عاقبت به خير شدن در يک ماه

عاقبت به خير شدن در يک ماه

نویسنده :

وسط اين همه کار و شلوغي برنامه‌ها و خستگي کارها، که حال خودمان را هم خيلي وقت‌ها نداريم! يکهو يک اتفاقي مي‌افتد که مثل يک سرعت‌گير جلوي‌مان را مي‌گيرد و فرصتي ايجاد مي‌شود تا ما به خودمان بياييم، که غير از اين جسم بيچاره يک روحي هم وجود دارد که دلش غذا مي‌خواهد و غذاي روح را هم که مي‌دانيد هر چيزي نيست و بايد نور باشد. نوري که آرزوي ما آدم‌ها براي عاقبت به بخير شدن را برآروده مي‌کند آن هم توي يک ماه.

سحر
فرصتي توي ماه رمضان براي‌مان پيش مي آيد، که عمرا توي ماه‌هاي ديگر پيش بيايد و آن هم زماني است به نام سحر. درست است که بهانه‌اش سحري خوردن است، اما يک فرصت استثنايي براي انجام خيلي از کارهاست که مي‌توانيم مطمئن شويم روح‌مان را نوراني مي‌کند. مهم‌ترين اتفاقي که مي‌تواند توي سحر بيفتد نماز شب خواندن است. کافي است يک بار تجربه کنيد آن وقت چنان براي‌تان دلنشين مي‌شود که تبديل مي‌شويد به يک نماز شب‌خوان حرفه‌اي! نماز شب 11 رکعت است که 5 تا 2 رکعتي است به علاوه يک رکعت نماز با آن قنوت معروفش که 40 مومن را بايد نام ببريد و براي‌شان دعا کنيد. مي‌گويند اگر همان يک رکعت و يک 2 رکعتي يعني 3 رکعت نماز را هم بخوانيد ثواب نماز شب را برده‌ايد. اگر مي‌خواهيد از امشب نماز شب‌خوان شويد، برويد و يک ليست 40 نفره آماده کنيد.

افطار
يکي ديگر از لحظات ويژه در ماه رمضان، همين زمان افطار است. يعني دقيقا بعد از اذان، که قرار است روزه‌ات را باز کني، بهترين زمان براي اين است که حاجت‌هايت را رديف کني و از خدا بخواهي به‌خاطر تمام روزي که تو به‌خاطرش لب به چيزي نزدي و روزه گرفته‌اي حاجتت را بدهد. با خدا رودربايسي نکن و بزن به در پررويي و هر چه مي‌خواهد دل تنگت بخواه! 30 تا افطار يعني 30 فرصت مهم، که مي‌تواني حاجت‌هايت را ليست کني و مطمئن باشي يک فرشته روي سرت نشسته و تند‌تند يادداشت مي‌کند. بدون اين‌که يکي‌اش را جا بيندازد. اگر بتواني يکي از نمازهايت را قبل از افطار کردن بخواني ديگر نور علي نور مي‌شود. اگر نشد اما دعا کردن را فراموش نکن که خودش کلي حرف است. يکي ديگر از چيزهايي که توي رمضان خيلي به آن توصيه شده است افطاري دادن است. براي افطاري دادن خيلي سخت نگيريد با يک افطاري ساده، هزاران ثواب را توي کارنامه‌تان ثبت کرده‌ايد. مي‌توانيد زرنگي کنيد و خودتان را توي افطاري ديگران شريک کنيد. مثلا خرماي افطاري خاله جان‌تان را شما بخريد يا به بابا بگوييد زولبياي مراسم افطاري خانه‌تان با شما!

شب قدر
قرار است يکي بنشيند و تمام سرنوشت زندگي يک سال آينده‌ات را توي اين شب‌ها بنويسد و تقدير تو را مشخص کند که کجا بروي، چه‌کار بکني، به کجا برسي و... جان ما همين چند شب، دور خوابيدن را خط بکش. چون به اندازه هزار شب عبادت به حساب مي‌آيد و به اندازه همه شب‌هاي عمرت ارزش دارد. ثواب يک رکعت نماز به اندازه هزار رکعت نماز است. تازه برآوردن حاجات هم که روي شاخش است! اعمال شب قدر را هم که همه حفظ حفظيد و خودتان خوب مي‌دانيد. هر گلي مي‌خواهيد به سر خودتان بزنيد، همين چند شب قدر بزنيد! سعي کنيد روزهايش بخوابيد تا بتوانيد شب‌هايش بيدار باشيد. خيلي خودتان را خسته نکنيد و برنامه سختي براي اين شب‌ها نريزيد چون ممکن است خسته کننده باشد و خواب‌تان ببرد. تا آن‌جايي که مي‌توانيد مراسم شب قدر را توي خانه نباشيد، مثلا برويد مسجد محله، يا اگر بتوانيد شب قدري توي حرم باشيد که ديگر آخر نوراني شدن است. آن وقت مي‌توانيد امام رضا‌(ع) را ضامن خودتان بکنيد و يک ضمانت نامه معتبر بچسبانيد بغل اعمال‌تان. تازه حال و هواي حرم، هر چه خواب و خوابيدن است را از چشم و سرتان مي‌پراند.

روز اکرام
15 ماه رمضان که همزمان با ميلاد امام حسن مجتبي(ع) است، فرصت ديگري است که مي‌توانيد کلي ثواب براي خودتان پارو کنيد. قرار نيست حتما مايه‌دار باشيد که بتوانيد براي مستمندان و نيازمندان کاري بکنيد و چيزي بخريد. برويد و يک گروه خير را پيدا کنيد که کارشان کمک به نيازمندان است، بعد حداقل توي بسته‌بندي کردن يا در حمل و نقل اقلامي که خريده‌اند مي‌توانيد کمک کنيد. يا خودتان با دوستان‌تان يک گروه خيريه تشکيل دهيد و بشويد باني خير توي محله، و آدم‌هاي نيازمند محله را شناسايي کنيد و به کمک بزرگ‌ترها به آن‌ها کمک کنيد. دعاي خير اين خانواده‌ها براي تمام عمرتان کافي است.

روز قدس
جمعه آخر ماه رمضان هم، يک کار اجتماعي، سياسي و اعتقادي کنيد، و در راه پيمايي شرکت کنيد. توي ذهن‌تان هر گونه وابستگي‌هاي سياسي را به گروه‌هاي مختلف پاک کنيد و جهاني فکر کنيد و اعتقادي و دلي عمل کنيد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
درباره اظهار نظر عجیب سرمربی پرتغالی تیم ملی که به مذاق پرسپولیسی‌ها خوش نیامد

طبقه‌بندی هواداران به سبک استاد کی‌روش!

٩٦/٠١/٣٠
جارچی

جارچی 482

٩٦/٠١/٣١
شگرد خفن

کدام خبر درست است؟

٩٦/٠١/٣١
نصیرزاده رئیس سابق کمیته تدوین مقررات فدراسیون در گفت‌و‌گو با جیم:

درج ستاره استقلال و پرسپولیس بر اساس تلقی خودشان است

٩٦/٠١/٣١

ستاره‌ها در آسیا

٩٦/٠١/٣١
برگزیده سایت

بازخوانی

٩٦/٠١/٣١
ستاره استقلالی‌ها واقعی‌تر است یا ستاره‌ای که به پیراهن پرسپولیس اضافه می‌شود؟

ستاره سُرخ در آسمان کُری

٩٦/٠١/٣١
مروری بر نویسندگانی که با آثارشان هیجانی ویژه در میان کتاب‌خوان‌ها ایجاد کردند

داستان موج‌ها و موج‌های داستانی

٩٦/٠١/٣١
کافه جهان نما

ژاپن، سرزمین آفتابِ تابانِ احترام

٩٦/٠١/٣١
شاخ هفته

نسل تنهای ما

٩٦/٠١/٣١

داستان ستاره‌ها

٩٦/٠١/٣١
تلگجیم

تلگجیم 482

٩٦/٠١/٣١
حکایت هفته

اندر حکایت برنامه هفت و افخمی که رفت

٩٦/٠١/٣١
ذهن زیبا

ذهن زیبا 481

٩٦/٠١/٣١
آنتن

دلیل قطع تماس‌های صوتی تلگرام مشخص شد!

٩٦/٠١/٣١
پایان نامه

پول نارنگی، ما و این همه حادثه!

٩٦/٠١/٣١
دات کام

آتلیه سرخود بشوید

٩٦/٠١/٣١
نگاهی به فیلم «خشکسالی و دروغ» با حضور محمدرضا گلزار

مخاطب پسند و قصه‌‌گو

٩٦/٠١/٣١
فتوچاپ

فتوچاپ 482

٩٦/٠١/٣١
چهره هفته

هرگز نرسیدن بهتر از دیر رسیدن است!

٩٦/٠١/٣١
تبلیغات
تبلیغات