اندر حکایت مریدان و کاهش تعطیلات تقویمی
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و کاهش تعطیلات تقویمی

نویسنده : مهدیه جوادی

روزی مریدان خدمت ابوجارچی ابن جیم خراسانی رسیدند در حالی که لب و لوچه‌شان آویزان بود و سگرمه‌ها در هم کشیده بودند. پیرنا گفت: یه بار شد وقتی حالتون خوب بود بیاین پیش من؟ چتونه باز؟ مریدان گفتند استادنا فراهانی عضو هئیت رئیسه مجلس گفته که قرار است امسال ۵ روز از تعطیلات بکاهند. حال تو بر ما بگو که علت این تصمیم چه باشد؟ آیا قرار است با همین کاستن تعطیلات ما رشد اقتصادی کنیم، طوری که اگر یک ساعت برق ژاپن قطع بشود از آنان جلو بزنیم؟

ابوجارچی با شنیدن این سخن ابتدا احسنت و باریکلایی نثار مسئولان کرد و سپس گفت: ای مریدان ابله، آخر من به شما چه بگویم که هیچ در مغز پوک‌تان نباشد و به همه موضوعات از ظاهر آن می‌نگرید. آخر ۱۷ دقیقه کار در روز که دیگر این حرف‌ها را ندارد.

مریدان گفتند: پس حکمت این کار چه باشد؟ ابن جیم گفت: حکمت این فعل مسئولان در این باشد که عوام تا یک تعطیلی در تقویم می‌بینند سریع به جاده می‌زنند و در همین ۱۵ سال گذشته ما به اندازه کل دوران جنگ تلفات جاده‌ای داشته‌ایم. حال می‌دانید حذف 5 روز تعطیل به معنی نجات جان چند نفر است؟ مریدان جملگی انگشت حیرت به دهان گرفتند. مرید رندی از میان برخاست و گفت: اگر چنین است چرا خود نمایندگان تعطیلات یک ماهه تابستانی دارند و به سفر می‌روند؟ ابوجارچی تلخندی زد و گفت: آیا ماشین شما و آنان یکی باشد؟ مریدان چون این بشنیدند جملگی فریادها زده، سوار ماشین‌های زیر ۲۰ میلیون خویش شده و به بیابان‌ها گازیدند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها