با شما!

شب قدر
قرار است يکي بنشيند و تمام سرنوشت زندگي يک سال آينده‌ات را توي اين شب‌ها بنويسد و تقدير تو را مشخص کند که کجا بروي، چه‌کار بکني، به کجا برسي و... جان ما همين چند شب، دور خوابيدن را خط بکش. چون به اندازه هزار شب عبادت به حساب مي‌آيد و به اندازه همه شب‌هاي عمرت ارزش دارد. ثواب يک رکعت نماز به اندازه هزار رکعت نماز است. تازه برآوردن حاجات هم که روي شاخش است! اعمال شب قدر را هم که همه حفظ حفظيد و خودتان خوب مي‌دانيد. هر گلي مي‌خواهيد به سر خودتان بزنيد، همين چند شب قدر بزنيد! سعي کنيد روزهايش بخوابيد تا بتوانيد شب‌هايش بيدار باشيد. خيلي خودتان را خسته نکنيد و برنامه سختي براي اين شب‌ها نريزيد چون ممکن است خسته کننده باشد و خواب‌تان ببرد. تا آن‌جايي که مي‌توانيد مراسم شب قدر را توي خانه نباشيد، مثلا برويد مسجد محله، يا اگر بتوانيد شب قدري توي حرم باشيد که ديگر آخر نوراني شدن است. آن وقت مي‌توانيد امام رضا‌(ع) را ضامن خودتان بکنيد و يک ضمانت نامه معتبر بچسبانيد بغل اعمال‌تان. تازه حال و هواي حرم، هر چه خواب و خوابيدن است را از چشم و سرتان مي‌پراند.

روز اکرام
15 ماه رمضان که همزمان با ميلاد امام حسن مجتبي(ع) است، فرصت ديگري است که مي‌توانيد کلي ثواب براي خودتان پارو کنيد. قرار نيست حتما مايه‌دار باشيد که بتوانيد براي مستمندان و نيازمندان کاري بکنيد و چيزي بخريد. برويد و يک گروه خير را پيدا کنيد که کارشان کمک به نيازمندان است، بعد حداقل توي بسته‌بندي کردن يا در حمل و نقل اقلامي که خريده‌اند مي‌توانيد کمک کنيد. يا خودتان با دوستان‌تان يک گروه خيريه تشکيل دهيد و بشويد باني خير توي محله، و آدم‌هاي نيازمند محله را شناسايي کنيد و به کمک بزرگ‌ترها به آن‌ها کمک کنيد. دعاي خير اين خانواده‌ها براي تمام عمرتان کافي است.

روز قدس
جمعه آخر ماه رمضان هم، يک کار اجتماعي، سياسي و اعتقادي کنيد، و در راه پيمايي شرکت کنيد. توي ذهن‌تان هر گونه وابستگي‌هاي سياسي را به گروه‌هاي مختلف پاک کنيد و جهاني فکر کنيد و اعتقادي و دلي عمل کنيد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
کافه جهان نما

دهلی نو شهر سکانس های بی پایان

٩٥/١١/٢٨
برگزیده سایت

نقطه سر خط به توان 3

٩٥/١١/٢٨

نفس های آخر

٩٥/١١/٢٨
شگرد خفن

چگونه از دست اینترنت اکسپلورر خلاص شویم

٩٥/١١/٢٨
درباره شخصیت‌های فیلم‌های ماجرای نیمروز، سیانور و امکان مینا و تصویری که از سازمان منافقین برای ما می‌

ماجرای منافقین

٩٥/١١/٢٨
جاکتابی

مردی که گورش گم شد

٩٥/١١/٢٨
شاخ هفته

پلک بگشا صنما، صبح مرا روح ببخش

٩٥/١١/٢٨
تلگجیم

تلگجیم 475

٩٥/١١/٢٨
مستند «فیلمی ناتمام برای دخترم سمیه»؛ روایتی پی پرده از گروهک تروریستی منافقین

قربانی ایدئولوژی پدر

٩٥/١١/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 475

٩٥/١١/٢٨
چند روایت برای این‌که روزهای قبل از عیدمان متفاوت شود

عید نوروز را از اسفند شروع کنیم

٩٥/١١/٢٨
آنتن

ظرفیت پشت یخچال تکمیل است

٩٥/١١/٢٨
مینیمال

کی عروسی گرفتن از مد می افتد؟

٩٥/١١/٢٨
درباره برد شیرین آبی‌ها در دربی یکشنبه که به یک قهرمانی می‌ارزید

تیم خوب منصوریان، تیم بد برانکو!

٩٥/١١/٢٨
فتوچاپ

فتوچاپ 475

٩٥/١١/٢٨
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و ناله های ایشان

٩٥/١١/٢٨
چهره هفته

در چیستی اصولگرایی

٩٥/١١/٢٨
درباره انتخاب سرمربی تیم ملی والیبال و پایان کشمکش برای نیمکت

«ویچ» غیر کروات این بار برای والیبال

٩٥/١١/٢٨
بهـتــرین فروشــگاه‌هـای اینتـــرنــــتی ایـران را کــامــل بشــناســید

#خرید_اینترنتی

٩٥/١١/٢٨
نکاتی درباره زندگی ورزشی و شخصی مربی جدید تیم‌ملی والیبال ایران

کولاک کن کولاکوویچ!

٩٥/١١/٢٨
تبلیغات
تبلیغات