چطور برخی ناشران ما را  دور می‌زنند؟
یادداشت

چطور برخی ناشران ما را دور می‌زنند؟

نویسنده : الهام یوسفی

بق معمول مشغول گشت‌وگذار در فضای مجازی هستید. همان‌طور که صفحه را بالا و پایین می‌کنید مثل دیروز و روز قبلش، آدم‌هایی را می‌بینید که با کتاب x عکس گرفته‌اند، یکی با فنجان قهوه و چند پاستیل شکلاتی کنارش، آن یکی با ژستی که جلد و عنوان کتاب را هم نشان می‌دهد، حتی چند سلبریتی همیشه در صحنه را می‌بینید که در صفحه‌شان از کتاب  x تعریف و تمجید کرده‌اند. در صفحه‌ای دیگر، از مراسم باشکوه جشن امضای کتاب، که به چاپ nام رسیده و در فلان محفل ادبی منعقد می‌گردد، آگاه می‌شوید. آن هم جشن امضایی با حضور نویسنده با استعداد کتاب و آقای «الف.ب.جیم» منتقد ادبی که البته شما نمی‌دانید پسرعموی ناشر است و یکی از سرمایه‌گذاران همین کتاب و نیز حضور خانم «نون.کاف»، باز هم یک بازیگر نسبتا کتاب‌خوان! عجب! پس حتما این کتاب خوبی است و باید خرید و خواند. در واقع شما آن‌قدر به دفعات متعدد آن کتاب را در فضای مجازی ملاقات می‌کنید که به عنوان یک دوست‌دار فرهنگ مطالعه، زشت می‌دانید اگر کتاب را نخرید، نخوانید و با آن خویش‌انداز اینستاگرامی پسند نیندازید. اما حقیقت چیست؟ آیا شما واقعا به سمت خریدن یک کتاب خوب هدایت شده‌اید یا دارید بازی می‌خورید. برای دانستن این موضوع مطلب زیر را بخوانید.

پرفروش کی بودی تو؟  
آیا پرفروش‌ بودن، نشانه خوب بودن کتاب است؟ پاسخ به این سوال کمی سخت است. چون در همه دنیا پرفروش بودن می‌تواند نشانه قدرتمندی کتاب باشد، اما از طرفی در همه جای جهان تیراژ بالای کتاب، نه شرط لازم است و نه کافی. یعنی ممکن است یک کتاب بسیار خوب اصلا فروش خوبی نداشته باشد و مدت‌ها طول بکشد تا دیده شود. مثل برخی از آثار درجه یک ادبیات جهان از جمله آثار «فرانتس کافکا» که مردم در زمان زندگی‌اش حتی نامش را نشنیده بودند. در واقع بیش از این‌که میزان فروش یا تعداد چاپ مهم باشد ثبات در فروش یک کتاب مهم است. ممکن است کتابی در دوره کوتاهی به دلایلی عجیب از جمله بازی‌های پشت پرده ناشران، پرفروش شود اما بعد از شش ماه کاملا فراموش شود و کسی سراغش را نگیرد. 
حسِ «اگه نخری، از دستت رفته»
روش‌های مختلفی وجود دارد که خیلی زیرپوستی به برخی از آن‌ها در شروع مطلب اشاره کردیم. یکی از آن‌ها مانور زیاد و بیش از حد در فضای مجازی روی کتاب است. تا جایی که خواننده معمولی- نه خواننده حرفه‌ای کتاب- به اشتباه آن را کتاب خوب و مقبولی می‌بیند و سراغش می‌رود. از جشن امضاهای مختلف با حضور آدم‌های مشهور گرفته تا تبلیغ مداوم ناشر در پست‌های اینستاگرامی‌اش تا جایی که آدم فکر می‌کند اگر آن کتاب را نخرد و نخواند از قافله تمدن عقب می‌ماند. البته کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای که راه و روش تخصصی خودشان را برای انتخاب کتاب دارند معمولا اسیر این بازی نمی‌شوند اما طیف معمولی کتاب‌خوان به تله می‌افتد و نتیجه‌اش می‌شود تعداد زیادی آدم که مدام سراغ آن کتاب را از کتاب‌فروشی‌های شهر می‌گیرند و در نتیجه کتاب‌فروش آن کتاب را می‌آورد، می‌گذارد در ویترین(!) که یعنی به خدا ما این کتاب را داریم. عاشقانه‌های خوش‌فروش «جوجو مویز»، یعنی همان «من پیش از تو» و «من پس از تو» از جمله این کتاب‌ها هستند. در ضمن اگر نویسنده کتاب خودش چهره باشد، ترجیحا در عالم هنر یا ورزش، دیگر ناشر به هیچ وجه دغدغه فروش کتابش را ندارد. چون فقط لازم است نویسنده یا مترجم کتاب یک جشن امضا برگزار کند، یا عکس خودش با کتاب چاپ شده‌اش را بگذارد در صفحه شخصی و هزارتا هزارتا بفروشد، بدون این‌که کسی بپرسد آیا این کتاب ارزش خریدن و خواندن دارد؟
فلّه فلّه تا ملاقات چاپ nام
روش دیگری که برخی ناشران برای ایجاد جو کاذب در اطراف کتاب‌شان ایجاد می‌کنند، تیراژ غیرواقعی است. قصه این است که کتاب با رانت‌بازی و استفاده از کانال‌های ارتباطی پسردایی و شوهرخاله به صورت فله‌ای به ادارات دولتی و نیمه‌دولتی فروخته می‌شود و به عنوان هدیه نوروزی یا مناسبتی به تک‌تک اعضای اداره اهدا می‌شود. همین هدیه‌ دادن‌های فله‌ای و بدون هدف باعث افزایش تیراژ و در نتیجه افزایش تعداد چاپ می‌شود. حالا این‌که چند درصد از آن هدیه گیرندگان آن کتاب را خوانده‌اند خدا می‌داند! در حقیقت این شمارگان چندصد هزارتایی، یا نوبت چاپ هفتاد و هشتاد و نود که ناشر روی آن مانور می‌دهد و آن را نشانه قدرت و ارزشمندی اثرش می‌داند، نشان‌دهنده استقبال مردم و علاقه‌شان به کتاب نبوده، بلکه نشان از تمایل اداره‌ای خاص به آن ناشر یا نویسنده دارد که باعث ایجاد جو کاذب اطراف کتاب شده است، حالا بگذریم از آدم‌هایی که از واسطه‌گری برای فروش این کتاب به آن اداره امرار معاش می‌کنند و پول‌های تمیز فرهنگی(!) به جیب می‌زنند. اگر کنار این دم و دستگاه رانت‌بازی، ناشر بتواند یا شانس بیاورد و به هر طریقی چند جایزه ضعیف و ناشناخته هم از برخی محافل ادبی بگیرد، دیگر بارش را بسته، می‌تواند فهرست آن جوایز را روی کتاب یا پشت آن درج کند و خوشحال باشد که نانش را در روغن بازار کتاب فرو کرده است.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
شگرد

چطور بدون اجازه در اینستاگرام تگ نشویم؟

٩٧/٠٧/٢٦
فتوچاپ

فتوچاپ 553

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

نانِ توریسم را آجر نکنید

٩٧/٠٧/٢٦
تلگجیم

تلگرام طلایی 553

٩٧/٠٧/٢٦
آنتن

ای دودی که می­روی به حلقم ...

٩٧/٠٧/٢٦
شاخ هفته

پیراهن پیچ اسکن گل‌گلی

٩٧/٠٧/٢٧
نگاهی به افزایش دوربین های موبایل و کاربردشان در عکاسی

#camera_phone

٩٧/٠٧/٢٦
این روزها نه تنها اینستاگرامرها و توئیتری‌ها رابطه دوستانه‌ای با هم ندارند که گاهی لشگرکشی هم می‌کنند

توئیت علیه پست

٩٧/٠٧/٢٧
5 قدم و چند نکته در مدیریت مصرف مواد غذایی

چطور مفید و به صرفه بخوریم؟

٩٧/٠٧/٢٧
جارچی

جارچی 553

٩٧/٠٧/٢٧
درباره «شاهین ایزدیار» که در مسابقات پاراآسیایی یک فوق ستاره بود

مایکل فلپس ایرانی

٩٧/٠٧/٢٧
به بهانه محبوبیت فصل سوم سریال دلدادگان

جادوی آقای هادی

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

کنار قدم‌های جابر (قسمت سوم)

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

دروغ فروشی

٩٧/٠٧/٢٦
پایان نامه

ما و این همه ورزش پنهانی

٩٧/٠٧/٢٦
چهره هفته

چهره هفته 553

٩٧/٠٧/٢٦
کاروان پاراآسیایی کشورمان با مجموع 136 مدال، حسابی درخشید

خودباوری در حد تیم ملی

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

توئیتر

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

با آقای جابز آشنا شوید

٩٧/٠٧/٢٦
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و بسته‌های خاک بر سری

٩٧/٠٧/٢٧